MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Pozwólcie mi zdać maturę, to pojadę walczyć do Afganistanu za Polskę - taką ofertę otrzymali egzaminatorzy, sprawdzający maturęz języka polskiego. To tylko jeden z wielu przykładów kreatywności  abiturientów. Zobaczcie, co wypisywali wasi poprzednicy!

 Dobre notatki to niezbędnik każdego ucznia w przygotowaniu do testów, sprawdzianów czy egzaminów.  Wiadomo – dobre notatki to fundament do systematyzowania, zapamiętywania i utrwalania informacji.

Uczyć się wybieraćJak pisał Mikołaj Gogol: Nie można powiedzieć człowiekowi: nie postępujesz jak należy, nie wskazawszy mu równocześnie właściwej drogi. To jedna z ważniejszych prawd wychowawczych. Owa odpowiedzialność oraz pomoc w poszukiwaniu i planowaniu życiowej drogi spoczywa nie tylko na rodzicach uczniów, ale również na barkach nauczycieli, wychowawców, pedagogów.

Zapomnij wszystko, co wiesz o skutecznej naucePilnuj porządku na biurku, ucz się systematycznie, wyznaczaj sobie cele do osiągnięcia – wszyscy znamy te dobre rady, dzięki którym każdy egzamin ma być zdany na piątkę.

Maturzysto, obudź się!Egzamin maturalny to Big Bang, z którego wyłaniają się studenci. Wizję przyszłego studiowania psuje konieczność zdania tego egzaminu na odpowiednio wysokim poziomie. Matura, o której mnóstwo ludzi mówi, że jest śmiesznie prosta, bywa przewrotna.

drogowskazyO planowaniu przyszłości, nieuleganiu niemądrym pokusom, a także o różnych drogach, które mogą prowadzić do życiowego sukcesu mówi Joanna Brzoskowska, pedagog, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gdańsku.

Od myślenia do działaniaW dwóch poprzednich latach zapewne obserwowałeś, jak inni zdają maturę. W tym roku to ty - uczeń klasy maturalnej - będziesz bacznie obserwowany: przez nauczycieli, koleżanki i kolegów, rodzinę, a także przez własne sumienie.

Wielkie porządkiWiększość ludzi ma wiedzę pokawałkowaną i chaotyczną. Z tego powodu przed ważnym egzaminem zaczynają się bać, myśląc, że nic nie pamiętają. Takie uczucia nie znaczą wcale, że uczniowie nic nie umieją. Wprost przeciwnie: wiedzą i umieją już wystarczająco dużo, ale brakuje im pewności siebie, ponieważ nie uporządkowali zgromadzonych informacji.

Nieszczęścia klasy maturalnej

Szkoła rzadko bywa skarbnicą wiedzy. Częściej jest oazą znudzenia i pustynią intelektu, przyczyną stresu i źródłem depresji, wylęgarnią ofiar i fabryką męczenników, miejscem straconych lat i areną nieustającej głupoty... Jeśli myślisz podobnie, znaczy to, że znalazłeś się w klasie maturalnej.

Demony wyobraźni, realne strachyReakcje człowieka zależą od informacji, jakie otrzymuje. Ponieważ mój organizm informuje mnie, że serce bije równomiernie, płuca pracują bez nadmiernego wysiłku, temperatura ciała nie wzrasta ponad normę, a z zewnątrz nie nadchodzą żadne zagrożenia, mogę spokojnie siedzieć przy komputerze i pisać ten tekst.

Matura na ostrzu nożaMaturzyści z roku na rok są coraz bardziej pomysłowi podczas zdawania ustnego egzaminu z języka polskiego. Abiturienci przebierają się za bohaterów lektur, wcielają w pisarzy z dawnych epok, posługują się najbardziej niezwykłymi rekwizytami, korzystają z nowoczesnej techniki.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!