MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


23 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się IV edycja Our Future Forum – największej konferencji edukacyjnej w Polsce. Ponad 1000 uczniów i studentów z całego kraju, spotka się, by dyskutować o przyszłości polskiego szkolnictwa i uczelni wyższych. Uczestnicy wezmą także udział w warsztatach edukacyjnych i panelach dyskusyjnych z autorytetami, w takich dziedzinach jak ekonomia, polityka zagraniczna czy samorządność.

AGH i Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (AMKP) podpisały list intencyjny w którym zadeklarowały utworzenie wspólnych studiów na kierunku „reżyseria dźwięku”.

Już po raz ósmy młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych wykorzystali wakacje, by rozwijać swoje pasje. W połowie lipca 50 uczestników tegorocznej edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP zjechało z całej Polski do Warszawy na dwutygodniowy obóz naukowy. Pod okiem naukowców poszerzyli swoją wiedzę, opanowali nowe umiejętności, a przy tym świetnie się bawili. Po raz pierwszy do polskich uczniów dołączyło troje laureatów wietnamskiej edycji programu.

Rusza nowy program stypendialny dla dziewczyn rozpoczynających studia na kierunkach nowotechnologicznych. AlphaLab i Perspektywy wspólnie wspierają rozwój maturzystek 2022, które zdecydowały się od roku akademickiego 2022/2023 kształcić na kierunkach z obszaru STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics).

Czy wystarczy dokładnie obejrzeć obraz konia w kamerze termowizyjnej by zdiagnozować jego choroby lub kontuzje? Tak i prof. Maria Soroko-Dubrovina z UPWr, która prowadzi badania na ten temat, nie ma wątpliwości, że to przyszłość w medycynie weterynaryjnej i rehabilitacji koni.

Kredyt na studia medyczne cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem studentów płatnych kierunków medycznych. Od 18 lipca, kiedy w Banku Pekao S.A. ruszył proces przyjmowania wniosków wpłynęło ich ponad 150, a pierwsi chętni już skorzystali z kredytu.

Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie, a także część pozostałych studiów.

Wśród najpopularniejszych kierunków studiów są: psychologia (Psychology), zarządzanie oraz trzy kierunki, na które kandydaci zapisywali się łącznie – ekonomia, finanse i rachunkowość oraz informatyka i ekonometria. Wyniki dostępne są na indywidualnych kontach kandydatów w systemie IRK.

To był niezwykły tydzień. Po dwóch latach pandemii wielcy rankingowego świata spotkali się  wreszcie „in-person” w Warszawie na konferencji IREG 2022! Reprezentowane były rankingi: Szanghajski, THE, QS, US News, Webometrics, U-Multirank, Greenmetrics, oczywiście nasz krajowy też…

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na Dzień Otwarty! Wydarzenie skierowane jest do tegorocznych maturzystów oraz absolwentów studiów I-go stopnia, którzy poszukują możliwości dalszego rozwoju edukacyjnego w postaci studiów II-go stopnia, studiów podyplomowych i MBA.

Około 600 stypendiów pomostowych na I rok studiów czeka na ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku naukę na studiach dziennych – z początkiem lipca ruszył nabór do Programu Stypendiów Pomostowych. Stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie będą wypłacane przez 10 miesięcy. Wnioski on-line można składać do 14 sierpnia.

My Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dziękujemy Jurkowi Owsiakowi i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy za ogromne wsparcie jakiego Fundacja od wielu lat udziela szpitalom klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i całej polskiej medycynie. Dzięki istnieniu WOŚP i energii Jurka Owsiaka możemy skuteczniej pomagać pacjentom.

SHE for IT to niezwykła kampania społeczna, w ramach której 50 utalentowanych studentek informatyki od lipca do września przekaże swoją wiedzę na temat nowych technologii uczniom szkół podstawowych w małych miejscowościach. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania obszarem nauk technicznych i ścisłych wśród dzieci, ale także promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych. Dzięki kampanii przez 5 dni dzieciaki w całej Polsce poznają podstawy kodowania, dowiedzą się, do czego służą drukarki 3D i będą uczyć się budowania oraz programowania robotów.

Fot. Fotolia

1 października zacznie działać Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, która ma m.in. wspierać umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i ułatwić powrót z zagranicy do kraju młodym polskim naukowcom . Ustawę powołującą tę rządową agencję podpisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czytelna i spójna z misją uczelni promocja oferty kształcenia jest sztuką, która udaje się coraz większej liczbie polskich szkół wyższych. Jak robią najlepsi, będzie można się przekonać 10 marca podczas XXVII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2017. Właśnie wtedy zostaną ogłoszone wyniki szóstej edycji konkursu Genius Universitatis na najlepsze w mijającym roku akademickim kreatywne kampanie rekrutacyjne szkół wyższych.

Główny Inspektorat Sanitarny zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie pt. “Szkoła wolna od używek” na projekt edukacyjny mający na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

18 niezwykłych par mentoringowych spotkało się 26 stycznia na podsumowaniu II edycji programu mentoringowego "Lean in STEM" w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Dla uczestniczek programu - utalentowanych studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych, był to rok wyzwań, pracy nad projektami i podejmowania kluczowych decyzji. Miały u swojego boku wybraną przez siebie Mentorkę, na której wielkie zaangażowanie, wiedzę i wsparcie mogły liczyć w realizacji swoich marzeń. Mentorkami w programie "Lean in STEM" były kobiety sukcesu z  najlepszych firm technologiczych na Polskim rynku, ale także wybitne naukowczynie i działaczki społeczne. Na spotkaniu w Centrum Sztuki Współczesnej pary mentoringowe mogły zaprezentować efekty tej niezwykłej, kobiecej współpracy.

W sobotę 28 stycznia 2017 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach blisko pół tysiąca gości weźmie udział w IX Balu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Bal odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia uczelni. Motyw przewodni balu to styl lat 80.

Praca po maturze to dla wielu pierwsze doświadczenie zawodowe. Część tegorocznych maturzystów już teraz poszukuje zatrudnienia, próbując wykorzystać okres wakacyjny na podjęcie pracy tymczasowej. Niedługo wielu z nich zostanie studentami i z pewnością będą rozglądać się za możliwościami zarobku podczas studiów.

Warszawska Szkoła Filmowa ponownie przyzna stypendia naukowe  kreatywnym i utalentowanym młodym Twórcom

Od pracodawcy oczekują możliwości rozwoju, elastyczności i przyjaznej kultury organizacyjnej. Jednak opinia, że millenialsi mają wygórowane oczekiwania jest niesprawiedliwa.  Czują swoją wartość – są dobrze wykształceni, znają obce języki i chętnie zdobywają doświadczenia zawodowe już podczas studiów. A to mocne atuty, doceniane przez pracodawców.

Metodologia, źródła danych, zmiany w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych i Rankingu Kierunków Studiów, a także plany jego rozwoju były tematem V Seminarium Rankingowego Perspektywy 2016, które odbyło się 21 lipca w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

„Szkoła pod Palmami” to flagowy projekt Fundacji Moja Dominikana skierowany do polskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Zespół z Polski zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu biznesowego dla studentów – Brandstorm, organizowanego przez L’Oréal. 30 czerwca podczas wielkiego finału w Paryżu koncept studentek Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie okazał się najlepszy spośród zespołów z ponad 300. uczelni z całego świata.

16 salonów w największych ośrodkach akademickich Polski, konsultacje z ekspertami okręgowych komisji egzaminacyjnych i uczelniami, warsztaty, prezentacje, porady – tak będzie wyglądał tegoroczny Salon Maturzystów Perspektywy 2016. Maturzyści 2017 są dziesiątym rocznikiem uczniów, którzy swoją przyszłość wybiorą na Salonie!

Metodologia, źródła danych, zmiany w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016 i Rankingu Kierunków Studiów będą tematem V Seminarium Rankingowego Perspektywy 2016, które odbędzie się 21 lipca na Politechnice Warszawskiej.

Prometheus, Orzeł/Eagle i Tryton to polskie superkomputery,  które znalazły się w Top-100 największych na świecie. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się nowy chiński superkomputer, Sunway TaihuLight. Jego moc obliczeniowa to 93 petaflopy, czyli może on wykonywać 93 biliardy (tysiące bilionów) operacji na sekundę.

Podczas corocznej narady konsultacyjnej programu „Study in Poland” podziękowano prof. Włodzimierzowi Nykielowi za jego wkład w umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. Od lewej: prof. Marek Tukiendorf, rektor PO, Ewa Kiszka, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej GUMed., dr Bianka Siwińska, koordynatorka "Study in Poland", prof. Włodzimierz Nykiel, rektor PŁ, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukcyjnej Perspektywy.

Dlaczego osiemnastolatek, który właśnie zaczyna studia nie może podjąć się ciekawej pracy? Dlaczego ma niewielkie szanse w porównaniu z innym aplikującymi na otrzymanie wymarzonego stanowiska? Odpowiedź jest prosta – ponieważ nie posiada doświadczenia zawodowego, którym mógłby pochwalić się w swoim CV. Dlatego powstała platforma Disce et Labora – wyszukiwarka ofert pracy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Jarosław Gowin i była ministerLena Kolarska-Bobińska podczas przekazania resortu. Fot. PAP/Marcin Obara

Urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego objął Jarosław Gowin – dr nauk politycznych, współtwórca i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, wiceprezes Rady Ministrów RP. 

Jak to dobrze mieć w ręku wszystko, co pomocne w tym trudnym maturalnym roku!

Już od 25 lat (!) Perspektywy przygotowują publikację niezbędną dla maturzystów – kandydatów na studia.

„Informator dla Maturzystów 2016” liczy 260 stron. Znajdziesz w nim to, co ważne o maturze 2015 i maturalnych strategiach, oswoisz podstawy studenckiej egzystencji - akademiki, stypendia, ułatwienia dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych -  a przede wszystkim otrzymasz bogate compendium informacji o studiach.

Maturzysto! Jeśli chcesz studiować na wymarzonej uczelni wyższej w Polsce, a nie stać Cię na to, zgłoś się do ogólnopolskiego programu stypendialnego Indeks Start2Star!

olimpiadaastronomiczna 630

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA)  to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi. Zawody polegają na rozwiązywaniu szeregu zadań teoretycznych oraz przeprowadzeniu i anializie wyników obserwacji astronomicznych.

newsmnisw 630

Do końca września resort nauki czeka na wnioski uczelni w ramach dwóch nowych programów Ministra Nauki: Uniwersytet Młodych Wynalazców i Akademickie Centrum Kreatywności. Na realizację najlepszych projektów MNiSW przeznacza 4,5 mln zł.

najnowszynius 630

Idea wspierania nowoczesnych metod nauki przedsiębiorczości w polskich szkołach zyskuje coraz więcej zwolenników. Projekt "Przedsiębiorcza szkoła jutra", będący częścią ogólnopolskiej inicjatywy, ma na celu promowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży oraz wyrównywanie ich szans edukacyjnych.

studiabezoplat 630

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym została przeprowadzona w wyjątkowo szybkim tempie. Rząd ustawę zaakceptował  w grudniu ubiegłego roku, tuż po objęciu przez prof. Lenę Kolarską-Bobińską stanowiska ministra nauki. Dziś proces legislacyjny jest już na ukończeniu – ustawa wymaga tylko podpisu prezydenta Komorowskiego. Chodziło o to, by uczelnie i studenci mogli od nowego roku akademickiego skorzystać z różnych ułatwień. No i najważniejsze: by nie płacili za drugi kierunek studiów.

work2 t

Co może pomóc w znalezieniu pracy w IT? Ewentualnie języki, ale tylko programistyczne (1% tego, co się liczy!) Poza tym doświadczenie zawodowe, wiedza kierunkowa i ukończone kursy są najbardziej pomocne w znalezieniu pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej przez Focus Telecom Polska, dostawcę rozwiązań IT.

Fundacja JWP logo

artykuł sponsorowany

Do zdobycia – wiedza, do wygrania  staż w renomowanej kancelarii rzecznikowskiej. Pierwsze seminarium już w październiku! Rzecznicy Talentów to projekt Fundacji JWP mający na celu popularyzację wiedzy z zakresu ochrony własności intelektualnej i przemysłowej wśród studentów, doktorantów i młodych pracowników naukowych uczelni wyższych a także promocję zawodu rzecznika patentowego jako możliwej ścieżki kariery.

panasoniclogo 630

Firma Panasonic uruchamia nowe, roczne programy stażowe, na których studenci będą mogli zdobywać międzynarodowe kontakty i uczyć się od najlepszych specjalistów. Oferty z działów Serwis, Logistyka i PR.

politechnikaslaska - Kopia g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Politechnika Śląska wspólnie z największą polską siecią hoteli, Hotele Diament S.A., od października zacznie kształcić na specjalności zarządzanie hotelem w ramach 3-letnich studiów stacjonarnych I stopnia na kierunku zarządzanie.

fizyka1

Dobiega koniec projektu "Progres – Program Rozwoju: Gospodarka – Edukacja – Sukces", który od września 2010 roku z powodzeniem był realizowany na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

forum 630

Samorząd Studentów UW zaprasza na drugie Trójstronne Forum Młodzieżowe "Trialog niemiecko-polsko-rosyjski: wspólne wyzwania, wspólna przyszłość?", które odbędzie się w Monachium 1-5 września. Zgłoszenia przedłużone do 20 lipca.

uw t

Zapisy na Uniwersytet Warszawski trwały od 9 czerwca do 2 lipca. Teraz najbardziej nerwowy tydzień dla kandydatów – oczekiwanie na wyniki, które ogłoszone zostaną 11 lipca o godz. 14.00. Jak podaje UW, w zapisach wzięło udział około 40 tys. osób.

SGH Korea_630ok

Szkoła Główna Handlowa podpisała nową umowę z Kyungpook National University w Korei Południowej. To pierwszy w SGH program podwójnego dyplomu na poziomie licencjackim i pierwszy, który będzie realizowany z partnerem spoza Europy.

sghpolaczeni 630


Ponad trzydziestu zagranicznych studentów uczestniczy w zajęciach tegorocznej edycji Szkoły Letniej SGH – Summer University Warsaw. Zajęcia będą trwać do 11 lipca.

informatur 2015

Poprzednie dwie edycje bezpłatnej apki – Mobilnego Informatora dla Maturzystów podbiły serca dziesiątek tysięcy maturzystów. Twój nowy InforMatur 2015, z ofertą polskich uczelni na rok akademicki 2015/16, to rewelacyjnie prosty w obsłudze i znakomicie „nakarmiony” informator o uczelniach wszystkich typów i rodzajów, absolutnie wszystkich kierunkach studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich, to kompendium wiedzy o zasadach przyjęć na studia, publikowane na długo przed rozpoczęciem procesu rekrutacji.

Już minutę po północy 10 stycznia będziesz mógł sprawdzić, które miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” zajęła Twoja szkoła. Wtedy właśnie uruchomimy nowy serwis rankingowy.

Czy wiesz, że legitymując się wynikami międzynarodowego egzaminu z angielskiego TOEFL® możesz studiować w wybranej przez siebie uczelni spośród 8500 instytucji w 130 krajach na świecie? TOEFL jest najczęściej uznawanym testem z angielskiego w anglojęzycznym środowisku akademickim. Niezależnie gdzie chciałbyś studiować: w Anglii, Francji, Niemczech, Irlandii, USA, Kanadzie czy Australii, TOEFL pomoże Ci tam dotrzeć.

Z tej okazji życzymy Wam strrrasznie fajnej zabawy! :)

Studenteuro 2012

(Warszawa, 3 października 2012). Współpraca naukowa, wymiana studentów, wspólne projekty i... piłka nożna łączą polskie i ukraiński uczelnie, których drużyny biorą udział w Polsko-Ukraińskim Turnieju Drużyn Akademickich 2012 (STUDENTEURO). Trzecia edycja tej imprezy właśnie rozpoczęła się w Kijowie.

Już po raz drugi, w stolicy między 24 a 27 października odbędą się Warszawskie Dni Techniki. W programie między innymi zwiedzanie wydziałów Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej, oraz interesujące prelekcje osób ze świata nauki, w tym generała Mirosława Hermaszewskiego – jedynego Polaka, który odbył podróż w kosmos.

17 października 2012 roku będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Godności, który jest  inicjatywą światowego ruchu Global Dignity. W Polsce po raz pierwszy ideę tę wesprze organizacja Amnesty International. Dzięki niej w tym roku w akcji udział weźmie ponad 100 polskich szkół, w których prowadzone będą Lekcje Godności.

Słodkie, słone, tłuste, barwione... taki wniosek płynie z badania Fundacji Banku Ochrony Środowiska Rodzice o odżywianiu dzieci, które pokazuje co nasze dzieci jedzą na co dzień w szkołach. Jak wynika z analizy TNS Polska drugie śniadania naszych dzieci to tykająca bomba zegarowa! W diecie prym wiedzie głównie cukier – prawie 40% nastolatków je słodycze codziennie. W parze ze słodkościami idą niezdrowe tłuszcze. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wraz z publikacją raportu Fundacja BOŚ rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną na temat otyłości Polaków – JA TY JEMY.

Prof. Agnieszka Zalewska stanie na czele Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. To pierwsza w historii kobieta i pierwsza Polka, która pokieruje badaniami w tym największym laboratorium naukowym Europy.

Nowe PerspektywyWitajcie w nowym portalu Perspektywy! Wraz z początkiem roku szkolnego, prezentujemy odświeżoną odsłonę portalu: z nową stroną główną, nowym menu oraz bardziej funkcjonalną wyszukiwarką studiów.

Ambicją projektu „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy” jest pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce i zarazem wsparcie Ukrainy wobec wyzwania, jakim będzie powojenna odbudowa kraju. W tym celu przeszkolonych zostanie około 30 tysięcy kobiet, w większości uchodźczyń z Ukrainy przebywających tymczasowo w Polsce. Pomoże to w rozwiązaniu problemów społeczno-ekonomicznych uchodźców, wzmocni docelowo gospodarkę Ukrainy i będzie też miało ważne implikacje dla polskiego rynku IT, na którym już obecnie brakuje 150 tysięcy informatyków. Inauguracja projektu odbędzie się 1 grudnia 2022 w Lublinie podczas międzynarodowej konferencji „Post War Innovative Transformation of Ukraine”, nad którą honorowy patronat objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Z Politechniki Warszawskiej do kosmosu? To możliwe! Pablo Álvarez Fernández, który ukończył Politechnikę Warszawską, znalazł się w grupie astronautów wybranych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

W Gdańsku rozpoczęły się trzydniowe zawody SkillsPoland 2022. To największy w Polsce konkurs umiejętności branżowych. W rywalizacji weźmie udział blisko 200 zawodników, którzy zmierzą się w 22 konkurencjach. Podczas inauguracji SkillsPoland przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Fundacji Rozwoju Edukacji podpisali umowę na realizację projektu EuroSkills 2023 Gdańsk. Wartość przedsięwzięcia to prawie 33 mln zł.

Umiędzynarodowienie edukacji przynosi bardzo konkretne i wymierne korzyści – nie tylko w wymiarze osobistym dla uczniów, studentów, nauczycieli ale i dla całej gospodarki – jej innowacyjności i konkurencyjności i przekłada się bezpośrednio na wzrost gospodarczy.

Z najnowszych danych systemu ELA wynika, że dyplom jest ceniony na rynku pracy. Absolwenci, którzy uzyskali dyplom częściej mają doświadczenie pracy, charakteryzuje ich niższe ryzyko bezrobocia, a ich zarobki są porównywalne lub wyższe od osób, które porzuciły studia. Najnowsze aktualizacje systemu OPI pozwalają także na zobrazowanie sytuacji zawodowej i edukacyjnej studentów, umożliwiają opis aktywności zawodowych i procesów kształcenia doktorantów oraz stanowią wsparcie dla uczelni aplikujących do rankingów międzynarodowych. Nowe funkcje ELA dostępne są dla wszystkich za darmo od 24 listopada 2022 r.

Opublikowany 16 listopada przez Polski Instytut Ekonomiczny raport o skali braku w Polsce specjalistów IT, choć utrzymany w rzeczowym, naukowym tonie, w istocie bije na alarm. Po międzynarodowych sukcesach Wiedźmina, gier komputerowych czy młodych informatyków UW w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC) mogłoby się wydawać, że w Polsce informatyka ma się dobrze. Tymczasem z raportu PIE wynika, że nasz kraj w tej dziedzinie nie tylko nie przoduje, lecz wręcz wlecze się w ogonie Europy.

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Łukasza Kulasa z Politechniki Gdańskiej tworzy innowacyjną, bezzałogową łódź nowej generacji - „Hornet”.

Fundacja Kościuszkowska Polska ogłasza drugą rundę naboru do programu "Freedom starts with your mind".

Spektakl Wyspa Jadłonomia, który od 18 listopada można oglądać w warszawskim Teatrze Studio, to współczesna muzyczna baśń z morałem. Zaciekawia już choćby dlatego, że stanowi eksperyment na skalę niemal światową – został zainspirowany Jadłonomią – wegańskim blogiem o gotowaniu i powstałymi na bazie tego bloga książkami kucharskimi Marty Dymek. Ale powodów, by zobaczyć przedstawienie, jest o wiele więcej.

We wtorek prezydent RP Andrzej Duda powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. To dziewiąta rada powstała w ramach Narodowej Rady Rozwoju. 100% jej członków to panowie. "W obecnych czasach po prostu nie wypada nie uwzględniać w ciałach reprezentanckich, doradczych perspektywy połowy społeczności, którą się reprezentuje. 58% studentów to kobiety, ponad połowa naukowców też. Także apelujemy o rozszerzenie składu Rady o kompetentne, mądre kobiety, których przecież w świecie akademickim nie brakuje  - mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Tej jesieni dzięki programowi Twinning Universities ponad 230 tys. studentów przystąpiło do egzaminu wstępnego na uniwersytet, przeprowadzonego online dla studentów z Ukrainy i spoza niej.

Polskie uczelnie w ramach wsparcia dla Ukrainy mogą dzielić się nie tylko wiedzą, ale też np. finansowaniem otrzymywanym w ramach programu Erasmus+ czy dostępem do sieci uniwersytetów europejskich.

Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o wspieraniu Ukrainy przez świat akademicki mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

To, że musimy jako instytucja pomagać, nie budzi najmniejszych wątpliwości. Jednocześnie jako uczelnia jesteśmy zobligowani w pierwszej kolejności dbać o najwyższy poziom zarówno w odniesieniu do dydaktyki, jak i badań. Oznacza to, że względy humanitarne, choć ważne, nie mogą brać góry nad wysokimi standardami, gdy chodzi np. o rekrutację studentów na oba poziomy studiów i studia doktorskie.

Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o działaniach prowadzonych przez uczelnię na rzecz Ukrainy opowiada dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Politechnika Opolska planuje wybudować Centrum Metrologii Przemysłowej i Nowoczesne Centrum ITmatyka.

Prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020 został uhonorowany za rozwój relacji polsko -japońskich.

W Pradze, na Uniwersytecie Karola, w konsultacji z Komisją Europejską, jedenaście uczelni z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii oraz uniwersytety z państw członkowskich UE utworzyły Klaster Uczelni Partnerstwa Wschodniego, którego celem jest wzmocnienie międzyuczelnianych więzi oraz pomoc uczelniom w Ukrainie. Podobna inicjatywa miała niedawno miejsce w Wilnie, gdzie kolejne brytyjskie uczelnie zobowiązywały się pomagać uczelniom ukraińskim w ramach inicjatywy tzw.  Bratnich uniwersytetów (Twinning Universities).

Badaczka z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej otrzymała tytuł fellow member amerykańskiego Towarzystwa Optica.

Wytyczenie kierunków przyszłych działań pomocowych dla szkolnictwa wojskowego w Ukrainie były celem wizyty delegacji charkowskiego Instytutu Wojsk Pancernych.

Czworo naukowców z Polski znalazło się w gronie 408 laureatów ERC Starting Grants - prestiżowych grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).

Uniwersytet Szczeciński dołączył do prestiżowego grona uczelni, które tworzą Sieci Katedr UNESCO i mierzą się z najważniejszymi problemami współczesnego świata.

Z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyruszył transport darów dla Ukrainy.

Prof. Mikhailo Zgurovsky, wybitny ukraiński uczony specjalizujący się w badaniach systemowych, rektor Politechniki Kijowskiej (Igor Sikorsky University of Technology „KPI”), b. minister edukacji Ukrainy został powołany w skład Rady Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. To umiędzynarodowienie Rady odzwierciedla konsekwentne poszerzanie programu i działań Perspektyw w wymiarze europejskim i światowym, a jednocześnie ułatwia realizację nowych projektów podejmowanych w kontekście wojny w Ukrainie.

Uczelnie zawarły porozumienie o bezpośredniej współpracy naukowej i dydaktycznej, kierując się chęcią nawiązania i rozszerzenia współpracy.

Polska Izba Przemysłu Targowego ogłosiła nowy Konkurs - Design For Future. Inicjatywa ta skierowana jest do studentów kierunków architektury wnętrz i projektowania, którzy wykazują zainteresowanie branżą targową i którzy chcieliby spróbować w niej swoich sił.

Ponad 20 rektorów czołowych uczelni Polski i Ukrainy spotka się 1-2 grudnia w Lublinie, aby dyskutować o działaniach mających na celu odbudowę i innowacyjną transformację Ukrainy, co jest warunkiem pokojowego rozwoju naszego kontynentu. Konferencja „Post War Innovative Transformation of Ukraine” organizowana jest przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wspólnie z Ukraińską Fundacją Talentów, prezydentem Lublina i partnerami akademickimi. Honorowy patronat nad konferencją objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Wymiana doświadczeń, podejmowanie wspólnych inicjatyw, praca zespołowa nad ciągłym udoskonalaniem jakości kształcenia to najważniejsze cele przyświecające organizatorom pierwszego Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia, który odbywał się w Katowicach, w formule hybrydowej, od 16 do 18 listopada.

Biolog molekularny, prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego został ponownie wybrany na prezesa Oddziału PAN w Gdańsku.

Politechnika Wrocławska znalazła się w gronie założycieli Stowarzyszenia na rzecz rozwoju nauki i technologii blockchain – bloxberg.

Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, został laureatem Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema. Decyzję kapituły poznaliśmy podczas Święta Politechniki Wrocławskiej.

Wspólne projekty, od badawczych po kulturalne, szkoły letnie i zimowe dla zagranicznych studentów, to tylko kilka inicjatyw z wielu, do których zobowiązali się Uniwersytet Gdański i Europejskie Centrum Solidarności.

Prof. Jerzy Woźnicki, Prezes FRP, otrzymał tytuł doktora honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury.

Prof. Iwona Niedzielska, kierująca Katedrą i Kliniką Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, została nowym prezesem Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii.

Prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, została członkinią European University Association Research & Innovation Strategy Group (EUA RISG).

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” po raz piąty organizuje Women in Tech Camp - największy tematyczny wyjazd, wspierający maturzystki i studentki niższych roczników w rozwoju swojej przyszłej kariery zawodowej.

Prowadzenie badań naukowych, wymiana doświadczeń oraz organizacja konferencji, to główne założenia umowy podpisanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

Uniwersytet Łódzki, jako pierwsza publiczna uczelnia w Polsce, uruchamia Kolegium Doktorskie, którego słuchacze będą mogli eksternistycznie zdobyć stopień doktora nauk prawnych.

W ramach Programu „Studenci dla Otoczenia” w sem. zimowym 2022/2023 na Wydziale Prawa i Administracji UW uruchomiony został projekt „Klinika Prawa – pomoc dla studentów, doktorantów, pracowników UW z Ukrainy”.

Rektorzy największych polskich i ukraińskich uczelni debatowali na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w kwestii ustalenia wspólnych rozwiązań odnośnie kształcenia studentów.

Liczba studentów zagranicznych chcących studiować w Finlandii znacznie wzrosła w tym roku. Najwięcej studentów przybywających do tego kraju pochodzi z Rosji i Chin.

Problemy społeczno-ekonomiczne, dysfunkcje instytucji i braki w systemie edukacji skłaniają młodych Słowaków do szukania możliwości za granicą.

Zarządzanie akademickie to złożony obszar działalności organizacyjnej, w którym krzyżują się różne interpretacje funkcjonowania uczelni – pisze prof. Sułkowski we wstępie do tej, bardzo obszernej – jak podkreślają recenzenci – odważnej, książki.

Globalizacja nauki stawia w centrum uwagi globalnego naukowca i jego indywidualne wybory zawodowe, takie jak sieci współpracy czy intensywność prowadzonych badań, pracującego na przecięciu nauki globalnej i krajowej.

Fantomy dużych zwierząt w skali 1:1, modele do treningu zakładania opatrunków czy iniekcji dożylnych, innowacyjne aplikacje do wirtualnej rzeczywistości –  to tylko niektóre z nowoczesnych materiałów dydaktycznych, w jakie wyposażona jest Pracownia Umiejętności Klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. 7 listopada 2022 roku w obecności przedstawicieli władz państwowych i samorządowych Pracownia została oficjalnie otwarta.

Dzięki współpracy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z T-Mobile Polska na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie powstanie inteligentna infrastruktura badawcza.

14 listopada 2022 roku na Politechnice Śląskiej swoją działalność zainaugurował Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan. Naukę w nim podjęło 61 studentów z Chin którzy będą studiować na czterech wydziałach Politechniki Śląskiej: Elektrycznym, Mechanicznym Technologicznym, Chemicznym oraz Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda objęła honorowy patronat nad konferencją „Post War Innovative Transformation of Ukraine”.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt