MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


23 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się IV edycja Our Future Forum – największej konferencji edukacyjnej w Polsce. Ponad 1000 uczniów i studentów z całego kraju, spotka się, by dyskutować o przyszłości polskiego szkolnictwa i uczelni wyższych. Uczestnicy wezmą także udział w warsztatach edukacyjnych i panelach dyskusyjnych z autorytetami, w takich dziedzinach jak ekonomia, polityka zagraniczna czy samorządność.

AGH i Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (AMKP) podpisały list intencyjny w którym zadeklarowały utworzenie wspólnych studiów na kierunku „reżyseria dźwięku”.

Już po raz ósmy młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych wykorzystali wakacje, by rozwijać swoje pasje. W połowie lipca 50 uczestników tegorocznej edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP zjechało z całej Polski do Warszawy na dwutygodniowy obóz naukowy. Pod okiem naukowców poszerzyli swoją wiedzę, opanowali nowe umiejętności, a przy tym świetnie się bawili. Po raz pierwszy do polskich uczniów dołączyło troje laureatów wietnamskiej edycji programu.

Rusza nowy program stypendialny dla dziewczyn rozpoczynających studia na kierunkach nowotechnologicznych. AlphaLab i Perspektywy wspólnie wspierają rozwój maturzystek 2022, które zdecydowały się od roku akademickiego 2022/2023 kształcić na kierunkach z obszaru STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics).

Czy wystarczy dokładnie obejrzeć obraz konia w kamerze termowizyjnej by zdiagnozować jego choroby lub kontuzje? Tak i prof. Maria Soroko-Dubrovina z UPWr, która prowadzi badania na ten temat, nie ma wątpliwości, że to przyszłość w medycynie weterynaryjnej i rehabilitacji koni.

Kredyt na studia medyczne cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem studentów płatnych kierunków medycznych. Od 18 lipca, kiedy w Banku Pekao S.A. ruszył proces przyjmowania wniosków wpłynęło ich ponad 150, a pierwsi chętni już skorzystali z kredytu.

Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie, a także część pozostałych studiów.

Wśród najpopularniejszych kierunków studiów są: psychologia (Psychology), zarządzanie oraz trzy kierunki, na które kandydaci zapisywali się łącznie – ekonomia, finanse i rachunkowość oraz informatyka i ekonometria. Wyniki dostępne są na indywidualnych kontach kandydatów w systemie IRK.

To był niezwykły tydzień. Po dwóch latach pandemii wielcy rankingowego świata spotkali się  wreszcie „in-person” w Warszawie na konferencji IREG 2022! Reprezentowane były rankingi: Szanghajski, THE, QS, US News, Webometrics, U-Multirank, Greenmetrics, oczywiście nasz krajowy też…

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na Dzień Otwarty! Wydarzenie skierowane jest do tegorocznych maturzystów oraz absolwentów studiów I-go stopnia, którzy poszukują możliwości dalszego rozwoju edukacyjnego w postaci studiów II-go stopnia, studiów podyplomowych i MBA.

Około 600 stypendiów pomostowych na I rok studiów czeka na ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku naukę na studiach dziennych – z początkiem lipca ruszył nabór do Programu Stypendiów Pomostowych. Stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie będą wypłacane przez 10 miesięcy. Wnioski on-line można składać do 14 sierpnia.

My Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dziękujemy Jurkowi Owsiakowi i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy za ogromne wsparcie jakiego Fundacja od wielu lat udziela szpitalom klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i całej polskiej medycynie. Dzięki istnieniu WOŚP i energii Jurka Owsiaka możemy skuteczniej pomagać pacjentom.

SHE for IT to niezwykła kampania społeczna, w ramach której 50 utalentowanych studentek informatyki od lipca do września przekaże swoją wiedzę na temat nowych technologii uczniom szkół podstawowych w małych miejscowościach. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania obszarem nauk technicznych i ścisłych wśród dzieci, ale także promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych. Dzięki kampanii przez 5 dni dzieciaki w całej Polsce poznają podstawy kodowania, dowiedzą się, do czego służą drukarki 3D i będą uczyć się budowania oraz programowania robotów.

Fot. Fotolia

1 października zacznie działać Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, która ma m.in. wspierać umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i ułatwić powrót z zagranicy do kraju młodym polskim naukowcom . Ustawę powołującą tę rządową agencję podpisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czytelna i spójna z misją uczelni promocja oferty kształcenia jest sztuką, która udaje się coraz większej liczbie polskich szkół wyższych. Jak robią najlepsi, będzie można się przekonać 10 marca podczas XXVII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2017. Właśnie wtedy zostaną ogłoszone wyniki szóstej edycji konkursu Genius Universitatis na najlepsze w mijającym roku akademickim kreatywne kampanie rekrutacyjne szkół wyższych.

Główny Inspektorat Sanitarny zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie pt. “Szkoła wolna od używek” na projekt edukacyjny mający na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

18 niezwykłych par mentoringowych spotkało się 26 stycznia na podsumowaniu II edycji programu mentoringowego "Lean in STEM" w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Dla uczestniczek programu - utalentowanych studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych, był to rok wyzwań, pracy nad projektami i podejmowania kluczowych decyzji. Miały u swojego boku wybraną przez siebie Mentorkę, na której wielkie zaangażowanie, wiedzę i wsparcie mogły liczyć w realizacji swoich marzeń. Mentorkami w programie "Lean in STEM" były kobiety sukcesu z  najlepszych firm technologiczych na Polskim rynku, ale także wybitne naukowczynie i działaczki społeczne. Na spotkaniu w Centrum Sztuki Współczesnej pary mentoringowe mogły zaprezentować efekty tej niezwykłej, kobiecej współpracy.

W sobotę 28 stycznia 2017 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach blisko pół tysiąca gości weźmie udział w IX Balu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Bal odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia uczelni. Motyw przewodni balu to styl lat 80.

Praca po maturze to dla wielu pierwsze doświadczenie zawodowe. Część tegorocznych maturzystów już teraz poszukuje zatrudnienia, próbując wykorzystać okres wakacyjny na podjęcie pracy tymczasowej. Niedługo wielu z nich zostanie studentami i z pewnością będą rozglądać się za możliwościami zarobku podczas studiów.

Warszawska Szkoła Filmowa ponownie przyzna stypendia naukowe  kreatywnym i utalentowanym młodym Twórcom

Od pracodawcy oczekują możliwości rozwoju, elastyczności i przyjaznej kultury organizacyjnej. Jednak opinia, że millenialsi mają wygórowane oczekiwania jest niesprawiedliwa.  Czują swoją wartość – są dobrze wykształceni, znają obce języki i chętnie zdobywają doświadczenia zawodowe już podczas studiów. A to mocne atuty, doceniane przez pracodawców.

Metodologia, źródła danych, zmiany w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych i Rankingu Kierunków Studiów, a także plany jego rozwoju były tematem V Seminarium Rankingowego Perspektywy 2016, które odbyło się 21 lipca w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

„Szkoła pod Palmami” to flagowy projekt Fundacji Moja Dominikana skierowany do polskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Zespół z Polski zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu biznesowego dla studentów – Brandstorm, organizowanego przez L’Oréal. 30 czerwca podczas wielkiego finału w Paryżu koncept studentek Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie okazał się najlepszy spośród zespołów z ponad 300. uczelni z całego świata.

16 salonów w największych ośrodkach akademickich Polski, konsultacje z ekspertami okręgowych komisji egzaminacyjnych i uczelniami, warsztaty, prezentacje, porady – tak będzie wyglądał tegoroczny Salon Maturzystów Perspektywy 2016. Maturzyści 2017 są dziesiątym rocznikiem uczniów, którzy swoją przyszłość wybiorą na Salonie!

Metodologia, źródła danych, zmiany w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016 i Rankingu Kierunków Studiów będą tematem V Seminarium Rankingowego Perspektywy 2016, które odbędzie się 21 lipca na Politechnice Warszawskiej.

Prometheus, Orzeł/Eagle i Tryton to polskie superkomputery,  które znalazły się w Top-100 największych na świecie. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się nowy chiński superkomputer, Sunway TaihuLight. Jego moc obliczeniowa to 93 petaflopy, czyli może on wykonywać 93 biliardy (tysiące bilionów) operacji na sekundę.

Podczas corocznej narady konsultacyjnej programu „Study in Poland” podziękowano prof. Włodzimierzowi Nykielowi za jego wkład w umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. Od lewej: prof. Marek Tukiendorf, rektor PO, Ewa Kiszka, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej GUMed., dr Bianka Siwińska, koordynatorka "Study in Poland", prof. Włodzimierz Nykiel, rektor PŁ, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukcyjnej Perspektywy.

Dlaczego osiemnastolatek, który właśnie zaczyna studia nie może podjąć się ciekawej pracy? Dlaczego ma niewielkie szanse w porównaniu z innym aplikującymi na otrzymanie wymarzonego stanowiska? Odpowiedź jest prosta – ponieważ nie posiada doświadczenia zawodowego, którym mógłby pochwalić się w swoim CV. Dlatego powstała platforma Disce et Labora – wyszukiwarka ofert pracy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Jarosław Gowin i była ministerLena Kolarska-Bobińska podczas przekazania resortu. Fot. PAP/Marcin Obara

Urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego objął Jarosław Gowin – dr nauk politycznych, współtwórca i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, wiceprezes Rady Ministrów RP. 

Jak to dobrze mieć w ręku wszystko, co pomocne w tym trudnym maturalnym roku!

Już od 25 lat (!) Perspektywy przygotowują publikację niezbędną dla maturzystów – kandydatów na studia.

„Informator dla Maturzystów 2016” liczy 260 stron. Znajdziesz w nim to, co ważne o maturze 2015 i maturalnych strategiach, oswoisz podstawy studenckiej egzystencji - akademiki, stypendia, ułatwienia dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych -  a przede wszystkim otrzymasz bogate compendium informacji o studiach.

Maturzysto! Jeśli chcesz studiować na wymarzonej uczelni wyższej w Polsce, a nie stać Cię na to, zgłoś się do ogólnopolskiego programu stypendialnego Indeks Start2Star!

olimpiadaastronomiczna 630

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA)  to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi. Zawody polegają na rozwiązywaniu szeregu zadań teoretycznych oraz przeprowadzeniu i anializie wyników obserwacji astronomicznych.

newsmnisw 630

Do końca września resort nauki czeka na wnioski uczelni w ramach dwóch nowych programów Ministra Nauki: Uniwersytet Młodych Wynalazców i Akademickie Centrum Kreatywności. Na realizację najlepszych projektów MNiSW przeznacza 4,5 mln zł.

najnowszynius 630

Idea wspierania nowoczesnych metod nauki przedsiębiorczości w polskich szkołach zyskuje coraz więcej zwolenników. Projekt "Przedsiębiorcza szkoła jutra", będący częścią ogólnopolskiej inicjatywy, ma na celu promowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży oraz wyrównywanie ich szans edukacyjnych.

studiabezoplat 630

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym została przeprowadzona w wyjątkowo szybkim tempie. Rząd ustawę zaakceptował  w grudniu ubiegłego roku, tuż po objęciu przez prof. Lenę Kolarską-Bobińską stanowiska ministra nauki. Dziś proces legislacyjny jest już na ukończeniu – ustawa wymaga tylko podpisu prezydenta Komorowskiego. Chodziło o to, by uczelnie i studenci mogli od nowego roku akademickiego skorzystać z różnych ułatwień. No i najważniejsze: by nie płacili za drugi kierunek studiów.

work2 t

Co może pomóc w znalezieniu pracy w IT? Ewentualnie języki, ale tylko programistyczne (1% tego, co się liczy!) Poza tym doświadczenie zawodowe, wiedza kierunkowa i ukończone kursy są najbardziej pomocne w znalezieniu pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej przez Focus Telecom Polska, dostawcę rozwiązań IT.

Fundacja JWP logo

artykuł sponsorowany

Do zdobycia – wiedza, do wygrania  staż w renomowanej kancelarii rzecznikowskiej. Pierwsze seminarium już w październiku! Rzecznicy Talentów to projekt Fundacji JWP mający na celu popularyzację wiedzy z zakresu ochrony własności intelektualnej i przemysłowej wśród studentów, doktorantów i młodych pracowników naukowych uczelni wyższych a także promocję zawodu rzecznika patentowego jako możliwej ścieżki kariery.

panasoniclogo 630

Firma Panasonic uruchamia nowe, roczne programy stażowe, na których studenci będą mogli zdobywać międzynarodowe kontakty i uczyć się od najlepszych specjalistów. Oferty z działów Serwis, Logistyka i PR.

politechnikaslaska - Kopia g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Politechnika Śląska wspólnie z największą polską siecią hoteli, Hotele Diament S.A., od października zacznie kształcić na specjalności zarządzanie hotelem w ramach 3-letnich studiów stacjonarnych I stopnia na kierunku zarządzanie.

fizyka1

Dobiega koniec projektu "Progres – Program Rozwoju: Gospodarka – Edukacja – Sukces", który od września 2010 roku z powodzeniem był realizowany na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

forum 630

Samorząd Studentów UW zaprasza na drugie Trójstronne Forum Młodzieżowe "Trialog niemiecko-polsko-rosyjski: wspólne wyzwania, wspólna przyszłość?", które odbędzie się w Monachium 1-5 września. Zgłoszenia przedłużone do 20 lipca.

uw t

Zapisy na Uniwersytet Warszawski trwały od 9 czerwca do 2 lipca. Teraz najbardziej nerwowy tydzień dla kandydatów – oczekiwanie na wyniki, które ogłoszone zostaną 11 lipca o godz. 14.00. Jak podaje UW, w zapisach wzięło udział około 40 tys. osób.

SGH Korea_630ok

Szkoła Główna Handlowa podpisała nową umowę z Kyungpook National University w Korei Południowej. To pierwszy w SGH program podwójnego dyplomu na poziomie licencjackim i pierwszy, który będzie realizowany z partnerem spoza Europy.

sghpolaczeni 630


Ponad trzydziestu zagranicznych studentów uczestniczy w zajęciach tegorocznej edycji Szkoły Letniej SGH – Summer University Warsaw. Zajęcia będą trwać do 11 lipca.

informatur 2015

Poprzednie dwie edycje bezpłatnej apki – Mobilnego Informatora dla Maturzystów podbiły serca dziesiątek tysięcy maturzystów. Twój nowy InforMatur 2015, z ofertą polskich uczelni na rok akademicki 2015/16, to rewelacyjnie prosty w obsłudze i znakomicie „nakarmiony” informator o uczelniach wszystkich typów i rodzajów, absolutnie wszystkich kierunkach studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich, to kompendium wiedzy o zasadach przyjęć na studia, publikowane na długo przed rozpoczęciem procesu rekrutacji.

Już minutę po północy 10 stycznia będziesz mógł sprawdzić, które miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” zajęła Twoja szkoła. Wtedy właśnie uruchomimy nowy serwis rankingowy.

Czy wiesz, że legitymując się wynikami międzynarodowego egzaminu z angielskiego TOEFL® możesz studiować w wybranej przez siebie uczelni spośród 8500 instytucji w 130 krajach na świecie? TOEFL jest najczęściej uznawanym testem z angielskiego w anglojęzycznym środowisku akademickim. Niezależnie gdzie chciałbyś studiować: w Anglii, Francji, Niemczech, Irlandii, USA, Kanadzie czy Australii, TOEFL pomoże Ci tam dotrzeć.

Z tej okazji życzymy Wam strrrasznie fajnej zabawy! :)

Studenteuro 2012

(Warszawa, 3 października 2012). Współpraca naukowa, wymiana studentów, wspólne projekty i... piłka nożna łączą polskie i ukraiński uczelnie, których drużyny biorą udział w Polsko-Ukraińskim Turnieju Drużyn Akademickich 2012 (STUDENTEURO). Trzecia edycja tej imprezy właśnie rozpoczęła się w Kijowie.

Już po raz drugi, w stolicy między 24 a 27 października odbędą się Warszawskie Dni Techniki. W programie między innymi zwiedzanie wydziałów Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej, oraz interesujące prelekcje osób ze świata nauki, w tym generała Mirosława Hermaszewskiego – jedynego Polaka, który odbył podróż w kosmos.

17 października 2012 roku będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Godności, który jest  inicjatywą światowego ruchu Global Dignity. W Polsce po raz pierwszy ideę tę wesprze organizacja Amnesty International. Dzięki niej w tym roku w akcji udział weźmie ponad 100 polskich szkół, w których prowadzone będą Lekcje Godności.

Słodkie, słone, tłuste, barwione... taki wniosek płynie z badania Fundacji Banku Ochrony Środowiska Rodzice o odżywianiu dzieci, które pokazuje co nasze dzieci jedzą na co dzień w szkołach. Jak wynika z analizy TNS Polska drugie śniadania naszych dzieci to tykająca bomba zegarowa! W diecie prym wiedzie głównie cukier – prawie 40% nastolatków je słodycze codziennie. W parze ze słodkościami idą niezdrowe tłuszcze. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wraz z publikacją raportu Fundacja BOŚ rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną na temat otyłości Polaków – JA TY JEMY.

Prof. Agnieszka Zalewska stanie na czele Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. To pierwsza w historii kobieta i pierwsza Polka, która pokieruje badaniami w tym największym laboratorium naukowym Europy.

Nowe PerspektywyWitajcie w nowym portalu Perspektywy! Wraz z początkiem roku szkolnego, prezentujemy odświeżoną odsłonę portalu: z nową stroną główną, nowym menu oraz bardziej funkcjonalną wyszukiwarką studiów.

W środę 27 września 2023 r. nastąpiło niezwykłe wydarzenie w wieloletniej historii Uczelni. Tego dnia wspólnota akademicka po raz pierwszy zainaugurowała rok akademicki w Akademii Pożarniczej (APoż) – kolejny etap pogłębiania wiedzy, rozwijania umiejętności i poszerzania horyzontów myślowych, a także realizowania różnorodnych przedsięwzięć.

2 października rusza nowy rok akademicki, ale już dziś w wielu uczelniach rozbrzmiał Gaudeamus. Uroczyste inauguracje odbyły się między innymi w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (na zdjęciu), Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego w Katowicach, Uniwersytecie Szczecińskim. W piątek wieczorem odbywa się wspólna Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego organizowana przez katowickie uczelnie publiczne. Jaki będzie ten rok? Na pewno pełen wyzwań.

Podczas uroczystej inauguracji roku Akademickiego 2023/2024 w Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego w Katowicach przekazano insygnia władzy rektorskiej nowej rektor uczelni, dr Marcie Adamczyk. Uprzednio pełniła ona funkcję prorektor ds. organizacji i rozwoju.

W październiku 2023 r. mijają terminy składania wniosków w drugiej rundzie naborów w programie Erasmus+. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!

Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy edukacyjnej, kulturalnej i środowiskowej z Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie. Sygnatariuszami byli z upoważnienia rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz i z upoważnienia rektora komendanta Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr. Roberta Kosowskiego płk. prof. dr hab. inż. Tomasz Jałowiec.

Liczę, że ranga naszej uczelni będzie argumentem w rozmowach z lekarzami, których będziemy chcieli zatrudnić do kształcenia przyszłych medyków – powiedziała we wtorek PAP rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) prof. Bogumiła Kaniewska. Na utworzenie kierunku lekarskiego w Pile uczelnia otrzymała 40 mln zł.

Federalny Urząd Statystyczny Austrii poinformował, że liczba kobiet przewyższyła liczbę mężczyzn na austriackich uczelniach. Stanowią one 56 procent wszystkich studentów, co oznacza, że w ciągu ostatnich pięciu lat odsetek studentek na austriackich uniwersytetach wzrósł o dwa punkty procentowe.

Prokuratura Europejska (EPPO) wszczęła dochodzenie na renomowanym „Lucian Blaga” University of Sibiu w Rumunii w związku z możliwymi oszustwami związanymi z funduszami Erasmusa. Szkody szacowane są na prawie 1 milion euro.

Prof. Zbigniew Czachór z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został ponownie wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku.

21 września 2023 roku rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur prof. UEK, wręczył powołanie dr hab. Marcinowi Jędrzejczykowi, prof. UEK na stanowisko dyrektora Krakowskiej Szkoły Biznesu.

Na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu, które odbywało się w dniach 5-7 września, zaprezentowano raport pt. „Nauka i szkolnictwo wyższe a PKB”.

Strategia HR realizowana w Akademii Leona Koźmińskiego została doceniona przez Komisję Europejską. Pozytywne wnioski oraz akredytacja HR Exellence (HRS4R) to podsumowanie wizyty ekspertów Komisji, w trakcie której spotkali się z pracownikami akademickimi na różnych etapach kariery oraz z pracownikami administracji, odpowiedzianymi za szeroko pojęte wsparcie zatrudnionych w uczelni.

21 września na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie przedstawicieli władz warszawskich uczelni z osobami zarządzającymi polskimi, europejskimi i światowymi urzędami do spraw patentów i ochrony własności intelektualnej. Uniwersytet Warszawski reprezentowali: rektor prof. Alojzy Z. Nowak oraz dr hab. inż Przemysław Dubel, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii.

Będziemy kontynuować działania proekologiczne i jest to kierunek, który chciałabym bardzo wzmocnić. Podobnie jak chciałabym zwiększyć liczbę działań dotyczącą celów zrównoważonego rozwoju. Trudnym i ważnym wyzwaniem jest wzmocnienie filii pilskiej przez wprowadzenie tam kierunku lekarskiego - mówi prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wzrost finansowania nauki i szkolnictwa wyższego do poziomu przynajmniej 2,5, a nawet 3% PKB pozwoliłby całemu sektorowi stać się autentycznym kreatorem polskiej rzeczywistości – przekonuje prof. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie mają młodzi chemicy na zgłoszenie swoich prac do 13. edycji prestiżowego konkursu „Złoty Medal Chemii 2023”, organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie we współpracy z firmą DuPont – jednym z czołowych koncernów chemicznych na świecie. Autorzy najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich w dziedzinie chemii oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki, mają szansę po raz kolejny zawalczyć o Złoty Medal Chemii oraz inne atrakcyjne nagrody. Wszyscy finaliści będą mogli ubiegać się o staż naukowy w IChF PAN oraz zyskają możliwość bezpłatnej realizacji badań w jego laboratoriach.

Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Gdańska, opracuje system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy do przeciwdziałania atakom i szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych. Na realizację projektu naukowcy pozyskali blisko 21,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Wykłady OKE w Gdańsku na temat matury w roku 2024 oraz spotkania uczelniami: ten program kolejny raz przyciągnął tłumy maturzystów z województwa kujawsko-pomorskiego na Salon Maturzystów Perspektywy 2023.

Stolica województwa podkarpackiego była w tym roku jednym z ostatnich przystanków na „trasie” ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Rzeszów to jeden z czternastu największych ośrodków akademickich w Polsce, w którym Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z uczelniami gospodarzami (w Rzeszowie jest to Uniwersytet Rzeszowski) zorganizował najważniejsze tej jesieni wydarzenie informacyjno-edukacyjne dla uczniów ostatnich klas szkół średnich.

Małopolska Noc Naukowców zbliża się wielkimi krokami! To wyjątkowa okazja do odkrywania fascynującego świata nauki i technologii. W tym roku 29 września aż 10 małopolskich miast będzie miejscem naukowych wydarzeń!

Do końca października można zgłaszać prace konkursowe w 9. edycji konkursu będącego częścią programu edukacyjnego Canona „To my tworzymy świat”. Hasło przewodnie to pozytywne przykłady realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

 

– Salon Maturzystów jest dla was inspiracją do podejmowania decyzji odnośnie wyboru uczelni. Studia to piękny czas, czas rozwijania pasji i możliwości rozwoju. Dlatego wykorzystajcie te dni na znalezienie odpowiedzi na wasze pytania. Zapoznajcie się z ofertami uczelni. Zachęcamy też do rozmów z ich przedstawicielami i udziału w prelekcjach – zwróciła się do maturzystów prof. Agnieszka Misztal, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Poznańskiej podczas uroczystej inauguracji Salonu.

 

 

26 - 27 września już po raz 17. , na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odbył się Śląski Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Podczas Salonu uczniowie ostatnich klas liceów i techników województwa śląskiego mogli dowiedzieć się, jak dobrze zdać maturę i zaplanować studia.

Już 18 września w Lublinie ruszyło pierwsze z serii jesiennych wydarzeń edukacyjnych organizowanych w ramach ogólnopolskiej Akcji Inspiracji. W pięciu spotkaniach w różnych miastach w kraju weźmie udział ponad 1300 uczniów liceów i studentów, którzy będą debatować z przedstawicielami świata nauki, biznesu, sportu, kultury i samorządów lokalnych.

Urząd Miasta Sopotu wspólnie z II LO im. B. Chrobrego w Sopocie zapraszają na konferencję „Nastolatki. Jak rozmawiać, słuchać i wspierać żeby budować dobre relacje?”, która organizowana jest 2 października. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 września.

Dar Młodzieży, czyli szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, obrał kurs na równoleżnik zero. Biała Fregata upamiętnia w ten sposób 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą, czyli żaglowiec Lwów, szkolny statek UMG w latach 1921-1930.

W nowym gmachu na warszawskiej Cytadeli 28 września 2023 r. o godz. 12.00 po raz pierwszy podwoje otworzy Muzeum Historii Polski (MHP). Imponujący budynek o powierzchni ponad 44 tys. m kw. będzie nowym miejscem, w którym zaprezentowana zostaną opowieści o dziejach polskiego państwa i narodu.

Ebro, Zbawix, Senna, Karaluch, Mordor… Każde miejsce w Warszawie ma swoją nazwę – oficjalną lub nieoficjalną. Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego jeszcze do końca września prowadzi konkurs pt. „Mapa warszawskich nazw”. Polega on na wskazaniu nazwy obiektu miejskiego, która budzi w odbiorcach żywe reakcje, np. zaciekawia, bawi, przywołuje wspomnienia.

Lena Furman, zawodniczka AZS AWF Kraków i jednocześnie uczennica V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, okazała się najlepsza w swojej kategorii (Junior Młodszy, dziewczęta) i 24 września wywalczyła złoto w czasie XIX Międzynarodowego Turnieju w Szpadzie „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”.

Zidentyfikowanie i nazwanie kompetencji, czyli uświadomienie sobie, co wiemy i potrafimy, często nie jest proste. Szczególnie trudny może być początek tej drogi. Czy jeśli nauczyliśmy się czegoś sami, to może nam się to przydać w dalszej edukacji lub w pracy? Jak to nazwać i jak mówić o tym, aby inni nas zrozumieli i co więcej – zechcieli podjąć współpracę? W tym może pomóc Moje Portfolio, czyli przyjazne i darmowe narzędzie online.

Ośrodek Instytut Konfucjusza w Krakowie obchodzi 17. urodziny i z tej okazji przygotował wiele atrakcji. W programie obchodów, ustalonych na 25 i 26 września, można znaleźć m.in.: pokaz tradycyjnej mody chińskiej, warsztaty kaligrafii, slajdowisko, grę terenową, lekcje pokazowe języka chińskiego dla dzieci i dorosłych, wykłady. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Centra Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB zapraszają pracowników uczelni, organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych, przedsiębiorstw, szkół i innych instytucji pragnących realizować innowacyjne projekty międzynarodowe do udziału w ogólnopolskiej serii warsztatów w ramach regionalnych konferencji strategicznego planowania i wdrażania mikropoświadczeń (microcredentials). 

Rusza 21. edycja ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół średnich I Know America. Konkurs organizuje Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i Amerykańską Izbą Handlową.

W czwartek 21 września obradowała Kapituła Rankingu Programów MBA Perspektywy 2023. Pod przewodnictwem prof. Elżbiety Mączyńskiej dokonujemy przeglądu metodologii rankingu. Wspierają nas wybitni liderzy zarządzania Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA i Marcin Petrykowski, prezes Atende SA. Nadzór akademicki dyskretnie i zarazem zdecydowanie (choć online) sprawuje prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, przewodniczący KRUE.

 

Maturzyści chcą studiować, szukają ciekawych kierunków i dobrych uczelni – to główna nasza obserwacja po trzech tygodniach kampanii Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Tak jest we wszystkich województwach, w których już byliśmy: tłumy odwiedzających, rekordowe zainteresowanie „Informatorem dla Maturzystów”, wypełnione sale na prezentacjach OKE i uczelni. W tym roku idziemy na rekord liczby uczestników!

MEiN i MZ poinformowały, że od przyszłego roku akademickiego obowiązywać będą znowelizowane standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany dotyczą m.in. obowiązkowego egzaminu standaryzowanego (OSCE) i zwiększenie liczby godzin zajęć w symulowanych warunkach klinicznych.

Profesor Krzysztof Giannopoulos został nowym prezesem Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT).

Już po raz siedemnasty na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (w tym roku po raz pierwszy w Centrum Nauk Humanistycznych) odbył się Olsztyński Salon Maturzystów.

 

Na Politechnice Świętokrzyskiej młodzież z całego województwa świętokrzyskiego stawiła się licznie na uczelni wraz ze swoimi nauczycielami. Maturzyści 2024 mieli świetną okazję, by zaprojektować swoją ścieżkę kariery.

Wystartowała druga edycja Women’s Energy in Transition – Polish Edition! Dalkia Polska – spółka działająca w obszarze usług energetycznych – wraz z Politechniką Warszawską, Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Śląską nagrodzą studentki polskich uczelni, które zamierzają rozwijać karierę w sektorze energetycznym.  Zbieranie zgłoszeń potrwa do 15 grudnia 2023 r. 

Już 27 września (środa) 2023 roku o godz. 18.00 w Auli 0.410 (ul. Dobra 55) odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Otwartego UW.

Trwają zapisy do drugiej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw IT. Udział mogą brać uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

EuroSkills Gdańsk 2023 był nie tylko ogromnym przedsięwzięciem pod względem organizacyjnym, ale także wydarzeniem, w którym polscy reprezentanci odnieśli sukces w kilku kategoriach. Zdobyli oni trzy złote medale, jeden srebrny i trzy brązowe. Poznajmy polskich medalistów.

W dniu 18 września 2023 roku JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wręczył nominację na stanowisko Dyrektora Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Rektor UMG stanowisko to powierzył prof. dr. hab. inż. Krzysztofowi Czaplewskiemu.

We Wrocławiu 20 września otwarte zostało Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej (UCCR). W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, przedstawiciele zarządu województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski i Krzysztof Maj.

Z najnowszego raportu rządowego WholeRen Education wynika, że prawie połowa chińskich studentów (47,9%) została usunięta z amerykańskich uczelni ze względu na nieuczciwość akademicką. Najbardziej zauważalną jej formą jest plagiat.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt