MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Najwięcej dostaje przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej – 4,2 tys. brutto. Generalnie jednak, honoraria oscylują w okolicach tysiąca złotych miesięcznie. Portal Trójmiasto.pl zebrał dane na temat wynagrodzeń członków Rad uczelni w Gdańsku i Gdyni.  

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest najlepszym szpitalem w Polsce jak wynika z rankingu World’s Best Hospitals 2021.

Z prognoz wynika, że do 2022 roku na rynku pojawi się 6,2 mln stanowisk wymagających znajomości technologii chmurowych, a do 2030 roku 77% studentów będzie potrzebowało nowych umiejętności technologicznych. Czy trzeba jeszcze jakichś innych argumentów, żeby aplikować do grona Uczelni w Chmurze Microsoft?

Przez ostatnie dekady uczelnie w krajach języka angielskiego były jak Mekka dla studentów międzynarodowych. Dochody z czesnego, jakie płacili zagraniczni studenci oraz wydatki na mieszkanie i utrzymanie przynosiły gospodarce w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii miliardy dolarów lub funtów. Tymczasem przyszła pandemia Covid – 19 i postawiła brutalne pytanie: czy uda się utrzymać tę bonanzę? Odpowiedzieć na nie stara się Ellie Bothwell w artykule Will international recruitment survive Covid-19? na łamach „Times Higher Education” z 4 marca.

Jak organizować mobilność akademicką w czasie pandemii i po niej? Jak najlepiej komunikować się z zagranicznymi studentami, by utrzymać z nimi kontakt i dotrzeć do nich z pomocą, jeśli jej potrzebują? Takie tematy poruszano podczas warsztatów konsultacyjnych zorganizowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej oraz International Relations Offices Forum.

5 marca swoją funkcję w Ministerstwie Edukacji i Nauki przestaje pełnić Bartłomiej Banaszak, dotychczasowy dyrektor Departamentu Nauki MEiN. Znakomity fachowiec, który odpowiadał m.in. za funkcjonowanie „Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB)”. Dziękujemy mu za zaangażowanie w sprawy nauki, otwartość oraz chęć i talent do współpracy z innymi.

Akademia jest najwyższej rangi uczelnią wojskową, lecz w jej murach swoją wiedzę rozwijają przede wszystkim studenci cywilni, do grona których możesz dołączyć także i Ty!

Zapraszamy wszystkie uczelnie akademickie do udziału w badaniu ankietowym: Internacjonalizacja w czasach pandemii (część II). Ogłoszenie Raportu z badania – przeprowadzanego przez Perspektywy wspólnie z Komisją ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP w ramach programu „Study in Poland” – odbędzie się 26 kwietnia we Wrocławiu, podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2021”. Na odpowiedzi czekamy do 12 marca włącznie.

(Nie) tylko dla maturzystów 2021: kierunki humanistyczne, społeczne i ekonomiczne online 6 marca. Jak się studiuje w czasie pandemii? Jak zdaje się egzaminy? Masz w sobie potencjał humanistyczny czy biznesowy? Czy filologie obce, prawo, psychologia, dziennikarstwo, zarządzanie to kierunki dla Ciebie? To tylko niektóre z pytań towarzyszących wielu maturzystom, które omówimy 6 marca na wirtualnym spotkaniu z maturą i studiami.

W roku akademickim 2019/20 studiowało w Polsce 82 194 studentów zagranicznych ze 179 krajów, czyli o 3935 więcej niż rok wcześniej (wzrost o 5%). Trend wzrostowy utrzymuje się od 2005 roku, czyli od uruchomienia przez KRASP i Fundację Edukacyjną Perspektywy programu „Study in Poland”. Większość obcokrajowców studiuje w języku polskim (66%) lub angielskim (32,5%). Obcokrajowcy stanowią obecnie 6,83% ogółu studentów w naszym kraju (rok wcześniej było ich 6,37%, a dwanaście lat wcześniej zaledwie 0,82%. Wzrost współczynnika umiędzynarodowienia wynika również z tego, iż wzrasta liczba obcokrajowców, ale jednocześnie spada ogólna liczba studentów w Polsce. W roku akademickim 2019/20 było ich łącznie 1 203 998 osób – ponad 26 tys. mniej niż w poprzednim roku.

17 polskich uczelni akademickich znalazło się wśród najlepszych na świecie w corocznym rankingu dyscyplin („by subject”) opublikowanym 4-tego marca przez brytyjską agencję QS Quacquarelli Symonds. Nasze uczelnie znajdują się w 31 spośród 51 objętych rankingiem dyscyplin („subjects”)  - jest to wynik lepszy o 5 dyscyplin w porównaniu do zeszłorocznych edycji.

6 marca w Warszawie odbędzie się Our Future Forum organizowane przez Our Future Foundation – fundację zapewniającą pomoc polskim licealistom w aplikacji na najlepsze światowe uczelnie. Dyskusja skupi się na szansach polskiej młodzieży, systemie edukacji i walce z drenażem mózgów, a cała konferencja transmitowana będzie online na Facebooku Fundacji.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu nie obowiązują żadne zasady dotyczące tego, jaki odsetek studentów ma zdać egzaminy. W związku z informacjami medialnymi ze studentami medycyny spotka się prorektor ds. studenckich - poinformował rzecznik uczelni prof. Marcin Czyżniewski.

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego postuluje przywrócenie uprzedniego wykazu czasopism wraz z ich punktacją oraz ograniczenie przyszłych modyfikacji tego wykazu do tych, które przygotuje zgodnie z wypraco­waną metodologią Komisja Ewaluacji Nauki

Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do czwartej edycji programu stypendialnego BONA FIDE. Polscy studenci, zdobywający wykształcenie na renomowanych uczelniach zagranicznych, mogą ubiegać się o dofinansowanie czesnego w wysokości nawet 200 tys. zł. Wnioski należy składać on-line do 15 marca 2021 r. W trzech dotychczasowych edycjach programu BONA FIDE przyznano aż 22 stypendia na łączną kwotę ponad 2 mln złotych.

Jesteś tegorocznym maturzystą i chcesz podjąć studia I stopnia lub jednolite magisterskie? Zapraszamy na pierwszy w tym roku dzień otwarty w Koźmińskim. Z uwagi na sytuację epidemiczną, wydarzenie odbędzie się w formule ONLINE na profilu uczelni na Facebooku.

Ruszyła rekrutacja do 16. edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego. Ten najdłużej działający program Fundacji im. Lesława Pagi, pomaga w rozwoju zdolnym i utalentowanym studentom i absolwentom, którzy nie tylko chcą rozwijać się na rynku finansowym, ale także rozumieją, że biznes opiera się na dobrych relacjach i zaangażowaniu. To program dla przyszłych liderów branży.

Dziś rozpoczyna się ostatni sprawdzian przed majowym egzaminem – próbna matura dla rocznika, który od roku uczy się głównie zdalnie. Ma być bezpiecznie i trochę łatwiej niż na „zwykłej” maturze.

Już 10 marca rusza XXIII edycja największych Inżynierskich Targów Pracy w Małopolsce, organizowanych przez Stowarzyszenie Studentów BEST AGH Kraków. W tym roku, w trosce o zdrowie uczestników i prelegentów, wydarzenie będzie przeprowadzone w formie online.

To prawdziwa zielona uczelnia techniczna – tak w dyskusji przed głosowaniem scharakteryzował SGGW prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt