MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

30 maja (w dniu urodzin profesora) Politechnika Śląska nadała Doktorat Honoris Causa prof. Brianowi Kobilce, wybitnemu amerykańskiemu biologowi, lekarzowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Celem programu Polskie Powroty organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych. Jednym z elementów programu jest komponent aplikacyjny finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W niemal półroczny rejs wypłynął żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dar Młodzieży z praktykantami na pokładzie ma pokonać ok. 12 500 mil morskich i przejść równik. W ten sposób uczci 100. rocznicę pierwszego przekroczenia najdłuższego równoleżnika przez statek pod polską banderą - żaglowiec „Lwów”.

14 uczniów ze szkół ponadpodstawowych w Białymstoku i Ostrołęce wygrało indeksy na studia w Politechnice Białostockiej! To laureaci ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana”. W tym gronie są zarówno tegoroczni maturzyści, którzy wykorzystają nagrodę podczas najbliższej rekrutacji, jak i młodsi uczniowie, dla których udział w konkursie wiązał się z przede wszystkim z satysfakcją oraz sprawdzeniem swoich umiejętności matematycznych w praktyce.

Wszyscy jesteśmy świadkami, jak postęp technologiczny i transformacja cyfrowa zmieniają nasze życie, otwierając tym samym nowe perspektywy. Branża IT rozwija się w zawrotnym tempie, oferując coraz więcej różnych – nieznanych wcześniej – obszarów specjalizacji i możliwości rozwoju kariery zawodowej. Mimo to na związanie swojej przyszłości zawodowej z IT decyduje się wciąż niewiele kobiet. 

30 maja 2023 roku na Politechnice Śląskiej odbędzie się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Brianowi Kobilce – wybitnemu amerykańskiemu biologowi, lekarzowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

25 maja odbyły się uroczystości pożegnalne prof. Włodzimierza Siwińskiego, rektora UW w latach 1993–1999. – W imieniu całej społeczności Uniwersytetu Warszawskiego mam ogromny, a zarazem smutny zaszczyt pożegnać człowieka wielkiej klasy, mądrego, tolerancyjnego i szlachetnego, który symbolizował wszystko to, co najpiękniejsze dla Uniwersytetu i ludzkości – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją na rzecz Wielkich Historii zaprasza szkoły podstawowe i średnie do ogólnopolskich rozgrywek w Wolną Elekcję 2023. Gra powstała, by uczcić 450. rocznicę historycznych wyborów polskiego króla.

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB serdecznie zapraszają przedstawicieli i pracowników uczelni oraz uczelnianych fundacji i kół zainteresowań do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach cyklu EKS ON TOUR 2023. Spotkanie jest bezpłatne, odbędzie się w formule online i dotyczyć będzie możliwości, jakie młodym ludziom oferuje program Europejski Korpus Solidarności.

Zagraniczni studenci studiów podyplomowych kształcący się na kursach niezwiązanych z badaniami nie będą już mogli przywozić członków rodziny do Wielkiej Brytanii z powodu nowych ograniczeń imigracyjnych. Legalna migracja osiągnęła w tym roku rekordową liczbę 700 000.

Gospodarzem Prezentacji „Study in Poland” w Samarkandzie (28 kwietnia) był tamtejszy Państwowy Uniwersytet Medyczny, mający opinię najlepszej tego typu uczelni w Uzbekistanie. Zbawczy cień został zapewniony przez namioty ustawione na dziedzińcu uczelni przez życzliwych gospodarzy! Podobnie jak w Taszkiencie, targi w Samarkandzie cieszyły się ogromną popularnością wśród uzbeckiej młodzieży. Powinno się to pozytywnie odzwierciedlić w rekrutacji na studia w Polsce 2023.

W zacienionej sosnowej alei, w centrum kampusu prestiżowego Taszkienckiego Uniwersytetu Ekonomicznego, odbyły się 26 kwietnia Prezentacje Polskich Uczelni „Study in Poland”, towarzyszące pierwszego Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu. Odwiedziło je prawie 2 tysiące uczniów z ostatnich klas taszkienckich liceów akademickich, cieszących się opinią najlepszych szkół średnich w Uzbekistanie. Swoją ofertę kształcenia dla młodych Uzbeków przedstawiało kilkanaście polskich szkół wyższych.

To już piętnasta edycja konkursu organizowanego w Polsce przez Great Place To Work®.  Na liście Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2023 znalazło się 45 laureatów i jest to rekordowa liczba w polskiej historii tego konkursu. Rekordowa była także liczba firm, jakie zgłosiły się do badania: w edycji 2022-2023 Great Place To Work® przebadał aż 180 firm. To o 30% więcej niż w poprzedniej edycji konkursu. Liderem w kategorii firm dużych została informatyczna firma Cisco Poland. Pierwsze miejsce wśród firm średnich przypadło firmie Idego Group,  także z sektora IT. Natomiast stawkę wśród firm małych otwiera Schwerlast Aleksandra Ledwig, firma działająca w branży transportowej.

Uroczyste ogłoszenie wyników Rankingu Szkół Wyższych i Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2023 odbędzie się w czwartek, 29 czerwca w Warszawie, w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66. Wracamy do miejsca, w którym wykładała Maria Curie-Skłodowska, i w którym zawsze dobrze czuły się najlepsze uczelnie.

Prof. Katarzyna Majewska-Nowak z Wydziału Inżynierii Środowiska została przyjęta do Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych. To jedna z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych w Europie.

 

Publikowany od 1983 roku przez US News & World Report ranking amerykańskich uczelni „US News Best Colleges”, a także rankingi szkół podyplomowych ("Best Graduate Schools Rankings") zdobyły sobie bardzo mocną pozycję. Wystarczy wskazać, że w ciągu roku na strony internetowe rankingów US News było 35 mln wejść a 1,2 mln przyszłych studentów lub rodziców zwróciło o dokładniejsze dane o uczelniach, które ich interesują.

Rektor Politechniki Gdańskiej za akademicki wzorzec uznaje Uniwersytet Tokijski - przede wszystkim za doskonałą organizację pracy, wspieranie naukowców oraz dostosowanie projektów badawczych do potrzeb najbliższego otoczenia społeczno-gospodarczego. Oto co jeszcze powiedział nam prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde.

Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Koninie podróżować najbardziej lubi rowerem, dzięki czemu może zwiedzać miejsca niedostępne w inny sposób. Teraz jego marzeniem jest wyrwanie się choć na kilka dni na wyprawę wzdłuż brzegu Bałtyku. Co jeszcze zdradził nam dr hab. Artur Zimny, prof. ANS w Koninie?

Za swoją dewizę życiową rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu przyjmuje umiejętne dobranie sobie odpowiednich ludzi do współpracy, a potem – nieprzeszkadzanie im w realizacji ich zadań. Oto, co jeszcze powiedział Perspektywom prof. Andrzej Tykarski.

Klinika dla koni, przychodnia dla małych zwierząt domowych i stanowiska dla zwierząt hodowlanych powstały w nowej siedzibie Instytutu Medycyny Weterynaryjnej przy Szosie Bydgoskiej 13 w Toruniu. 19 maja oficjalnie otwarto placówkę wzniesioną i wyposażoną za 70 mln zł.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt