MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Program studiów I stopnia w języku angielskim – Interdisciplinary studies: Control, Electronic and Information Engineering, realizowany na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, uzyskał prestiżową akredytację amerykańskiej organizacji ABET – Accreditation Board for Engineering and Technology, przyznaną przez Engineering Accreditation Commission (EAC).

Po ponad dwóch miesiącach wakacyjnej przerwy 4września oficjalnie zaczyna się nowy rok szkolny 2023/2024. Uczniów czeka 291 dni, zanim 21 czerwca 2024 roku znowu będą mogli cieszyć się wakacjami.

30 sierpnia 2023 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, która nadaje Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nową nazwę: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Po raz pierwszy w historii na Salonach Maturzystów pojawi się wspólne stoisko Miasta Łodzi oraz trzech wiodących łódzkich uczelni publicznych: Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Politechniki Łódzkiej, na którym zaprezentowana zostanie kompleksowa oferta Łodzi Akademickiej pod hasłem „Study in Łódź”.

Inauguracja pierwszego roku akademickiego w „Kijowskim Instytucie Politechnicznym” (KPI) odbyła się 31 sierpnia 1898 roku. Ta wybitna i wielce zasłużona dla Ukrainy uczelnia, obecnie „Igor Sikorski Kijowski Instytut Politechniczny”, wzbogaciła swoją nazwę o nazwisko jednego ze swoich wybitnych studentów, znanego na całym świecie konstruktora helikopterów (notabene produkowanych teraz również w Polsce maszyn Sikorski - Black Hawk).

Dr hab. Piotr Orleański będzie piątym dyrektorem CBK PAN od chwili powstania jednostki w 1977 roku. Jego kadencja rozpocznie się 7 września.

Czy rodzinne miasto okaże się szczęśliwe dla 20-letniego Mateusza Janty, który w zawodach EuroSkills/WorldSkills startował już trzykrotnie, jak dotąd bez sukcesu? Przekonamy się już za tydzień – w czasie prestiżowego konkursu EuroSkills Gdańsk 2023.

Rozpoczęła się ogólnopolska promocja wrześniowego Salonu Maturzystów Perspektywy 2023. W Warszawie na stacji metra „Świętokrzyska”, najtłoczniejszej w stolicy, gdzie krzyżują się obie linie metra, salon promują trzy reklamy na ekranach cyfrowych: 32, 29 i 22 metrowa!

Zwiększenie o 295 mln euro polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w latach 2023-2025 przyniesie konkretne korzyści dla naszego kraju. To nie tylko udział polskiego astronauty w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale też programy i działania, dzięki którym nasza gospodarka wskoczy na wyższy poziom rozwoju.

Dr hab. Piotr Fiedorczyk, prof. UwB z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku ponownie został wybrany wiceprezydentem stowarzyszenia International Society of Family Law (ISFL). Ta prestiżowa, międzynarodowa organizacja skupia najlepszych specjalistów od prawa rodzinnego.

Minister Zdrowia powołał dziesięcioosobowy zespół do opracowania zmian w wykazie dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne. Jego przewodniczącą została dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prof. uczelni, p.o. dyrektora Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu GUMed, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.

Szybki rozwój technologii, transformacja gospodarki w ujęciu globalnym to wszystko wymusza przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy wyposażonych w niezbędne kompetencje. Szeroko pojmowana edukacja ma służyć temu, aby sprostali wyzwaniom stawianym im z chwilą wejścia do świata poszczególnych profesji, jak również uczyniła z nich poszukiwanych fachowców, którzy swoją karierę będą budować w oparciu o  zdobytą wiedzę, doświadczenie i pasję.

Polscy badacze i naukowcy prowadzący badania kliniczne będą mieli okazję wziąć udział w nowym, światowej klasy programie szkoleniowym. Program Polish Clinical Scholars Research Training jest organizowany przez Agencję Badań Medycznych, a projektowany i realizowany przez Harvard Medical School Postgraduate Medical Education.

Próbując rozwiązać kryzys mieszkaniowy, Kanada rozważa wprowadzenie ograniczenia liczby studentów zagranicznych. Eksperci twierdzą, że pomysł ten niewiele pomoże.

Po raz pierwszy polskim uczelniom udało się pokonać magiczną granicę liczby zagranicznych studentów. Jest ich 100.000, a nawet więcej – według POL-on jest ich 102 tysiące, według GUS (inna metoda liczenia) – 105 tysięcy. Czy to dobrze? Jeżeli Francuzi, Niemcy, a przede wszystkim USA, Chiny, Australia i Zjednoczone Królestwo robią wszystko, by ściągnąć międzynarodowych studentów do swoich uczelni, to uzyskanie przez Polskę takiego wyniku na tak konkurencyjnym rynku należy uznać za poważny sukces.

Niewiele ponad tydzień pozostał do najważniejszego w Europie konkursu umiejętności zawodowych, czyli EuroSkills, który w tym roku organizowany jest w Polsce. Miastem gospodarzem EuroSkills 2023 jest Gdańsk – na olimpiadę odbywającą się 5-9 września ściągnie tu ponad 600 zawodników z 32 krajów! Za przeprowadzenie zawodów w Polsce odpowiada Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Stypendia trafią do osób, które oprócz dobrych wyników w nauce mogą pochwalić się sukcesami artystycznymi, naukowymi, sportowymi lub zaangażowaniem w działalność społeczną.

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach od 1 października będzie funkcjonował pod nową nazwą – Uniwersytet w Siedlcach.

20 polskich uczelni biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza wytypowało 8 swoich kandydatów, a spośród nich Kapituła Nagrody wyłoniła 3 nominowanych do drugiej edycji Nagrody Heisiga, nazywanej także „Polskim Noblem”, czyli najwyższej nagrody finansowej dla polskiego naukowca. Zwycięzcę, do którego trafi 200.000 złotych, poznamy 2 października 2023 r. na Uniwersytecie Wrocławskim.

Niebawem rozpoczyna się nowy rok szkolny, a wraz z nim kolejne edycje programów edukacyjnych Polskiej Akcji Humanitarnej, skierowane do uczniów z całej Polski. Przyjmujemy już zapisy na rok szkolny 2023/24.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt