MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Spośród 1068 wniosków minister nauki Dariusz Wieczorek przyznał stypendium 386 studentkom i studentom za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Wysokość stypendium wynosi 17 tys. zł.

Prof. dr hab. Mariusz Sielski, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, został wybrany 22 marca br. przez Kolegium Elektorów na rektora uczelni na kadencję 2024-2028. W  wyborach pokonał obecnego rektora Akademii, prof. dr hab. Wojciecha Widłaka.

Prof. dr hab. Wiesław Czołpiński został wybrany 24 marca br. rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na kadencję 2024-2028. Obecny prorektor ds. kształcenia i studentów oraz badań naukowych i ewaluacji działalności naukowej sztuki filmowej i teatralnej Akademii kandydował na to stanowisko wspólnie z kontrkandydatkami: dr Ewą Bułhak-Rewak, aktorką Teatru Narodowego w Warszawie oraz dr hab. Bożeną Suchocką-Kozakiewicz, reżyserką teatralną. 

Dr inż. Jarosław Niedojadło, prof. uczelni, obecny rektor Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, został 22 marca br. wybrany na rektora w kadencji 2024-2028. W tajnym głosowaniu Uczelnianego Kolegium Elektorów otrzymał 19 głosów poparcia i jeden głos wstrzymujący się. Kandydata na rektora wskazały dwa organy kolegialne Uczelni, tj. Rada Uczelni i Senat.

Ks. prof. dr. hab. Ryszard Czekalski, obecny rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, został 25 marca br. wybrany przez Kolegium Elektorów rektorem UKSW na drugą kadencję – 2024-2028. Był jedynym kandydatem.

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce rektora uczelni wybiera kolegium elektorów. W dniu 25 marca 2024 roku Kolegium Elektorów Politechniki Poznańskiej dokonało wyboru Rektora Uczelni na kadencję 2024-2028. Po raz drugi powierzono tę funkcję prof. dr. hab. inż. Teofilowi Jesionowskiemu, co zgodnie z art. 24 ust. 4 pkt 1) ustawy potwierdzone zostało aktem wyboru podpisanym przez Przewodniczącego Kolegium prof. dr. hab. inż. Marka Domańskiego.

Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, obecny rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, uzyskał reelekcję w wyborach na rektora 27 marca br., w kadencji 2024-2028. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

 

Nabór wniosków do 7. edycji programu Bekker NAWA właśnie został otwarty. W tegorocznej edycji wprowadzono, korzystne dla wnioskodawców, zmiany zasad przy obliczaniu kwoty finansowania. Dotychczas ze środków programu Bekker NAWA skorzystało prawie 800 osób, realizując projekty badawcze w 38 krajach na całym świecie.

Samorząd Studentów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych UW, jak co roku od 12 lat, specjalnie dla maturzystów zdających geografię, organizuje akcję „Ogarnij Gegrę!”.

Dziś mija 100 dni rządów obecnej koalicji. To dobra okazja do podsumowania działań zrealizowanych w tym czasie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O najważniejszych dokonaniach resortu nauki mówił podczas konferencji prasowej minister Dariusz Wieczorek. W wydarzeniu wzięli również udział wiceministrowie MNiSW: Maria Mrówczyńska, Marek Gzik, Maciej Gdula oraz Andrzej Szeptycki.

Każdy kandydat na rektora ma swój sposób na zdobycie upragnionych gronostajów. Najpewniejszą strategią było do tej pory spowodowanie, aby na liście wyborczej był tylko jeden kandydat/ka… Ale pomysł prof. Andrzeja Tretyna z UMK, aby zaproponować elektorom nie tylko siebie, ale pełny zespół rektorski, idealnie zbalansowany pod względem płci, okazał się strzałem w „10” i skutecznie pokonał urzędującego prorektora! Podobnym tropem poszedł prof. Rafał Matera z Uniwersytetu Łódzkiego i jego „idealna” genderowo ekipa również pokonała dotychczasową rektorkę! A więc rada dla ambitnych kandydatów z uczelni, w których wybory odbędą się dopiero w kwietniu-maju: A gender-balanced team is a dream! To naprawdę działa! Przynajmniej w uniwersytetach… A oto najciekawsze liczby i fakty z dotychczasowej kampanii.

Wiosna to idealny czas na zmiany! Nie tylko w przyrodzie, ale również w Twoim domu. Komputronik wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, oferując im atrakcyjne raty na szeroki asortyment produktów.

Perspektywy Women in Tech z dumą wspierają kobiety w nauce, biznesie i branży tech & IT! Dlatego zachęcamy Studentki i Studentów (z Polski i zagranicy) kierunków STEM do wzięcia udziału w największej konferencji (nie tylko!) dla kobiet w nowych technologiach w Europie i Azji - Perspektywy Women in Tech Summit 2024, która odbędzie się 12 - 13 czerwca w Warszawie!

Uwaga, studentki, absolwentki i doktorantki kierunków ścisłych, technicznych lub informatycznych! Jeśli zastanawiacie się, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, zaprojektować ścieżkę kariery i rozwinąć kluczowe kompetencje w branży nowych technologii - do 28 kwietnia br. możecie zgłaszać się do 10. edycji programu mentoringowego IT for SHE. Macie szansę pod okiem czołowych ekspertek i ekspertów z wiodących, globalnych firm technologicznych, rozwinąć swoje umiejętności z zakresu nowych technologii, zarządzania projektami, planowania kariery zawodowej czy nowoczesnego przywództwa.

Uprzejmie informujemy, że tuż po zakończeniu egzaminów maturalnych 2024 opublikowany zostanie Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Ukaże się on w czerwcowym numerze Miesięcznika Edukacyjnego "Perspektywy" oraz na stronie www.ranking.perspektywy.pl.

Prof. dr hab. Robert Olkiewicz,obecny rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, pokonał podczas posiedzenia elekcyjnego Uniwersyteckiego Kolegium Elektorów 22 marca br. dwóch kontrkandydatów i został wybrany rektorem UWr na kadencję 2024-2028. W wyborach wystartowało trzech kandydatów: urzędujący rektor, prof. Robert Olkiewicz, prof. Marcin Wodziński, szef judaistyki UWr i prof. Robert Wieczorek, chemik. Głosowało 199 elektorów (na 200 uprawnionych do głosowania), prof. Robert Olkiewicz dostał 114 głosów, prof. Marcin Wodziński – 71, prof. Robert Wieczorek - 13 głosów.

Jednym z najważniejszych punktów programu Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego była debata z udziałem najwyższej klasy ekspertów.

Polska nauka poddawana była w ostatnich latach wielu reformom i zmianom. Nawet jeżeli wynikały one z dyskusji ze środowiskiem, to zazwyczaj były podejmowane bez oparcia na danych czy dogłębnej analizy wpływu konkretnych regulacji na sytuację i rozwój badaczy - czytamy w Liście Otwartym, w sprawie zmian w habilitacji, wystosowanym przez autorów badania karier naukowców i grono ekspertów reprezentujących środowisko naukowe.

W bezprecedensowym badaniu 2,7 miliona karier naukowczyń i naukowców z 45 krajów dr Natalii Letki i dr hab. Piotra Sankowskiego (zdobywca 4 grantów ERC), znajdujemy dowody na to, że istnienie wymogu habilitacji blokuje kariery kobiet w nauce. A najmocniej - w naukach technicznych i ścisłych.

Program "Study in Poland" wraz z uczelniami jest na półmetku wyprawy rekrutacyjnej do Turcji. Za nami targi w Ankarze i Izmirze, ale za chwile nadchodzi pracowity weekend targowy w Stambule, gdzie spotkamy jeszcze wielu kandydatów na studia w Polsce.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!