MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Wydaje się, że prostych powrotów po osłabieniu pandemii nie będzie. Wraz ze zmianami systemowymi, które dokonały się na uczelniach, będziemy musieli zastanowić się, w jakim zakresie chcemy powracać do sytuacji sprzed marca 2020 r. - powiedział w środę wiceszef MEiN Włodzimierz Bernacki.

Na amerykańskich uczelniach powiało optymizmem.  Większość z nich planuje sprowadzić studentów zagranicznych na kampusy w jesiennym semestrze, przy czym 86% uczelni przymierza się do prowadzenia niektórych zajęć stacjonarnie.

Tego lata studenci z całego świata przyjadą do Izraela na 6-10 tygodni, aby pracować w izraelskich firmach i organizacjach, m.in. w Tel Awiwie i Jerozolimie, w ramach specjalnego programu. Będą badać m.in. trendy biznesowe, projektować modele cenowe, pozyskiwać finanse.

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu została wybrana na prezydenta Europejskiego Towarzystwa Laryngologicznego ELS.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak otrzymała zaproszenie do uczestnictwa w radzie programowej Europejskiej Stolicy Nauki KATOWICE 2024.

Anna Budzanowska, b. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego (2019–2020) i wiceminister edukacji i nauki (2021), została powołana na przewodniczącą Rady ds. Planu dla Pracy i Rozwoju.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ningbo University of Technology podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia Instytutu Polsko-Chińskiego.

Komisja Europejska zainicjowała wraz z przemysłem 11 nowych partnerstw europejskich, które mają pobudzić inwestycje w badania naukowe i innowacje. Celem jest rozwiązywanie problemów związanych z klimatem i zrównoważonym rozwojem, aby wdrożyć Europejski Zielony Ład.

Dokument określa cele i konkretne obszary tematyczne, w finansowanie których Komisja zainwestuje 14,7 mld euro. Pierwsze konkursy zostaną otwarte już 22 czerwca br.

Jak wynika z badania 3M „State of Science Index” przeprowadzonego w 2021 roku w 17 krajach aż 89% Polaków ufa nauce, co oznacza wzrost jej autorytetu.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu został uczelnią stowarzyszoną Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Efektywne wykorzystanie danych satelitarnych i budowa systemu bezpieczeństwa kosmicznego to jedne z głównych założeń Polskiej Polityki Przemysłowej w zakresie rozwoju sektora kosmicznego. Niezbędny jest także wzrost liczby absolwentów w tej branży.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wręczył nominacje członkom Rady do spraw Planu dla Pracy i Rozwoju. Nominacje na członka Rady otrzymały 32 osoby, wśród których są rektorzy czołowych polskich wyższych uczelni, przedstawiciele świata nauki, Polskiej Akademii Nauk oraz instytutów badawczych.

W atrakcyjny sposób rok szkolny kończą klasy Sztuki i projektowania Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Dotychczasowe lekcje z rysunku architektonicznego zostały przeniesione do pracowni  Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Zajęcia prowadzi tam prof. Anna Sikora – wykładowczyni Politechniki, która sprawuje opiekę merytoryczną nad klasami Sztuki i projektowania w ALO. Zajęcia klas patronackich Politechniki Rzeszowskiej nie tylko rozwijają, ale także doskonale integrują uczniów, których łączy wspólna pasja. Jest to także bardzo dobry sposób na udany powrót do stacjonarnej edukacji.

Pandemia COVID-19 przyspieszyła wiele procesów. Szczególnie zauważalny jest jej wpływ na rozwój technologii informatycznych. Także edukacja i szkolnictwo wyższe musiały się dostosować do zaistniałych warunków. Polacy chcą się rozwijać i w czasie pandemii aktywnie szukają dostępu do rzetelnych i aktualnych treści edukacyjnych, stąd bardzo wzrosło zainteresowanie serwisami e-learingowymi, takimi jak NAVOICA. W tym portalu każdy znaleźć może bezpłatne kursy online z wielu dziedzin, realizowane przez polskie uniwersytety i uczelnie wyższe, które są gwarantem jakości treści. 

Dzień otwarty dla kandydatów na studia wyższe, podyplomowe i MBA w Akademii Leona Koźmińskiego. Po raz pierwszy w tym roku wydarzenie odbędzie się w formie tradycyjnej - na terenie uczelni!

Mgr inż. Jakub Bodys oraz mgr inż. Szymon Sobek – doktoranci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, otrzymali stypendia START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W dniach 27-29. maja odbyły się pierwsze ogólnopolskie targi pracy dla doktorantów Work&Science Forum. Oprócz części targowej, zorganizowanej na platformie targowej webexpo Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, zaplanowana została  część konferencyjna, na którą składały się wykłady w stylu TED oraz panele eksperckie. Zarejestrowani uczestnicy mogli też wziąć udział w atrakcyjnych szkoleniach z umiejętności miękkich, prowadzonych w niewielkich grupach warsztatowych.  To niezwykle ciekawe wydarzenie było inicjatywą Krajowej Reprezentacji Doktorantów, a w organizacji wspomogli ją Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Znamy już listę laureatek XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku. Nagrody przyznano w ośmiu kategoriach: Startup roku, Pomysł na start/Biznes lokalny, Liderka w Nowych Technologiach, Biznes Roku przychód poniżej 10 mln i przychód powyżej 10 mln, Działalność społeczna, Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu oraz Organizacja przyjazna rodzicom. Kim są laureatki oraz co wyróżnia prowadzone przez nie biznesy?

22 czerwca wszystko będzie jasne: po raz 22. Perspektywy ogłoszą wyniki Rankingu Szkół Wyższych. Zbieżność tych dwóch liczb jest oczywiście przypadkowa, ale to jedyny przypadek w tym przedsięwzięciu. Nad Rankingiem pracujemy praktycznie przez cały rok - dyskutujemy z polskimi i zagranicznymi ekspertami na temat jego kryteriów, organizujemy posiedzenia Kapituły pod przewodnictwem profesora Michała Kleibera, zbieramy i starannie weryfikujemy dane.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt