MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Serdecznie zapraszamy uczennice do udziału w Międzynarodowym Konkursie ENHANCE GIRLS IN STEM. Organizatorem jest Politechnika Warszawska we współpracy z sześcioma czołowymi politechnikami europejskimi oraz ze wsparciem Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Chcemy zachęcać młode osoby do szukania pomysłów, które będą pomocne w rozwiązywaniu środowiskowych problemów lokalnych i motywować do podjęcia studiów na kierunkach ścisłych i technicznych.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy prowadzi obecnie badanie "Wartości młodych. Jakiego świata chcą młode osoby, młode liderki/liderzy, przedsiębiorczynie/przedsiębiorcy, studentki/studenci kierunków technicznych i ścisłych oraz naukowczynie/naukowcy?"

Już 7 kwietnia po raz piętnasty zaprosimy dziewczyny – i chłopaków też! – z ostatnich klas liceów i techników do udziału w jubileuszowym Ogólnopolskim Dniu Otwartym (nie tylko) dla Dziewczyn. W czasie Dnia Otwartego, który organizowany jest w ramach kampanii Dziewczyny na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych, prezentować się będą uczelnie techniczne i uniwersyteckie wydziały ścisłe. Dobra wiadomość jest taka, że tegoroczny Dzień Otwarty wraca (częściowo) do formy stacjonarnej: uczelnie otworzą swoje podwoje dla kandydatek i kandydatów, natomiast online będzie można śledzić transmisję (start o godz. 12.00) poświęconą jubileuszowi kampanii. Jak co roku opublikowany też zostanie raport „Kobiety na Politechnikach” przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wspólnie z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji.

Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim - Collegium Medicum stworzyła projekt #DrCrisis, którego celem jest pomoc medyczna uchodźcom z Ukrainy.

Punkt pomocy weterynaryjnej, w którym pracują weterynarze z Uniwersytetu Przyrodniczego, oraz leczenie zwierząt z Ukrainy w klinikach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej – tak wrocławska uczelnia angażuje się w pomoc zwierzętom uchodźców.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zainicjował specjalny program stażowy dla studentów z Ukrainy. Na mocy porozumienia z firmami działającymi w stolicy Małopolski przygotowano już ponad 100 takich miejsc.

Niemal 400 miejsc noclegowych zostało przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy w sopockich domach studenckich Uniwersytetu Gdańskiego.

Jednym z istotnych tematów poruszanych w czasie konferencji była kwestia digitalizacji polskich uczelni, zarówno w kontekście rozwijania oferty kształcenia i współpracy naukowo-badawczej, jak i w odniesieniu do strategii marketingowo-rekrutacyjnych polskich uczelni.

Podczas konferencji oficjalnie podpisano porozumienie ustanawiające Koalicję na rzecz rozwoju inicjatywy WorldSkills i organizacji Zawodów Euroskills 2023 w Polsce. Zawody EuroSkills (największa w Europie impreza poświęcona doskonaleniu umiejętności i kształcenia zawodowego) to pierwsza tej rangi impreza, która nie tylko deklaratywnie, ale też realnie została odebrana Rosji (EuroSkills 2023 planowane było w St. Petersburgu) w związku z jej agresją na Ukrainę. Po niedawnej decyzji WorldSkills Europe o przeniesieniu imprezy z Federacji Rosyjskiej WorldSkills Europe zwróciła się do Niemiec, Luksemburga i Polski o organizację EuroSkills 2023. Kraje te wyraziły wcześniej zamiar ubiegania się o organizację Konkursu EuroSkills 2027 (Niemcy i Luksemburg złożyły ofertę wspólną na rok 2027). Wszystkie strony zgodziły się, że WorldSkills Poland jest obecnie najlepszym kandydatem, aby podjąć się tak ogromnego wyzwania, jakim jest zorganizowanie konkursu EuroSkills 2023 w tak krótkim czasie.

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, zorganizowana już po raz 15. w ramach programu „Study in Poland” – prowadzonego wspólnie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) - pierwotnie miała dać odpowiedź na pytanie, jak na umiędzynarodowienie polskich uczelni wpłynie digitalizacja, przyspieszona tak dramatycznie przez pandemię. Jednak podczas dwudniowego spotkania, którego gospodarzem był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, najistotniejszym tematem stała się wywołana rosyjska agresją wojna w Ukrainie i jej konsekwencje dla umiędzynarodowienia polskiego i światowego szkolnictwa wyższego.

Hej, Dziewczyno w STEM! Jeszcze tylko do końca tygodnia (do 10 kwietnia) czekamy na Twoje zgłoszenie do VI edycji Programu Mentoringowego IT for SHE - naszego flagowego programu, uhonorowanego przez Komisję Europejską prestiżową nagrodą European Digital Skills Award.

Dr hab. Agnieszce Zimmermann, prof. GUMed będzie pełnić nadzór nad systemem zapewnienia jakości kształcenia, znajdujący się dotychczas w obszarze działania prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia.

Pełniącym obowiązki kanclerza został prof. dr hab. Jacek Bigda, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia, pierwszy zastępca rektora.

W obliczu wojny wywołanej atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, śmierci cywilów, rujnowania ukraińskich miast i infrastruktury, w tym instytucji naukowych, apeluję do światowych instytucji finansujących i prowadzących badania naukowe o organizowanie stypendiów dla badaczek i badaczy z Ukrainy. Co szczególnie istotne, objęte tymi stypendiami osoby, które podejmą pracę w zagranicznych instytucjach naukowych powinny zatrzymywać swoją ukraińską afiliację.

Dalkia Polska i Politechnika Śląska wspierają rozwój kobiet w energetyce – wystartowała pierwsza edycja Women's Energy In Transition w Polsce

Rada Towarzystw Naukowych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Gdańskie Towarzystwo Naukowe organizują III Kongres Towarzystw Naukowych pod hasłem Społeczny wymiar działalności towarzystw naukowych. Kongres odbędzie się w Gdańsku w dniach 20-22 października 2022 r.

W Politechnice Białostockiej rozpoczęły się kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy zmuszonych do ucieczki przed konfliktem zbrojnym. W pierwszych grupach łącznie jest niemal 120 osób. To zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Przyznano certyfikaty „Inwestor w Kapitał Ludzki 2021”. Jest to szczególne wyróżnienie, które w 100% jest oparte o opinie pracowników na temat poszczególnych aspektów środowiska pracy, które kształtuje pracodawca. To stanowi o wyjątkowym charakterze otrzymanego certyfikatu. 

Za nami pierwszy dzień jubileuszowej XV konferencji Studenci Zagraniczni w Polsce 2022, która organizowana jest pod hasłem „Umiędzynarodowienie w czasach niepewności”. To był dzień pełen ważnych dyskusji, inspirujących pytań o cel i kierunek umiędzynarodowienia wobec aktualnie rozgrywającego się kryzysu, doniosłych wniosków, a przede wszystkim owocnych spotkań grona osób, które na co dzień podejmują wysiłki w obszarze internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt