Szkoła Główna Handlowa w Warszawie staje się centrum umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce – tak Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy skomentował fakt, że to właśnie SGH jest miejscem kolejnej debaty o problemach umiędzynarodowienia polskich uczelni i nauki. – Chcemy, by dzisiaj była to dyskusja o faktach i mitach, jakie zwłaszcza ostatnio powstały wokół umiędzynarodowienia. Już po raz 20 odbyła się doroczna narada konsultacyjna programu „Study in Poland” organizowana przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.
Egzamin maturalny zdało 84,1 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych – rok temu było to 84,4 proc. 10,4 proc. abiturientów, którzy nie zdali matury z jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu — podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Z opracowania najnowszych danych z systemu ELA (Ogólnopolski system monitorowania Elektronicznych Losów Absolwentów szkół wyższych) wynika, że uczelnie położone w mniejszych miejscowościach (do 500 tys. mieszkańców) są lepsze w przygotowywaniu absolwentów do rynku pracy. W analizie opublikowanej 9 lipca 2024 brano pod uwagę absolwentów z rocznika 2022 – osoby, które skończyły studia II stopnia lub jednolite magisterskie.
Od dziś maturzyści i maturzystki z małych miejscowości i niezamożnych rodzin mogą ubiegać się o stypendium na I rok studiów dziennych w ramach ogólnopolskiego Programu Stypendiów Pomostowych. Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia jeden z pozostałych warunków programu.
5 lipca 2024 roku w Warszawie podpisano Memorandum of Understanding między Organizacją Narodów Zjednoczonych a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Studenci z Politechniki Łódzkiej, tworzący zespół GUST, triumfowali w międzynarodowym konkursie, z którego właśnie wrócili do kraju. Ich innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Sustainability. Pokonali rywali z całego świata, potwierdzając wysoką jakość polskich projektów studenckich.
Hommage à Kieślowski 2024 ogłasza nabór zgłoszeń do pierwszej edycji Konkursu Krótkich Form Filmowych, który odbędzie się w ramach 13. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. Zgłoszenia filmowe przyjmowane są do 15 lipca 2024.
Według Statista, bazującej na danych UNESCO, Uzbekistan zajął piąte miejsce na świecie pod względem liczby studentów studiujących za granicą. Na czele listy znajdują się studenci z Chin i Indii.
Kampus Politechniki Gdańskiej będzie pierwszym na świecie „Living Labem” NATO – czyli miejscem służącym ekspozycji najnowszych technologii i wynalazków sektora obronnego, opracowanych przez naukowców i wojskowych z 32 krajów należących do Sojuszu. Co więcej, w programie NATO DIANA znalazła się również konstrukcja opracowana przez naukowców PG.
Europejska Federacja Akademii Nauk (ALLEA) to jedna z najważniejszych organizacji o charakterze naukowym w Europie. Należy do niej niemal 60 akademii nauk i towarzystw naukowych z ponad 40 krajów członkowskich Rady Europy. To także jedna z najważniejszych instytucji w zakresie doradztwa naukowego dla Komisji Europejskiej. Dziś na jej czele stoi polski naukowiec, prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN.
Komisja Europejska oraz Kanada podpisały umowę stowarzyszeniową dającą kanadyjskim naukowcom oraz jednostkom badawczym możliwość korzystania z programu Horyzont Europa (HE) na takich samych zasadach, jak uczestniczące w nim podmioty europejskie.
Minął gorący czas wyborów rektorów na nową kadencję, jest więc dobra okazja, by przyjrzeć się naszej krajowej reprezentacji rektorskiej z perspektywy europejskiej i światowej. Dla zapewnienia przejrzystości i pewnego obiektywizmu posłużyłem się dobrze znanym Rankingiem Szanghajskim.
Początek października upłynie pod znakiem kosmicznych wyzwań, a to wszystko dzięki hackathonowi NASA Space Apps Challenge Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie będzie gościć uczestników największego kosmicznego hackathonu w Europie, który w tym samym czasie odbywać się będzie w kilkuset różnych miejscach, w ponad 150 krajach. Zespoły zmierzą się z realnymi wyzwaniami, jakie postawią przed nimi eksperci z NASA. W dniach 5-6 października stolica Małopolski zamieni się w centrum kosmicznych wydarzeń.
Zaprezentuj swoją uczelnię podczas Salonu Maturzystów PERSPEKTYWY 2024 – i zagwarantuj sobie szerokie dotarcie do szkół. Ponad 100 tys. uczniów, czyli ponad 1/3 przyszłorocznych maturzystów, odwiedzi salony w 15 największych ośrodkach akademickich we wrześniu.
Z radością informujemy, że po raz 18. organizujemy największą ogólnopolską kampanię informacyjną – Salon Maturzystów PERSPEKTYWY 2024.
W Kanadzie w roku 2023 było ponad milion zagranicznych studentów, rząd uznał, że kraj nie potrzebuje ich aż tylu i zabrał się za uregulowanie umiędzynarodowienia. Wprowadzono limity ograniczające liczbę obcokrajowców, których może przyjąć uczelnia, co przełożyło się na liczbę dostępnych wiz.
Prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki w PŁ, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej, został powołany do Supervisory Board EIT Health InnoStars, gdzie reprezentuje polskich partnerów EIT Health.
Dr hab. Marlena Sakowska-Baryła, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, została wybrana do Społecznego Zespołu Ekspertów przy prezesie Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powołała prof. Edmunda Wittbrodta do dwunastoosobowej Rady Programowej Hevelianum na kadencję 2024-2029. Ponadto, podczas pierwszego posiedzenia Rada ponownie wybrała Profesora na jej przewodniczącego.
Prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, został przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych w kadencji 2024-2028.
Szkoły ponadpodstawoweSerwis maturzystówLicea w Polsce Technika w Polsce |
Studia w Polsce i za granicąStudia podyplomoweStudia doktoranckie Studia MBA Uczelnie niepubliczne |
RankingiRanking Szkół Wyższych Ranking MBA Perspektywy Ranking Liceów Ranking Liceów STEM Ranking Techników Ranking Szkół Warszawskich |
Perspektywy PressSalon Maturzystów PERSPEKTYWYMiędzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY Oferta reklamowa Prenumerata |
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”Dziewczyny na politechniki!Study in Poland – serwis dla uczelni Interstudent Strona Fundacji |
In English:Study in PolandPoland International Education Fair PERSPEKTYWY Perspektywy Education Foundation IREG Observatory on Academic Ranking Engirank |