MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Zakończyły się obrady Kapituły, która oceniła aż 103 prace biorące udział w konkursie Genius Universitatis. Do konkursu zgłosiło się w tym roku 35 uczelni, w tym po raz pierwszy - 8 wydziałów. Lista zgłoszonych uczelni/wydziałów dostępna jest tutaj.

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstaje habitat. To wyspecjalizowane laboratorium umożliwi prowadzenie symulacji misji kosmicznych. Zlokalizowane w nowopowstającej siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych miejsce będzie służyć rozwojowi oraz szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej. Habitat będzie też pierwszym na polskich uczelniach laboratorium, w którym studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich.

Prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, z ramienia KRASP będzie reprezentował Polskę w Radzie ds. innowacji (EUA Expert Group on Innovation) w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (EUA).

W dniu 31 stycznia br. Zarząd Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” podjął uchwałę nr 3/2023 w sprawie powołania Rady Metropolitalnej jako ciała doradczego Zarządu Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”. Do Rady Metropolitarnej powołano 16 członków, w tym rektora SGH dr. hab. Piotra Wachowiaka, prof. SGH.

Pierwsze uroczyste posiedzenie Rady Metropolitalnej odbędzie się 21 marca 2023 roku.

Źródło: gazeta.sgh.waw.pl

COPE zaakceptowała członkostwo Uniwersytetu Łódzkiego. Uczelnia została przyjęta do tej organizacji jako instytucja badawcza. COPE czyli Committee in Publications Ethics to istniejąca od 1997 r. organizacja non profit, która wyznacza światowe standardy etyczne w nauce.

19 lutego, dokładnie w 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, na UMK zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański. To najważniejszy akcent obchodów Roku Kopernika, który Uniwersytet organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Instytutem Historii Nauki PAN.

Trzy międzynarodowe certyfikaty: Chemistry Bachelor, Chemistry Euromaster i Chemical Technology Euromaster uzyskały dwa kierunki prowadzone na Wydziale Chemicznym PŁ: chemia (I i II st.) oraz technologia chemiczna (II st.). To wynik pozytywnej akredytacji obu kierunków przez European Chemistry Thematic Network (ECTN), która została przyznana na maksymalny okres 6 lat, do 2028 roku.

Wybitni uczeni zostali uhonorowani za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, wdrożeniowe, organizacyjne oraz za całokształt dorobku. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył nagrody podczas Gali Nauki Polskiej.

Szefowie resortów edukacji i nauki oraz dyplomaci z dziewięciu krajów podpisali „Deklarację Toruńską”. Dokument to gwarancja wolności prowadzenia badań naukowych oraz swobody krytyki i debaty naukowej. Podpisanie „Deklaracji Toruńskiej” było centralnym wydarzeniem trzeciego dnia obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Inżynierskie Targi Pracy to jedne z największych targów pracy organizowanych w Krakowie. Celem projektu jest wsparcie studentów w efektywnym szukaniu zatrudnienia, które spełnia ich oczekiwania. Wydarzenie, organizowane już od blisko 25 lat, co roku przyciąga dziesiątki firm, gdzie setki przedstawicieli oferuje zatrudnienie tysiącom studentów szukających stażów, praktyk i stałej pracy.

Chcemy, by nasi studenci, pracownicy i absolwenci znakomicie radzili sobie w świecie: tym, który jest, i tym, który dopiero nadejdzie - mówi w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, która jest częścią Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH.

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) nowy raport „Nauka w Polsce 2022”. Publikacja przedstawia najważniejsze charakterystyki polskiej nauki do 2021 roku, a tam, gdzie to było możliwe, zaprezentowano również statystyki z 2022 r. Zestawiono je także z danymi z poprzednich lat oraz porównano ze  wskaźnikami z innych państw. Nowy raport OPI doskonale opisuje zmiany zachodzące w Polsce na tle szerszych tendencji pojawiających się w omawianej sferze w Europie i na świecie. Z  publikacji wynika m.in., że Polska zajmuje piąte miejsce w UE pod względem liczby badaczy, zatrudniając 124 600 osób. Co więcej, według danych pochodzących z systemu POL-on w ramach polskiego systemu nauki funkcjonuje łącznie 608 instytucji naukowych. Raport „Nauka w Polsce 2022” dostępny jest dla wszystkich na portalu RAD-on.

28 lutego 2023 r. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej CEZAMAT PW odbędzie się Demo Day. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane innowacyjne rozwiązania z obszaru medycyny wypracowane przez doktorantów Politechniki Warszawskiej.  

Już niebawem odbędzie się wyjazd rekrutacyjno-informacyjny w ramach programu „Study in Poland” do Stambułu, Ankary i Izmiru! Turcy są trzecią (po Ukraińcach i Białorusinach) grupą obcokrajowców w polskich uczelniach! W roku akademickim 2021/22 było ich 2854 (o 881 więcej niż rok wcześniej). Wkrótce ich liczba może przekroczyć 4 tysiące! 

Polscy naukowcy od lat współpracują z amerykańskimi badaczami; w ciągu ostatniego roku polskie uczelnie i instytucje naukowe zacieśniły współpracę z ich amerykańskimi odpowiednikami. Jest to spowodowane m.in. polskim zaangażowaniem w konflikt na terenie Ukrainy - uważają eksperci.

Polski astronom prof. Krzysztof M. Górski został w niedzielę powołany w Toruniu na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej. Prezydent RP mianował na członków tego gremium pierwszych kilkudziesięciu naukowców z Polski i zagranicy.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powołał nowego prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz. Został nim Andrzej Dybczyński, menedżer i naukowiec mający ponadpiętnastoletnie doświadczenie w zarządzaniu firmami i instytucjami, a także dotychczasowy dyrektor Łukasiewicz – PORT.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Międzynarodowej Rady Wykonawczej (IEB - International Executive Board), które w dniach 13 i 14 lutego odbyło się w Tokio, jego członkowie wybrali przewodniczącego Stowarzyszenie IAMU (International Association of Maritime Universities) oraz członków stałych komitetów IAMU wraz z ich przewodniczącymi na lata 2023-2025.

W poprzednim roku akademickim studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2022". Zagraniczni studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. ogółu pobierających naukę w naszym kraju.

W akcie solidarności z Turcją i Syrią oraz z osobami, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi, na Uniwersytecie Warszawskim uruchomiono zbiórkę darów rzeczowych dla poszkodowanych - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt