MegaBaza edukacyjna Perspektywy®








Jak co roku wiosną studenci z całej Polski będą mieli okazję dać ponieść się wyobraźni i dostarczyć nam „Zachwyt” – tak właśnie brzmi temat tegorocznej edycji OKFS. Prace konkursowe można nadsyłać w kategoriach: Portret, Reportaż̇, Krajobraz, a także, po raz pierwszy, oceniane będą zdjęcia wykonane smartfonem. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane będą w dniach od 1 kwietnia do 3 maja poprzez formularz znajdujący się na stronie Konkursu www.okfs.pl.

Ze względu na utrudnienia, spowodowane pogarszającą się sytuacja pandemiczną,  a także na prośbę Partnera targów edukacyjnych online w Indiach, EduGo Abroad, przenosimy wydarzenie z 7 kwietnia na 14 maja 2021 (piątek). Zorganizujemy za to ten event z większym rozmachem. Firma EduGo Abroad jest naszym sprawdzonym partnerem - wspólnie organizowaliśmy m.in. misję edukacyjną polskich uczelni do stanu Gujarat (Indie zachodnie) w maju 2018 roku.

Bardzo chcieliśmy spotkać się we Wrocławiu „face to face”… Jednak „force majeure” w postaci trzeciej fali pandemii COVID-19 pokrzyżował plany na wydarzenie hybrydowe – zobaczymy się więc 26-27 kwietnia online!

Ponad 600 kandydatów na studia w Polsce wzięło udział w dotychczasowych targach edukacyjnych „Study in Poland” Online – a najbardziej obiecujące rynki liderów rekrutacji wśród obcokrajowców jeszcze przed nami! Chodzi oczywiście o Ukrainę i Białoruś (14 kwietnia) i Indie (14 maja), skąd łącznie przyjeżdża ponad 50 tys. osób, czyli większość studentów obcokrajowców w Polsce.

Niezwykłe życie jubilata Andrzeja K. Koźmińskiego, który kończy 80 lat, przebiega jak dobrze wymyślony scenariusz z wieloma wątkami, które na kolejnych etapach splatają się, tworząc przemyślaną, pełną zaangażowania w zachowanie wolności osobistej, politycznej i akademickiej drogę do międzynarodowego sukcesu naukowca i twórcy uczelni otwartej na świat.

Skład orzekający Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdecydował o ukaraniu naganą emerytowanej obecnie wykładowczyni tej uczelni dr hab. Ewy Budzyńskiej.

Zespół naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UW będzie odpowiedzialny za koordynowanie około stu naziemnych teleskopów. Astronomowie rozpoczynają współpracę w ramach nowej sieci OPTICON-RadioNet Pilot (ORP).

Ponad 11.000 ósmoklasistów odwiedziło w ostatni weekend marca platformę edukacyjną Perspektywy, na której odbywał się XXXV Międzynarodowy Salon Edukacyjny. W piątek i sobotę gospodarzem spotkania było stołeczne Biuro Edukacji, które przygotowało prezentacje szkół ponadpodstawowych stolicy – liceów, techników i szkół branżowych 1. stopnia, w niedzielę zaś kandydaci poznali ofertę liceów niepublicznych: akademickich, artystycznych, dwujęzycznych, wyznaniowych, artystycznych.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to jedna z największych, a zarazem najbardziej prestiżowych uczelni w kraju. W ostatnim Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020 zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni rolniczych w Polsce. Kształci blisko 18 tys. studentów na 38 kierunkach studiów (w tym 8 prowadzonych w języku angielskim) – od weterynarii i architektury krajobrazu, przez ekonomię i informatykę, po dietetykę i Organic Agriculture and Food Production (Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności w języku angielskim). Zatrudnia 1 200 nauczycieli akademickich, mając do dyspozycji nowoczesny kampus oraz doskonałe warunki kształcenia.

Niedawno ukazała się książka The Light Book.", która jest zbiorem refleksji na temat przywództwa wielu ciekawych liderów i liderek. Wśród nich można przeczytać tekst „Ciągłe stawanie się”, Bianki Siwińskiej – CEO Perspektywy Women in Tech.

30 lat temu „Perspektywy” ogłosiły pierwszy Ranking Liceów Warszawskich, który dał początek serii profesjonalnych rankingów edukacyjnych oceniających co roku licea, technika, szkoły wyższe i programy MBA. Jubileusz pierwszego rankingu „Perspektywy” uczciły przygotowaniem okolicznościowego „Rankingu Liceów Warszawskich”. Zwyciężyło w nim XIV LO im. Stanisława Staszica, które aż 19 razy zajęło pierwsze miejsce w prestiżowej rywalizacji stołecznych ogólniaków!

Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program prac programu Erasmus+ na lata 2021-2027. Nowy, odnowiony program sfinansuje mobilność edukacyjną i projekty współpracy transgranicznej dla 10 mln Europejczyków w każdym wieku i ze wszystkich środowisk.

Collegium Civitas postawiło sobie na czas pandemii ambitny cel: zwiększenie nie tylko liczby przyjmowanych studentów obcokrajowców, ale także liczby krajów pochodzenia studentów. Oba założenia udało się zrealizować.

Z najnowszego raportu QS wynika, że studenci zagraniczni (61%) przede wszystkim chcą wrócić do krajów, w których podjęli studia i uczęszczać na zajęcia stacjonarne. Wskazują też wiele kwestii wymagających szybkiego rozwiązania.

Po roku nauki online z powodu pandemii izraelskie uniwersytety rozpoczną zajęcia stacjonarne na początku kwietnia, po święcie Paschy. To efekt szybkiego tempa szczepień w kraju.

W Czechach, pomimo pandemii, w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby studentów zagranicznych studiujących na studiach stacjonarnych o ponad 8%. Za wzrostem kryje się m.in. odpowiednia polityka edukacyjna.

Ostatnio w chińskich mediach zrobił się szum, kiedy okazało się, że uniwersytety w Shenzhen i Suzhou, na rozwiniętym ekonomicznie południu Chin, oferują młodym naukowcom, którzy dopiero co obronili swoje doktoraty, uposażenie roczne na astronomicznym poziomie miliona juanów (ok. 600.000 zł!). Są to zarobki przekraczające te, na jakie młodzi naukowcy mogą liczyć w USA.

Od 23 marca br. obowiązują szczególne rozwiązania związane z kształceniem na studiach przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w roku akademickim 2020/2021.

Prof. Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej został wybrany Architektem Miasta.

Prof. Jan Awrejcewicz z Politechniki Łódzkiej otrzymał tytuł doktora honoris causa Prydniprowskiej State Akademy of Civil Engineering and Architekture (PSACEA) na Ukrainie.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt