MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Zastanawiając się jak spowodować, aby uczelnie działające w Polsce były lepsze, prof. Andrzej Jajszczyk, założyciel i pierwszy dyrektor Narodowego Centrum Nauki, proponuje by „przemyśleć i zrewidować całą politykę naukową”. Ze swej strony autor proponuje odważniejsze podejście do takich spraw jak zróżnicowanie uczelni, zróżnicowanie wynagrodzenia dla specjalistów a także proponuje „odpłatność za studia”.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uzyskał uprawnienia akredytacyjne przyznane przez New Jork State Education Department na okres kolejnych 7 lat, do lutego 2031 roku.

Według analizy „Financial Times” gwałtowny wzrost liczby studentów zagranicznych, którzy płacą wyższe czesne na najlepszych angielskich uniwersytetach, zmniejsza liczbę miejsc dla studentów z Wielkiej Brytanii.

Holandia rozważa przepisy mające na celu sprawdzanie zagranicznych studentów, którzy planują studiować na kierunkach technicznych, pod kątem możliwych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, poinformowało holenderskie Ministerstwo Edukacji.

Gwałtowny wzrost czesnego w krajach takich jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone sprawiły, że Nigeryjczycy wybierają tańsze alternatywy studiów i emigracji. Według konsultantów ds. imigracji, popularnymi krajami wśród studentów z Nigerii jest m.in. Polska.

O tym, co zdecydowało o statusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jego roli w życiu regionu, aktywnym uczestnictwie w wydarzeniach związanych z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiej Stolicy Nauki, konsorcjum siedmiu uczelni publicznych oraz celach i wyzwaniach placówki mówi prof. Tomasz Szczepański, rektor uczelni

 

Przynależność Polski do Unii Europejskiej jest dla nas fundamentalną i nienaruszalną wartością. Akcesja do Unii otworzyła przed Polską wiele nowych dróg w ostatnich dwóch dekadach mogliśmy zobaczyć, jak dynamicznie rozwijał się nasz kraj. Konsekwentnie więc realizujemy w SGH dwa cele: propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej w naszej społeczności oraz zacieśnianie współpracy uczelni z instytucjami europejskimi - podkreśla prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Najciekawsze i najbardziej wartościowe produkcje filmowe ostatnich lat, ikoniczne dzieła Mistrza, prezentacje filmów inspirowanych twórczością Piera Paolo Pasoliniego i Nanniego Morettiego, a także wyjątkowe spotkania z twórcami oraz ze słynnymi uczniami Kieślowskiego. Na deser, w 35. rocznicę powstania KRÓTKIEGO FILMU O MIŁOŚCI, na scenie Kinoteatru Zdrowie odbędzie się spotkanie z Grażyną Szapołowską i Olafem Lubaszenko, którzy wcielili się w rolę głównych bohaterów jednej z najbardziej znanych części DEKALOGU. W tym roku 12. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia.

- Ktoś, kto rozważał pracę w zawodzie pielęgniarki i miał do tego predyspozycje, może pomyśleć: po co? Może pójdę na medycynę, skoro mam taki wybór? - mówi o nowo otwieranych kierunkach lekarskich w rozmowie z RadioZET.pl prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Akademia Tarnowska otrzymała ministerialną zgodę na rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim. Pierwszy nabór zostanie przeprowadzony w 2024 roku.

Trwają prace nad urządzeniem, które będzie chłodzić aparaturę w satelitach kosmicznych. Prototypy przygotuje konsorcjum dwóch polskich firm i zespołu naukowców z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.

W siedzibie Wojskowej Akademii Technicznej została podpisana umowa o współpracy z Politechniką Krakowską. Uczelnie będą wspólnie prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe oraz kształcić studentów i doktorantów.

Wymiana doświadczeń, opracowanie wspólnych programów stypendialnych i staże dla najlepszych studentów to główne obszary przyszłej współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) i Politechniki Warszawskiej (PW).

Na Wydziale Edukacyjnym Południowoczeskiego Uniwersytetu w Czeskich Budziejowicach została powołana Międzynarodowa Rada Wydziału Edukacyjnego (International Board of the Faculty of Eduction of the University of South Bohemia – IB FE USB). Jej członkiem został prof. Bogusław Śliwerski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. Jacek Błażewicz z Politechniki Poznańskiej otrzymał nominację na członka Academia Europaea - prestiżowej europejskiej organizacji naukowej, powołanej w 1988 roku z inicjatywy The Royal Society of London.

Pełnomocnik rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. współpracy w konsorcjum UNA Europa prof. Stanisław Kistryn został koordynatorem polskiego oddziału Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA).

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Nowak, powołał Annę Wołodko na stanowisko dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w kadencji 2023–2028.

Zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie po raz pierwszy wziął udział w odbywających się w Kanadzie międzynarodowych zawodach robotycznych z serii Rover Challenge i znokautował przeciwników. Studenci z AGH okazali się najlepsi w czterech z pięciu zadań, a w jednym z nich (Water Redirection) byli bliscy perfekcji, zdobywając aż 148 na 150 możliwych punktów. Finalnie zajęli pierwsze miejsce z wynikiem 394,46 na 550 punktów.

Akcje Erasmus Mundus oraz Budowanie potencjału w dziedzinie szkolnictwa wyższego- Komisja Europejska publikuje listy projektów rekomendowanych do dofinansowania.

Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on to największy system publiczny z punktu widzenia zakresu zbieranych danych w Polsce i jeden z największych w Europie. Składa się on z blisko 30 modułów, które stale są rozwijane przez ekspertów Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI). W ciągu ostatnich kilku lat przeszedł on całkowitą metamorfozę. Obecnie, to nie jest jeden system, a tak naprawdę kilkadziesiąt serwisów, które pełnią różne funkcje. W systemie przetwarzane są i stale aktualizowane najważniejsze informacje o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Aktualnie znajdują się w nim dane o ponad 4,6 milionach studentów, a  jego bazy zawierają ponad 10 TB danych.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt