MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Już w przyszłym tygodniu będziemy promować polskie szkolnictwo w Turcji na targach IEFT: 18 października w Ankarze, a 20 w Stambule. IEFT (International Education Fairs of Turkey) - to największe i najstarsze targi edukacyjne w Turcji.

style="text-align: justify;">Rektor UWM, prof. Zbigniew Gaciong przypomniał o toczących się inwestycjach - rozbudowie i nadbudowie Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz budowie Centrum Symulacji Medycznych. Przed uczelnią także budowa nowego szpitala na terenie Kampusu Lindleya.

Szesnasta edycja konferencji na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego "Studenci zagraniczni w Polsce 2023" odbędzie się 8-10 lutego 2023 na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Towarzyszyć jej będzie tradycyjnie posiedzenie Prezydium KRASP (9-10 lutego) i spotkanie Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP (8 lutego).

W ostatniej dekadzie liczba studentów w uczelniach typu community college w Kanadzie, USA czy Zjednoczonym Królestwie spada. W krajach anglosaskich community colleges spełniają podobną rolę jak u nas PWSZ-ty - dają wyższe wykształcenie, może mniej prestiżowe niż oferowane przez Harvard czy Oxford, ale są bardziej dostępne i tańsze.

Współpraca w zakresie kształcenia i badań to wspólny cel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i środowiska szkolnictwa wyższego Uzbekistanu. Wrześniowa wizyta w Taszkiencie prof. Arkadiusza Mężyka, przewodniczącego KRASP, była preludium przed planowanym na 26-28 kwietnia 2023 w Taszkiencie i Samarkandzie Forum Rektorów Polska-Uzbekistan, któremu towarzyszyć będzie z wielka prezentacja „Study in Poland” pokazująca możliwości studiowania w polskich uczelniach.

Więcej uczelni niż przed rokiem i na lepszych pozycjach – tak najkrócej można określić sukces polskich szkół wyższych w opublikowanym 11 października w Nowym Jorku najnowszym Rankingu Times Higher Education (THE) – jednym z czterech najbardziej prestiżowych na świecie. Znalazły się w nim 32 nasze uczelnie (10 więcej niż przed rokiem). Najwyżej – w grupie 351-400! – uplasował się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, który klasyfikowany jest w rankingu po raz pierwszy! Po raz pierwszy też pojawiły się dwie inne nasze uczelnie medyczne: Uniwersytet Medyczny w Łodzi (601-800) i Gdański Uniwersytet Medyczny (801-1000). Biorąc pod uwagę, że UJ i UW zachowały swoją obecność w TOP-100 możemy powiedzieć: JEST DOBRZE!

Jest „ratowniczką czytelnictwa”, o książkach mówi, że są to „skrzydła”, o sobie samej, że jest „czarodziejką historii”, a swoje miejsce pracy (szkolna biblioteka) nazwała „Wypożyczalnią Skrzydeł” i z czułością przedstawia je jako „azyl dla osób zagubionych czy nadwrażliwych” oraz „miejsce rozwijania pasji”. Oto Nauczyciel Roku 2022: Iwona Pietrzak-Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie (woj. lubelskie).

British International School of the University of Lodz po raz kolejny utrzymało prestiżową akredytację COBIS - największej i najbardziej zasłużonej organizacji zrzeszającej brytyjskie szkoły. Podmioty, które dołączają do COBIS stają się częścią globalnej sieci edukatorów.

– Nowoczesna dydaktyka stymulująca do rozwoju to jeden z głównych celów obecnej kadencji. Moją ambicją jest, abyśmy nie tylko stali się doskonałą uczelnią badawczą, ale także doskonałą uczelnią dydaktyczną – mówił rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.

12 października br., tuż przed inauguracją roku akademickiego 2022/2023, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Przestrzeni Innowacyjnej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nowy gmach dydaktyczny SGH powstanie przy ul. Batorego 8 w Warszawie.

„TikTok? Tam nas jeszcze chyba nie było” – tak z na pozór sceptycznym wyrazem twarzy zainaugurowała obecność na TikToku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM. „Na pozór”, bo zaraz Jej Magnificencja dodała z dumnym uśmiechem: „Ale od dzisiaj będziemy!”. 1 października UAM dołączył do wciąż nielicznej grupy polskich uczelni, które nie wstydzą się pokazywać w jednej z najbardziej obecnie popularnych wśród młodzieży aplikacji na świecie.

Pandemia przyspieszyła zmianę modelu kształcenia, pracy i konsumpcji mediów na ten coraz bardziej interaktywny. Dla uczelni i bibliotek akademickich oznacza to wzrost zainteresowania zasobami online’owymi i stałą konieczność poszerzania i aktualizowania oferty dydaktycznej. Platforma IBUK Libra idealnie wpisuje się w te potrzeby. To największa czytelnia online, będąca częścią Wydawnictwa Naukowego PWN, która od prawie 15 lat dostarcza pracownikom naukowym i studentom ponad kilkadziesiąt tysięcy publikacji. Są to głównie monografie, podręczniki akademickie, publikacje specjalistyczne, naukowe i popularnonaukowe, wydane w ramach grupy PWN (PWN, PZWL) oraz przez najważniejsze polskie oficyny.

- Moim pragnieniem jest, aby kampus Politechniki tętnił życiem i aktywnością młodych ludzi. To oni są sercem uczelni. To oni są także gwarantem rozwoju miasta i regionu - powiedział rektor uczelni,  prof. Marek Adamski.

Dr hab. Michał Bogdziewicz (UAM), dr hab. Piotr Wcisło (UMK) oraz dr hab. Karolina Safarzyńska (UW) otrzymali Nagrody Narodowego Centrum Nauki przyznawane najlepszym młodym naukowcom pracującym w Polsce.

689 tysięcy nauczycieli w szkołach i ponad 90 tysięcy nauczycieli akademickich ma dziś swoje święto – Dzień Edukacji Narodowej, ustanowiony dla uczczenia rocznicy powołania przez Sejm Rozbiorowy (14 października 1773),  na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej, nazywanej dziś Komisją Edukacji Narodowej.

Kryzys związany z wojną w Ukrainie, wysoka inflacja i wzrost cen energii sprawił, że uczelnie muszą sprostać zupełnie nowym wyzwaniom.  Organizacja nauczania w nadchodzących miesiącach spędza władzom szkół wyższych sen z powiek. Jakie działania oszczędnościowe przewidują?

Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski powołał na stanowisko prorektora ds. finansowych prof. dr. hab. Konrada Raczkowskiego.

– Stworzenie tak unikatowego miejsca w trudnych czasach to zdecydowany krok do przodu – powiedział sekretarz stanu MEiN Wojciech Murdzek podczas otwarcia siedziby Centrum Gospodarki Światowej UKSW.

Norweski rząd ogłosił niedawno swój plan wprowadzenia opłat dla niektórych studentów zagranicznych w Norwegii.

Dzięki unijnemu programowi Erasmus+ w ciągu ostatnich ośmiu lat 10 000 ukraińskich studentów zdobyło międzynarodowe doświadczenie podczas studiów i staży na europejskich uczelniach Wśród nich była Sofia Pinchuk, która wybrała naukę na Politechnice Śląskiej.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt