MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
19 polskich uczelni, w tym dwie po raz pierwszy, znalazło się wśród najlepszych na świecie w najnowszej edycji QS World University Rankings 2022, który został opublikowany 8 czerwca br. Wszystkie polskie uczelnie utrzymały swoje pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem, a trzy czołowe przesunęły się o kilka lub kilkanaście miejsc w górę: UW z miejsca 321 na 308, UJ z 326 na 309, a PW z miejsca 511-520 na 501-510. Choć do trzeciej setki rankingu QS jeszcze żadna z naszych uczelni nie weszła, to są bardzo blisko. Ich konsekwentna wspinaczka na rankingowe wierchy napawa optymizmem.

Jak sprzed ekranu własnego komputera zmieniać świat na lepsze? Jak rozmawiać o lękach, trudnych emocjach i przyszłości? Jak pokonywać niewidzialne bariery i wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu rówieśników? Na te i inne pytania 10 czerwca będą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy i uczestniczki Digital Youth Forum 2021. Na wirtualnej scenie wystąpią m.in. Michał Rogalski – młody twórca ogólnopolskiej bazy danych o epidemii koronawirusa, Jan Gawroński – nastoletni działacz na rzecz osób w spektrum autyzmu, Hania Sywula – promotorka zdrowia psychicznego oraz Kamil Śliwowski – animator edukacji medialnej i cyfrowej.

Dobre praktyki, inspirujące doświadczenia i jeden niezaprzeczalny wniosek: kształcenie zawodowe nie może być oderwane od rynku pracy. Tylko wtedy uczniowie będą rozwijać kompetencje, zdobywać doświadczenie i czerpać satysfakcję z nauki - a w efekcie posiadać kwalifikacje, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. To główne przesłanie konkursu „Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości”, którego V edycja właśnie wystartowała.

Choć na wyniki tegorocznych matur trzeba jeszcze trochę poczekać (przypominamy: zostaną ogłoszone 5 lipca 2021), uczelnie już zaczęły rekrutację kandydatów.

Uczelnie Vistula zapraszają na ostatnie webinarium w ramach cyklu Matura 2021 – którego partnerem są również Perspektywy. Będziemy rozmawiać o kryptowalutach.

Dla osób z dobrymi wynikami z egzaminów maturalnych oraz sukcesami na olimpiadach, które poszukują możliwości finansowania studiów bądź stypendiów, Akademia Leona Koźmińskiego przygotowała możliwość pokrycia nawet 100% czesnego.

Mimo trwającej od ponad roku pandemii, niepewności biznesowej oraz mimo pokutujących stereotypów związanych z płcią są w Polsce młode kobiety, które decydują się właśnie teraz na założenie swojego startupu. Pomaga im w tym Shesnnovation Academy – program akceleracyjny realizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Citi Foundation ze wsparciem merytorycznym Fundacji Kronenberga. Za nami gala II edycji programu, w wyniku którego powstało 12 kobiecych startupów.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zawarły porozumienie. Jego celem jest realizacja wspólnych projektów, które będą wspierać całe środowisko akademickie i naukowe. Dzięki współpracy ekspertów z obu jednostek, możliwy będzie transfer wiedzy i doświadczenia, który pozwoli usprawnić dotychczasowe działania oraz opracować nowe rozwiązania zwiększające potencjał polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Henryka Samsonowicza – wybitnego historyka, rektora Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1980-1982, ministra edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Prof. Samsonowicz miał 91 lat.

Rekordowa liczba respondentów, bo aż 2317 najmłodszych profesorów belwederskich i doktorów habilitowanych wzięło udział w badaniu opinii akademickiej na temat poziomu kształcenia w polskich szkołach wyższych. Daje to rewelacyjny dla tego badań „response rate” w wysokości ponad 27 procent! Dziękujemy za zaufanie! Wyniki tego badania są podstawą jednego z kluczowych wskaźników (prestiż uczelni) wchodzących w skład metodologii Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021.

Podobnie jak przed rokiem, uroczyste ogłoszenie wyników najnowszego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 odbędzie w formule tradycyjnej (żegnaj online!) w Centrum Olimpijskim w Warszawie, w najdłuższym dniu w roku, czyli 22 czerwca. Opublikowane zostaną: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Kierunków Studiów, Rankingów Uczelni Niepublicznych i Ranking Publicznych Uczelnie Zawodowych.

25 polskich uczelni akademickich znalazło się wśród najlepszych na świecie w corocznym rankingu dyscyplin – Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) - opublikowanym 26 maja przez chińską agencję ShanghaiRanking Consultancy. Nasze uczelnie znajdują się w 28 spośród 54 objętych rankingiem dyscyplin („subjects”). Generalnie, w porównaniu z ubiegłym rokiem poszliśmy lekko w górę. Ranking przynosi ciekawy obraz naszego szkolnictwa wyższego.

Do wznowienia nauki w trybie stacjonarnym w roku akademickim 2021/2022 przygotowują się największe uniwersytety w Polsce: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski. Ich rzecznicy przekazali PAP, że wykłady z dużą liczbą uczestników mogą jednak odbywać się hybrydowo.

Przekształcenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską daje uczelni dużo większe możliwości rozwojowe – powiedział w czwartek w Bydgoszczy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W jego ocenie to dobra wiadomość dla całego województwa kujawsko-pomorskiego.

- Polska to kraj, który łączy w sobie to, co najlepsze w zachodniej kulturze biznesowej, ze słowiańską mentalnością i tradycją – mówił Vadym Melnyk w roku 2017, gdy został wyróżniony w konkursie na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Ówczesny student informatyki stosowanej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie konsekwentnie rozwijał swoją karierę, by już parę lat później znaleźć się na prestiżowej liście magazynu Forbes „25 under 25”.  Vadym jest także twarzą kampanii „Razem w sieci, razem w Polsce” Fundacji Nasz Wybór i Facebooka.

Poznaliśmy listę finalistek w kategoriach otwartych XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku – najstarszej i największej inicjatywy, w której nagradzane są przedsiębiorcze Polki oraz Liderzy działający na rzecz równości w biznesie. Po raz kolejny polskie Bizneswoman zaprezentowały swoje osiągnięcia, ale po raz pierwszy w tak trudnych czasach gospodarczych, jakim jest pandemia covid19. To właśnie te mocno poszkodowane branże, jaką jest między innymi branża gastronomiczna, zostały docenione przez loże ekspertów, które zakwalifikowały do konkursu odważne biznesowo i społecznie inicjatywy, podejście przyjazne środowisku wraz z innowacyjnością zastosowanych rozwiązań.

Zapowiadana wcześniej przez Newsletter Akademicki w numerze 15, w ubiegłym tygodniu odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona rankingom akademickim. W konferencji, zorganizowanej online wspólnie przez uniwersytet Eötvös Loránd i IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, wśród przedstawicieli 40 krajów było ponad 30 uczestników z polskich uczelni.

Perspektywy rozpoczęły pracę nad 31. edycją Informatora dla Maturzystów, który ukaże się - jak co roku – na przełomie sierpnia i września, a jego premiera nastąpi podczas Salonów Maturzystów Perspektywy 2021.

Wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i badań w obszarze technologii kosmicznych, stworzenie platformy dyskusyjnej i ułatwienie współpracy między grupami badawczymi.

Studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października, jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze – powiedział edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zachęca również do przeprowadzana sesji egzaminacyjnych w trybie stacjonarnym tam, gdzie jest to możliwe. 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt