Think Tank SGH dla ochrony zdrowia opublikował raport „Sztuczna inteligencja w zdrowiu. Bezpieczeństwo prawne i wykorzystanie w Polsce”, przygotowany głównie przez naukowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Opisano w nim korzyści i zagrożenia związane z integracją sztucznej inteligencji do codziennej praktyki klinicznej i działalności organizacji z sektora zdrowia i opieki zdrowotnej.
Polskie instytucje naukowe realizują projekty badawczo-rozwojowe w dziedzinie obronności, wyłonione w konkursie Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel kwotę ponad miliarda euro.
Rządy Polski i Niemiec chcą odnowić wspólną deklarację intencji ws. współpracy dwustronnej i europejskiej w obszarze badań i rozwoju - wynika z dokumentu "Polsko-niemiecki plan działania". Planowane jest też dofinansowanie projektów dot. najnowszej historii, w tym napaści Rosji na Ukrainę.
Zaczęło się od tego, że w 2010 roku rząd brytyjski podniósł pułap czesnego z 3 000 funtów na 9 000. Rząd uważał, że w ten sposób między uczelniami dojdzie do zdrowej konkurencji. Uczelnie mogły ustalać na dowolnie niższym poziomie. Szybko jednak okazało się, że rynkowy mechanizm zadziałał, ale inaczej - uczelnie zgodnie uznały, że lepiej brać 3 000 niż 9 000.
Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, i Étienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce, podpisali porozumienie o tymczasowym ulokowaniu na uczelni Francuskiego Instytutu Badań nad Europą Wschodnią, Kaukazem i Azją Północną.
Nowe wyzwania, nowi ludzie. Myślę, że kadencja 2024-2028 będzie czasem dalszego wzrostu naszego uniwersytetu – podsumowuje zmiany w kolegium rektorskim rektor Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego, ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Prof. dr hab. Mariusz Popławski, rektor-elekt Uniwersytetu w Białymstoku na kadencję 2024-2028 wręczył w piątek, 21 czerwca 2024 r., powołania czworgu prorektorom.
Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał nową Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jej przewodniczącym został prof. Mikołaj Sokołowski z Instytutu Badań Literackich PAN. Powołania nowym członkom gremium wręczył podsekretarz stanu w MNiSW Maciej Gdula.
W czwartek, 27 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się V edycja Gali Wręczenia Stypendiów Our Future Foundation. Fundacja wyłoniła 22 najzdolniejszych polskich licealistów, którzy marzą o studiach na najlepszych światowych uniwersytetach, takich jak Harvard, Oxford czy LSE. Nagrody młodzieży wręczali m.in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister prof. Marek Gzik, wiceprezes BGK prof. Marta Postuła ,minister Dariusz Standerski , minister Arkadiusz Myrcha.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako pierwsza i do tej pory jedyna uczelnia medyczna w Polsce uzyskał licencję edukacyjną projektu Stop the Bleed (STB), który certyfikowany jest przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. To już kolejne działanie naszej uczelni, mające na celu prowadzenie akcji edukacyjnych z zakresu ratowania ludzkiego życia.
Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski został wybrany na funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.
29 czerwca 2024 r. rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak został jednomyślnie wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE) w kadencji 2024–2028. 28 czerwca 2024 r. rektor został ponownie wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich (KRUW). Funkcję tę będzie piastował w kadencji 2024–2028.
Minister Dariusz Wieczorek uczestniczył w zgromadzeniu plenarnym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. na temat planowanych zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym.
Profesorowie: Marek Rocki, Michał Kleiber, Marek Safjan i Bogusław Smólski otrzymali podczas gali pamiątkowe statuetki i wielkie podziękowania za ich wkład w tworzenie Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. Bez nich sukces Rankingu nie byłby możliwy!
Prof. Piotr Stepnowski został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Funkcję tę obejmuje po raz pierwszy w historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Z końcem czerwca poznaliśmy wyniki najnowszego konkursu na nowe sojusze w ramach inicjatywy Uniwersytety Europejskie. Dzięki decyzji Komisji Europejskiej przyznane zostaną środki dla 14 nowych konsorcjów - aż 9 z nich współtworzą uczelnie z Polski, a Akademia Leona Koźmińskiego jako lider sojuszu EUonAIR jest drugą polską uczelnią (po Politechnice Poznańskiej), która będzie przewodzić partnerstwu europejskich szkół wyższych!
Opublikowany już po raz 25. Ranking Szkół Wyższych Perspektyw to drogowskaz pomagający wybrać studia. Prezentujemy Uczelnie Akademickie, które zajęły w nim czołowe miejsca.
Na początek dobra wiadomość: żadne analizy nie wskazują na to, by rozwój sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI) miał doprowadzić do końca ludzkiej pracy. Jak jednak dobrze poprowadzić swoją edukacyjną ścieżkę, by jej efektem był zawodowy sukces?
Na jednej szalce wagi masz swoje zainteresowania, talenty, predyspozycje, na drugiej zaś twarde dane o rynku pracy, nagłówki krzyczące o zawodach przyszłości i technologicznym rozwoju świata. Co wybrać? Iść za głosem serca (pasje, talent) czy rozsądku (dane o rynku pracy)? O wskazówki poprosiliśmy ekspertów z dwóch uczelni − ogólnoakademickiej (uniwersytet) i technicznej.
Przewodniczący Rady ds. Edukacji Narodowej Portugalii Domingos Fernandes jest zaniepokojony, że studenci zagraniczni nie uczą się języka portugalskiego. Co ciekawe, coraz więcej osób z tego kraju podejmuje studia wyższe, ale mniej kończy szkołę średnią.
Szkoły ponadpodstawoweSerwis maturzystówLicea w Polsce Technika w Polsce |
Studia w Polsce i za granicąStudia podyplomoweStudia doktoranckie Studia MBA Uczelnie niepubliczne |
RankingiRanking Szkół Wyższych Ranking MBA Perspektywy Ranking Liceów Ranking Liceów STEM Ranking Techników Ranking Szkół Warszawskich |
Perspektywy PressSalon Maturzystów PERSPEKTYWYMiędzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY Oferta reklamowa Prenumerata |
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”Dziewczyny na politechniki!Study in Poland – serwis dla uczelni Interstudent Strona Fundacji |
In English:Study in PolandPoland International Education Fair PERSPEKTYWY Perspektywy Education Foundation IREG Observatory on Academic Ranking Engirank |