MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego - wynika z projektu noweli ustawy, który przyjął rząd.

Politechnika Gdańska przygotowała film promocyjny z myślą o rekrutacji. Jego hasło to: „My inspirujemy, ty rozwijasz swoje pasje!”.

Blisko 9,5 mln zł z Agencji Badań Medycznych otrzymał Uniwersytet Medyczny w Lublinie na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ośrodek wejdzie w skład Polskiej Sieci Badań Klinicznych, która ma na celu m.in. zwiększenie dostępu do innowacyjnych terapii dla pacjentów.

Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Głównym Urzędem Miar. Pozwoli ono na inicjowanie i realizowanie wspólnych działań w obszarze metrologii i technik pomiarowych, między innymi monitorowanie stanu zanieczyszczeń środowiska.

Politechnika Poznańska jako pierwsza uczelnia w Polsce proponuje kandydatom rejestrację do systemu rekrutacyjnego z wykorzystaniem aplikacji mObywatel.

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie powstanie Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności. Będzie dysponować najnowocześniejszym w Polsce Południowej wyposażeniem, dzięki któremu będzie można wprowadzać na rynek nowe, lepsze produkty spożywcze.

Salon to ważny element kalendarza przygotowań uczniów do majowych egzaminów - 30 września maturzyści składają deklaracje maturalne. To właśnie m.in. na Salonie – i z ,,Informatorem dla Maturzystów 2022’’ Perspektyw zadecydują o wyborze kierunku studiów i uczelni.

Najwyższe drzewo na kampusie AGH mierzy 24 metry, a najgrubszy pień ma 2,5 metra w obwodzie – ustalili członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”, którzy dzielą się efektami prac wykonanych w ramach projektu „Arboretum”. Pomiary pomogą w planowaniu oraz zagospodarowaniu terenów zielonych na uczelni.

Narodowe Centrum Nauki opublikowało przewodnik dla wnioskodawców w programie POLONEZ BIS. Dla uczonych i instytucji zainteresowanych udziałem w konkursie powstała także specjalna wyszukiwarka – POLONEZ BIS Partner Search Tool, która ułatwi im nawiązanie bezpośredniego kontaktu. Do udziału w programie zachęcają również uczestnicy pierwszej edycji programu POLONEZ.

Wystartowała rekrutacja do XX edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Ponad 500 stypendiów na pierwszy rok studiów czeka na ambitnych i zdolnych maturzystów 2021 z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku studia dzienne. Roczna wysokość stypendium to 7000 zł. Przyszli studenci mogą aplikować o stypendia do 16 sierpnia.

Prof. Marek Kwiek, dyrektor Institute for Advanced Studies in Social Sciences and Humanities (IAS) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, został przyjęty w poczet członków zwyczajnych najważniejszego europejskiego towarzystwa naukowego, Academia Europaea w Londynie. Stał się tym samym 101 polskim naukowcem wybranym (od 1988 r.) do tego elitarnego stowarzyszenia, jednocześnie należąc do 15% jego najmłodszych członków poniżej 55 roku życia.

Firma inwestycyjna APX wspólnie z Ringier Axel Springer Polska i inQUBE Uniwersyteckim Inkubatorem Przedsiębiorczości ogłosiły program wsparcia dla startupów działających w Polsce. Dzięki tej inicjatywie młode firmy mogą uzyskać dofinansowanie oraz pomoc merytoryczną w rozwoju.

Prace badawcze naukowców z AGH pomagają zrozumieć Wielki Wybuch. 30 lat temu Polska przystąpiła do udziału w badaniach prowadzonych w największym centrum fizyki cząstek na świecie. Natomiast naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej dołączyli do eksperymentów ponad 20 lat temu. Od tego czasu kadra naukowa z AGH pracuje w CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, m.in. nad poznaniem podstawowych składników materii oraz na rzecz odtworzenia stanu wczesnego Wszechświata.

O drodze do sukcesu, umacnianiu poziomu naukowo-badawczego uczelni, wspieraniu rozwoju talentów, skutkach pandemii i wolności akademickiej mówi prof. dr. hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), rektor Politechniki Śląskiej.

Prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej” po opublikowaniu Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 powiedział: "Pierwsze miejsce Uniwersytetu Jagiellońskiego w tegorocznym rankingu jest dla mnie oczywiście źródłem satysfakcji i dumy".

Najlepsze uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw to także te, które są blisko podium. Akademicki Poznań ma powody do dumy, analizowane szeroko na m.in. na łamach "Głosu Wielkopolskiego": UAM podskoczył o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku, gdy zajął piąte miejsce. Wśród uniwersytetów, jak w zeszłym roku, UAM znalazł się na trzeciej pozycji.

W czym tkwi moc nauki? Co sprawia, że wśród wielu innych uczelni akurat te zostają uznane za najbardziej efektywne? Trzy uczelnie medyczne w Polsce: Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Gdański Uniwersytet Medyczny to uczelnie o największej efektywności naukowej.

Akademia WSB po raz pierwszy na podium Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw! Uczelnia zajęła 3. miejsce w Polsce (awans z pozycji 6. na 3.) i jest jedyną uczelnią niepubliczną spoza Warszawy, która uzyskała tak wysoką pozycję w zestawieniu.

21 uczelni badawczych wezwało do utworzenia funkcji Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w celu obrony wolności akademickiej. "W czasach, gdy odkrycia naukowe są kwestionowane, zniekształcane i podważane przez wpływowe instytucje zaprzeczające dowodom i faktom, wolność akademicka ma kluczowe znaczenie" - czytamy w oświadczeniu.

Program Nowe Technologie Dla Dziewczyn, organizowany przez Intel-Perspektywy, okazał się być niesamowicie popularny wśród maturzystek i studentek! Daje on szansę na stypendium w wysokości 12 000 zł, mentoring z pracownikami firmy Intel oraz staż w centrum badawczo-rozwojowym firmy!

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt