Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację.
Naradę konsultacyjną „Study in Poland”, która w ubiegłym tygodniu odbyła się w murach SGH w Warszawie, zdominował temat Białej Księgi MSZ i związanych z nią obaw co do przyszłości umiędzynarodowienia polskich uczelni. Przedstawiciele środowiska: rektorzy, prorektorzy oraz dyrektorzy i pracownicy biur współpracy z zagranicą, reprezentujący uczelnie z całej Polski, w swoich wystąpieniach nie pozostawili suchej nitki na propozycjach MSZ.
Zarówno kampus Uniwersytetu Princeton, jak i samo miasteczko o tej samej nazwie (albo raczej na odwrót) to prawdziwa oaza zieleni. Są tam domy chowające się w drzewach i wielkie pole golfowe, po którym kiedyś przechadzali się Albert Einstein, Robert Oppenheimer i wielu noblistów. Latem w miasteczku i na kampusie bez studentów jest naprawdę sielsko i anielsko. Dlatego nie dziwię się, że kilkunastu najwybitniejszych profesorów prawa z najlepszych amerykańskich uniwersytetów udało się namówić, by spędzili właśnie tam (wraz z żonami) dwa wakacyjne miesiące, jednocześnie pracując, ale się nie przepracowując.
Lipiec 2019 roku był równie upalny jak tegoroczny. Myśleliśmy o odpoczynku, o urlopach, gdy spadła na nas wiadomość o śmierci prof. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej, przewodniczącego Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP. Nie mogliśmy w to uwierzyć!
Ze względu na brak realizacji zakładanych celów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej, podjęło decyzję o zakończeniu programu Multimedialna Edukacja Młodzieży (MeduM). 21,5 mln zł, które wróci do budżetu państwa, zostanie zagospodarowane w efektywny sposób, mogąc tym samym wesprzeć polską naukę w innych przedsięwzięciach.
Po zakończeniu 1. cyklu rekrutacji w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wiadomo już, że królowa nauk jest tylko jedna: to IT. To bowiem kierunki z dyscyplin związanych z informatyką były najpopularniejsze.
Wybory rektora WUM na kadencję 2024-2028 odbędą się 26 września br., wybory do senatu zostaną przeprowadzone w terminie od 26 do 28 sierpnia br., a wybory elektorów są zaplanowane między 16 a 18 września br. Nowy kalendarz czynności wyborczych został ogłoszony 4 lipca br. przez nową Uczelnianą Komisję Wyborczą WUM, której przewodniczy dr n. o zdr. Paulina Mularczyk -Tomczewska.
14 lipca rozpoczął się jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed od 10 lat. Spośród ponad 9550 zgłoszeń w tym roku, wyłonionych zostało 50 najbardziej utalentowanych uczennic i uczniów ze szkół ponadpodstawowych.
Centrum mieści się w zrewitalizowanym budynku dawnych stajni przy ulicy Akademickiej. Uroczystość połączona była z podsumowaniem Szkoły Letniej Design Thinking.
W 2024 roku świętujemy nie tylko 20 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ale także przystąpienia do Europejskiej Organizacji Patentowej. Każde z tych wydarzeń miało niewątpliwie znaczący wpływ na obecny kształt systemu ochrony własności przemysłowej w Polsce i tym samym pośrednio na poziom innowacyjności naszego kraju. Jaki udział mają w nim szkoły wyższe?
Na rok akademicki 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przygotował 2100 miejsc (1600 na kierunkach stacjonarnych i 500 na niestacjonarnych) na dziesięciu kierunkach: lekarskim, lekarsko-dentystycznym, farmacji, analityce medycznej, dietetyce, pielęgniarstwie, położnictwie, ratownictwie medycznym, fizjoterapii i zdrowiu publicznym. Jednocześnie prowadzona jest rekrutacja na studia w języku angielskim na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
10 lipca 2024 roku JM Rektor ASP w Warszawie prof. Błażej Ostoja Lniski został jednogłośnie wybrany Przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych – stanął na czele gremium zrzeszającego rektorów wszystkich 19 uczelni artystycznych w Polsce. To pierwsze tak duże wyróżnienie dla rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w blisko trzydziestoletniej historii istnienia KRUA. Serdecznie gratulujemy!
Jesteście nie tylko naszymi gośćmi, ale przede wszystkim naszymi przyjaciółmi − tak prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, zwracał się do najliczniejszej w historii krakowskiej uczelni delegacji uzbeckich uczelni. To nie jedyne gorące słowa, jakie padły w czasie wizyty Uzbeków, a temperatura spotkania dorównywała lipcowemu skwarowi, jaki panował 12 lipca w Krakowie.
Politechnika Łódzka zdobyła Złoty Medal podczas prestiżowej Europejskiej Wystawy Kreatywności i Innowacji EUROINVENT 2024, która odbyło się w Iasi, w Rumunii. Nagroda została przyznana za innowacyjny projekt „Materiał kompozytowy na bazie PLA, metoda jego wytwarzania oraz jego zastosowanie”.
W tym roku Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przygotował nieco ponad 8,5 tys. miejsc na ponad 120 kierunkach studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich. Ostateczna łączna liczba zgłoszeń w tegorocznym naborze to ponad 29 tys.
Delegacja 13 uczelni Uzbekistanu przyjechała do Polski, by w gościnnych murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (11 lipca) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (12 lipca) lepiej poznać potencjał edukacyjny Polski i rozmawiać o możliwościach pogłębienia współpracy akademickiej. Współpraca została zainicjowana dwa lata temu przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polski i Fundację Edukacyjną Perspektywy. W spotkaniu biorą też udział przedstawiciele 18 polskich uczelni.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie staje się centrum umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce – tak Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy skomentował fakt, że to właśnie SGH jest miejscem kolejnej debaty o problemach umiędzynarodowienia polskich uczelni i nauki. – Chcemy, by dzisiaj była to dyskusja o faktach i mitach, jakie zwłaszcza ostatnio powstały wokół umiędzynarodowienia. Już po raz 20 odbyła się doroczna narada konsultacyjna programu „Study in Poland” organizowana przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.
Egzamin maturalny zdało 84,1 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych – rok temu było to 84,4 proc. 10,4 proc. abiturientów, którzy nie zdali matury z jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu — podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Z opracowania najnowszych danych z systemu ELA (Ogólnopolski system monitorowania Elektronicznych Losów Absolwentów szkół wyższych) wynika, że uczelnie położone w mniejszych miejscowościach (do 500 tys. mieszkańców) są lepsze w przygotowywaniu absolwentów do rynku pracy. W analizie opublikowanej 9 lipca 2024 brano pod uwagę absolwentów z rocznika 2022 – osoby, które skończyły studia II stopnia lub jednolite magisterskie.
Od dziś maturzyści i maturzystki z małych miejscowości i niezamożnych rodzin mogą ubiegać się o stypendium na I rok studiów dziennych w ramach ogólnopolskiego Programu Stypendiów Pomostowych. Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia jeden z pozostałych warunków programu.
Szkoły ponadpodstawoweSerwis maturzystówLicea w Polsce Technika w Polsce |
Studia w Polsce i za granicąStudia podyplomoweStudia doktoranckie Studia MBA Uczelnie niepubliczne |
RankingiRanking Szkół Wyższych Ranking MBA Perspektywy Ranking Liceów Ranking Liceów STEM Ranking Techników Ranking Szkół Warszawskich |
Perspektywy PressSalon Maturzystów PERSPEKTYWYMiędzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY Oferta reklamowa Prenumerata |
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”Dziewczyny na politechniki!Study in Poland – serwis dla uczelni Interstudent Strona Fundacji |
In English:Study in PolandPoland International Education Fair PERSPEKTYWY Perspektywy Education Foundation IREG Observatory on Academic Ranking Engirank |