MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Sieć JPI Urban Europe ogłosiła przygotowania do nowego konkursu na międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty badawcze odpowiadające na wyzwania współczesnych miast - Building Transformation Capacities through arts and design: Unlocking the full potential for urban transitions (BTC ENUTC Call).

Nauka i badania będą miały do odegrania kluczową rolę w odbudowie Ukrainy. Aby ten cel wesprzeć, grupa czołowych ukraińskich matematyków zakłada nowe centrum badań matematycznych, dzięki środkom finansowym od założyciela i głównego darczyńcy XTX Markets.

The British Council is seeking participants to take part in an Internationalisation Learning Cohort (ILC) Programme (part of the British Council’s Going Global Partnerships Programme). The aim of the cohort session is among others to develop a greater understanding of a prominent aspect of higher education.

Holenderskie uczelnie zostały poinformowane przez ministra edukacji Robberta Dijkgraafa, że powinny zaprzestać rekrutacji studentów ze względu na obawy związane z warunkami mieszkaniowymi, brakiem obiektów do nauki i rosnącym obciążeniem kadry akademickiej.

Próg umiędzynarodowienia ustanowiony przez narodową strategię Konfederacji Szwajcarskiej i kantonów wynosi 20%. Tylko jeden na dziewięć szwajcarskich uniwersytetów był go w stanie osiągnąć, jak wynika z raportu dot. umiędzynarodowienia szwajcarskich uniwersytetów, opublikowanego przez „Movetię”, krajową agencję ds. promocji wymian i mobilności w systemie edukacji. 

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Łódzka to trzy polskie uczelnie, które dołączyły do globalnej kampanii Race to Zero. Jej celem jest gospodarka zeroemisyjna.

Polscy naukowcy opublikowali w latach 2010–2021 prawie 14 tys. prac naukowych o sztucznej inteligencji. Najwięcej prac opublikowali badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Śląskiej.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jako jedyna polska uczelnia dołączył do stowarzyszenia Young European Research Universities Network (YERUN) i wraz z 22 innymi uczelniami będzie uczestniczyć w kształtowaniu polityk europejskich w zakresie badań, innowacji i edukacji.

Rusza ósma edycja popularnego wśród młodzieży ogólnopolskiego konkursu językowego „Faces of America”. Inicjatywa organizowana jest na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej od 2015 r. Do ubiegłorocznej edycji konkursu zgłosiło się aż osiemdziesiąt szkół ponadpodstawowych z całego kraju.

Prezydentem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) na lata 2023-2027 została prof. Marzena Dominiak.

Z inicjatywy Prorektora ds. Współpracy z Zagranicą, prof. dr hab. inż. Andrzeja Sechmana, w dniach 19-20 stycznia 2023 r. w murach Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie odbyła się Konferencja Rektorów współuczestniczących w projekcie utworzenia Uniwersytetu Europejskiego SELENE.

Prof. Krzysztof Jajuga został prezydentem International Federation Classification Societies - światowego ugrupowania naukowego, którego członkowie zajmują się problematyką analizy oraz klasyfikacji danych.

Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jako pierwsze uruchomią studia na kierunku energetyka jądrowa. Kształcenie specjalistów w tej dziedzinie to jedno z najważniejszych wyzwań dla rozwoju atomu w Polsce. Inżynierowie jądrowi będą potrzebni do obsługi elektrowni atomowych, które w kolejnych latach powstaną w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspiera rozwój nowego kierunku.

Nie mam informacji na temat zerwania przez polskie uczelnie współpracy z ich chińskimi odpowiednikami z powodu łamania prawa lub narażaniem bezpieczeństwa narodowego przez stronę chińską - przekazał PAP rzecznik Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś.

Spełniło się marzenie wielu pokoleń bielszczan! W Sali sesyjnej Urzędu Miasta w Bielsku - Białej podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w stolicy Podbeskidzia filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, na kierunku lekarskim. Sygnatariuszami byli prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański oraz starosta bielski Andrzej Płonka.

20 stycznia br. Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy. Dokument wyznacza strategiczne ramy wspólnych działań uczelni, które w swoich dziedzinach są liderami w Polsce.

Rozwój technologii w HR, zmiany w prawie pracy, planowane inicjatywy w Polsce i w Unii Europejskiej - to główne tematy Kongresu Praca 4.0 organizowanego przez Konfederację Lewiatan w dniach 30 stycznia - 3 lutego.

Politechnika Krakowska wzbogaciła się o laboratorium badawcze na najwyższym światowym poziomie. Warte blisko 7 mln zł Wydziałowe Laboratorium Badawcze powstało na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK (WIiTCh). Zostało wyposażone w najwyższej klasy sprzęt do prowadzenia badań fizykochemicznych w wielu obszarach nauki i przemysłu. Mogą z niego skorzystać nie tylko badacze i studenci WIiTCh, ale też innych wydziałów uczelni oraz zewnętrznych jednostek naukowych. Nowe centrum badawcze ma też bogatą ofertę dla partnerów przemysłowych.

fot: Nasze medalistki w skokach narciarskich

Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo tak fantastycznej uniwersjady dla naszych sportowców-studentów nie było już dawno – mówi szef polskiej misji na zimową uniwersjadę w Lake Placid Dariusz Piekut. W zakończonej w niedzielę uniwersjadzie Polacy zdobyli aż siedemnaście medali, zajmując piątą pozycję w klasyfikacji medalowej.

The British Council is seeking participants to take part in an Internationalisation Learning Cohort (ILC) Programme (part of the British Council’s Going Global Partnerships Programme).
Internationalisation Learning Cohorts (ILCs) is a British Council programme designed to strengthen internationalisation by bringing together an interested group of Higher Education Institution (HEI) leaders and experts both in the UK and overseas. The aim of the cohort session is to encourage a sustained dialogue on a relevant theme, to develop a greater understanding of a prominent aspect of higher education and virtually network with peers around the globe.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt