REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


5 lipca 2024 roku w Warszawie podpisano Memorandum of Understanding między Organizacją Narodów Zjednoczonych a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Studenci z Politechniki Łódzkiej, tworzący zespół GUST, triumfowali w międzynarodowym konkursie, z którego właśnie wrócili do kraju. Ich innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Sustainability. Pokonali rywali z całego świata, potwierdzając wysoką jakość polskich projektów studenckich.

Hommage à Kieślowski 2024 ogłasza nabór zgłoszeń do pierwszej edycji Konkursu Krótkich Form Filmowych, który odbędzie się w ramach 13. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. Zgłoszenia filmowe przyjmowane są do 15 lipca 2024.

Według Statista, bazującej na danych UNESCO, Uzbekistan zajął piąte miejsce na świecie pod względem liczby studentów studiujących za granicą. Na czele listy znajdują się studenci z Chin i Indii.

Kampus Politechniki Gdańskiej będzie pierwszym na świecie „Living Labem” NATO – czyli miejscem służącym ekspozycji najnowszych technologii i wynalazków sektora obronnego, opracowanych przez naukowców i wojskowych z 32 krajów należących do Sojuszu. Co więcej, w programie NATO DIANA znalazła się również konstrukcja opracowana przez naukowców PG.

Europejska Federacja Akademii Nauk (ALLEA) to jedna z najważniejszych organizacji o charakterze naukowym w Europie. Należy do niej niemal 60 akademii nauk i towarzystw naukowych z ponad 40 krajów członkowskich Rady Europy. To także jedna z najważniejszych instytucji w zakresie doradztwa naukowego dla Komisji Europejskiej. Dziś na jej czele stoi polski naukowiec, prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN.

Komisja Europejska oraz Kanada podpisały umowę stowarzyszeniową dającą kanadyjskim naukowcom oraz jednostkom badawczym możliwość korzystania z programu Horyzont Europa (HE) na takich samych zasadach, jak uczestniczące w nim podmioty europejskie.

Minął gorący czas wyborów rektorów na nową kadencję, jest więc dobra okazja, by przyjrzeć się naszej krajowej reprezentacji rektorskiej z perspektywy europejskiej i światowej. Dla zapewnienia przejrzystości i pewnego obiektywizmu posłużyłem się dobrze znanym Rankingiem Szanghajskim.

Początek października upłynie pod znakiem kosmicznych wyzwań, a to wszystko dzięki hackathonowi NASA Space Apps Challenge Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie będzie gościć uczestników największego kosmicznego hackathonu w Europie, który w tym samym czasie odbywać się  będzie w kilkuset różnych miejscach, w ponad 150 krajach. Zespoły zmierzą się z realnymi wyzwaniami, jakie postawią przed nimi eksperci z NASA. W dniach 5-6 października stolica Małopolski zamieni się w centrum kosmicznych wydarzeń.

Zaprezentuj swoją uczelnię podczas Salonu Maturzystów PERSPEKTYWY 2024 – i zagwarantuj sobie szerokie dotarcie do szkół. Ponad 100 tys. uczniów, czyli ponad 1/3 przyszłorocznych maturzystów, odwiedzi salony w 15 największych ośrodkach akademickich we wrześniu.

Z radością informujemy, że po raz 18. organizujemy największą ogólnopolską kampanię informacyjną – Salon Maturzystów PERSPEKTYWY 2024.

W Kanadzie w roku 2023 było ponad milion zagranicznych studentów,  rząd uznał, że kraj nie potrzebuje ich aż tylu i zabrał się za uregulowanie umiędzynarodowienia. Wprowadzono limity ograniczające liczbę obcokrajowców, których może przyjąć uczelnia, co przełożyło się na liczbę dostępnych wiz.

Prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki w PŁ, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej, został powołany do Supervisory Board EIT Health InnoStars, gdzie reprezentuje polskich partnerów EIT Health.

Dr hab. Marlena Sakowska-Baryła, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, została wybrana do Społecznego Zespołu Ekspertów przy prezesie Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powołała prof. Edmunda Wittbrodta do dwunastoosobowej Rady Programowej Hevelianum na kadencję 2024-2029. Ponadto, podczas pierwszego posiedzenia Rada ponownie wybrała Profesora na jej przewodniczącego.

Prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, został przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych w kadencji 2024-2028.

Think Tank SGH dla ochrony zdrowia opublikował raport „Sztuczna inteligencja w zdrowiu. Bezpieczeństwo prawne i wykorzystanie w Polsce”, przygotowany głównie przez naukowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Opisano w nim korzyści i zagrożenia związane z integracją sztucznej inteligencji do codziennej praktyki klinicznej i działalności organizacji z sektora zdrowia i opieki zdrowotnej.

Polskie instytucje naukowe realizują projekty badawczo-rozwojowe w dziedzinie obronności, wyłonione w konkursie Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel kwotę ponad miliarda euro.

Rządy Polski i Niemiec chcą odnowić wspólną deklarację intencji ws. współpracy dwustronnej i europejskiej w obszarze badań i rozwoju - wynika z dokumentu "Polsko-niemiecki plan działania". Planowane jest też dofinansowanie projektów dot. najnowszej historii, w tym napaści Rosji na Ukrainę.

Zaczęło się od tego, że w 2010 roku rząd brytyjski podniósł pułap czesnego z 3 000 funtów na 9 000. Rząd uważał, że w ten sposób między uczelniami dojdzie do zdrowej konkurencji. Uczelnie mogły ustalać na dowolnie niższym poziomie. Szybko jednak okazało się, że rynkowy mechanizm zadziałał, ale inaczej - uczelnie zgodnie uznały, że lepiej brać 3 000 niż 9 000.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!