MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W Politechnice Białostockiej rozpoczęły się kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy zmuszonych do ucieczki przed konfliktem zbrojnym. W pierwszych grupach łącznie jest niemal 120 osób. To zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Przyznano certyfikaty „Inwestor w Kapitał Ludzki 2021”. Jest to szczególne wyróżnienie, które w 100% jest oparte o opinie pracowników na temat poszczególnych aspektów środowiska pracy, które kształtuje pracodawca. To stanowi o wyjątkowym charakterze otrzymanego certyfikatu. 

Za nami pierwszy dzień jubileuszowej XV konferencji Studenci Zagraniczni w Polsce 2022, która organizowana jest pod hasłem „Umiędzynarodowienie w czasach niepewności”. To był dzień pełen ważnych dyskusji, inspirujących pytań o cel i kierunek umiędzynarodowienia wobec aktualnie rozgrywającego się kryzysu, doniosłych wniosków, a przede wszystkim owocnych spotkań grona osób, które na co dzień podejmują wysiłki w obszarze internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce.

W mieście spotkań, czyli we Wrocławiu, po dwóch latach pandemii i wobec nowych wyzwań, jakie postawiła przed środowiskiem akademickim agresja Rosji na Ukrainę, rozpoczęła się 31 marca dwudniowa jubileuszowa XV konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu „Study in Poland” prowadzonego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną Perspektywy, a honory gospodarza spotkania pełni Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

45 mówców, w tym 18 rektorów i prorektorów uczelni akademickich, kierownictwo MEiN, 7 laureatów nagrody „Gwiazdy umiędzynarodowienia 2022”, czwórka najlepszych studentów zagranicznych w Polsce, Prezydium KRASP w pełnym składzie, prawie 200 osób na miejscu i 300 uczestników online – to najkrótsza charakterystyka konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, która tym razem organizowana jest we Wrocławiu.

Szefowie KRASP, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk oraz prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP i przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ “Solidarność” zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o wstrzymanie prac dotyczących powołania Akademii Kopernikańskiej.

Barbara Szaflarska, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w  Krakowie oraz członkini Koła Naukowego AGH Space Systems weźmie udział w analogowej misji kosmicznej organizowanej przez LunAres Research Station. Specjalne miejsce umożliwiające symulacje załogowych misji kosmicznych istnieje od 2017 roku na terenie byłej wojskowej bazy lotniczej w Pile.

Jak informuje Prodziekan ds. Kształcenia i współpracy z otoczeniem dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG – już pierwszego dnia wojny prof. Aneta Lewińska zaproponowała intensywne szkolenia dotyczące nauczania języka polskiego obcokrajowców i metod odnajdywania się w wielokulturowości.

Studenckie Targi Pracy SGH odbywające się w dniach 30.03-01.04 2022 roku to idealna okazja dla studentów na poznanie przyszłych pracodawców. Partnerami wydarzenia są liczne firmy działające na polskim rynku (i nie tylko), które dają młodym ludziom możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia podczas praktyk i stażów. 

Na uczennice szkół średnich, zainteresowane naukami ścisłymi, technologią, inżynierią lub matematyką oraz mające pomysły na innowacyjne rozwiązania ułatwiające życie lokalnych społeczności, czeka wyjątkowy konkurs - ENHANCE Girls in STEM.

Na uczennice szkół średnich, zainteresowane naukami ścisłymi, technologią, inżynierią lub matematyką oraz mające pomysły na innowacyjne rozwiązania ułatwiające życie lokalnych społeczności, czeka wyjątkowy konkurs - ENHANCE Girls in STEM.

Konkurs jest adresowany do dziewcząt ze szkół średnich w wieku od 16 do 19 lat z Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Norwegii i Szwecji. Jego organizatorem jest Politechnika Warszawska we współpracy z sześcioma czołowymi politechnikami europejskimi oraz ze wsparciem Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Zgłoszenia do konkursu - w formie krótkiego filmiku nakręconego przez kandydatkę - przyjmowane są do 20 kwietnia 2022: : https://bit.ly/girls_in_STEM

Najlepsze młode innowatorki będą miały możliwość zaprezentowania swoich pomysłów na gali finałowej konkursu, która odbędzie się w czerwcu 2022 r. podczas Perspektywy Women in Tech Summit w Warszawie - największego wydarzenia dla kobiet w TECH & IT w Europie!

Na finalistki konkursu czekają atrakcyjne nagrody, m.in.:

  • wizyta w Berlinie, Mediolanie, Trondheim, Göteborgu lub Walencji
  • współpraca mentorska z czołowymi ekspertami europejskich uczelni
  • Interrail Global-Passes czyli bilety kolejowe ważne w 33 krajach Europy
  • markowe laptopy!

Celem konkursu ENHANCE Girls in STEM jest promowanie odpowiedzialnej inżynierii, łączącej rozwiązania inżynierskie z zagadnieniami społecznymi i środowiskowymi w ścisłym powiązaniu z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Szczegóły dotyczące konkursu: https://www.girls.enhance.pw.edu.pl.

Termin przesłania filmu i formularza aplikacyjnego upływa 20 kwietnia 2022 r.

23 marca 2022 r. Uniwersytecka Komisja Wyborcza UWr wydała uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów i ustalenia kalendarza wyborczego wyborów przedterminowych rektora. Uchwała określa tryb procesu wyborczego, a datę wyborów wyznaczyła na 6 czerwca.

Znakomici mówcy, reprezentujący głównych interesariuszy i realizatorów umiędzynarodowienia w Polsce, podejmą próbę wypracowania odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące przyszłości umiędzynarodowienia i przedstawią swoje propozycje podjęcia wyłaniających się wyzwań. Spojrzymy na procesy umiędzynarodowienia z punktu widzenia długofalowych interesów naszego państwa.

Rzeczywistość zmienia się dynamicznie na naszych oczach, powstają nowe cyfrowe uniwersytety przyszłości, takie jak „Tomorow University” i inne. Wymaga to przedyskutowania wyłaniających się coraz wyraźniej trendów i dobrych praktyk oraz rozwiązań. Podejmą się tego podczas sesji rektorzy uniwersytetów, uczelni technicznych i ekonomicznych.

Sesja plenarna kontynuuje dyskusję podjętą podczas webinarium 22 lutego „Usieciowienie internacjonalizacji w praktyce” – tym razem omówimy praktyczne aspekty zagadnienia.

Trwa rekrutacja do 5. edycji programu rozwojowego dla uczennic z całej Polski „Jestem Liderką”, angażujących się w projekty społeczne, polityczne oraz działające na rzecz integracji i wyrównywania szans. Fundacja Perspektywy jest jednym z partnerów programu.

„Ostatecznym momentem śmierci globalizacji była chwila, w której Chiny, Indie i RPA wstrzymały się w ONZ od głosu potępiającego inwazję Putina”. Przytaczając opinię brytyjskiego dziennikarza Roberta Pestona, magazyn Times Higher Eduation zwraca uwagę na to, że „rosyjska inwazja na Ukrainę na lata zerwała wiele transgranicznych powiązań akademickich i naukowych”.

Dziś wyjazdy na pełny tok studiów trudno już uznać za znaczący element umiędzynarodowienia uczelni. Przyszłością uniwersytetów są krótkoterminowe mobilności, które sprzyjają rozwijaniu kompetencji 4.0 i pomagają tworzyć rozległe sieci kontaktów naukowych czy dydaktycznych – twierdzi dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

31 marca 2022 o godz. 19.00, w ramach Konferencji "Studenci Zagraniczni w Polsce 2022", odbędzie się koncert "Solidarni z Ukrainą" w Hotelu „DoubleTree by Hilton” we Wrocławiu.

Po raz pierwszy latem, ale niezmiennie w Warszawie i jak zwykle w doborowym międzynarodowym towarzystwie!

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt