MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Politechnika Krakowska i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zawarły  dziś porozumienie o strategicznej współpracy w obszarach naukowo-badawczym, technologicznym oraz edukacyjnym. W Sali Senackiej uczelni umowę podpisali dziś (12.04. 2022 r.) rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz i prorektor ds. nauki prof. Dariusz Bogdał oraz dr Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA i Mariusz Szałkowski, wiceprezes spółki. Porozumienie rozszerza pola dotychczasowej współpracy, stwarza też nowe możliwości dla studentów i doktorantów uczelni oraz kadr MPK, m.in. przez wzbogacenie programu praktyk, stażów i wizyt studialnych oraz realizację doktoratów wdrożeniowych w Szkole Doktorskiej PK.

To był czas, aby w końcu się spotkać! Pod hasłem #TimetoMeet odbyły się w hotelu Novotel w Warszawie Ogólnopolskie Obchody Dnia Przemysłu Spotkań GMID 2022. To wielkie wydarzenie było połączone z galą „Kompasów Vistuli” – konkursu dla absolwentów Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: Dmytro Moiseienko (w kategorii Menedżer) oraz Rafał Kupisz (w kategorii Przedsiębiorca).

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XXI edycję Programu Stypendiów Pomostowych. Ponad 450 stypendiów pomostowych na I rok studiów czeka na zdolnych, ambitnych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin. Roczna wysokość stypendium to 7000 zł.

Uniwersytet Otwarty UAM uruchamia specjalną, wyjątkową edycję zajęć, w ramach której zaplanowano wykłady poświęcone historii Ukrainy i stosunkom polsko-ukraińskim. W ofercie znalazły się też zajęcia dedykowane nauczycielom.

Znamy już laureatów tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana”. Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze miejsca oraz osiem wyróżnień. Oznacza to, że indeksy na studia na Politechnice Białostockiej zdobyło aż 22 osób! Wśród zwycięzców są uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, Zespołu Szkół Nr 2 w Ełku oraz Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń w ramach X edycji ogólnopolskiego programu stypendialnego skierowanego do młodych dziennikarzy i adeptów dziennikarstwa – studentów wszystkich kierunków i stopni kształcenia do 35 roku życia.

Jaka powinna być żywność XXI wieku? Smaczna, zdrowa, zbilansowana pod względem składników odżywczych, bezpieczna dla konsumenta oraz spełniająca najwyższe normy jakości. Jednak czy są możliwe studia umożliwiające bycie zarówno technologiem żywności, jak i specjalistą do spraw żywienia?  Odpowiedź brzmi: tak!

Fundacja Vital Voices Poland już po raz piąty ogłasza nabór do programu rozwojowego dla uczennic(w wieku 16-19 lat) z całej Polski „Jestem Liderką”, angażujących się w projekty społeczne, polityczne oraz działające na rzecz integracji i wyrównywania szans. Fundacja Perspektywy jest jednym z partnerów programu.

Mimo pandemii liczba wniosków do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z Polski rośnie w najszybszym tempie w Europie. Politechnika Śląska zgłosiła najwięcej aplikacji ze wszystkich polskich instytucji. Jak wynika z opublikowanego Indeksu Patentowego 2021, liczba zgłoszeń patentowych złożonych w EPO przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty badawcze wzrosła w 2021 roku o 12,8% (w sumie 539 zgłoszeń).

Ruszyła rekrutacja do trzeciej edycji Programu Mentoringowego organizowanego przez Our Future Foundation – Fundację zapewniającą pomoc polskim, a także ukraińskim licealistom w aplikacji na najbardziej prestiżowe, światowe uczelnie. Ponad 30 polskich i ukraińskich uczniów szkół średnich zostanie objętych pełnym wsparciem mentoringowym przy rekrutacji na takie uniwersytety jak Oxford, LSE czy Harvard.

Discover Europe to największy studencki konkurs fotograficzny w Europie, który jest organizowany przez Związek stowarzyszeń ESN Polska. Konkurs utrzymany jest w tematyce podróży, odkrywania kontynentu i kształtowania tożsamości europejskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Czas studiowania jest idealnym momentem na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Dlatego w większości szkół wyższych prężnie działają Biura Karier i Praktyk. Nie inaczej jest w warszawskiej Wyższej Szkole Bankowej. Oprócz organizowanych licznych spotkań i warsztatów rozwojowych, BKiP wdrożyło platformę JobTeaser, jeden z najnowocześniejszych portali kariery i ofert pracy dla studentów i absolwentów. To narzędzie mające na celu wsparcie studentów w wejściu na rynek pracy, a partnerów biznesowych w poszukiwaniu młodych talentów.

Trwają zapisy na prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny kursy języka polskiego dla studentów z Ukrainy, którzy chcą kontynuować naukę w Polsce. Na rozpoczynające się 1 maja 2022 roku bezpłatne zajęcia mogą aplikować osoby posiadające obywatelstwo ukraińskie, studiujący na tamtejszych uczelniach w roku akademickim 2021/2022, które przybyły do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku. Kursy potrwają do 30 września 2022 r.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zainaugurował pionierski program stypendialny – Uniwersytet Przyszłości. 7 zdolnych, młodych naukowców znalazło się w gronie laureatów
I edycji programu.

Czy w nowoczesnej muzyce dyrygenta zastąpią algorytmy sztucznej inteligencji? W których brzmieniach przyszłości komputerowe bity wyprą muzyczne nuty? Jaka jest szansa, że kompozytorem będzie wciąż człowiek? Dr inż. Mateusz Modrzejewski z Zakładu Grafiki Komputerowej Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej prowadzi pionierskie w skali światowej prace na temat zastosowań sztucznej inteligencji i głębokich sieci neuronowych do analizy oraz tworzenia muzyki.

Nadchodzą zapowiadane przez nas rankingowe żniwa! Rozpoczynając trzy lata temu „International Visibility Project (IntVP)” założyliśmy, że rezultaty pojawią się najwcześniej w rok-dwa po ukończeniu projektu. IntVP zakończył się jesienią ubr. I oto w opublikowanym 6 kwietnia pierwszym tegorocznym rankingu z grupy Big-4 polskie uczelnie odnotowują bezprecedensowy sukces! W skrócie: 23 polskie uczelnie (6 więcej niż przed rokiem) znalazło się wśród najlepszych na świecie w QS World Ranking by Subject 2022. Nasze uczelnie znajdują się w 34 spośród 51 objętych rankingiem dyscyplin (subjects) - jest to o 3 dyscypliny więcej niż przed rokiem. Aż w 57 notowaniach uczelnie poprawiły swoje pozycje (spadły w 10). Tak dobrze w QS World Ranking by Subject polskie uczelnie jeszcze nigdy nie zaistniały!

Przyznano certyfikaty „Inwestor w Kapitał Ludzki 2021”. Jest to szczególne wyróżnienie, które w 100% jest oparte o opinie pracowników na temat poszczególnych aspektów środowiska pracy, które kształtuje pracodawca. To stanowi o wyjątkowym charakterze otrzymanego certyfikatu. 

Porozumienie o współpracy w ramach klastra metrologicznego zawiązali w Kielcach przedstawiciele ponad 30 instytucji naukowych, firm i uczelni wyższych. Grupa ma współpracować przy tworzeniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to najstarsza uczelnia przyrodniczo-rolnicza w Polsce oferująca 40 zróżnicowanych kierunków studiów (w tym 11 prowadzonych w języku angielskim) – od weterynarii i architektury krajobrazu, przez dietetykę i organic agriculture and food production, po ekonomię i logistykę. Kształci blisko 16 tys. studentów na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, podyplomowych i w szkole doktorskiej. Uczelnia na bieżąco dostosowuje swoją ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy. Na tegorocznych kandydatów czekają cztery nowe kierunki.

Norweski rząd zapowiedział, że przeznaczy dodatkowe 48 mln koron norweskich na stworzenie 1000 nowych miejsc dla studentów na uczelniach. Norwegia ma przyjąć w tym roku około 35 tys. uchodźców, w większości z Ukrainy.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt