MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Przyszłość należy do regionalnych rankingów „by Subject”! Dlatego przypominamy pozycje polskich uczelni technicznych w dyscyplinach ocenionych w European Ranking of Engineering Programs – EngiRank 2023, który objął wszystkie 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jest z czego być dumnym, ale również… jest nad czym porozmyślać!

W opublikowanym 10 kwietnia QS World Ranking by Subject 2024, pierwszym tegorocznym rankingu z grupy Big-4, polskie uczelnie pokazały, że liczą się na świecie. 25 z nich (jedna więcej niż przed rokiem) znalazło się wśród najlepszych, nawet w Top-100. Jesteśmy w 34 spośród 54 kierunków objętych rankingiem, tyle samo co w roku ubiegłym. W 16 notowaniach uczelnie poprawiły swoje pozycje (spadły w 30), a w 15 notowaniach pojawiły się po raz pierwszy. Najwyżej oceniono rolnictwo i leśnictwo (Agriculture & Forestry) w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (41) oraz sztuki sceniczne (performing arts) w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina(47).

Politechnika Krakowska we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłosiła konkurs na koncepcję architektoniczną nowej siedziby Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Nowy budynek dydaktyczno-laboratoryjny (realizowany dwuetapowo) ma powstać na terenie kampusu PK w krakowskich Czyżynach (w rejonie pomiędzy al. Jana Pawła II, ul. prof. Michała Życzkowskiego i ul. Izydora Stella-Sawickiego). 

Prof. dr hab. Barbara Jankowska, przewodnicząca Rady Awansów Naukowych UEP i kierowniczka Katedry Konkurencyjności Międzynarodowej UEP, została wybrana 12 kwietnia br. na rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kadencję 2024-2028. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku od momentu założenia uczelni w 1926 roku i 19. osobą obejmującą funkcję rektora.

Choć nadal QS World University Rankings by Subject 2024 jest w dużej mierze zdominowany przez uczelnie ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, to zauważalny jest ich spadek w rankingu. W podobnej sytuacji są uniwersytety z Kanady i Australii, czytamy w University World News. Te cztery kraje cieszą się największą popularnością wśród studentów zagranicznych.

Premier Donald Tusk, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, powołał Tomasza Cytrynowicza na stanowisko Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Nowy Szef UdSC jest wieloletnim pracownikiem urzędu i został wybrany w drodze konkursu przeprowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jakie miejsca w Europie mają największą liczbę osób z wyższym wykształceniem? I czy na liście znajduje się Polska? W tym artykule przyjrzymy się 10 najlepszym obszarom i miastom, które mają najwyższy odsetek osób z wyższym wykształceniem w Europie.

Prof. dr hab. Beata Wojciechowska, dziekan Wydziału Humanistycznego, została 11 kwietnia br. wybrana rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na kadencję 2024-2028. W historii UJK będzie drugą kobietą na tym stanowisku. Pokonała dwoje kontrkandydatów, prof. Barbarę Gawdzik, prorektor do spraw kształcenia UJK oraz prof. dr hab. Jacka Semaniaka, prezesa Głównego Urzędu Miar oraz rektora UJK w latach 2012-2020.

Dr hab. Milenia Fiedler, rektorka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, uzyskała reelekcję na kadencję 2024-2028. Była jedyną kandydatką na stanowisko rektora Szkoły Filmowej. W głosowaniu 11 kwietnia br., w którym wzięło udział 44 spośród 50 uprawnionych do głosowania elektorów uczelni otrzymała poparcie 29 elektorów, 8 głosów było na „nie”, 7 osób wstrzymało się od głosu.

Dr hab. Piotr Sankowski, Uniwersytet Warszawski, powołując się na znany, szanowany i ukazujący się już od 166 lat amerykański miesięcznik The Atlantic, w swoim poście na X zwraca uwagę, że „sztuczna inteligencja wyraźnie wchodzi pod strzechy”. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w tym, co się dzieje w czołowych amerykańskich uczelniach.

Gdzie są informatyczki? Czy liczba kobiet na kierunkach technicznych i ścisłych rośnie czy spada? Na których kierunkach studiów szklany sufit jest najgrubszy? Kilka ciekawych liczb, nowe trendy, zwroty akcji. Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji już we wtorek 16ego kwietnia oddadzą w Państwa ręce Raport “Kobiety na politechnikach 2024”.

W najnowszym podcaście „Perspektywy MBA” Maja Meissner, przedsiębiorczyni i headhunterka, która zajmuje się executive search dla dużych korporacji, mówi, dlaczego sam tytuł MBA nie robi wrażenia na pracodawcach.

Każdego roku ponad 50 000 tureckich studentów studiuje za granicą. Najnowsze badanie wykazało, że popyt w Turcji na zagraniczne studia jest wciąż wysoki, choć dla wielu rodzin poważnym problemem jest chaos gospodarczy w kraju.

Apelujemy o niewykorzystywanie dobrego imienia Politechniki Poznańskiej do nieuczciwych rozgrywek, w tym politycznych – napisał w opublikowanym w czwartek liście otwartym rektor uczelni prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski.

Tomasz Skotnicki z Politechniki Warszawskiej oraz Grażyna Jurkowlaniec i Emanuel Gull z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali prestiżowe ERC Advanced Grants, przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). W sumie granty uzyskało 255 naukowców z całej Europy.

Studiujesz kierunek informatyczny lub techniczny? Jesteś aktywna społecznie i chciałabyś zaangażować się w jakiś ciekawy projekt edukacyjny? Świetnie, bo właśnie trwa nabór do kolejnej edycji wolontariatu IT FOR SHE Kids!

Prof. Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Kozmińskiego została zaproszona do Komitetu Zarządzającego Europejskiej Akademii Marketingu (EMAC) jako przedstawicielka Polski.

Na nowym blogu Perspektywy Women in Tech Summit pojawił się tekst dr Bianki Siwińskiej, Prezeski Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Perspektywy Women in Tech, powołanej do Rady ds. Cyfryzacji oraz mianowanej przewodniczącą Zespołu ds. Rozwoju Technologii Kwantowych, poświęcony fascynującemu tematowi kwantów i kubitów.

Prof. dr hab. Bernard Mendlik, dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW, został rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w kadencji 2024-2028, zwyciężając z dwoma kontrkandydatami w drugiej turze głosowania. O głosy 120-osobowego Kolegium Elektorów walczyli także prof. Jarosław Burczyk, prorektor ds. nauki oraz dr hab. Artur Laska, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 10 kwietnia 2024 roku zainaugurowano Program Badania i Innowacje w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!