Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej, został wybrany na nowego przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych na kadencję 2024-2028. Wiceprzewodniczącymi zostali: prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej i prof. Marek Pawełczyk, prorektor, rektor-elekt Politechniki Śląskiej.
Uzbekistan - jeden z najprężniej rozwijających się i nastawionych na współpracę międzynarodową krajów Azji Centralnej od lat jest jednym z priorytetowych kierunków działania prowadzonego wspólnie przez KRASP i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” programu „Study in Poland”. Potencjał rozwoju regionu odzwierciedlają rosnące statystyki studentów uzbeckich w Polsce. A już niedługo będziemy gościć największą w historii delegację akademicką tego kraju na II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC), wykorzystując dodatkowe środki w ramach konkursu ERC Advanced Grant 2023, sfinansuje badania prof. Karola Życzkowskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, który uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 2,25 mln euro na realizację projektu pt. "Typical and Atypical structures in quantum theory (TAtypic)".
Prof. Wojciech Załuska Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wybrany na Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.
Uniwersytet Gdański kolejny raz znalazł się w światowej czołówce i jest liderem wśród polskich uczelni w rankingu Times Higher Education Impact Rankings, rankingu oceniającego uczelnie wyższe z całego świata pod względem ich zaangażowania w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Akademia Leona Koźmińskiego ponownie zaznacza swoją obecność w prestiżowym rankingu Masters in Finance, przygotowanym przez „Financial Times”. Uczelnia utrzymuje silną pozycję w pięćdziesiątce najlepszych uczelni na świecie oraz najlepszej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
81 reelekcji i 40 nowych rektorów to bilans kończącego się w czerwcu br. maratonu wyborczego na kadencję 2024-2028. Poznaliśmy 121 nowo wybranych primus inter pares, w tym gronie prawie jedną piątą (22) stanowią kobiety.
Kapituła Rankingu wprowadziła w edycji 2024 korekty metodologii w czterech kryteriach. Zmiany wag, liczone łącznie, nie przekraczają pięciu punktów procentowych, co – zgodnie z przyjętymi zasadami – w pełni zapewnia możliwość porównywania wyników w układzie „rok do roku”.
W dniach 7-9 czerwca warszawska uczelnia Collegium Civitas gościła 9 Światowy Kongres Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA). Ponad 200 uczestniczek i uczestników z USA, Europy i Azji – naukowców i naukowczyń wzięło udział w ponad 50 panelach tematycznych. Temat przewodni obrad to „Polska w świecie”, a wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka.
Serdecznie zapraszamy na doroczną Naradę konsultacyjną programu "Study in Poland", która odbędzie się 10 lipca w Warszawie, w godzinach 10:30-15:30. Gospodarzem spotkania – organizowanego co roku przez Komisję ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” – jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Prof. Anatoliy Melnychenko został nowym rektorem Politechniki Kijowskiej im. Igora Sikorskiego "KPI", najlepszej ukraińskiej uczelni technologicznej. Zwyciężył w pierwszych, w pełni demokratycznych wyborach rektorskich w Ukrainie. W ich finalnej fazie znalazło się pięciu kandydatów. Konieczna była druga tura wyborów, w której Melnychenko uzyskał ponad 54 procent głosów.
W związku z art. 6 ust. 1 ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (Dz.U. z 2023 r., poz. 843) Minister Nauki ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym ogłoszeniem na stronie BIP NAWA.
Minister Dariusz Wieczorek spotkał się w Opolu z przedstawicielami władz uczelni oraz studentami województwa opolskiego. To kolejna w bieżącym roku akademickim wizyta szefa resortu nauki w ramach zaplanowanego cyklu spotkań z przedstawicielami środowiska akademickiego z różnych regionów Polski.
Wiceminister Maciej Gdula zwrócił się do osób zaangażowanych w protest na UW, by obniżyły temperaturę sporu. Na antenie RDC mówił, że śledzi sytuację na uczelni. Podkreślał, że rektor UW prof. Alojzy Nowak nie stanął po żadnej ze stron, jego perspektywa jest ściśle porządkowa.
Decyzji o wezwaniu policji na teren uniwersytetu nie podjąłem sam. Czworo prorektorów, kanclerz i straż uczelni, nie zgłosiło sprzeciwu – powiedział PAP rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Z. Nowak.
Zapraszamy Państwa do wypełnienia kwestionariusza dotyczącego współpracy i partnerstw między uczelniami w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Celem kwestionariusza, skierowanego do polskich i brytyjskich instytucji szkolnictwa wyższego, jest zebranie najnowszych informacji dotyczących ponadnarodowej współpracy edukacyjnej.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje, by wszelkie działania podejmowane wobec osób uczestniczących w protestach na UW i na innych uczelniach miały charakter proporcjonalny oraz odbywały się z należytym poszanowaniem wolności zgromadzeń i z uwzględnieniem szczególnego charakteru uniwersytetu jako przestrzeni debaty. Z tych powodów wzywamy również do rozważenia wycofania wniosków o ściganie za rzekome naruszenie w czasie protestu miru domowego uczelni przez jej studentów i studentki.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki pierwszego naboru wniosków (1/2023) w działaniu FIRST TEAM finansowanym z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Środki w łącznej wysokości ponad 101 mln zł otrzyma 27 projektów.
W roku akademickim 2023/2024 na uczelniach w Polsce kształciło się 1,245 mln studentów, z czego 107 tys. to cudzoziemcy. Najczęściej wybierano kierunki związane z biznesem, administracją i prawem - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024".
Perspektywy Women in Tech 2024 przeszło już do historii. Największa w Europie konferencja dla kobiet w IT&Tech znów zaimponowała rozmachem: tylko przez dwa dni (12-13 czerwca) warszawskie centrum wystawiennicze EXPO XXI odwiedziło niemal 14 tysięcy osób ze 104 krajów całego świata! To był prawdziwy szczyt marzeń − choć biorąc pod uwagę ambicje i możliwości organizatora wydarzenia, czyli Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, należałoby raczej powiedzieć: etap drogi na szczyt.
Szkoły ponadpodstawoweSerwis maturzystówLicea w Polsce Technika w Polsce |
Studia w Polsce i za granicąStudia podyplomoweStudia doktoranckie Studia MBA Uczelnie niepubliczne |
RankingiRanking Szkół Wyższych Ranking MBA Perspektywy Ranking Liceów Ranking Liceów STEM Ranking Techników Ranking Szkół Warszawskich |
Perspektywy PressSalon Maturzystów PERSPEKTYWYMiędzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY Oferta reklamowa Prenumerata |
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”Dziewczyny na politechniki!Study in Poland – serwis dla uczelni Interstudent Strona Fundacji |
In English:Study in PolandPoland International Education Fair PERSPEKTYWY Perspektywy Education Foundation IREG Observatory on Academic Ranking Engirank |