MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Szkolenie kadr i rozwój kompetencji niezbędnych do rozwoju sektora jądrowego oraz realizacji projektów jądrowych w Polsce – to główny cel polsko-amerykańskiej jednostki, której działalność oficjalnie zainaugurowano 3 kwietnia 2024 roku na Politechnice Warszawskiej.

Przygotowana pod kierunkiem Dominika Antonowicza książka „Polskie uczelnie w Uniwersytetach Europejskich” jest ciekawym i wielostronnym przedstawieniem tego, jak wiele uniwersytety europejskie wnoszą do polskiej uczelnianej rzeczywistości.

Powstaniu pierwszych europejskich uniwersytetów towarzyszyło sporo entuzjazmu; pojawiła się bowiem ciekawa a zarazem piękna inicjatywa pozwalająca wiązać ze sobą uczelnie z różnych stron Europy. Jak to często z pięknymi ideami bywa, przy wprowadzaniu ich w życie okazuje się, że nie jest to takie łatwe.  Europejski pejzaż szkolnictwa wyższego okazał się bardziej zróżnicowany niż się mogło wydawać. W każdym państwie UE obowiązują inne przepisy prawne regulujące szkolnictwo wyższe i one okazały się poważną przeszkodą.

22-24 kwietnia odbędzie się online X Seminarium Użytkowników Uczelnianych Baz Wiedzy - największe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone różnorodnym zagadnieniom związanym z zarządzaniem nauką i jej otwartością.

Wyobraźcie sobie plażę, zanim uderzy tsunami. Na morzu fala przybiera na sile, a na piasku ludzie wciąż opalają się błogo nieświadomi. Takie właśnie jest uczucie pracować w szkolnictwie wyższym – mówi jeden z brytyjskich profesorów. - Nadchodzi coś absolutnie strasznego.

Oficjalnie w marcu ogłoszono nową mapę akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Zgodnie z nią Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Krakowski Park Technologiczny wspólnie poprowadzą polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator.

"Dzięki wygranej w konkursie dołączyliśmy jako Krakow DIANA Accelerator, ale też jako miasto, region i kraj do elitarnej grupy ośrodków NATO współpracujących na rzecz zapewniania globalnego bezpieczeństwa za sprawą prowadzonych w tym celu badań, wdrażanych innowacji i udoskonalania technologii " - mówi prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w specjalnym wywiadzie dla "Perspektyw".

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki siódmego naboru w programie Polskie Powroty. Jedenaścioro naukowczyń i naukowców, którzy przez ostatnie lata zdobywali doświadczenie pracując w najlepszych światowych instytucjach badawczych, powróci do Polski, by tu kontynuować badania.

Dr hab. Dorota Pyć, prof. UG, Kierowniczka Katedry Prawa Morskiego na Wydziale Prawa i Administracji została wybrana na stanowisko Prezeski Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Z gdańskim portem jest związana od 2019 r. jako członkini Rady Nadzorczej ZMPG z ramienia Miasta Gdańska.

Pierwsze Forum Rektorów Polski i Turcji odbędzie się jesienią tego roku w Stambule w Koç Üniversitesi reprezentowanym przez rektora prof. Metina Sittiego. W 2025 roku rolę gospodarza będzie pełnić Uniwersytet Gdański. Celem wydarzenia jest wzmocnienie współpracy badawczej między Polską i Turcją.

Po dłuższej przerwie powraca konkurs Women TechEU. Celem konkursu jest wsparcie dla europejskich startupów aktywnych w obszarze deep tech, w których kluczową rolę odgrywają kobiety. Zgłoszenia można przesyłać do 20 maja 2024.

Uniwersytet Harvarda usunął oprawę z ludzkiej skóry z XIX-wiecznej księgi znajdującej się w jego bibliotece. „Destinées de l'Ame” („Przeznaczenia duszy”) znajduje się w Bibliotece Houghton od lat trzydziestych XX wieku.

Uniwersytet Harvarda usunął oprawę z ludzkiej skóry z XIX-wiecznej księgi znajdującej się w jego bibliotece. „Destinées de l'Ame” („Przeznaczenia duszy”) znajduje się w Bibliotece Houghton od lat trzydziestych XX wieku.

- Medycyna na KUL to nie tylko kształcenie przyszłych lekarzy. Uniwersytet będzie także prowadził badania naukowe w obszarze medycyny - zapowiedział Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, który powołał pełnomocnika ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych. Będzie nim kardiochirurg i transplantolog prof. dr hab. n. med. Michał Zembala.

Z inicjatywy pracowników Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, dr Magdaleny Joki Yildiz oraz dr hab. Jacka Dawidowicza Politechnika Białostocka dołączyła do dwóch sieci CEEPUS.

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspierają tegorocznych maturzystów prowadząc dla nich bezpłatne korepetycje z informatyki. Inicjatywa członków Koła Naukowego BIT, działającego przy Wydziale Informatyki AGH, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Z dotychczasowych lekcji skorzystało 150 uczniów z całej Polski.

Technologie kwantowe doprowadzą w najbliższej przyszłości do rewolucyjnych zmian w wielu obszarach naszego życia. W światowej czołówce badań w tej dziedzinie są polscy naukowcy, którzy mają imponujące osiągnięcia w pracach fundamentalnych i coraz więcej wyników eksperymentalnych. Polska jest również koordynatorem największej europejskiej sieci finansującej badania w zakresie technologii kwantowych – programu QuantERA.

Na Wydziale Biologii UAM rozpoczęły się prace nad utworzeniem pierwszego w Polsce supernowoczesnego Centrum Krioobrazowania (Cryo-Imaging Centre). Szef zespołu projektowego prof. UAM Sławomir Samardakiewicz uważa, że to ogromna szansa dla naszej uczelni, ale też spore wyzwanie inwestycyjne i organizacyjne. Wtóruje mu prof. UAM Zbigniew Adamski, mówiąc, że powstanie centrum dosłownie otworzy nam okno na świat.

Jeszcze w tym roku resort nauki planuje znowelizować tzw. ustawę Gowina. Naprawy wymaga m.in. system ewaluacji uczelni. Ministerstwo chce też ograniczyć rolę tzw. drapieżnych czasopism na liście czasopism punktowanych - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister nauki Maciej Gdula.

Już 27 kwietnia odbędą się pierwsze Mistrzostwa Europy w arytmetyce mentalnej. Turniej, będący owocem współpracy polskich i japońskich ekspertów, mieć miejsce będzie w Europejskim Centrum Budo Dojo Stara Wieś, położonym na pograniczu województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Wydarzenie to wzbogacone będzie o liczne atrakcje i warsztaty, podczas których goście będą mogli odkrywać różnorodność japońskiej kultury i tradycje kraju kwitnącej wiśni.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!