Szukanie odpowiedzialności za technologie jest czymś niesamowicie istotnym i czuję się zaszczycony, że mogę wygłosić kilka zdań podczas dzisiejszego wydarzenia, które jest nie tylko spotkaniem w obszarze cyfryzacji, technologii i nauki, ale jest przede wszystkim świętem siły, talentu i profesjonalizmu kobiet – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski, Minister Cyfryzacji. Perspektywy Women in Tech Summit 2024, czyli największa w Europie konferencja dla kobiet w IT&Tech, zgromadziła w Warszawie wielotysięczne tłumy wszystkich osób zainteresowanych technologią, rolą kobiet w rozwoju świata, ale też tematami społecznymi, takimi jak klimat, neuroróżnorodność czy brak wykluczania przedstawicieli różnych środowisk w miejscu pracy.
W rankingach uczelni na równi z pozycjami ważne są trendy. Dlatego najnowszy QS World University Ranking to podwójne zwycięstwo Uniwersytetu Warszawskiego: jest najwyżej notowaną polską uczelnią – 258 miejsce! – a zarazem jest jedyną naszą uczelnią, która od 7. lat regularnie poprawia swoją pozycję! Do zapowiadanego przez rektora Alojzego Nowaka wejścia UW do grupy Top-200 już niewiele brakuje!
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich apeluje o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca 2024 roku. W KRASP przypomniano o tym, że 20 lat temu Polska dołączyła do Unii Europejskiej i że to członkostwo to zarówno przywilej, jak i zobowiązanie. W piśmie można przeczytać, że udział w wyborach jest obywatelskim obowiązkiem. Perspektywy przyłączają się do apelu.
Opublikowanie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych „Białej księgi nt. działań niezbędnych celem wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP” spowodowało serię nerwowych telefonów wśród osób zajmujących się internacjonalizacją szkolnictwa wyższego w Polsce. Zwłaszcza, że wcześniej były już na ten temat niepokojące sygnały ze strony przedstawicieli kierownictwa MSZ. Skąd ta nerwowość i co budzi zaniepokojenie? I co należy pilnie w kwestii udrożnienia systemu wiz studenckich zrobić, aby nie wylać dziecka z kąpielą.
Rektorką Politechniki Białostockiej na kadencję 2024-2028 została dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk prof. PB, obecnie sprawująca tę funkcję. W wyborach rektora, które odbyły się 6 czerwca br. startowało dwoje kandydatów – dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk oraz prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB.
Stowarzyszenie „Pomorskie w Azji” oraz Samorząd Województwa Pomorskiego i miasta Gdańsk, Gdynia, Sopot serdecznie zapraszają na seminarium gospodarcze „ZROZUMIEĆ TURCJĘ. Szanse i wyzwania”. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2024 r. o godz. 10:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, w Sali „Polskie Niebo”.
Wśród tegorocznych Gości Specjalnych Perspektywy Women in Tech Summit 2024, czyli największej w Europie konferencji dla kobiet w IT&Tech, jest Margot Gerritsen, profesor emerita Uniwersytetu Stanforda, współzałożycielka organizacji non profit Women in Data Science Worldwide. Gerritsen została wyróżniona nagrodą specjalną (DATA SCIENCE ICON) przez jury TOP-100 Women in Data Science. Oficjalna gala rozdania wyróżnień kobietom pracującym w obszarze data science odbędzie się na Scenie Głównej Summitu, 12 czerwca o godz. 18.00.
Collegium Civitas serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się 27 czerwca 2024 roku w godzinach 12:00-15:00 w siedzibie Collegium Civitas, na XII piętrze Pałacu Kultury i Nauki, (Warszawa, Plac Defilad 1, wejście od ulicy Marszałkowskiej, wjazd na 12. piętro srebrnymi windami).
Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, obecny rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskał 7 czerwca br. reelekcję na kolejną kadencję. Był jedynym kandydatem ubiegającym się o stanowisko rektora w kadencji 2024-2028. Spośród 193 głosujących elektorów zdecydowana większość - 147 - poparło urzędującego rektora, 19 było przeciw, 24 wstrzymało się od głosu, 3 głosy były nieważne.
Akademia Kujawsko-Pomorska (wcześniej Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy) po raz trzynasty we współpracy z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędem Miasta Bydgoszcz będzie organizatorem XV Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej pt. Sztuczna inteligencja jako wyzwanie dla współczesnego społeczeństwa w ramach Kongresu „Jeden Świat - Wiele Kultur”, który odbędzie się w dniach 25 – 26 października 2024 roku w siedzibie Akademii Kujawsko-Pomorskiej przy ul. Toruńskiej 55–57.
Śledztwo CBA w sprawie lewych dyplomów MBA zatacza nowe kręgi. Tym razem działanie w zorganizowanej grupie przestępczej wydającej fałszywe poświadczenia ukończenia studiów menedżerskich i zarzuty korupcji postawiono rektorom Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie, Akademii Polonijnej w Częstochowie i Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. 11 czerwca 2024 CBA poinformowała o zatrzymaniu dwóch obecnych rektorów i jednej byłego.
Znany ekspert w dziedzinie szkolnictwa wyższego, a szczególnie jego strony finansowej – Alex Usher, przyjrzał się finansom ośmiu największych uczelni w Chinach. Jego obserwacje przeczą uznanym wyobrażeniom.
Zmarł Roman Poznański, sekretarz redakcji „Bajtka” w pierwszych latach ukazywania się naszego miesięcznika. To smutna wiadomość dla tysięcy niegdysiejszych czytelników i dzisiejszych fanów, którzy pieczołowicie przechowują w domach archiwalne egzemplarze tego kultowego pisma. Odejście Romka było szokiem dla rodziny - powalił go zawał serca, tak nagły i silny, że wezwana po kilkunastu minutach karetka nie zdążyła nawet dojechać… Zresztą u Romka wiele zmian następowało nagle i niespodziewanie.
Jaka powinna być? Jak to osiągnąć? – na te pytania będą chcieli odpowiedzieć uczestnicy Wielkiej Debaty Edukacyjnej, którą Teatr im. Słowackiego organizuje 5 czerwca 2024 roku o godz. 12.00 w swoim gmachu głównym przy placu Św. Ducha 1 w Krakowie. Udział w spotkaniu zapowiedziały m.in. dr Gabriela Olszowska, Małopolska Kurator Oświaty, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Urzędu Miasta Krakowa.
W ciągu 25 lat na naszej uczelni rodziły się marzenia, kształtowały umysły, rozwijał Uniwersytet, a przede wszystkim rozkwitała młodzież pełna pasji i ambicji – mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podczas obchodów srebrnego jubileuszu UWM.
Zespół Disco Angels - studenci Wydziału FTIMS Politechniki Łódzkiej zwyciężyli w kategorii Best Gameplay w konkursie Indie Showcase. Ich gra - Heartbreaker - rywalizowała z ponad setką projektów gier indie (skrót od “independent game”) stworzonych przez małe i średnie firmy z Kanady, Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Mołdawii. Konkurs odbył się w czasie Game Access Conference w Brnie (Czechy) zakończonej 1 czerwca.
11 czerwca 2024 roku, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, stanie się miejscem wyjątkowych inspiracji i możliwości rozwoju zawodowego dla studentów. W tym terminie pod hasłem ,,PRaktycznie do PRacy" odbędzie się trzecia edycja studenckich Targów Pracy i Praktyk. Jej głównym celem jest stworzenie przestrzeni dla studentów do zdobywania kontaktów i poznawania potencjalnych pracodawców, a także poszerzania wiedzy na temat branży i jej najnowszych trendów.
Raport IDP Education wykazał, że Australia i Kanada spadły z pierwszego miejsca odpowiednio na drugą i czwartą pozycję pod względem popularności wśród studentów zagranicznych. Koszty życia i edukacji są głównymi czynnikami powstrzymującymi ich od podjęcia nauki w tych krajach.
Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał nowy skład Komitetu Polityki Naukowej. To organ pomocniczy szefa resortu. Obecna kadencja 12-osobowego gremium potrwa do 2027 roku. Prof. Tomasz Szapiro ze Szkoły Głównej Handlowej został powołany w skład Komitetu.
Uniwersytet Warszawski został laureatem AI Ambassadors Awards. Uczelnię nagrodzono za udostępnienie studentom najnowszych rozwiązań technologicznych dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji.
Szkoły ponadpodstawoweSerwis maturzystówLicea w Polsce Technika w Polsce |
Studia w Polsce i za granicąStudia podyplomoweStudia doktoranckie Studia MBA Uczelnie niepubliczne |
RankingiRanking Szkół Wyższych Ranking MBA Perspektywy Ranking Liceów Ranking Liceów STEM Ranking Techników Ranking Szkół Warszawskich |
Perspektywy PressSalon Maturzystów PERSPEKTYWYMiędzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY Oferta reklamowa Prenumerata |
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”Dziewczyny na politechniki!Study in Poland – serwis dla uczelni Interstudent Strona Fundacji |
In English:Study in PolandPoland International Education Fair PERSPEKTYWY Perspektywy Education Foundation IREG Observatory on Academic Ranking Engirank |