MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego ma szansę funkcjonować już jako Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych poinformowała, że w lipcu 2023 ma zostać opublikowany nowy program pracy ERC na 2024 r. (Work Programme), jednak już teraz znamy szczegóły dotyczące zmian w sposobie oceny wniosków projektowych.

Z początkiem maja odbyły się obrady jury, które wyłoniły zwycięzców pierwszej edycji konkursu dla studentów "Design for Future" organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Targowego.

18 maja 2023 r. zostało otwarte Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Opole. To wspólna inicjatywa Politechniki Opolskiej oraz Uniwersytetu Opolskiego w partnerstwie z Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Trzy projekty przygotowane przez młode talenty z Polski zostały zakwalifikowane na Regeneron ISEF – najważniejszy konkurs dla młodych naukowców na świecie! Z Dallas, w Teksasie, gdzie odbywało się wydarzenie, wrócili z aż czterema nagrodami. W tegorocznej edycji, pośród wyróżnionych młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Filip Piękoś, Karolina Markiewicz i Oliwia Górska.

W odsłonięciu tablicy przypominającej haniebną segregację studentów zapoczątkowaną w roku 1937, na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, studentów i społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, a także ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.

Dziś mamy bardzo ważny czas dla kobiet, kiedy możemy wpływać na przyszłość naszego społeczeństwa poprzez dziedziny STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) - twierdzi Maria Klawe, rektorka Harvey Mudd College, która była jednym z gości specjalnych Perspektywy Women in Tech Summit 2023 (14-15 czerwca, Warszawa).

Nadchodzą przełomowe zmiany w świecie rankingów – choć nie wiemy jeszcze dokładnie w jaki sposób, gdzie i kiedy się one uwidocznią. Był to jeden z głównych tematów dyskusji podczas konferencji IREG 2023 w Taszkiencie. Traktuje o tym tekst Waldemara Siwińskiego - zamieszczony pod intrygującym tytułem „You have been warned: A breakthrough in ranking is coming” w najnowszym numerze „University World News”. Newsletter Akademicki poleca tę lekturę!

Pod hasłem “Ranking and International University Exposure” obradowała 27-28 kwietnia w Taszkiencie doroczna konferencja rankingowa IREG 2023 – jedyna na świecie, podczas której na neutralnym gruncie przedstawiciele wszystkich głównych rankingów spotykają się z władzami uczelni z całego świata, często reprezentowanymi przez rektorów. Konferencję otworzył Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, prezydent IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. W obradach wzięła udział liczna grupa rektorów polskich uczelni, którzy dzień wcześniej uczestniczyli w pierwszym Forum rektorów Polski i Uzbekistanu. Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii i krótkiej migawki filmowej z tego wydarzenia.

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Maciejem Słodkim, rektorem Akademii Mazowieckiej w Płocku.

Zbyt łatwa? Za trudna? Sprawdzająca realną wiedzę czy bazująca na umiejętności trafienia w klucz oceniania? O maturze 2023 z poszczególnych przedmiotów i oczekiwaniach wobec kandydatów mówią wykładowcy akademiccy. 

If you still can't decide whether to join the Perspektywy Women in Tech Summit 2023, even though you know everyone will be there... We prepared something that will ultimately convince you!

17 maja 2023 r. dolnośląskie uczelnie podpisały porozumienie inaugurujące działalność Erasmus+ InnHUB Wrocław. To kolejne miejsce na mapie Polski, które będzie promować i popularyzować ofertę Erasmus+ – tym razem wśród wrocławskich uczelni.

Jak może wyglądać przyszłość ze sztuczną inteligencją? Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Ideas NCBR na Uniwersytecie Warszawskim rozmawiali na ten temat z Samem Altmanem i innymi przedstawicielami OpenAI.

Zgodnie z tradycją – wszędzie witano nas setkami białych róż! Pierwsze Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu, które odbyło się 26 kwietnia w Taszkiencie, pokazało duży potencjał rozwoju bilateralnej współpracy akademickiej i atrakcyjne możliwości krajów Azji Centralnej w rekrutacji kandydatów na studia w Polsce. 13 polskich uczelni podpisało umowy o współpracy z partnerami z Uzbekistanu. Obradom Forum towarzyszyły Prezentacje „Study in Poland”, podczas których naszą ofertę poznała młodzież Taszkientu i Samarkandy. Rektorzy uczestniczący w Forum byli też 27-28 kwietnia gośćmi międzynarodowej konferencji rankingowej IREG 2023.

Ruszyła kolejna edycja spotkań pod szyldem Kuchnia Marketera. Głównym założeniem projektu są spotkania z marketerami, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach i pasji w dziedzinie marketingu oraz życiu prywatnym. To ciekawa inicjatywa, która może przyciągnąć zarówno początkujących, jak i doświadczonych marketerów, chcących zyskać inspiracje od najlepszych.

KRASP z niepokojem obserwuje wypowiedzi medialne Ministra Edukacji i Nauki dotyczące prof. Barbary Engelking oraz sygnatariuszy listu otwartego w tej sprawie.

W sobotę 13 maja br. w Centrum Spotkania Kultur odbyła się Jubileuszowa Gala Politechniki Lubelskiej. Rozpoczął ją koncert Piotra Cugowskiego. Następnie miała miejsce premiera utworu “Hello, World”, specjalnie skomponowanego na 70. urodziny Politechniki Lubelskiej.

Podczas finałowej gali poznaliśmy laureatki i laureatów XIV edycji Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku, najstarszego i największego w Polsce konkursu nagradzającego polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości i różnorodności. Wśród nagrodzonych znalazły się zarówno innowatorki pracujące nad rozwiązaniami z obszaru ratowania ludzkiego życia oraz planety, jak i przedsiębiorczynie prowadzące rodzinne biznesy, a także fundacje i aktywistki działające na rzecz grup wykluczonych społecznie. Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszeń w jednej z kategorii, aż trzy finalistki otrzymały nagrodę ex aequo.

Jeszcze tylko do północy w piątek 19 maja można brać w badaniu opinii akademickiej na temat poziomu kształcenia w polskich szkołach wyższych. Ankieta została wysłana przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” do 9558 najmłodszych profesorów belwederskich i doktorów habilitowanych.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt