MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Izabela Kloc – posłanka PiS wysłała 16 lipca interpelację do minister edukacji Krystyny Szumilas w sprawie wprowadzenia w szkołach i innych placówkach wychowawczych edukacji seksualnej. Jest to odpowiedź na rekomendacje WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w sprawie standardów edukacji seksualnej w Europie. Dokument zawiera zalecenia dotyczące między innymi edukacji seksualnej dzieci od 0. do 4. roku życia – w tym nauczania o masturbacji czy tożsamości płciowej.

W Polsce studiuje ok.1,67 mln studentów. W ciągu najbliższej dekady ich liczba zmaleje do 1,25 mln – wynika z raportu "Szkolnictwo Wyższe w Polsce" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

19 lipca w Łodzi odbyło się uroczyste wręczenie kluczy do mieszkań najzdolniejszym studentom i absolwentom łódzkich uczelni. Lokale znajdują się w wyremontowanych kamienicach i mają od 21 do 38 metrów kwadratowych.

Ponad 850 studentów z Arabii Saudyjskiej studiuje w Polsce. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się studia medyczne. –  Mamy nadzieję na jeszcze większe zacieśnienie współpracy z ministerstwem nauki – mówi JE Waleed Taher Radwan, Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej.

artykuł sponsorowany

Żyjemy w XXI wieku, proces globalizacji gospodarki stopniowo przyśpiesza, do Polski napływa obcy kapitał i coraz więcej firm działa w środowisku międzynarodowym. W takiej rzeczywistości największe zainteresowanie na rynku pracy wzbudzają osoby znające dobrze języki obce. Dlatego filologie wydają się być kierunkami przyszłości.

(Kijów, 19 lipca 2013) W ambasadzie RP na Ukrainie odbyła się 19 lipca br. uroczystość odznaczenia prof. Michaiła Zgurowskiego, rektora Politechniki Kijowskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Order ten, wręczony przez ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina, jest uhonorowaniem zasług prof. Zgurowskiego dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej.

Zeszły rok był ostatnią szansą by podjąć za darmo drugi kierunek studiów. Od teraz każdy, kto się tego podejmie, będzie musiał płacić. Są jednak wyjątki.

Co wspólnego mają „beret z antenką”, „jazda bez trzymanki” i „zimny chirurg”? To proste: wszystkie te wyrażenia można znaleźć w nowym internetowym Wielkim Słowniku Języka Polskiego. Pracę nad rozbudową publikacji, liczącą już 15 tys. haseł, koordynuje krakowski Instytut Języka Polskiego PAN.

Centrum symulacji medycznej, z fantomami ułatwiającymi naukę m.in. studentom stomatologii, planuje wybudować Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) na terenie kampusu w Zabrzu – Rokitnicy. Uczelnia ma już jedno centrum symulacji – w Katowicach.

Już w sobotę 27 lipca w Warszawie odbędzie się otwarty pokaz efektów pracy młodzieży biorącej udział w warsztatach teatralno-filmowych Pozytywna Alchemia, organizowanych przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/.

Kurs języka japońskiego w kraju kwitnącej wiśni, nagranie płyty do muzykoterapii, praktyki w siedzibie WHO w Genewie oraz prace nad wykorzystaniem drukarki 3D, to kilka studenckich marzeń spełnionych dzięki akcji Stypendium z Wyboru. W jego IV edycji internauci nagrodzili 16 pomysłów.

Uczelnia Łazarskiego odnosi sukcesy nie tylko edukacyjne, ale także sportowe. Prestiżowe Narodowe Mistrzostwa Polski ATP w tenisie amatorskim na kortach “Warszawianki” wygrał Prezydent Uczelni Łazarskiego Juliusz Madej. Zwyciężył zarówno w grze indywidualnej, jak i deblu w kategorii wiekowej 55+.

Politechnika Wrocławska znalazła się w gronie 15 najpiękniejszych uczelni świata. Dołączyła do uniwersytetów w amerykańskiej Virginii, brytyjskich Cambridge i Oksford. Zestawienie przygotował prestiżowy internetowy dziennik The Huffington Post wspólnie z amerykańską wytwórnią filmów animowanych Disney-Pixar.

Projekt nowelizacji przepisów, zakładający m.in. podział na uczelnie akademickie i zawodowe oraz uznawanie przez uczelnie kwalifikacji zdobytych poza studiami, trafił do konsultacji społecznych. Treść projektu można znaleźć na stronie internetowej resortu nauki.

Współpraca z zagranicznymi partnerami to jeden z priorytetów polskich uczelni. UwB ma w tym względzie szczególne osiągnięcia i zamierzenia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory o egzaminie maturalnym 2015. Maturę w nowej postaci po raz pierwszy pisać będą licealiści, którzy właśnie skończyli pierwszą klasę. Pierwsi uczniowie techników zmierzą się z nią dopiero w 2016 roku. Jakie zmiany przewidziano w odświeżonym programie?

Doświadczenie zawodowe jest jedną z kluczowych kompetencji, których  poszukują pracodawcy. Dlatego warto budować je już podczas studiów, na przykład wyjeżdżając na staż zagraniczny w ramach programu Leonardo da Vinci.

W dniach 4-6 lipca br. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Roboty pomagają nam w przemyśle czy walce z terrorystami. Mało kto jednak wie, że pomagają też dzieciom z autyzmem. Roboty humanoidalne dostarczają mniej bodźców niż człowiek, dlatego dla dzieci autystycznych komunikowanie z nimi jest łatwiejsze, bezpieczniejsze i ma działanie terapeutycznie.

W części publicznych uczelni nabór na studia licencjackie został już zamknięty. Które kierunki studiów cieszyły się największym zainteresowaniem?

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt