MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Każdego roku ponad 50 000 tureckich studentów studiuje za granicą. Najnowsze badanie wykazało, że popyt w Turcji na zagraniczne studia jest wciąż wysoki, choć dla wielu rodzin poważnym problemem jest chaos gospodarczy w kraju.

Apelujemy o niewykorzystywanie dobrego imienia Politechniki Poznańskiej do nieuczciwych rozgrywek, w tym politycznych – napisał w opublikowanym w czwartek liście otwartym rektor uczelni prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski.

Tomasz Skotnicki z Politechniki Warszawskiej oraz Grażyna Jurkowlaniec i Emanuel Gull z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali prestiżowe ERC Advanced Grants, przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). W sumie granty uzyskało 255 naukowców z całej Europy.

Studiujesz kierunek informatyczny lub techniczny? Jesteś aktywna społecznie i chciałabyś zaangażować się w jakiś ciekawy projekt edukacyjny? Świetnie, bo właśnie trwa nabór do kolejnej edycji wolontariatu IT FOR SHE Kids!

Prof. Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Kozmińskiego została zaproszona do Komitetu Zarządzającego Europejskiej Akademii Marketingu (EMAC) jako przedstawicielka Polski.

Na nowym blogu Perspektywy Women in Tech Summit pojawił się tekst dr Bianki Siwińskiej, Prezeski Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Perspektywy Women in Tech, powołanej do Rady ds. Cyfryzacji oraz mianowanej przewodniczącą Zespołu ds. Rozwoju Technologii Kwantowych, poświęcony fascynującemu tematowi kwantów i kubitów.

Prof. dr hab. Bernard Mendlik, dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW, został rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w kadencji 2024-2028, zwyciężając z dwoma kontrkandydatami w drugiej turze głosowania. O głosy 120-osobowego Kolegium Elektorów walczyli także prof. Jarosław Burczyk, prorektor ds. nauki oraz dr hab. Artur Laska, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 10 kwietnia 2024 roku zainaugurowano Program Badania i Innowacje w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Minister Dariusz Wieczorek spotkał się ze środowiskiem akademickim województwa lubelskiego. Podczas wizyty rozmawiano na temat aktualnych wyzwań w sektorze szkolnictwa wyższego i nauki oraz perspektywach rozwoju tych obszarów. Gospodarzem spotkania był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W całej Polsce odbywają się rozmowy ministra nauki ze środowiskiem akademickim.

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit ponownie został wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w kadencji 2024-2028. Wyboru dokonało Kolegium Elektorów UMG 11 kwietnia br., składające się z 70 elektorów. Prof. Weintrit otrzymał 62 głosy poparcia.

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Terman, obecny prorektor ds. studenckich, został 11 kwietnia br. wybrany przez Uczelniane Kolegium Elektorów rektorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kadencję 2024-2028.

W 2024 roku w 138 uczelniach publicznych społeczności akademickie wybierają rektora na czteroletnią kadencję 2024-2028. Pierwszy kwartał zakończył się elekcją 66 rektorów/rektorek, co oznacza, że tegoroczna kampania wyborów władz uczelni właśnie przekroczyła półmetek. A oto najciekawsze liczby i fakty.

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała siedem studenckich zespołów z całej Europy, które przeprowadzą eksperymenty w jej ośrodkach badawczych w ramach programu ESA Academy Experiments. Po raz pierwszy do programu lotów parabolicznych zakwalifikowano grupę z Polski. To studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy zamierzają przetestować w warunkach mikrograwitacji działanie… silikonowych „macek”.

Prof. dr hab. Tomasz Strahl, dziekan Wydziału Instrumentalnego UMFC, w wyniku dwuetapowego głosowania, które zaczęło się 8 kwietnia br. został wybrany na rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, na kadencję 2024-2028.

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, urzędujący rektor Politechniki Świętokrzyskiej, 10 kwietnia br. uzyskał reelekcję. W tajnym głosowaniu zdobył poparcie 58 spośród 71 elektorów. Był jedynym kandydatem na stanowisko rektora w kadencji 2024-2028.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zwiększa subwencję na wynagrodzenia pracowników naukowych w nadzorowanych przez resort uczelniach. O tym, ile wynoszą kwoty zwiększeń, czytamy w "Rynku Zdrowia”.

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze rekrutacyjnej wzięło udział 9550 chętnych. W letnim obozie naukowym ADAMED SmartUP, który odbędzie się w drugiej połowie lipca br., będzie uczestniczyć 50 uczniów i uczennic, którzy ukończyli grę z najwyższym wynikiem i najlepiej umotywowali chęć udziału w programie.

Prof. dr hab. Jacek Lipok, obecny prorektor ds. nauki i pierwszy zastępca rektora UO, 10 kwietnia br. został wybrany rektorem Uniwersytetu Opolskiego na kadencję 2024-2028. Zdobył poparcie 71 ze stu elektorów UO. Jego kontrkandydata, prof. dr. hab. Arkadiusza Nowaka, poparło 29 elektorów.

Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM, rektor obecnej kadencji, 10 kwietnia br. został wybrany rektorem Politechniki Morskiej w Szczecinie na kadencję 2024-2028. Był jedynym kandydatem.

Dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK, dziekan Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości, został 10 kwietnia br. rektorem UEK w kadencji 2024-2028. W tajnym głosowaniu uzyskał poparcie od 240 elektorów na 387 ważnie oddanych głosów. Jego kontrkandydatami na stanowisko rektora UEK byli prof. dr hab. Krzysztof Wach z Katedry Handlu Zagranicznego i dr hab. Marcin Zawidzki, prof. UEK, dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!