MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzą zbiórkę rzeczową oraz finansową dla zwierząt oraz lekarzy weterynarii z Ukrainy.

Senat Politechniki Wrocławskiej uchwalił zmiany w regulaminie studiów, dzięki którym obywatele Polski i Ukrainy mogą przenieść się z ukraińskich uczelni na Politechnikę Wrocławską.

Uniwersytet Łódzki przyjmie 28 ukraińskich badaczy na dziewięciu wydziałach.

Uniwersytecka Poradnia Prawna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oferuje bezpłatną pomoc także osobom z Ukrainy, które uciekły z kraju przed wojną.

Program „Study Visits Programme for Ukrainian Students and Doctoral Candidates at the University of Warsaw” jest skierowany do studentów oraz doktorantów z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego 2022 roku i kształcili się na uczelniach ukraińskich w roku akademickim 2021/2022.

Uroczystość oficjalnego otwarcia odbyła się we współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z Narodową Agencją Programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności.

Komisja Europejska podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z rosyjskimi podmiotami publicznymi w obszarze badań i edukacji.

Już po raz dziesiąty zostali uhonorowani nagrodą Genius Universitatis najlepsi specjaliści od marketingu i promocji polskich uczelni. To dzięki ich kreatywności i zaangażowaniu szkoły wyższe skutecznie zrekrutowały studentów na rok akademicki 2021/2022, mimo wielu niesprzyjających okoliczności.

Wyzwania XXI wieku dotyczące zrównoważonego rozwoju miast wymagają połączenia myślenia ekologicznego i ekonomicznego z uwzględnieniem szerokiego wachlarza usług ekosystemowych świadczonych przez różnorodne elementy zieleni miejskiej. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na specjalistów reprezentujących „zielone” zawody, potrafiących stworzyć wizje i plany miast w zakresie obszarów biologicznie aktywnych oraz decydować o ich przyszłości.

Pierwsi goście zjawili się w hali EXPO XXI już około ósmej rano. O dziewiątej, gdy Salon otwierał swoje podwoje dla zwiedzających, parking EXPO XXI był zastawiony dziesiątkami autokarów, a do wejścia ustawiła się długa kolejka maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami. Część z nich przyjechała na Salon z bardzo daleka, nawet z ościennych województw.

Aleksandra Mroziewicz, wkrótce magister chemii, po studiach  na Wydziale Chemii UW już już jako dziecko podkradała mamie kosmetyki, mieszała je, rozcierała, nie wiedząc jeszcze, dlaczego jedne substancje łączą się, inne zaś – nie. - Była to tylko dziecinna zabawa, podczas której chciałam otrzymać coś niezwykłego, magicznego, coś w pewien sposób doskonałego. Naturalnie przy pierwszej sposobności zapisałam się do kółka chemicznego, by zrozumieć, to, co jako dziecko obserwowałam. Później były konkursy, olimpiady, ale nie sądziłam, bym mogła zajmować się chemią na co dzień. Wybór studiów nie był  oczywisty w  przeciwieństwie do dziecięcych figli. Jak większość moich znajomych postanowiłam aplikować na medycynę i kierunki medyczne. Chemia, którą rozważałam jedynie na Uniwersytecie Warszawskim, jawiła się niepewnie na horyzoncie przyszłej ścieżki zawodowej. Kiedy ostatecznie stanęłam przed wyborem, bez wahania zabrałam dokumenty z uczelni medycznej i złożyłam je w gmachu Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Po ponad dwuletniej przerwie z radością spotkamy się na targach stacjonarnych. 22 kwietnia w Warszawskim Centrum EXPO XXI otwarty zostanie XXXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2022.

- W Strategii wyznaczamy drogę do celu, jakim jest przekształcenie Politechniki Warszawskiej w wiodący ośrodek badawczy i dydaktyczny w tej części Europy - podkreślił rektor uczelni, prof. Krzysztof Zaremba.

W Kielcach - z inicjatywy Głównego Urzędu Miar oraz Politechniki Świętokrzyskiej - powołano do życia Klaster Metrologiczny, który zrzesza przedstawicieli nauki i biznesu z całej Polski.

Tylko 10 proc. kierunków prowadzonych jest na polskich uczelniach w sposób zdalny - wynika z monitoringu prowadzonego przez zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie.

Krajowa Reprezentacja Doktorantów prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz społeczności doktoranckiej na Ukrainie. Punktem kulminacyjnym zbiórki będzie koncert pt. „Bratnie Narody”, który odbędzie się 23 kwietnia 2022 r. o godzinie 20:00 w Auli Kryształowej SGGW. Warto wziąć w nim udział!

Dla studentów z Politechniki Krakowskiej nie ma rzeczy niemożliwych! Udowadniają to członkowie Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint – twórcy PKanoe czyli ważącego pod 100 kg betonowego kajaka. Na Zalewie Bagry odbyło się pomyślne wodowanie łódki. – Nasza radość, gdy kajak przepłynął pierwsze metry, a potem wsiedliśmy do niego, była niewyobrażalna – mówi Marcin Różycki, lider zespołu studenckiego. W czerwcu studenci Politechniki chcą wystartować swoim betonowym kajakiem w międzynarodowych zawodach takich innowacyjnych łódek w Niemczech.

Automatyczna weryfikacja treści pomoże w walce z dezinformacją. Dodawanie znaków wodnych publikowanym materiałom zapobiegnie dalszym manipulacjom. Czy wreszcie media społecznościowe staną się źródłem tylko prawdziwych informacji? Na straży prawdy w wirtualnym świecie staną naukowcy. W ramach międzynarodowego projektu DISSIMILAR naukowcy budują algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, które będą stanowić tamę przed zalewem fake newsów.

Politechnika Krakowska i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zawarły  dziś porozumienie o strategicznej współpracy w obszarach naukowo-badawczym, technologicznym oraz edukacyjnym. W Sali Senackiej uczelni umowę podpisali dziś (12.04. 2022 r.) rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz i prorektor ds. nauki prof. Dariusz Bogdał oraz dr Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA i Mariusz Szałkowski, wiceprezes spółki. Porozumienie rozszerza pola dotychczasowej współpracy, stwarza też nowe możliwości dla studentów i doktorantów uczelni oraz kadr MPK, m.in. przez wzbogacenie programu praktyk, stażów i wizyt studialnych oraz realizację doktoratów wdrożeniowych w Szkole Doktorskiej PK.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt