MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

- Jeśli chcemy być suwerenni, jeśli chcemy utrzymać państwo w naszych granicach i sprawić, by nikt nie myślał o agresji na Ukrainę, to jej zaawansowany technologicznie, naukowo-intensywny rozwój powinien stać się jednym z głównych priorytetów społeczeństwa ukraińskiego - mówi prof. Michaił Zgurowski, rektor Narodowego Uniwersytetu Technologicznego Ukrainy im. Igora Sikorskiego „KPI”.

Tradycyjnie kilka dni po ogłoszeniu wyników matur Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) uruchamia kolejną edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Nowe dane dostarczają ciekawych informacji na temat rynku pracy w Polsce. Z danych ELA 7 wynika, że najczęściej na studiach pracują pielęgniarki i studenci inżynierii bezpieczeństwa. W przypadku stacjonarnych studiów II stopnia w grupie kierunków związanych z pielęgniarstwem niemal ¾ absolwentów miało doświadczenie pracy przed rozpoczęciem studiów i ponad ¾ okresu studiów łączyło z pracą.

Prof. Michael Murphy, prezydent European University Association (EUA)  był gościem specjalnym międzynarodowej konferencji IREG 2022 „Academic Rankings at the Crossroads”, która odbyła się w końca czerwca na Uniwersytecie Warszawskim. W swoim znakomitym wystąpieniu szef EUA omówił główne zadania stojące przez uniwersytetami Europy i miejsce rankingów w procesie wdrażania strategii „Universities without walls - A vision for 2030

Maryna Wiazowska, ukraińska matematyczka specjalizująca się w dziedzinie teorii liczb, jest laureatką prestiżowego Medalu Fieldsa 2022, uznawanego za odpowiednik Nagrody Nobla w matematyce. Wyróżnienie to przyznawane jest tradycyjnie matematykom w wieku poniżej 40 lat.

Rada Uniwersytecka Kuwait University po raz pierwszy zatwierdziła przyjęcie studentów zagranicznych na Wydział Nauk Administracyjnych oraz Wydział Inżynierii i Ropy Naftowej.

1 lipca 2022 roku na dziedzińcu Uczelni Łazarskiego odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2021/2022 w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. W tym roku żegnano blisko 1000 absolwentów, którzy ukończyli 39 różnych programów studiów podyplomowych i MBA.

5 lipca Komisja Europejska przyjęła New European Innovation Agenda (EIA). Europa stawia na zaawansowane technologii i start-upy, aby sprostać najpilniejszym wyzwaniom społecznym i wprowadzić je na rynek. Chce być miejscem, w którym najlepsze talenty pracują ramię w ramię z najlepszymi firmami i gdzie rozwijają się innowacje w zakresie zaawansowanych technologii, tworząc przełomowe, innowacyjne rozwiązania na całym kontynencie.

Edyta Lachowicz-Santos, Dyrektor Biura Internacjonalizacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, została członkinią Rady Generalnej EAIE European Association for International Education.

Dr hab. med. Jerzy Jaroszewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został wybrany Przewodniczącym Zarządu Głównego Towarzystwa Hepatologicznego.

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB).

Prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej i koordynator działań KRASP związanych z sytuacją w Ukrainie, został wybrany przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA) na członka EUA Task Force - zespołu europejskich ekspertów, którzy będą wspierać odbudowę ukraińskiego systemu szkolnictwa wyższego.

We wrześniu po raz 32. do rąk absolwentów liceów i techników trafi szlagier Perspektyw - „Informator dla Maturzystów”, którzy staną się studentami w roku akademickim 2023/24. Będzie szczególny między innymi ze względu na nową (dla licealistów) wersję egzaminu maturalnego.

Polskie uczelnie przodują w międzynarodowym rankingu CWTS Leiden pod względem wartości wskaźnika równouprawnienia płci (odsetek autorek publikacji). Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zajął pierwsze miejsce, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - trzecie, a Uniwersytet Medyczny w Lublinie - czwarte.

Z myślą o maturzystach 2023, którzy jako pierwsi zmierzą się z egzaminem w nowej, trudniejszej formule, przygotowaliśmy Salon Maturzystów Perspektywy 2022, który rozpocznie się już 6 września.

Po 11 latach nieprzerwanej międzynarodowej akredytacji AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business) Akademia Leona Koźmińskiego przeszła wieloetapowy audyt działalności, w wyniku którego uzyskała ponowną akredytację na kolejne 5 lat.

W dniach 23-24 czerwca 2022 przebywała w Warszawie 8.osobowa delegacja ministerialno-akademicka Uzbekistanu, która wzięła udział w obradach międzynarodowej konferencji IREG 2022 „Academic Rankings at the Crossroads” zorganizowanej wspólnie przez IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, Uniwersytet Warszawski i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Strona konferencji.

Holenderski rząd zainwestuje 200 milionów euro rocznie we wszystkie dyscypliny uniwersyteckie w ramach umowy koalicyjnej, aby wesprzeć uniwersytety w Holandii po pandemii.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii EIT ogłosił listę 26 konsorcjów wybranych do finansowania w inicjatywie EIT HEI. Na liście zwycięskich projektów znajduje się 10 uczelni z Polski.

Polscy uczestnicy projektów pozyskali już łącznie 110,79 mln euro, co daje nam 14. pozycję wśród państw członkowskich Unii Europejskiej, które uczestniczą w programie Horyzont Europa – wynika z najnowszych danych statystycznych, udostępnionych przez Komisję Europejską.

Utworzenie Akademii Mazowieckiej z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku zakłada ustawa, którą w czwartek uchwalił Sejm. Akademia ma rozpocząć działalność 1 października br.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt