MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
W dniach 2-3 lipca br. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE).

Wystartował program Empowering Women in Agrifood (EWA). Jest to projekt realizowany przez EIT Food i Fundację Edukacyjną Perspektywy, którego celem jest wsparcie kobiet tworzących startupy w obszarze agritech i agrifood na wczesnym etapie kariery do wykorzystania ich potencjału, zapewnienia im odpowiedniej wiedzy, wsparcia i dostępu do sieci kontaktów, aby mogły pomyślnie założyć i rozwijać zrównoważoną działalność biznesową.

Liczba osób z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, chcących podjąć studia licencjackie w Wielkiej Brytanii jesienią tego roku, spadła o jedną trzecią w związku ze zmianami opłat i finansowania spowodowanymi przez Brexit. Na liście największych spadków jest Polska.

Podczas gdy w Polsce trwa dyskusja, czy można pytać o to, czy ktoś jest zaszczepiony na COVID - 19, dla ponad 500 amerykańskich uczelni, które będą wymagać od wszystkich studentów przyjeżdżających na uczelnię tej jesieni świadectwa szczepień na COVID-19, głównym wyzwaniem będzie wdrożenie tego wymogu w stosunku do studentów zagranicznych, którzy mogą nie mieć dostępu do jednej z trzech szczepionek zatwierdzonych do użytku w USA.

Z najnowszych danych systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) wynika, że najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci studiów informatycznych. Ale pandemia COVID-19 utrudniła absolwentom wejście na rynek pracy.

Komisja Europejska przyznała UW Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE). Dokument umożliwia uczelni pozyskiwanie środków finansowych na projekty w programie Erasmus+ w latach 2021–2027 w obszarach dotyczących kształcenia, szkoleń, młodzieży i sportu. 

Do pierwszego konkursu stypendialnego PASIFIC, organizowanego przez Polską Akademię Nauk, zgłosiło się 348 naukowców 60 narodowości. 35 osób będzie prowadzić badania w instytutach PAN. Ich nazwiska poznamy w ciągu pół roku.

Zielony, bo ekologia jest ważna. Cyfrowy, bo w postpandemicznym świecie nie da się inaczej. Młodzieżowy, bo młodzi to przyszłość. I włączający, by nie zapomnieć o tych z mniejszymi szansami. Taki będzie Erasmus+ 2021-2027.

Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego - wynika z projektu noweli ustawy, który przyjął rząd.

Politechnika Gdańska przygotowała film promocyjny z myślą o rekrutacji. Jego hasło to: „My inspirujemy, ty rozwijasz swoje pasje!”.

Blisko 9,5 mln zł z Agencji Badań Medycznych otrzymał Uniwersytet Medyczny w Lublinie na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ośrodek wejdzie w skład Polskiej Sieci Badań Klinicznych, która ma na celu m.in. zwiększenie dostępu do innowacyjnych terapii dla pacjentów.

Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Głównym Urzędem Miar. Pozwoli ono na inicjowanie i realizowanie wspólnych działań w obszarze metrologii i technik pomiarowych, między innymi monitorowanie stanu zanieczyszczeń środowiska.

Politechnika Poznańska jako pierwsza uczelnia w Polsce proponuje kandydatom rejestrację do systemu rekrutacyjnego z wykorzystaniem aplikacji mObywatel.

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie powstanie Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności. Będzie dysponować najnowocześniejszym w Polsce Południowej wyposażeniem, dzięki któremu będzie można wprowadzać na rynek nowe, lepsze produkty spożywcze.

Salon to ważny element kalendarza przygotowań uczniów do majowych egzaminów - 30 września maturzyści składają deklaracje maturalne. To właśnie m.in. na Salonie – i z ,,Informatorem dla Maturzystów 2022’’ Perspektyw zadecydują o wyborze kierunku studiów i uczelni.

Najwyższe drzewo na kampusie AGH mierzy 24 metry, a najgrubszy pień ma 2,5 metra w obwodzie – ustalili członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”, którzy dzielą się efektami prac wykonanych w ramach projektu „Arboretum”. Pomiary pomogą w planowaniu oraz zagospodarowaniu terenów zielonych na uczelni.

Narodowe Centrum Nauki opublikowało przewodnik dla wnioskodawców w programie POLONEZ BIS. Dla uczonych i instytucji zainteresowanych udziałem w konkursie powstała także specjalna wyszukiwarka – POLONEZ BIS Partner Search Tool, która ułatwi im nawiązanie bezpośredniego kontaktu. Do udziału w programie zachęcają również uczestnicy pierwszej edycji programu POLONEZ.

Wystartowała rekrutacja do XX edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Ponad 500 stypendiów na pierwszy rok studiów czeka na ambitnych i zdolnych maturzystów 2021 z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku studia dzienne. Roczna wysokość stypendium to 7000 zł. Przyszli studenci mogą aplikować o stypendia do 16 sierpnia.

Prof. Marek Kwiek, dyrektor Institute for Advanced Studies in Social Sciences and Humanities (IAS) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, został przyjęty w poczet członków zwyczajnych najważniejszego europejskiego towarzystwa naukowego, Academia Europaea w Londynie. Stał się tym samym 101 polskim naukowcem wybranym (od 1988 r.) do tego elitarnego stowarzyszenia, jednocześnie należąc do 15% jego najmłodszych członków poniżej 55 roku życia.

Firma inwestycyjna APX wspólnie z Ringier Axel Springer Polska i inQUBE Uniwersyteckim Inkubatorem Przedsiębiorczości ogłosiły program wsparcia dla startupów działających w Polsce. Dzięki tej inicjatywie młode firmy mogą uzyskać dofinansowanie oraz pomoc merytoryczną w rozwoju.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt