MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Perspektywy Women in Tech Summit 2024 to największe wydarzenie dla kobiet w branży Tech & IT w Europie i Azji. Co roku studenci i młodzi specjaliści ze Wschodu przyjeżdżają na Summit, poszukując stażu i pracy w największych, światowych firmach technologicznych czy chcąc poznać inspirujących ludzi i najnowsze trendy w STEM. Jedną z nich jest Fatima Turgunbaeva – obecnie Software Engineer w Digital Hub Warsaw/Bayer – przyjechała do Warszawy i znalazła na Summicie wymarzoną pracę.

 

Do zadań Zespołu doradczego ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą należy wypracowanie propozycji rozwiązań dotyczących m.in. wzmocnienia pozycji polskich naukowców na arenie międzynarodowej. Przewodniczącym zespołu został dr hab. Łukasz Zamęcki z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

W imieniu rektora Akademii Leona Koźmińskiego zapraszamy na spotkanie autorskie "Sen o szkole" z założycielem uczelni, prof. Andrzejem K. Koźmińskim oraz debatę o historii organizacji 11 kwietnia 2024 r, godz. 13:00, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 59, Aula Leona Koźmińskiego.

Uwaga, studentki, absolwentki i doktorantki kierunków ścisłych, technicznych lub informatycznych! Jeśli zastanawiacie się, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, zaprojektować ścieżkę kariery i rozwinąć kluczowe kompetencje w branży nowych technologii - do 28 kwietnia br. możecie zgłaszać się do 10. edycji programu mentoringowego IT for SHE.

Nam potrzeba więcej lekarzy - a nie neolekarzy, którzy będą studiowali online, nie będą prowadzili w laboratoriach żadnych doświadczeń, nie będą mieli praktyk. Do tego absolutnie nie możemy dopuścić – mówił w Polskim Radiu Koszalin minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Minister nauki Dariusz Wieczorek analizuje cofnięcie zgód na kierunki lekarskie z negatywną oceną PKA. Tymczasem  uczelnie, które ją otrzymały, przygotowują się do uruchomienia czerwcowego naboru.

W „Perspektywach” dostosowujemy treści i formę przekazu do naszych wymagających odbiorców, dlatego uruchomiliśmy podcast o studiach menedżerskich i podyplomowych oraz o rozwoju osobistym, którego ważnym elementem jest formalna edukacja. Oddajemy głos ekspertom, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Prof. Janina Stępińska, Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowego Instytutu Badawczego, jest od 28 marca przewodniczącą Krajowej Rady ds. Kardiologii.

Szkolenie kadr i rozwój kompetencji niezbędnych do rozwoju sektora jądrowego oraz realizacji projektów jądrowych w Polsce – to główny cel polsko-amerykańskiej jednostki, której działalność oficjalnie zainaugurowano 3 kwietnia 2024 roku na Politechnice Warszawskiej.

Przygotowana pod kierunkiem Dominika Antonowicza książka „Polskie uczelnie w Uniwersytetach Europejskich” jest ciekawym i wielostronnym przedstawieniem tego, jak wiele uniwersytety europejskie wnoszą do polskiej uczelnianej rzeczywistości.

Powstaniu pierwszych europejskich uniwersytetów towarzyszyło sporo entuzjazmu; pojawiła się bowiem ciekawa a zarazem piękna inicjatywa pozwalająca wiązać ze sobą uczelnie z różnych stron Europy. Jak to często z pięknymi ideami bywa, przy wprowadzaniu ich w życie okazuje się, że nie jest to takie łatwe.  Europejski pejzaż szkolnictwa wyższego okazał się bardziej zróżnicowany niż się mogło wydawać. W każdym państwie UE obowiązują inne przepisy prawne regulujące szkolnictwo wyższe i one okazały się poważną przeszkodą.

22-24 kwietnia odbędzie się online X Seminarium Użytkowników Uczelnianych Baz Wiedzy - największe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone różnorodnym zagadnieniom związanym z zarządzaniem nauką i jej otwartością.

Wyobraźcie sobie plażę, zanim uderzy tsunami. Na morzu fala przybiera na sile, a na piasku ludzie wciąż opalają się błogo nieświadomi. Takie właśnie jest uczucie pracować w szkolnictwie wyższym – mówi jeden z brytyjskich profesorów. - Nadchodzi coś absolutnie strasznego.

Oficjalnie w marcu ogłoszono nową mapę akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Zgodnie z nią Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Krakowski Park Technologiczny wspólnie poprowadzą polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator.

"Dzięki wygranej w konkursie dołączyliśmy jako Krakow DIANA Accelerator, ale też jako miasto, region i kraj do elitarnej grupy ośrodków NATO współpracujących na rzecz zapewniania globalnego bezpieczeństwa za sprawą prowadzonych w tym celu badań, wdrażanych innowacji i udoskonalania technologii " - mówi prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w specjalnym wywiadzie dla "Perspektyw".

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki siódmego naboru w programie Polskie Powroty. Jedenaścioro naukowczyń i naukowców, którzy przez ostatnie lata zdobywali doświadczenie pracując w najlepszych światowych instytucjach badawczych, powróci do Polski, by tu kontynuować badania.

Dr hab. Dorota Pyć, prof. UG, Kierowniczka Katedry Prawa Morskiego na Wydziale Prawa i Administracji została wybrana na stanowisko Prezeski Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Z gdańskim portem jest związana od 2019 r. jako członkini Rady Nadzorczej ZMPG z ramienia Miasta Gdańska.

Pierwsze Forum Rektorów Polski i Turcji odbędzie się jesienią tego roku w Stambule w Koç Üniversitesi reprezentowanym przez rektora prof. Metina Sittiego. W 2025 roku rolę gospodarza będzie pełnić Uniwersytet Gdański. Celem wydarzenia jest wzmocnienie współpracy badawczej między Polską i Turcją.

Po dłuższej przerwie powraca konkurs Women TechEU. Celem konkursu jest wsparcie dla europejskich startupów aktywnych w obszarze deep tech, w których kluczową rolę odgrywają kobiety. Zgłoszenia można przesyłać do 20 maja 2024.

Uniwersytet Harvarda usunął oprawę z ludzkiej skóry z XIX-wiecznej księgi znajdującej się w jego bibliotece. „Destinées de l'Ame” („Przeznaczenia duszy”) znajduje się w Bibliotece Houghton od lat trzydziestych XX wieku.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!