MegaBaza edukacyjna Perspektywy®









fot. Inauguracja IV edycji konkursu Piórko

Po 100 tys. zł czeka na debiutującego pisarza i ilustratora, którzy zwyciężą w tegorocznym konkursie Biedronki Piórko. Jego czwarta edycja ruszyła 8 lutego br. Sieć poszukuje autorów, którzy stworzą opowieść dla dzieci w wieku 4-10 lat. Książka następnie trafi na półki sklepów Biedronka. Według tegorocznych badań blisko 24 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatniego roku nie przeczytało żadnej książki. Konkurs Biedronki ma za zadanie wspierać debiutujących twórców oraz popularyzować czytelnictwo.

Pięć wynalazków polskich studentów i młodych naukowców nagrodziła komisja konkursowa VIII edycji konkursu Politechniki Świętokrzyskiej, który jest współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureaci będą mieli szansę zaprezentować swoje rozwiązania na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

 

Rozpoczął się etap wyposażania nowo powstającego Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącego się w budynku przy Placu Dworcowym 3 w Zabrzu.

Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej zaprasza uczniów klas maturalnych do wzięcia udziału w trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Gospodarce Przestrzennej pod nazwą "Zaplanuj swoją przestrzeń".

Od 1 do 27 lutego 2018 możesz zgłosić się do programu "Inżynierki 4.0" organizowanego przez firmę Siemens i kierowanego do studentek uczelni technicznych. Jeżeli chcesz rozwinąć swoją wiedzę w obszarze Industry 4.0, poprawić pozycję na rynku pracy i zyskać szansę na wyjazd w kwietniu na Targi Hannover Messe - zgłoś swoje uczestnictwo w programie!

AGH International Student Conference: Knowledge, Technology and Society (AGH ISC 2018) jest międzynarodową konferencją naukową, kierowaną do studentów I i II stopnia (w tym szczególnie studentów zaangażowanych w prace naukowe i projekty badawcze), a także ich opiekunów naukowych. Konferencja stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć naukowych i badawczych, wymiany doświadczeń pomiędzy osobami z różnych uczelni, a także poznania Krakowa - miasta królów polskich, matecznika artystów oraz siedziby wielu instytucji kulturalnych. Udział w konferencji daje ponadto możliwość publikacji artykułów w czasopismach indeksowanych m.in. w Web of Science (15 punktów wg MNiSW w 2017 r.) lub w monografii naukowej dedykowanej dla konferencji (5 punktów wg MNiSW). W ramach konferencji planowane jest także zorganizowanie konkursu na najlepsze prace i projekty studentów (Student Projects Award).

Discover Europe 2018 to 15. jubileuszowa edycja ogólnoeuropejskiego konkursu fotograficznego dla studentów. W myśl idei przyświecającej ESN tworzy on niepowtarzalną platformę do wymiany fotograficznych wrażeń, wizji i aspiracji niezależnie od narodowości. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych zdjęć w 3 kategoriach, czym zajmuje się jury złożone z profesjonalnych fotografów.

W 2017 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump otwarcie i z pełnym przekonaniem mówił, że globalne ocieplenie to mit, a wręcz „chińska mistyfikacja”, planował inwestycje w „czyste” technologie węglowe, czy popierał ruchy antyszczepionkowe, ludzie nauki powiedzieli—stop!

Aigerim Balkhashbayeva z Kazachstanu (Uniwersytet SWPS), Safoura Reza z Afganistanu/Francji (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Włodzimierz Lewoniewski z Białorusi (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Justyna Pordzik z Niemiec (Warszawski Uniwersytet Medyczny), Snehalbhai Patel z Indii (Politechnika Śląska) i Yasser Faraj z Arabii Saudyjskiej (Śląski Uniwersytet Medyczny) to zwycięzcy ósmej edycji Konkursu na Najlepszego Studenta Zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2018.

Zazwyczaj to Perspektywy ogłaszają, kto jest najlepszy.... Tym razem nas sklasyfikowano: Perspektywy zajęły miejsce “na pudle” w rankingu najbardziej opiniotwórczych miesięczników 2017 roku.  W zestawieniu Instytutu Monitorowania Mediów, wśród miesięczników wyprzedza nas tylko Forbes, za nami są nie tylko Twój Styl, ale i... Playboy. Cieszymy się i zapowiadamy walkę o jeszcze wyższą pozycję w nadchodzących miesiącach i latach.

Multidyscyplinarne lekcje z zakresu kryminalistyki i kryminologii pokazujące uczniom praktyczne wykorzystanie m.in. fizyki, biologii i chemii w procesie wykrywania przestępstw. To główne założenia porozumienia podpisanego pomiędzy WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą a Zespołem Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie. Na mocy umowy powstanie pierwsza na Podkarpaciu klasa akademicka o profilu kryminalistyka i nauki pokrewne.

Czym jest Fundacja? Znaną nazwą, stroną internetową, liczbą polubień na Facebooku? To wszystko jest ważne, bo często pozwala zrealizować szlachetne cele, ale nie stanowi to Fundacji samej w sobie. W rzeczywistości Fundację tworzą ludzie, których w danym momencie los ze sobą połączył, by razem zrobili coś pięknego. Tak było w przypadku Mai Surowicz, która kilka lat temu poznała Bartka Kühna– chłopaka nietuzinkowego, o artystycznej duszy i wielkiej determinacji do walki z chorobą nowotworową.

Profesor Jan Nielubowicz (1915-2000) – rektor Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1981-86, doktor honoris causa AM w Warszawie, wielki chirurg i transplantolog, wybitny nauczyciel akademicki, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w latach 1959-1986 na wniosek Uczelni został patronem ulicy na warszawskiej Ochocie. Ulica im. Profesora Jana Nielubowicza prowadzi od ulicy Księcia Trojdena, obok Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego do pętli tramwajowej przy ul. Banacha.

Bezcenny rękopis wiersza Juliusza Słowackiego Le Cimetiere du Pere la Chaise, wraz z zawierającym go zabytkowym sztambuchem (albumem) zakupiła Biblioteka Narodowa w paryskim antykwariacie. Utwór, podarowany Korze Pinard, córce francuskiego drukarza, u którego Wieszcz drukował swoje dzieła, jest pierwszą kompletną wersją wiersza znanego dotychczas tylko we fragmencie. Niezwykle wartościowy jest także sam sztambuch, album-pamiętnik będący prezentem Słowackiego dla przyjaciółki. Panna Pinard zebrała w nim 23 wpisy znanych postaci ze świata ówczesnej francuskiej literatury, muzyki i sztuki.

Internacjonalizacja polskiego szkolnictwa wyższego i nauki wymaga skoordynowanego działania uczelni oraz instytucji wspierających je w tym procesie. Mamy już ok. 72 tysiące studentów zagranicznych i jest realne, że w roku 2020 będzie ich 100 tysięcy. Głównym zadaniem jest obecnie zwiększenie stopnia umiedzyanrodowienia kadry i badań naukowych - stwierdzili uczestnicy dorocznej konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2018” .

28 stycznia 2018 r. podsumowano najbardziej prestiżowy w środowisku inżynierskim konkurs MISTRZ TECHNIKI NOT. Ogólnopolska Komisja  Konkursu, działająca pod przewodnictwem Wiceprezesa FSNT-NOT prof. Stefana Góralczyka nadała tytuł MISTRZA TECHNIKI 2016/2017 zespołowi autorskiemu Firmy MINE MASTER Sp. z o.o. za opracowanie innowacyjnego rozwiązania technicznego pn. Samojezdny wóz kotwiący Roof Master 2.3AWKR

24 godziny, 14 drużyn i ponad 20 tysięcy linijek kodu. Efekt? Zwycięska aplikacja dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, nawigująca głosem pomiędzy salami wykładowymi, sterowana za pomocą prostych gestów i intuicyjnego interfejsu. Nowatorski pomysł studentów z Warszawy i Krakowa został wyróżniony przez jurorów hackathonu Campus App Challenge. Teraz laureaci rozwijają oprogramowanie pod okiem profesjonalistów, a ich plany obejmują ponad 40 wdrożeń na polskich uczelniach oraz podjęcie współpracy ze szkołami za granicą.

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni jest jedną z bardzo niewielu szkół w Polsce i prawdopodobnie jedynym liceum w Gdyni oraz na Pomorzu, w którym bal studniówkowy organizowany jest w budynku szkoły.

29 stycznia zostaną uroczyście nagrodzeni laureaci pierwszej edycji Nagrody Akademickiej Gwiazdy Internacjonalizacji / Internationalization Stars. Misją Nagrody jest promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Nagroda przyznawana jest wspólnie przez polskie instytucje i organizacje zaangażowane we wspieranie umiędzynarodowienia polskich uczelni.

Kolejna premiera w Teatrze Collegium Nobilium – Wojciech Urbański reżyseruje sztukę Iwana Wyrypajewa pt. „Iluzje”. Pojawia się w niej pytanie o najgłębszy sens ludzkiej egzystencji. Uświadamiają, jak bardzo kruche jest wszystko, czego próbujemy się uchwycić.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt