Politechnika Śląska otrzymała największe dofinansowanie w Polsce wśród publicznych uczelni akademickich w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Studia dualne”. Uczelnia zdobyła łącznie prawie 7,7 mln zł na realizację pięciu projektów studiów dualnych, w ramach których studenci równolegle będą zdobywać wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie zawodowe podczas staży w przemyśle. Jeden z projektów Politechniki Śląskiej znalazł się również na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu.
W czasie gali finałowej, która odbyła się 19 czerwca w siedzibie firmy Robert Bosch w Warszawie, ogłoszono zwycięzców 8. stołecznej edycji konkursu na wynalazek organizowanego w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Nagrodę główną otrzymały uczennice z Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi za pomysł na inteligentny ochraniacz.
W pierwszej edycji konkursu DAINA organizowanego wspólnie z Litewską Radą Naukową naukowcy złożyli do Narodowego Centrum Nauki aż 253 wnioski. Do finansowania skierowano 16 projektów na łączną kwotę prawie 15 mln zł.
Uniwersalny proces przerobu kopalin to szansa na uniezależnienie się od chińskiego monopolu na metale ziem rzadkich i jednocześnie wsparcie idei gospodarki o obiegu zamkniętym, w której cały materiał odpadowy jest ponownie wykorzystywany.
Ponad 150 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Kutna, Łowicza i Sochaczewa od połowy kwietnia do początku czerwca odwiedziło zakłady Sonoco zlokalizowane w województwie łódzkim i wzięło udział w specjalnych Dniach Otwartych. Młodzi logistycy, elektronicy i spedytorzy zobaczyli jak wyglądają procesy produkcyjne opakowań dla światowych marek. Jesienią ruszy kolejna edycja spotkań, a także program stażowy w wybranych zakładach.
W miejscowości Valmiera na Łotwie zakończyła się V Bałtycka Olimpiada Geograficzna (26-29.06.2018, BALTIC INTERNATIONAL GEOGRAPHY OLYMPIAD-Baltic iGEO). W olimpiadzie uczestniczyło kilkudziesięciu najlepszych w swoich krajach młodych geografów-uczniów szkół maturalnych z państw leżących nad Morzem Bałtyckim.
Przyznaniem 2 nagród rezydencyjnych, Nagrody Specjalnej Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego, Nagrody Specjalnej Jury oraz stypendium artystycznego Fundacji APH zakończył się wernisaż wystawy finałowej 17. konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wydarzenie, które odbyło się w Muzeum nad Wisłą — filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przyciągnęło wielu zwiedzających, artystów, miłośników i krytyków sztuki. Wystawa prezentowana do 4 lipca br. pozwala dostrzec, jaką optykę względem współczesnych problemów społecznych i artystycznych przyjmują młodzi twórcy.
Budowa nowoczesnej i innowacyjnej uczelni, interdyscyplinarnych, kreatywnych zespołów młodych naukowców i w pełni zaangażowanej kadry akademickiej - to główne cele Warsaw Design Factory. Inicjatywa została uroczyście zainaugurowana 25 czerwca 2018 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.
34 tysiące złotych brutto miesięcznie w przeliczeniu z dolarów – w Stanach Zjednoczonych. 22 tysiące złotych – w Niemczech. 15 tysięcy – w Polsce. Tyle zarabiają specjaliści w nowej i bardzo szybko rozwijającej się dziedzinie. To badacze danych. Według firmy IBM w ciągu najbliższych dwóch lat zapotrzebowanie na Data Scientists wzrośnie o 28 proc.
W Białymstoku 19 czerwca br. odbył się finał konkursu „Start-up na 5-tkę”, wieńczący „Lekcję o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II”. Pięć drużyn, po jednej z każdego województwa Polski Wschodniej zmierzyło swoje siły stając przed ekspertami. Choć wszystkie przedstawione pomysły były na wysokim poziomie, to zwycięzca mógł być tylko jeden. Tym razem wygrała drużyna z województwa lubelskiego prezentując pomysł na start-up pn. "The future of art. starts here".
Warszawska Szkoła Reklamy zaprasza na crossmedialną wystawę pt. „Mistrz i Uczeń. Twórcza Perspektywa”, której wernisaż odbędzie się w piątek, 29 czerwca 2018 r. o godzinie 19:00 w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14). Najnowsza ekspozycja obejmie cykl pionowych panoram warszawskich budynków pt. W pionie… i trochę inaczej – autorstwa tegorocznego „Mistrza” – wykładowcy WSR - Tomasza Kuczyńskiego, oraz zbiór prac słuchaczy i studentów WSR.
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu to uczelnia znana od 18 lat z wysokiej jakości kształcenia na kierunkach takich, jak: logistyka, transport, budownictwo, zarządzanie. Uczelnia dostaje regularnie, co roku wiele prestiżowych nagród, takich jak: certyfikat Wiarygodna Szkoła (nieprzerwalnie od 2005 r.), Dobra Uczelnia Dobra Praca (nieprzerwalnie od 2010 roku), czy też certyfikat przyznawany przez Akademickie Centrum Informacyjne - Najbardziej innowacyjna i kreatywna uczelnia w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych (2017). Uczelnia posiada również akredytację CILT -The Chartered Institiute of Logistics and Transport - UK, najważniejszej i najstarszej instytucji na świecie, założonej przez ekspertów i wykładowców akademickich w dziedzinie logistyki i transportu.
19 czerwca w Szkole Głównej Handlowej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród laureatom XIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości oraz ich opiekunom.
Ponad półtora tysiąca uczniów i studentów z całej Polski przyjechało na Wielki Finał Zwolnionych z Teorii, gdzie świętowali ukończenie własnych projektów społecznych. Wśród zwycięskich znalazły się m.in kampania uświadamiająca, czym jest łuszczyca oraz antysmogowy pokaz mody “Załóż Maskę”. Szkoły, w których młodzież zrealizowała najwięcej projektów, otrzymały tytuły Szkół Kompetencji Przyszłości z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.
W Instytucie Spraw Publicznych zaprezentowano wyniki badań opartych na 1055 wywiadach przeprowadzonych wśród młodych Ukraińców studiujących w Polsce. Analogiczne badania przeprowadzono także w Czechach, na Węgrzech i Słowacji.
Prawie 5 mln uczniów i słuchaczy z ponad 27 tys. szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych zakończyło rok szkolny 2017/2018. Od soboty, 23 bm. - wakacje.
Już od 20 lat polscy studenci mogą korzystać z przywileju wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus, a przyjezdni Erasmusi są obdarzeni wsparciem ze strony Erasmus Student Network.
9 – 11 czerwca 2018 r. w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja corocznych Tragów Pracy. Targi cieszą się dużym zainteresowaniem studentów uczelni
Wśród 65 wyższych uczelni na świecie najlepiej kształcących przyszłych finansistów znalazła się jedna z Polski – to Akademia Leona Koźmińskiego. 18 czerwca brytyjski dziennik „Financial Times” opublikował globalny ranking studiów magisterskich z finansów. Wygrały uczelnie z Francji, które zajęły całe podium: pierwsza – HEC Paris, druga – ESCP Europe, trzecia – Edhec Business School. ALK, jako jedyna uczelnia z Polski i z Europy Środkowej, zajęła 17. miejsce.
Do 10 lipca 2018 roku trwa rekrutacja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kandydaci mogą wybierać spośród ponad 280 kierunków i specjalności. Słuchając potrzeb maturzystów oraz mając na uwadze zapotrzebowanie rynku na określonych specjalistów, przygotowaliśmy kilka nowych propozycji.