MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, ruszyła ósma edycja konkursu dla młodych tłumaczy, którego organizatorem jest Skrivanek. W konkursie mogą wziąć udział osoby posługujące się językiem angielskim lub niemieckim.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) przygotował kanał z podcastami pod nazwą „Głos Nauki”. Celem jest popularyzacja wiedzy oraz badań prowadzonych na UMCS.

Agnieszka Tkaczyk, studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej autorka prototypu elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi została doceniona w czasie VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes” (8 listopada br.). Projekt z PK zwyciężył w kategorii „Studencki projekt roku”.

Najbliższe spotkanie #TransferHUB poświęcone zostanie tematyce pracy kobiet. Dlaczego ich aktywność zawodowa jest dużo niższa niż mężczyzn? Jak na tę sytuację wpływa pandemia? O sile kobiet i o tym jak można je wspierać, wyzwaniach rynku pracy, skali ról opiekuńczych w Polsce oraz o tym, co już robią pracodawcy opowiedzą Dorota Warakomska i Marzena Strzelczak.

Wirtualna klinika pomagająca pacjentom zmagającym się z Hashimoto, platforma umożliwiająca pracownikom elastyczną rezerwację miejsc parkingowych czy system do produkcji leków pozbawionych skutków ubocznych - to tylko niektóre z 11 projektów, które już w listopadzie staną do walki o tygodniowy bootcamp w Bostonie oraz 100 tys. zł w konkursie Young Innovator Awards.  Rusza dwumiesięczna akceleracja w 4. edycji programu MIT EF CEE. Stawka jest wysoka!

70 prelegentów, 25 sesji i dwa dni poświęcone R&D, innowacjom i technologii - tak prezentuje się tegoroczna edycja Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji, która odbędzie się w dniach 19-20 listopada br., po raz dziewiąty, ale pierwszy raz online. Podczas pierwszego dnia porozmawiamy o tym, jak tworzyć innowacje w czasach kryzysu, drugi dzień poświęcony będzie problemom współczesnego świata.

Minister edukacji i nauki apeluje do rektorów uczelni kształcących przyszłe kadry medyczne, o prowadzenie z wykorzystaniem Centrów Symulacji Medycznej szkoleń dla personelu medycznego dot. pomocy chorym na COVID-19. Zaleca też, by centra te udostępniać dla ćwiczeń i krótkich kursów.

Wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz podał się do dymisji. Jak poinformował, wraca do swego zawodu - lekarza, będzie pracował m.in. na oddziale covidowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Zaapelował, by w jego ślady poszli inni, którzy nie pracują obecnie w zawodzie.

Szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował, że w piątek pod raz pierwszy spotka się zespół, którego celem będzie przedstawienie rekomendacji w zakresie reformy szkolnictwa wyższego. Reforma Jarosława Gowina jest reformą dobrą, ale jak każda reforma ma szereg mankamentów - dodał.

Akademia Leona Koźmińskiego jako pierwsza uczelnia w Polsce określiła własny program dążenia do zrównoważonego rozwoju na lata 2020-2030. Tym samym uczelnia wpisuje się w globalną troskę o lepsze jutro dla świata i deklaruje konkretne działania na rzecz poprawy losów ludzi, środowiska i całej planety.

Od kilkunastu lat, na fali globalizacji, tak na świecie jak i u nas w Polsce, panowała niezachwiana wiara w to, że liczba międzynarodowych studentów będzie stale rosła. Wystarczy wspomnieć, że w polskich uczelniach liczba zagranicznych studentów zwiększyła się w tym okresie dziesięciokrotnie (z 8 106 w roku akad. 2003/2004 do 82 000 w roku akad. 2019/20).

Od Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, przez certyfikat Ashoka Journey to Changemaker, współpracę z ONZ do projektów badawczych i inicjatyw popularyzatorskich - Collegium Civitas konsekwentnie podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, związane nie tylko ze zmianami klimatycznymi, lecz także pozostałymi celami zrównoważonego rozwoju wyznaczonymi przez ONZ.

Legendarne już Centrum Nauki Kopernik w Warszawie obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Jego zasługi dla popularyzacji nauki w naszym kraju trudno przecenić. Sukces Centrum to zarazem sukces jego twórcy i dyrektora – Roberta Firmhofera. Gratulujemy! I zachęcamy do przeczytania rozmowy z Robertem.

Zespół naukowców pod kierownictwem astronoma prof. Grzegorza Pietrzyńskiego otrzymał najbardziej prestiżowy Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) Synergy wart prawie 14 mln euro. Jest to jeden z największych grantów naukowych na świecie i pierwszy tego typu w Polsce. Projekt badawczy zatytułowany „Precyzyjna kalibracja kosmicznej skali odległości w dobie wielkich przeglądów” będzie realizowany w konsorcjum, którego liderem jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Z dniem 1 listopada 2020 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powiększyło się o nową sekcję – Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Połączenie nastąpiło w wyniku decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało NCBR pełnienie funkcji Krajowego Punktu Kontaktowego do programu Horyzont Europa.

Kampusy w Nowej Zelandii, Szwecji i w Izraelu zaczęły być ponownie otwierane dla zagranicznych studentów. Z tej okazji korzystają młodzi Hindusi, którzy porzucają myśl o studiach w krajach zwykle przez nich wybieranych.

Polska Akademia Nauk chce sprowadzić 50 wyróżniających się naukowców z całego świata, by w jej instytutach przez rok lub dwa lata prowadzili innowacyjne badania. W tym celu uruchamia program stypendialny PASIFIC. Nabór wniosków rozpocznie się w marcu 2021 r.

Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej włączyli się w działania sanepidu w walce z koronawirusem. Prawie 250 przeszkolonych studentów wojskowych, w systemie zmianowym, pomaga od 4 listopada w telefonicznym przeprowadzaniu wywiadów epidemiologicznych. Pomiędzy Uczelnią a Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Warszawie zostało zawarte porozumienie w tej sprawie.

Prof. Włodzimierz Bernacki został powołany na sekretarza stanu w resorcie nauki oraz pełnomocnika rządu do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki - poinformował w środę resort edukacji i nauki.

Z dumą informujemy, że keynote speech na Perspektywy Women in Tech Summit 2020 wygłosi Anna Fisher, legendarna astronautka NASA.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!