MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Najlepsze szkoły biznesowe z Europy Środkowej już doganiają swoich konkurentów z Zachodu, choć jeszcze pewien dystans dzieli je od pierwszej dziesiątki, którą w tym roku otwierają HEC Paris, London Business School, Uniwersytet Bocconi i Uniwersytet St. Gallen. Największe szanse na awans do europejskiej „ligi bluszczowej” ma Akademia Leona Koźmińskiego, która jest liderem regionu.

Profesor Paul Levinson, światowej sławy medioznawca, będzie gościem Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Już 8 grudnia o godz. 15.00 wygłosi (via Skype) wykład poświęcony nowym mediom. Wstęp ma charakter otwarty, lecz liczba miejsc jest ograniczona – dlatego organizator prowadzi rejestrację. Dla tych, którzy nie mogą się stawić osobiście, przewidziano streaming wykładu.

Laureatem szóstej edycji „Złotego Medalu Chemii” został Michał Magott, młody naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwycięzca, oprócz medalu, otrzymał nagrodę finansową wartości 10 tys. złotych, ufundowaną przez firmę DuPont.

Naukowy survival pod postacią gry tekstowej to pierwsze zadanie, które czeka na nastolatków w rekrutacji do 3. edycji programu ADAMED SmartUP. Wcielając się w rolę astronauty na jednym z księżyców Jowisza, każdy uczestnik programu musi wykazać się nie lada wiedzą i pomysłowością, aby wydostać się z pułapki. Na tych, którzy najlepiej poradzą sobie z tą misją, czekają wyjątkowe nagrody – obóz naukowy i stypendium marzeń.

Przedstawiciele głównych międzynarodowych rankingów akademickich podzielą się swoimi doświadczeniami z rektorami polskich szkół wyższych podczas konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie” (Warszawa, 1-2 grudnia).

To jubileuszowa edycja jednej z największych studenckich inicjatyw charytatywnych w kraju, która rokrocznie przyciąga ok. 2500 osób. Już 20 grudnia na scenie warszawskiego klubu Palladium wystąpią artyści, wybrani na przesłuchaniach, z nowymi odsłonami świątecznych utworów. Podczas koncertu będzie można również wziąć udział w  świątecznej Loterii i kiermaszu słodkości oraz Licytacjach fantów przekazanych przez polskich artystów, sportowców czy polityków.

W ostatnią środę odbyło się uroczyste  podsumowanie pierwszej w Polsce akademii start-upowej dla kobiet – Girls go start-up! Academy. Dziewczyny przez 6 miesięcy pod okiem wybitnych Mentorek -kobiet działających w obszarze nowych technologii, nauk ścisłych i ekspertek w dziedzinie start-upów pracowały nad swoimi pomysłami na biznes. W ramach programu powstało aż 18 start-upów! W trakcie spotkanie podsumowującego dziewczyny miały okazje zaprezentować swoje pomysły na firmę, a także wysłuchać porad i inspiracji  kobiet sukcesu działających w obszarze innowacyjnego biznesu.

Nowa wersja aplikacji mobilnej „Study in Poland”, przeznaczonej dla osób zainteresowanych studiami w naszym kraju, została rozszerzona o nową funkcjonalność – „Feel at Home”. Dzięki niej potencjalni studenci dowiedzą się, ile osób z ich kraju studiuje na danej uczelni w Polsce.

Na Politechnice Poznańskiej w Katedrze Sieci Telekomunikacyjnych Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji zainaugurowano Akademię Huawei (HAINA). To jedyny tego typu program szkoleniowy w zakresie rozwiązań technologii informacyjno-komunikacyjnych w Polsce.

Kształt przygotowywanej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) będzie zapewne w najbliższych miesiącach głównym punktem zainteresowania debaty o internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce.

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach została uznana za najbardziej prodoktorancką uczelnię w Polsce, a Instytut Chemii Fizycznej PAN - za najbardziej sprzyjający doktorantom instytut PAN. O wynikach tegorocznych konkursów PRODOK i PROPAN poinformowała we wtorek Krajowa Rada Doktorantów, która jest ich organizatorem.

Od 2014 roku programem „Sojusz dla Młodych(ang. „Alliance for YOUth”) zostało objętych łącznie 115 000 młodych Europejczyków, w tym w Polsce prawie 2000 osób. Firmy zaangażowane w Sojusz jednak na tym nie poprzestają – do 2020 roku zaoferowały stworzenie dla ludzi młodych kolejnych 230 000 miejsc pracy, staży i praktyk w całej Europie. Sam inicjator Sojuszu – firma Nestlé, zobowiązała się do utworzenia 35 000 nowych szans zatrudnienia, w tym przygotowania 15 000 ofert staży i praktyk dla młodych ludzi.

Za nami półmetek pierwszego etapu IV edycji Olimpiady Budowlanej organizowanej przez MWSLiT we Wrocławiu dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem Olimpiady jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania budownictwem oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych, a także wyłonienie najbardziej uzdolnionych uczniów

Za nami półmetek pierwszego etapu VI edycji Olimpiady Logistycznej organizowanej przez MWSLiT we Wrocławiu dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ideą Olimpiady jest wyłonienie najbardziej uzdolnionych uczniów, którzy posiadają potencjał do pracy w zawodzie logistyka.

Czy najlepsze polskie uczelnie są w stanie poprawić swoje miejsca w międzynarodowych rankingach akademickich? Jeszcze 10 lat temu można było te rankingi lekceważyć lub podchodzić do nich protekcjonalnie. Profesor Karol Musioł, ówczesny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, mówił publicznie: – Jeśli dacie nam 50 miliardów dolarów i 50 lat, to możemy znaleźć się nawet wśród 50 najlepszych uczelni na świecie! Ale dzisiaj w bon motach specjalizuje się minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który przy każdej nadarzającej się okazji wytyka rektorom, że nie dają mu argumentów do dyskusji z rządem, a w szczególności z ministrem finansów, bo przecież spadają w światowych rankingach... Porozmawiajmy zatem o tych rankingach na poważnie. Już czas.

Wspólne czytanie to coś więcej niż tylko poznawanie fascynujących światów ulubionych bohaterów książkowych. Dzieci z 450 klubów czytelniczych w całej Polsce, które powstały w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) PoczytajMy, razem się bawią, tańczą, występują. Co najważniejsze uczą się także pracy w zespole, odpowiedzialności za innych, budują pewność siebie i pokazują, że czytanie jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Nowe znaki, specjalna paleta barw, oryginalne czcionki – Politechnika Warszawska wdraża system identyfikacji wizualnej. Uczelnia chce wyznaczać trendy nie tylko w nauce, ale też w myśleniu o nowoczesnej instytucji. Dlatego powstał System Identyfikacji Wizualnej PW, który od teraz jest podstawowym narzędziem kreowania Marki Politechniki Warszawskiej.

Dlaczego warto angażować się w wolontariat? Dla studenta czy ucznia szkoły średniej wolontariat to nie tylko wyraz zaangażowania społecznego, ale też możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Tym samym to doskonały instrument do zdobywania praktycznych umiejętności, kształtowania kompetencji miękkich, a także nabywania kontaktów biznesowych, pomocnych w przyszłej karierze zawodowej.

Lekcje z ZUS to projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w czterech lekcjach, których celem jest przekazanie im praktycznej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. W tym roku jest to 3 edycja wydarzenia. W ramach Lekcji z ZUS organizowana jest również olimpiada wiedzy, wcześniej jako konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Pierwszy etap olimpiady przypada na 29 listopada br., drugi etap 14 marca 2017, a finał w Centrali ZUS w Warszawie, na 26 kwietnia 2017.

Co łączy Targi Książki, Sylwestra Wrocławskiego, Sherlocka Holmesa, Harry’ego Pottera i Weekend Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016? ZAGADKA. Weź udział w wielkiej grze miejskiej Europejskiej Stolicy Kultury, rozwiąż zadania i wygraj wspaniałe nagrody książkowe! Gra odbędzie się 3 grudnia w Hali Stulecia w godzinach: 11:00-14:00. Zapisy ruszają 21 listopada o 12:00. Szczegóły dostępne są na stronie www.wroclaw2016.pl oraz na Facebooku ESK Wrocław 2016: fb.com/wroclaw2016

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt