MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

To zupełnie nowe przedsięwzięcie organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Profesor Tadeusz Wibig z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał w dniu 15 stycznia br. Nagrodę główną w Konkursie PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki. W ten sposób doceniono całokształt działalności Profesora związanej z popularyzacją nauki.

Trwa letnia rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Studia rozpoczynające się od marca są dobrą okazją dla tych, którzy nie chcą czekać aż do października.

Prof. Tadeusz Wibig, dr hab. Andrzej Katunin, Jan Świerkowski, portal "Nauka o klimacie", program "Astronarium" oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2017, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki.

12,6 tys. zł brutto miesięcznie - tyle średnio zarabia specjalista IT w Polsce. Wysokie zarobki kuszą, ale nie rozwiązują problemu związanego z niedoborem programistów. Brakuje absolwentów studiów informatycznych, których liczba spadła o 20 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Poza tym, jak wskazują badania szkoły programowania online Kodilla.com, tylko 17 proc. Polaków zna nowoczesne sposoby dokształcania się i przebranżowienia do pracy w sektorze IT.

W poniedziałek 15 stycznia 2018 roku prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina powołał dyrektora Biura Ministra Piotra Müllera na podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Müller będzie odpowiadał m.in. za legislacyjne prace resortu, sprawy studenckie oraz działalność informacyjno-promocyjną ministerstwa.

12 stycznia w Audytorium Maximum Wydziału Prawa i Administracji UAM odbyła się uroczystość nagrodzenia najlepszych szkół średnich w województwie wielkopolskim. Najlepszym liceum w województwie wielkopolskim w 2018 roku zostało I Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu, a najlepszym technikum – Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu.

Weź udział w bezpłatnym kursie, który proponuje Collegium Civitas! Zajęcia poprowadzi videoblogerka Iza Kasperek.

Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej zaprasza uczniów klas maturalnych do udziału w ogólnopolskim Konkursie Geoinformatycznym, którego zwycięzcy otrzymają indeks na studia inżynierskie I stopnia na kierunek Geoinformatyka. W tym roku głównym wątkiem tematycznym będzie wykorzystanie technologii firmy Google w tworzeniu aplikacji w obszarze geoinformacji.

Kilkuset wybitnych absolwentów szkół weźmie udział w programie "Szkoła orłów". Młodzi studenci będą uczyć się na polskich uczelniach pod okiem tutorów. Rekrutacja rozpocznie się w marcu br. - zapowiedział w środę wiceminister nauki Piotr Dardziński.

W piątek 5 stycznia 2018 r. odbędą się w całym kraju zawody okręgowe XLIV Olimpiady Wiedzy Technicznej. Przystąpi do nich 549 uczniów szkół ponadpodstawowych zakwalifikowanych na podstawie wyniku osiągniętego w zawodach szkolnych, które rozegrane były w październiku ubr. Polegały one na rozwiązaniu zestawu testów obejmującego podstawowe prawa techniki i fizyki oraz kilku zadań.

Już 10. stycznia poznamy wyniki ogólnopolskiego XX Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Najnowszy Ranking wymagał analizy osiągnięć 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników. Pod uwagę braliśmy wyniki maturalne, sukcesy w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych oraz – w technikach – efekty egzaminów zawodowych.

Jedziemy do puszczy, będziemy w Himalajach, zejdziemy w głębiny oceanów, może znajdziemy inspirację w czerwonej ziemi z Afryki albo szarościach wygasłych wulkanów w Sudetach - zapowiada Joanna Sokołowska-Pronobis, inicjatorka prestiżowego konkursu dla młodych projektantów. Tematem tegorocznej edycji jest “Tribute to Nature”, a organizatorzy liczą też na projekty związane ze zrównoważoną modą. Dla laureatów jak zwykle przewidziano fantastyczne nagrody, w tym staże w atelier w Polsce i za granicą oraz po raz pierwszy kurs na uczelni w Chinach.

70 zagranicznych studentów spędzi Wigilię w domach pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach drugiej edycji akcji „Gość na Gwiazdkę", organizowanej przez łódzką uczelnię, studentów z zagranicy zaprosiło do swoich domów 46 rodzin.

Ambasada USA w Warszawie i Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oferują program doradczy dla polskich uczniów szkół średnich, którzy chcą podjąć studia na uczelniach amerykańskich. W ramach programu profesjonalni doradcy edukacyjni oraz polscy absolwenci amerykańskich uniwersytetów będą wspierać radą tych, którzy dopiero przygotowują się do aplikowania. Dzięki ich wsparciu polscy kandydaci na studia w USA nie będą sami w nieco bardziej skomplikowanym od europejskiego procesie składania podań.

Ponad 15 500 stypendystów i ponad 21 000 stypendiów na studia dla młodzieży pochodzącej z małych miejscowości i niezamożnych rodzin – to efekty 15 lat Programu Stypendiów Pomostowych. 5 grudnia 2017 roku w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu 15-lecia a zarazem inauguracji szesnastej edycji programu.

Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, otrzymał prestiżowy tytuł honorowego profesora Politechniki Pekińskiej. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 14 grudnia w Pekinie. Podczas laudacji podkreślono rolę, jaką odgrywa prof. Tukiendorf w budowaniu relacji polsko-chińskich: „Właśnie dzięki takim ludziom oba kraje są sobie coraz bliższe”.

Z końcem listopada ruszył nabór do pierwszej edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu Machine Learning i Data Science – „Data Science Masters”. Jego organizatorem jest Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, który w tym roku uruchomił nowy kierunek studiów – Inżynieria i analiza danych (Data Science) – dla wszystkich chcących się kształcić i rozwijać w tym kierunku.

12 grudnia odbyły się w Warszawie inauguracyjne zajęcia w ramach Akademii Internacjonalizacji "Study in Poland". Nową inicjatywę rozpoczęliśmy ze strategicznym rozmachem, analizując temat: Internationalization strategy development - not only to win accreditation

Za kilkanaście lat rynek pracy będzie wyglądał zupełnie inaczej. Choć zawód przyszłości już teraz posiada 10% osób, to 70% będzie musiało zmienić sposób wykonywania swojej profesji, a 20% powinno liczyć się z tym, że ich obowiązki przejmą roboty. Rozwój technologii przyniesie jednak również nowe miejsca pracy. Ludzie pozostaną niezastąpieni, ale pod jednym warunkiem – muszą być gotowi na ciągłą naukę.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt