MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Rozmowa z prof. dr hab. Markiem Tukiendorfem, rektorem Politechniki Opolskiej.

Od połowy kwietnia br. dwunastometrowy baner na budynku Wydziału Mechanicznego informuje o jubileuszu uczelni świętowanego pod hasłem: Pół stulecia – pełny sukces. Co dla akademickiej społeczności Politechniki Opolskiej jest sukcesem? Rektor Marek Tukiendorf sięga do historii uczelni, bo tam znajduje się odpowiedź.

O uczelnię techniczną na Opolszczyźnie zadbał rozwijający się przemysł.  Po koniec lat 50. XX wieku powstawały na Opolszczyźnie fabryki i zakłady przemysłowe, w których potrzebowano inżynierów, a wówczas na każdy tysiąc zatrudnionych było ich tylko sześciu. Dlatego w lipcu 1959 r. władze województwa i przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej ubiegali się u ministra szkolnictwa wyższego i oświaty o utworzenie uczelni technicznej w Opolu.

Dlaczego Politechnika Opolska zdecydowała się na współpracę z Chinami? Wynika to z umiejętności przewidywania powstających trendów – mówił w 2007 roku prof. Marek Tukiendorf, ówczesny prorektor uczelni, inicjator uruchomienia na uczelni Instytutu Konfucjusza.

Na mocy porozumienia pomiędzy Politechniką Lubelską a Kongsberg Automotive Pruszków, studenci politechniki otrzymają nowe możliwości odbycia staży i praktyk w oddziale norweskiego koncernu motoryzacyjnego w Pruszkowie pod Warszawą.

Jak powstaje plastik z mleka? Do czego służą kulki alginianowe? Czym dla biochemika jest „wstrząśnięty błękit”? M.in. tego dowiedzą się uczniowie kilkudziesięciu polskich szkół ponadpodstawowych. 25 października ruszyła kolejna odsłona Roadshow ADAMED SmartUP, którą poprowadzą studenci Politechniki Śląskiej.

Wraz z rozpoczynającym się rokiem akademickim, rusza największa w Polsce zbiórka krwi. Edycja jesienna startuje w październiku a kończy w grudniu, angażując 37 uczelnie w 15 miastach. - Co roku poszerzamy swoją działalność w kwestii ratowania życia człowieka oraz jego zdrowia i bezpieczeństwa – mówi Gabriela Adamowicz, koordynatorka projektu. Wampiriada to ogólnopolska akcja honorowego krwiodawstwa organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Głównym celem projektu jest uświadamianie ludzi, jak wiele mogą zrobić dla drugiego człowieka poprzez oddawanie krwi czy szpiku kostnego.

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, rusza konkurs dla młodych tłumaczy, którego organizatorem jest Agencja Tłumaczeń i Szkoła Językowa Skrivanek. Tym razem, mogą wziąć w nim udział zarówno osoby posługujące się językiem angielskim, jak i niemieckim. Celem konkursu jest zachęcenie studentów do podnoszenia swoich kwalifikacji językowych i translatorskich oraz ułatwienie najlepszym kandydatom na tłumaczy wejście na rynek pracy. Zostaną oni zapoznani także ze specyfiką tłumaczeń biznesowych, dzięki czemu zyskają lepsze przygotowanie do późniejszej pracy przy realnych zleceniach.

Dobry certyfikat z języka angielskiego to przepustka na zagraniczne uczelnie, a w kraju może zwalniać z lektoratu. Które certyfikaty warto mieć? Cambridge English: Advanced oraz IELTS – to certyfikaty powszechnie honorowane przez zagraniczne i polskie uczelnie. Pierwszy z nich uznawany jest np. przez 135 brytyjskich szkół wyższych (m.in. Uniwersytet Cambridge, Oxford czy Kings College London), i setki innych uniwersytetów – zarówno w państwach, gdzie angielski jest językiem urzędowym (np. w Australii), jak i innych (np. w Niemczech, Francji, Holandii, Skandynawii).

Siedząc na kanapie z kubkiem kawy możesz poznać pracodawców z całej Polski. Szukanie pracy nigdy nie było łatwiejsze! Już 25 listopada zapraszamy na kolejną edycję Wirtualnych Targów Pracy Żakaton – tym razem pomogą one rozpocząć karierę studentom i absolwentom (i nie tylko) w branży IT. Wszystko to w wygodnej i nowoczesnej formie online. Wirtualne Targi Pracy to wygodny i nowoczesny sposób zaprezentowania szerokiej oferty stanowisk pracy. To idealne wydarzenie dla studentów, którzy chcą poznać oferty pracy wymarzonych firm z całej Polski bez tracenia czasu na podróże. Wszystko to dzięki połączeniu unikalnej technologii z funkcjonalnością tradycyjnych targów.

Konferencja MNiSW na temat umiędzynarodowienia, zorganizowana na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczęła cykl spotkań przed zaplanowanym na wrzesień 2017 roku Narodowym Kongresem Nauki. W konferencji bierze aktywny udział Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", prowadząca wspólnie z KRASP program "Study in Poland".

“Disruption and Transformation - Women in Tech” to intrygująca nazwa nowej inicjatywy mentoringowej Vital Voices Chapter Poland, której jesteśmy partnerem. Ten program to świetna okazja dla Dziewczyn technologicznych z zacięciem biznesowym do rozwinięcia swoich kompetencji i uzyskania silnego wsparcia w rozwijaniu kariery zawodowej.

17-18 listopada w Poznaniu odbędzie się II edycja Konferencji Social Media Recruitment for Higher Education (#SMR4HE2016). Forma i tematyka wydarzenia zostały opracowane specjalnie dla pracowników uczelni oraz osób związanych z branżą szkolnictwa wyższego.

1000 zł – to minimalny koszt utrzymania się studenta w Polsce, chociaż koszty te są znacznie większe, jeśli akademik zamienimy na kawalerkę, a uczelnię publiczną na prywatną.

Ruszyła Jesienna Akcja Rekrutacyjna w organizacji studenckiej IAESTE zrzeszających studentów AGH. Jeśli: Nie wiesz, czy wybrałeś dobry kierunek studiów? Chcesz się rozwijać? Chciałbyś używać angielskiego w praktyce? Kochasz podróżować i poznawać nowych ludzi ? Nie chcesz popaść w rutynę? Zawsze chciałeś dołączyć do organizacji studenckiej? A może po prostu szukasz sposobu na spędzenie wolnego czasu?

Europejskie Centrum Arbitrażu serdecznie zaprasza studentów i absolwentów uczelni prawniczych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Akademii Arbitrażu. Projekt "Akademia Arbitrażu" to cykl spotkań odbywających się na Wydziale Prawa i Administracji UW od roku akademickiego 2013/2014. Polega on na przybliżaniu zagadnień związanych z arbitrażem jako alternatywną metodą rozstrzygania sporów gospodarczych.

26 października w godzinach 10-15 na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie odbędą się Targi Pracy Tymczasowej Job Day. Dla studentów będzie to wyjątkowa okazja do spotkania rekruterów oraz możliwości rozmowy z przedstawicielami wielu firm, które wezmą udział w wydarzeniu.

Portal MatmaNa6.pl rozpoczął siódmą już edycję kursu maturalnego z matematyki. W kursie może wziąć udział każdy zainteresowany maturzysta, również ten, który przystępuję do egzaminu i po wielu latach przerwy w nauce. Tak jak wszystkie poprzednie edycje, również ta jest całkowicie bezpłatna.

Warsztaty dla studentów uczelni ekonomicznych dotyczące wpływu biznesu na zrównoważony rozwój, prowadzone przez przedstawicieli PKO Banku Polskiego, były jednym z punktów 68. Światowego Kongresu AIESEC. Bank jako partner wydarzenia uczestniczył także w SpeakOut Tour – cyklu spotkań poprzedzających kongres.

Ostatni dzień września wpisał się w historię 582 szkół z całej Polski jako prawdziwe święto demokracji. Właśnie w tylu placówkach odbyły się w pełni demokratyczne wybory do władz samorządu uczniowskiego, a głos swój oddało łącznie aż 78% uprawnionych.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt