MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Nie ma obecnie konieczności tworzenia nowych regulacji dla obrony wolności akademickich - piszą rektorzy z KRASP w liście do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Deklarują przy tym wolę "upowszechniania dobrych praktyk dotyczących ochrony wolności i praw akademickich".

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową, podczas której oglosimy listę TOP 15 Kobiet w 5G

Pozycja naszych uczelni w międzynarodowych rankingach akademickich to w Polsce temat gorący! Zwłaszcza jesienią, gdy już ukazały się aktualne edycje rankingów Wielkiej Czwórki - Rankingu Szanghajskiego oraz rankingów THE, QS i USNews – i wiadomo, że znowu nie poszło nam najlepiej... Czy można coś zrobić, abyśmy w 2021 roku mieli więcej powodów do satysfakcji? Otóż można! Jeśli się już teraz zmobilizujemy!

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2021 - przygotowywany rokrocznie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy - ogłoszony zostanie 27 stycznia wspólnie z naszym Partnerem Głównym, Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz z partnerami rankingów wojewódzkich m.in. z: Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechniką Gdańską, Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy obliczyło, że student zagraniczny wydaje na edukację w tym kraju średnio 6-8 tysięcy dolarów rocznie. Powołuje się na obliczenia Ukraińskiego Państwowego Centrum Edukacji Międzynarodowej.

Po dziesięciu tygodniach negocjacji Parlament Europejski i Prezydencja Rady UE osiągnęły porozumienie w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych (MFF 2021-2027). Parlament Europejski uzyskał łączną kwotę 16 miliardów euro na sztandarowe programy UE, w tym Erasmus + i Horizon.

Na ogłoszonej 18 listopada przez Clarivate Analytics dorocznej liście najczęściej cytowanych na świecie uczonych (Highly Cited Researchers) znalazło się w tym roku prawie 6400 osób, w tym cztery z Polski. Są to: Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (po raz szósty), Adam Torbicki z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (po raz piąty), Jacek Namieśnik z Politechniki Gdańskiej (po raz drugi) i Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (na liście jest po raz drugi, choć przed rokiem jego pierwszą afiliacją była uczelnia z Arabii Saudyjskiej). Obecność w gronie Highly Cited Researchers jest silnie premiowana w Rankingu Szanghajskim.

Sieć JPI Urban Europe ogłosiła przygotowania do nowego konkursu na międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty badawcze odpowiadające na wyzwania współczesnych miast i obszarów zurbanizowanych.Konkurs ENUTC Call 2021 zostanie ogłoszony w styczniu 2021 r.

Koronawirus atakuje Szwecję i pozostałe kraje skandynawskie równie zaciekle jak Polskę, może z wyjątkiem Finlandii, gdzie jest trochę lepiej. Mimo to uczelnie skandynawskie starają się działać w miarę normalnie przy zachowaniu pewnych zasad i sporej dozy zdrowego rozsądku. Dominuje nauka zdalna, ale tam, gdzie to możliwe i ma sens, student pojawia się na uczelni i uczestniczy w zajęciach. 

Od 6 listopada do 11 grudnia 2020 roku trwa nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Pandemia przemocy”. Jej celem jest zapobieganie przemocy wobec dzieci i zachęcenie do reagowania w sytuacji ich krzywdzenia. Skutkiem pandemii COVID-19 jest bowiem nie tylko rosnąca liczba zachorowań, ale też wzmożona przemoc i wykorzystywanie seksualne dzieci.

Politechnika Łódzka podpisała umowę o współpracy z Artificial Intelligence Economic Development Corporation (AIEDC) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Obejmie ona realizację wspólnych celów w zakresie prac badawczo-rozwojowych związanych ze sztuczną inteligencją.

Przedstawiciele 9 instytucji reprezentujących środowisko akademickie w opublikowanym w poniedziałek na stronie KRASP dokumencie zadeklarowali współpracę w ewaluacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Po ujawnieniu sprawy związanej z plagiatami b. rektora Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Gwizdały i wszczęciu w tej sprawie dochodzenia w prokuraturze, pełniący obowiązki rektora uczelni prof. Krzysztof Bielawski chce utworzyć Centrum Ochrony Własności Intelektualnej na UG.

Wojciech Murdzek został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

22 listopada o godz. 18.00 obędzie się Koncert Urodzinowy Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas transmisji online wystąpią gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki. Wydarzenie organizowane jest z okazji 204. rocznicy urodzin UW.

19 listopada 2020 r. odbędzie się konferencja online organizowana przez Scholars at Risk (SAR) – międzynarodową sieć instytucji i osób, których misją jest ochrona naukowców i promowanie wolności akademickiej. W czasie konferencji (prowadzonej w języku angielskim) poznamy m.in. wnioski rocznego raportu monitorującego Free to Think 2020.

Do 22 listopada trwają zapisy na coroczną konferencję organizowaną przez Zachętę pt. „Sztuka edukacji”. W tym roku wydarzenie odbędzie się online w dniach 26-28 listopada i poświęcone będzie sztuce fotografowania.

Od 14 listopada 2020 r. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie organizuje w formie online „Dni prof. Antoniego Hoborskiego” – jedno ze statutowych świąt AGH. Jego kulminacyjnym punktem będzie uroczyste posiedzenie Senatu AGH (20 listopada), podczas którego nastąpi wręczenie Nagrody im. Prof. Antoniego Hoborskiego, Medalu Prof. Kazimierza Bartla oraz Artystycznej Gwiazdy Hoborskiego.

„Perspektywy Women in Tech Summit” jest gwarantem, że podczas całego wydarzenia pojawią się wspaniałe mówczynie. Wybitne specjalistki, inspirujące i motywujące kobiety podzielą się swoim doświadczeniem zarówno zawodowym, jak i życiowym. 

Dla studentek i studentów kierunków technicznych i ścisłych przygotowaliśmy program grantowy. Na wirtualnej konferencji będzie możliwość spotkania przyszłych pracodawców, porozmawiania na ich wirtualnych stoiskach a także wzięcia udziału w procesach rekrutacyjnych! 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!