MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


O tym, że „Perspektywy Women in Tech Summit” to możliwość spotkania genialnych i motywujących specjalistek w dziedzinie IT i Tech miały okazję przekonać się studentki z krajów Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Kaukazu. Munira, Nilufor, Mariam, Diana i Anastasia, uczestniczki poprzednich edycji Summitu, przyznają, że ich przyjazd do Warszawy wywarł duży wpływ na ich dalszą drogę życiową.

Z inicjatywy Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz firmy Termini powstała COVID.Termini.app, pierwsza polska aplikacja, pomagająca w diagnozowaniu chorych zakażonych koronawirusem, bez konieczności wizyty u lekarza. Zastosowana na dużą skalę, będzie mogła odciążyć służbę zdrowia i dostarczać danych dotyczących przebiegu choroby.

VIII Gala Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes” to czas wyróżnienia najlepszych projektów, inicjatyw, organizacji oraz osób ze środowiska studenckiego! W minioną niedzielę, 8 listopada, Parlament Studentów RP ogłosił zwycięzców podczas Gali online, nagradzając wskazanych przez internautów oraz Kapitułę Konkursową.

Centrum Promocji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w bezpłatnych zajęciach online ze studentami zagranicznymi UMCS. Inicjatywa stanowi doskonałą okazję do podniesienia umiejętności językowych oraz poznania innych kultur – bez wychodzenia z domu.

Zamknięte szkoły, nauka w domach, classroom i zoom. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w polskich szkołach i domach dużo się zmieniło. Obserwujemy zmniejszenie liczby lekcji, elastyczne podejście do podstawy programowej oraz znaczny wzrost poziomu uczniowskiej odpowiedzialności. Nie ma wątpliwości co do tego, że rozwój technologiczny i edukacja cyfrowa to teraz obowiązkowe elementy szkolnej codzienności. W dniach 25-26 listopada, w formule online, odbędzie się XI Kongres E(x)plory “Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Wydarzenie jest częścią Gdynia E(x)plory Week, największego w Polsce święta nauki realizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii.

W AGH powołano nową jednostkę naukowo-dydaktyczną – Centrum Technologii Kosmicznych (CTK).  CTK będzie zajmować się między innymi rozwijaniem badań i kształcenia z obszaru inżynierii kosmicznej.

Centrum Oceny Technologii (COT) to nowa jednostka badawcza powstająca w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jej zadaniem jest prowadzenie badań dotyczących zalet, ryzyka i skutków wdrażania nowych technologii.

Zmiany jakie COVID-19 wywołuje w życiu uczelni i szkolnictwa wyższego na świecie nie ominą rankingów akademickich. O tym, w którym kierunku pójdą rankingi w nowej sytuacji, dyskutowali w październiku światowi eksperci i przedstawiciele najbardziej znanych na świecie rankingów podczas dorocznej IREG 2020 Beijing Conference. 

Prof. Andrzej Jajszczyk został wybrany na nowego wiceprzewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC). Swoją kadencję rozpocznie 1 stycznia 2021 roku i będzie odpowiedzialny za działania ERC w zakresie nauk fizycznych i inżynieryjnych oraz nauk o życiu.

Na roczny staż w jednym z czterech amerykańskich laboratoriów mogą się dostać studenci i doktoranci nauk biologiczno-chemicznych w ramach programu BioLAB 2021-22. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta czeka na wnioski do 1 lutego 2021 roku.

W związku z decyzjami rządu do 29 listopada 2020 r. obowiązywać będzie zakaz udostępniania zbiorów przez biblioteki publiczne i naukowe, z wyjątkiem działań prowadzonych zdalnie. Nadal utrzymane są przepisy dotyczące możliwości organizacji praktyk w siedzibie uczelni

Wzrost nakładów na działalność badawczo-rozwojową i ich udziału w PKB, więcej podmiotów prowadzących badania, wysoki odsetek studiujących kobiet, czy zwiększenie przychodów uczelni to tylko niektóre wnioski z analiz opisujących rok 2019 w polskim szkolnictwie wyższym i nauce.

Nakręcona Nauka to seria 10 odcinków instruktażowych przygotowanych przez popularyzatorów ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Kolejne odcinki są publikowane od 27 października, a między 9 a 29 listopada organizowane będzie Naukowe Wyzwanie Wideo oraz (w ramach zamkniętej grupy na Facebooku) prowadzona będzie dyskusja / wymiana doświadczeń z autorami filmów popularyzatorskich.

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, ruszyła ósma edycja konkursu dla młodych tłumaczy, którego organizatorem jest Skrivanek. W konkursie mogą wziąć udział osoby posługujące się językiem angielskim lub niemieckim.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) przygotował kanał z podcastami pod nazwą „Głos Nauki”. Celem jest popularyzacja wiedzy oraz badań prowadzonych na UMCS.

Agnieszka Tkaczyk, studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej autorka prototypu elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi została doceniona w czasie VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes” (8 listopada br.). Projekt z PK zwyciężył w kategorii „Studencki projekt roku”.

Najbliższe spotkanie #TransferHUB poświęcone zostanie tematyce pracy kobiet. Dlaczego ich aktywność zawodowa jest dużo niższa niż mężczyzn? Jak na tę sytuację wpływa pandemia? O sile kobiet i o tym jak można je wspierać, wyzwaniach rynku pracy, skali ról opiekuńczych w Polsce oraz o tym, co już robią pracodawcy opowiedzą Dorota Warakomska i Marzena Strzelczak.

Wirtualna klinika pomagająca pacjentom zmagającym się z Hashimoto, platforma umożliwiająca pracownikom elastyczną rezerwację miejsc parkingowych czy system do produkcji leków pozbawionych skutków ubocznych - to tylko niektóre z 11 projektów, które już w listopadzie staną do walki o tygodniowy bootcamp w Bostonie oraz 100 tys. zł w konkursie Young Innovator Awards.  Rusza dwumiesięczna akceleracja w 4. edycji programu MIT EF CEE. Stawka jest wysoka!

70 prelegentów, 25 sesji i dwa dni poświęcone R&D, innowacjom i technologii - tak prezentuje się tegoroczna edycja Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji, która odbędzie się w dniach 19-20 listopada br., po raz dziewiąty, ale pierwszy raz online. Podczas pierwszego dnia porozmawiamy o tym, jak tworzyć innowacje w czasach kryzysu, drugi dzień poświęcony będzie problemom współczesnego świata.

Minister edukacji i nauki apeluje do rektorów uczelni kształcących przyszłe kadry medyczne, o prowadzenie z wykorzystaniem Centrów Symulacji Medycznej szkoleń dla personelu medycznego dot. pomocy chorym na COVID-19. Zaleca też, by centra te udostępniać dla ćwiczeń i krótkich kursów.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!