REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Dr hab. Dominik Antonowicz został członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Gdańskiego. Antonowicz jest laureatem Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2018” w kategorii Research Star.  Jest to najwyższa nagroda środowiskowa w Polsce dla osób mających szczególne zasługi w umiędzynarodowieniu polskiego szkolnictwa wyższego.

Minister Przemysław Czarnek uznał za konieczne przygotowanie Pakietu Wolności Akademickiej – projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - choć sam mówi, że przypadki ograniczania wolności akademickiej są „pojedyncze”. - W Polsce nie ma deficytu wolności akademickiej - odpowiada na to KRASP.

Przedstawiamy ofertę, która pozwala realizować udane wydarzenia edukacyjne na sprawdzonej platformie eventowej. Zaprojektowaliśmy i zrobiliśmy ją dla siebie, ale zainteresowanie uczelni - po kilkunastu przeprowadzonych przez nas wydarzeniach online - jest tak duże, że włączamy Perspektywy Virtual Platform (PVP) do naszej oferty stałych usług informacyjno-edukacyjnych dla uczelni.

W październiku studia na polskich uczelniach rozpoczęło ponad 428 tysięcy osób. Wśród kandydatów, podobnie jak w poprzednich latach, największą popularnością cieszyła się informatyka.

Jarosław Olszewski będzie w 2021 roku kierował Krajową Reprezentacją Doktorantów. Jest drugim przewodniczącym w historii wywodzącym się ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Komisja Unii Europejskiej skierowała do władz szwedzkich drugie wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z nieprawidłowym wdrożeniem dyrektywy (UE) 2016/801, która określa przepisy UE dotyczące warunków wjazdu i pobytu obywateli  Państw Trzecich w następujących celach: studia, badania, szkolenia, wymiana studentów, wolontariat,  projekty edukacyjne i au pair.

Od wybuchu epidemii COVID-19 ubyło ponad 100 000 miejsc pracy dla studentów w całej Belgii, jak wynika z najnowszych danych belgijskiego Krajowego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych (ONSS). Według raportu w drugim kwartale 2020 roku liczba umów o pracę dla studentów spadła o 33% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Polacy rozsiani całym świecie udowadniają, jak duży wpływ może mieć jednostka – niezależnie od dziedziny, w której działa. Do poszukiwania obszarów i wątków, które świadczą o pozytywnym wpływie Polaków na życie i gospodarkę współczesnej Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy wezmą udział w konkursie edukacyjnym „zesPOLeni” organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie otrzymała wyróżnienia CIMA Prize-Winner Award oraz Global Excellence Award. 

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński powołał nowy Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN. Celem instytutu będzie m.in. prowadzenie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych i szkoleń w zakresie nauk biologicznych, chemicznych, medycznych, biotechnologicznych, farmakologicznych i pokrewnych.

Ponad 75 mln zł dotacji celowych trafi do sześciu uczelni z województwa lubelskiego. Środki przeznaczone będą na inwestycje w rozwój uczelnianej infrastruktury.

Rada NCN pracuje w nowym składzie. Funkcję członka Rady NCN na okres od 15 grudnia 2020 roku do 14 grudnia 2024 roku objęło dwunastu profesorów. Nominację otrzymało ośmiu nowych profesorów oraz czterech dotychczas zasiadających w Radzie NCN.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wyłoniły stypendystów działania „Solidarni ze studentami”. Prawie 900 obywateli Białorusi będzie kształciło się na 73 polskich uczelniach ze wsparciem stypendiami NAWA.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ujawnił, że ponad tysiąc wizytujących naukowców z Chin, pracujących na amerykańskich uniwersytetach, opuściło kraj w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Byli oni podejrzewani o działania na rzecz rządu chińskiego lub o powiązania z chińską armią. Co najmniej pięciu z nich zostało aresztowanych.

Parlament Europejski i Rada Europejska zawarły porozumienie polityczne w sprawie programu Horyzont Europa. Program wspierający badania naukowe i innowacje będzie dysponował budżetem w wysokości około 95,5 mld euro na lata 2021–2027. Obecne porozumienie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez PE i Radę.

Z prof. Reimundem Neugebauerem, dyrektorem Instytutu Fraunhofera w Niemczech rozmawia Waldemar Siwiński 

Tylko niezależna od polityki agencja badawczo-wdrożeniowa może uchronić Europę od technologicznego uzależnienia od USA i Chin. Ważną rolę w tym zakresie ma odegrać Joint European Distruptive Iniciative (JEDI).

Polska myśl naukowa i technologiczna nabiera rozpędu. Na horyzoncie dobrze przygotowany program ramowy „Horyzont Europa” i kolejne miliardy na badania i innowacje z budżetu Unii Europejskiej – pisze do Neslettera Akademckiego dr inż. Zygmunt Krasiński, do niedawna dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Programów Badawczych UE.

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.W 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

To jedno z najważniejszych wydarzeń w akademickiej historii Gdańska, otwierające również drogę do przyszłej federalizacji najsilniejszych uczelni regionu. Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański utworzyły Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita i zamierzają wspólnymi siłami budować pozycję Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego w Polsce i za granicą.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!