REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


11 grudnia br. po długiej chorobie zmarł prof. dr hab. Adam Koseski, jeden z głównych inicjatorów i twórców pułtuskiej uczelni – Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, słynnego „Oxfordu nad Narwią”. Stworzeniu nowoczesnej szkoły wyższej powstałej z marzeń, otwartej na świat, czerpiącej z najlepszych osiągnięć humanistyki i dziedzictwa kulturowego Mazowsza, poświęcił wiele lat życia jako prorektor, rektor uczelni, profesor, historyk, politolog i społecznik.

11 grudnia 2020 r. Komisja przyjęła porozumienie polityczne zawarte między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w sprawie nowego programu Erasmus+ (2021–2027)

Pełen emocji – taki był wieczór 8 grudnia w czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2020, największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach. Byliśmy razem, choć wirtualnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.Społeczna izolacja wymuszona przez pandemię nie okazała się przeszkodą, by wspólnie inspirować się, cieszyć, a nawet… tańczyć w czasie połączenia na Zoomie ze studiem w warszawskim Digital Knowledge Village.

Campus France, krajowa agencja promocji francuskiego szkolnictwa wyższego, ogłosiła nową kampanię medialną, aby zachęcić zagranicznych studentów do składania wniosków na francuskie uczelnie.

Trzy repozytoria danych badawczych zostały już udostępnione wszystkim polskim naukowcom. Można w nich bez żadnych opłat deponować i udostępniać tabele, zdjęcia, materiały audiowizualne oraz wszelkie inne dane wytworzone, zebrane lub opisane na potrzeby prowadzenia badań naukowych.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazł się na 222 miejscu w „zielonym” zestawieniu World University Ranking „Green Metric 2020”, wśród 912 uczelni z całego świata.  To najlepszy wynik wśród polskich szkół wyższych.

Projekt pakietu wolności akademickiej będzie na pewno konsultowany z konferencjami rektorów wszystkich typów uczelni i innymi przedstawicielami organów uczelni - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceszef resortu nauki Wojciech Murdzek.

W ramach Perspektywy Women in Tech Summit odbyło się „The 2nd Seminar for Computer Science Researchers” - drugie spotkanie naukowczyń i badaczek z całego świata. To inicjatywa, której celem jest możliwość wymiany poglądów oraz prezentacji badań, nad którymi prowadzone są obecnie prace.  

Pandemia COVID-19 sprawiła, że co najmniej 40 angielskich uczelni znalazło się w tak trudnej sytuacji finansowej, że mogą one stracić płynność finansową i nie być w stanie wywiązać się ze zobowiązań wobec banków. Do końca roku angielskie uczelnie mają obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe potwierdzone przez audyt przeprowadzony przez licencjonowaną firmę.

Politechnika Łódzka i Województwo Łódzkie zawarły umowę o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Planowane jest utworzenie unikatowego w skali kraju - ośrodka kompetencji Informatyki Śledczej i Cyberbezpieczeństwa.

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otwarto laboratorium AI Living Lab, gdzie prowadzone będą badania nad rozwojem sztucznej inteligencji.

145 mentorów, 145 stypendystek, 3 625 zebranych aplikacji, 32 uczelnie i 69 zatrudnionych uczestniczek – tak w skrócie można podsumować dotychczasowych sześć edycji programu stypendialnego Nowe  Technologie dla dziewczyn. Program zachęca i wspiera dziewczyny, które są zainteresowane rozwojem w obszarze nowych technologii, do poszerzania horyzontów, rozwijania swoich kompetencji i wzmocnienia pewności siebie. Inicjatywa realizuje te cele z powodzeniem, nie zwalniając tempa.

Rankingi uczelni i kierunków studiów są obecnie trwałym elementem rynku edukacyjnego i stanowią cenne źródło informacji porównawczych dla uczniów, studentów i rodziców. Mogą także służyć rektorom uczelni za punkt odniesienia oraz sprzyjają budowaniu kultury jakości w szkolnictwie wyższym.

Wprawdzie prace nad Europejskim Rankingiem Studiów Inżynierskich rozpoczęliśmy półtora roku przed pandemią, ale COVID-19 dramatycznie potwierdził słuszność przyjętych założeń.

To były szalone, niebywałe, iskrzące się od emocji i niesamowitej energii dni (8-9 grudnia), które rozpaliły wyobraźnię, wyostrzyły umysły, a przede wszystkim rozbudziły nadzieję kobiet z całego świata. Perspektywy Women in Tech Summit 2020 zgromadził online 8636 osób ze 103 krajów! Umieli oni korzystać codziennie przez 15 godzin z inspirujących, motywujących i najbardziej aktualnych treści z branży technologicznej, wybierając spośród siedmiu równolegle działających kanałów konferencji.

Zgromadzenie Ogólne YASAS (Young Academies Science Advice Structure) wybrało dr. Jacka Kolanowskiego, delegata Akademii Młodych Uczonych PAN, na pierwszego prezesa. YASAS, europejska inicjatywa zrzeszająca akademie młodych uczonych, powstała w lipcu 2020 r.

Struktura bezpieczeństwa sieci 5G, ochrona użytkowników urządzeń internetu rzeczy, wczesna detekcja i unieszkodliwianie złośliwego oprogramowania – to niektóre z 10 projektów dofinansowanych z NCBR w ramach konkursu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość.

Sieć JPND zapowiada nowy konkurs na międzynarodowe projekty badawcze w zakresie chorób neurozwyrodnieniowych w ramach tematu "Linking pre-diagnosis disturbances of physiological systems to Neurodegenerative Diseases".

Nauczyciel akademicki ma prawo skierować zażalenie do komisji dyscyplinarnej przy ministrze, jeśli postępowanie dotyczy wyrażenia przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych - m.in. zakłada pakiet wolności akademickiej, który przygotował resort nauki.

Zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym i rozwaga w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa - napisano w zaktualizowanych rekomendacjach dla uczelni, które opublikowało  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!