MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Pieniądze na studiowanie bez podejmowania pracy - 5 stypendiów dla tegorocznych maturzystów - terminy zgłoszeń w maju i czerwcu 2018. roku

Na Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się 7 maja pierwsza odsłona drugiej serii spotkań z cyklu SciVal Forum Polska organizowanych wspólnie przez Elsevier i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". W spotkaniu otwierającym wzięło udział prawie 100 przedstawicieli uczelni, a każdemu z wystąpień programowych towarzyszyła ożywiona dyskusja i pytania.

Nareszcie! Wszyscy na to czekali – Scena TCN otwiera się dla najmłodszych widzów! Już 12 maja, o godz. 12.00 odbędzie się premiera spektaklu „zAgatkowy Dom”, w reż. Kamili Straszyńskiej i Wojciecha Raszewskiego.

Jak zdobyć pracę w branży zgodnej ze studiami? Najlepiej zaczynając od płatnego stażu. Do końca maja trwa nabór do Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Na studentów i absolwentów czeka ponad 100 płatnych, wakacyjnych staży w blisko 30 polskich firmach. Program daje duże szanse na zatrudnienie i wynagrodzenie nie mniejsze niż 2500 złotych.

Podczas finałowej gali V Przeglądu Innowacji i Twórczości w Edukacji, która odbyła się w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi 25 kwietnia 2018 został wyróżniony (w konkursie "Innowacyjny projekt realizowany przez uczniów") szkolny projekt kosmiczny "3 SAT" autorstwa uczniów z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Opiekunami naukowymi projektu są znakomite nauczycielki z Gdyńskiej Trójki: prof. Anna Rzepa oraz prof. Marta Mąkosa.

Uzyskane w Łodzi wyróżnienie jest kolejną nagrodą dla wykonywanego już od prawie roku kosmicznego projektu uczniów i nauczycieli z III LO w Gdyni. Na początku roku "3 SAT" w organizowanym przez wydawnictwo "Nowa Era" VIII Ogólnopolskim Konkursie "Projekt z klasą" został laureatem ( nagroda przyznana przez kapitułę konkursu w kategorii szkół ponadpodstawowych ), a także otrzymał "Złoty Grant" ( w kategorii nagroda specjalna przyznana przez jury konkursu ). Do ww nagrody przedsięwzięcie uczniów Gdyńskiej Trójki zgłosił Jan Stradowski - szef działu nauki magazynu "Focus" w radiowej audycji "Człowiek 2.0.". Oto co powiedział o projekcie: „ Dziś będzie o Złotym Grancie za najlepszą prezentację projektu, który pojedzie do III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Projekt 3-SAT zwrócił na siebie uwagę jurorów z kilku powodów. Samo zgłoszenie zostało bardzo starannie przygotowane i szczegółowo opisane.

Nasze uznanie zyskało szerokie wykorzystanie nowych technologii i współpraca z instytucjami tak różnorodnymi, jak Politechnika Warszawska, Aeroklub Gdański, Europejska Agencja Kosmiczna czy Dom Dziecka w Gdyni. Postanowiliśmy jednak wyróżnić 3-SAT w kategorii „prezentujemy projekt”, ponieważ zespół przygotował bardzo profesjonalny zestaw: film na YouTube (wyglądający jak trailer filmu s-f!), stronę internetową 3inspace.com i fanpage na Facebooku, gdzie również nie brakuje aktualnych informacji. Takiej oprawy nie powstydziłyby się przedsięwzięcia na poziomie uniwersyteckim! Mamy nadzieję, że zespół z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni zainspiruje innych do równie starannego dbania o oprawę promocyjną swych projektów."

W tym roku wystartuje ósma edycja konkursu Złoty Medal Chemii. Jest to konkurs przeznaczony dla studentów, którzy w obecnym roku akademickim obronią pracę licencjacką lub inżynierską obejmującą tematyką chemię lub jej pogranicza z biologią i fizyką. Złoty Medal Chemii organizowany jest przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firmę DuPont, która jest również fundatorem nagród.

Sobota, 26 maja jest ostatnim dniem matur. Po egzaminach pisemnych kończy się egzamin ustny sprawdzianem z języków obcych nowożytnych oraz języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w dniu 11 czerwca o godz. 11.00 organizuje ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?”. Celem tego spotkania jest zwrócenie uwagi na rolę, miejsce i perspektywy rozwoju edukacji alternatywnej w Polsce. Jednym z prelegentów będzie Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski.

To nie koniec dofinansowań do studiów w UK dla Polaków

Według danych Elab Education Laboratory, centrum systemu rekrutacji online UCAS na Polskę, w tym roku na uczelnie brytyjskie aplikowała rekordowa liczba młodych Polaków. Choć rekrutacja wciąż trwa, wpłynęło już 25 proc. więcej wniosków niż w ubiegłym sezonie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uspokaja, że w ciągu najbliższych dwóch lat preferencyjne pożyczki rządu brytyjskiego dla studentów z Polski zostaną utrzymane.

- Wielu naszych aplikantów było przekonanych, że to ostatni dzwonek, aby podjąć studia w Wielkiej Brytanii przed Brexitem. Obawiali się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii przyjezdni zostaną odcięci od preferencyjnych pożyczek udzielanych dotąd przez rząd brytyjski wszystkim studentom z krajów członkowskich. Podobne wątpliwości zgłaszali Polacy już studiujący na brytyjskich uczelniach - komentuje Przemysław Jeziorowski, konsultant Elabu.

Według informacji przekazanej przez Departament Ekonomiczny Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w trakcie trwania okresu przejściowego wszystkie przepisy UE dotyczące niedyskryminacji - w tym dostęp do szkolnictwa wyższego - będą nadal obowiązywać. W późniejszym okresie, na podstawie umowy wyjścia, wszyscy obywatele UE, legalnie przebywający w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 roku, będą mieli prawo dostępu do brytyjskiego szkolnictwa wyższego na obecnych zasadach, czyli również po zakończeniu tego okresu.
 
Będzie ich zatem obowiązywał zakaz dyskryminacji względem obywateli brytyjskich w zakresie określonym w art. 24 Dyrektywy 2004/38 (art. 21 projektu umowy wyjścia). Na podstawie tego przepisu państwa Unii mogą jednak ograniczyć dostęp obywateli krajów członkowskich do wsparcia finansowego w czasie studiów, jeżeli nie uzyskali oni prawa stałego pobytu.

W Wielkiej Brytanii średni roczny koszt studiów wynosi ok 9 tys. funtów. Wszyscy obywatele UE mogą jednak skorzystać z pożyczki rządowej, która pokrywa pełne czesne na uczelniach publicznych i do 6 tys. funtów na prywatnych. Spłatę rozpoczyna się po osiągnięciu dochodów na poziomie 21 000 funtów rocznie w Wielkiej Brytanii lub ok. 7120 funtów w Polsce. W Walii koszt studiów to również ok. 9 tys. funtów, a rząd finansuje blisko 2/3 tej kwoty. W Szkocji Polacy studiują za darmo.
Jakich zmian w warunkach studiów zagranicznych mogą spodziewać się studenci z Polski po zakończeniu okresu przejściowego? W tej chwili ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Będzie to zależne od polityki, jaką przyjmie rząd brytyjski w stosunku do obywateli UE przyjeżdżających do UK już po zakończeniu okresu przejściowego. Niewykluczone jest także porozumienie dotyczące tej kwestii w ramach przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.
 
Studia w Wielkiej Brytanii niezmiennie cieszą się największą popularnością wśród polskich maturzystów. Według danych Elabu, na przestrzeni  ostatnich lat liczba składanych tam aplikacji wrastała kolejno 200 i 105 proc. rok do roku. W nadchodzącym roku akademickim najwięcej rodaków spotkamy na londyńskim University of Westminster, Coventry i De Montfort.

Więcej informacji na elab.edu.pl

Nieuleczalna choroba, hospitalizacje przynoszące coraz więcej cierpienia, brak możliwości dalszego leczenia to tylko przykłady problemów, z którymi borykają się rodzice ciężko chorych dzieci. Często właśnie wtedy ulgę i wytchnienie przynosi hospicjum dziecięce. Los chorych dzieci nie jest obojętny ich rówieśnikom, którzy w ramach akcji Mini Lista Przebojów zbierają pieniądze na rzecz toruńskiego Hospicjum dla dzieci „Nadzieja”.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego nominowany do prestiżowej nagrody Europejskiego Urzędu Patentowego. Prof. Jacek Jemielity, prof. Edward Darżynkiewicz, dr Joanna Kowalska i współpracujący zespół naukowców otrzymali nominację do nagrody European Inventor Award w kategorii badania. Nominacje do nagród w pięciu kategoriach otrzymało tylko 15 spośród 530 wynalazków zgłoszonych z całego świata.

Warszawski Uniwersytet Medyczny ogłosił Ranking 100. naukowców WUM z najwyższym dorobkiem publikacyjnym w latach 2015-2017.

27 kwietnia w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej wybitni przedstawiciele świata polityki, mediów oraz bezpieczeństwa narodowego będą rozmawiać o naszym bezpieczeństwie wewnętrznym i zewnętrznym w obliczu nowych zagrożeń. Wśród naszych gości pojawią się m.in. Ludwik Dorn, Jacek Matuszak, Ppłk. Mariusz Rukat, Małgorzata Fraser czy Jacek Bartosiak.

18 kwietnia w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” i kazachstańskim Centrum Programów Międzynarodowych „Bolashak”. Podpis pod treścią dokumentu złożyli Waldemar Siwiński, prezes Fundacji oraz Zulfija Torebekova, wiceprezes „Bolashak”.

Drużyna studentów informatyki Uniwersytetu Warszawskiego zajęła 14. miejsce podczas tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC), które odbyły się w Pekinie.

Pracownia Ewaluacji Jakości Kształcenia UW opracowała Akademicki System Informacji, który dostarcza kandydatom na studia odpowiedzi na pytanie, czy mają szansę dostać się na wymarzony kierunek. Każdy zainteresowany może pobrać raporty, z których dowie się, ile punktów musieli zdobyć kandydaci na ubiegłorocznej maturze, aby stać się studentami.

Ukraińcy to najliczniejsza grupa studentów zagranicznych w Polsce, obecnie studiuje ich już u nas blisko 40 tysięcy. Trend ten nie maleje, a atrakcyjność polskiej oferty edukacyjnej była wyraźnie widoczna na międzynarodowych targach OCBITA ta KAP’EPA, które odbyły się w dniach 19-21 kwietnia w Kijowie. Przy wspólnym stoisku Study in Poland, gdzie prezentowały się 23 uczelnie z całej Polski, wciąż było tłoczno. Zadawano szczegółowe pytania o konkretne kierunki, wybrane uczelnie, specjalności i warunki rekrutacji.

Wczoraj w czwartek 19 kwietnia br. już po raz jedenasty polskie uczelnie techniczne zaprosiły uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz dziewiąty zrobiły to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. Maturzystki odwiedziły: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Częstochowską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Opolską, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Świętokrzyską i Politechnikę Wrocławską. Jak było ? Było kolorowo, głośno, merytorycznie i mocno informatycznie. Maturzystki i gimnazjalistki miały szansę uczestniczyć w spotkaniach ze studentkami, odwiedzić laboratoria uczelniane, poznać kariery wspaniałych kobiet – naukowczyń, inżynierek, badaczek i zainspirować się. A także zapoznać się z ofertą uczelni.

XIII edycję Olimpiady wygrał Wiktor Skowroński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego nr 40 w Warszawie. Opiekunem zwycięzcy jest Zygmunt Kawecki. W toku trzystopniowych eliminacji zdystansował on ponad 13 tysięcy uczniów, którzy zgłosili się do zawodów.

Koło Naukowe Przedsiębiorczości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego organizuje panel dyskusyjny dla studentów - “Jaką ścieżkę kariery obrać?”. Projekt ma na celu przybliżenie studentom jak wygląda praca w różnych działach na przykładach konkretnych firm, aby ułatwić im wybór dalszej ścieżki kariery. Prelegenci opowiedzą o swoich obowiązkach, zasadach funkcjonowania i kulturze organizacyjnej obszaru w którym pracują. Powiedzą o korzyściach i możliwościach jakie daje im konkretny dział. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby każdy student mógł  zadać pytania i dowiedzieć się konkretów, a także posłuchać o ofertach staży i praktyk jakie ich firmy mają do zaoferowania.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt