REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Troje naukowców z Polski znalazło się na liście zdobywców prestiżowego grantu Consolidator, którą ogłosiła Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC). Uznanie międzynarodowych ekspertów oceniających wnioski w konkursie 2020 zdobyły projekty złożone przez dr hab. Justynę Olko z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, dra Sebastiana Glatta z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dra hab. inż. Piotra Faliszewskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wszyscy nagrodzeni uczeni są laureatami programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Rozstrzygnięty został konkurs na felieton reporterski pt. "Moje studia w pandemii", skierowany do studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego. Jego uczestnicy odważnie zmagali się w swoich tekstach z doświadczeniami bezsilności, spadków nastroju, samotności, ale też z nowymi wyzwaniami, jak choćby odkrywaniem na nowo otaczającej rzeczywistości.

Znalezienie leku na COVID-19 i nowotwory, ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i stosowania plastiku oraz dobre wykształcenie dla kolejnych pokoleń. Aż dziewięciu na dziesięciu Polaków liczy, że to wszystko może zapewnić nam nauka. Dwie trzecie badanych wierzy z kolei, że nauka poprawi jakość ich życia. Tak wynika z najnowszych wyników cyklicznego badania postaw społecznych wobec nauki – State of Science Index.

Tegoroczny ranking „Financial Times” najlepszych szkół biznesu w Europie przynosi powody do dumy dla polskiego szkolnictwa wyższego. Polskę reprezentuje Akademia Leona Koźmińskiego (Kozminski University), która znalazła się na 45. miejscu awansując o trzy pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem. Koźmiński jest jedyną polską uczelnią notowaną w tym rankingu, a równocześnie pierwszą wśród szkół z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Udało się! W pandemicznej rzeczywistości, w dystansie społecznym, a jednak razem, w ogromnym tłumie uczestników z całego świata dzięki technologii przeprowadziliśmy z sukcesem największą w Europie konferencję dla kobiet w technologiach. Panie i Panowie, Perspektywy Women in Tech Summit 2020 dobiegł końca, ale zostaje z nami nadzieja, wiedza i inspiracja, które dzięki temu wydarzeniu wszyscy zyskaliśmy.

Pełen emocji – taki był wieczór 8 grudnia w czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2020, największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach. Byliśmy razem, choć wirtualnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Społeczna izolacja wymuszona przez pandemię nie okazała się przeszkodą, by wspólnie inspirować się, cieszyć, a nawet… tańczyć w czasie połączenia na Zoomie ze studiem w warszawskim Digital Knowledge Village, w którym rej wodziła gorąca Dunia Pacheco.

W Warszawie ogłoszone zostały wyniki Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich (European Ranking of Engineering Programs), w skrócie EngiRank. Jest to pilotażowa wersja rankingu, który jako pierwszy w tym obszarze nie jest "wyciągiem" z ogólnego rankingu szkół wyższych, lecz opiera się na wskaźnikach ważnych dla edukacji inżynierskiej, mającej na celu kształcenie kompetentnych i kreatywnych inżynierów świadomych skutków społecznych swoich działań. Ranking obejmuje uczelnie i programy inżynierskie w uczelniach 13 krajów tzw. Nowej Europy, czyli tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004 i później.

8 grudnia o 9.00 rozpoczęła się największa w tej części Europy konferencja dla kobiet w technologiach Perspektywy Women in Tech Summit 2020. Jej trzecia edycja odbywa się, z konieczności, online, co jednak pozwala dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców na całym świecie. - Rok 2020 jest dziwny i bardzo trudny. Dlatego tym bardziej potrzebujemy nadziei, inspiracji i technologii – powiedziała w czasie uroczystości otwarcia dr Bianka Siwińska, pomysłodawczyni Summitu

Profesor Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zwyciężył w 12. edycji konkursu Złoty Skalpel, organizowanego przez redakcję Pulsu Medycyny. Kapituła, w skład której weszli wybitni przedstawiciele z różnych dziedzin medycyny, najwyżej oceniła projekt dotyczący opracowania i wdrażania nowych systemowych rozwiązań terapeutycznych w ostrych udarach mózgu w Polsce oraz nowatorskiej metody leczenia udaru niedokrwiennego. 

Jak zachęcać młodych ludzi do kariery w świecie nauki? Jak pokazuje ostatnia edycja raportu 3M „State of Science Index”, aż trzy czwarte Polaków oczekuje od państwa lepszego dostępu dla kobiet do kształcenia w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki. Jednocześnie, choć nasza wiara w osiągnięcia naukowe systematycznie rośnie, to nawet co piąta osoba deklaruje, że już na etapie szkoły podstawowej została skutecznie zniechęcona do dalszego rozwoju w zakresie nauk ścisłych. Jak zatem skutecznie wspierać rozwój młodych w obszarze STEM? Te i inne zagadnienia pogłębią eksperci i ekspertki m.in. z 3M w trakcie najbliższej edycji wydarzenia Perspektywy Women in Tech Summit w dniach 8-9 grudnia 2020.

Projekt DeBBaty to inicjatywa wyróżniająca się swoją formułą na skalę ogólnopolską. Łączy w sobie turniej debat oksfordzkich i cykl szkoleń projektowych dla licealistów. W projekcie udział bierze 12 miast w Polsce, podczas tegorocznej IV edycji będą to Opole, Wrocław, Bielsko – Biała, Suwałki, Radom, Lublin, Rzeszów, Katowice, Olsztyn, Kielce, Toruń oraz Łódź. W każdym z tych miast organizujemy własne dwudniowe eventy, na które składają się turnieje eliminacyjne oraz szkolenia obejmujące kompetencje miękkie. Projekt rozwija się również na płaszczyźnie międzynarodowej przez zaangażowanie polskich szkół za granicą, np. w Czechach.

Celem projektu jest wyłonienie 25 ambitnych osób przed 25. rokiem życia, które chcą zmienić społeczno-gospodarcze oblicze Polski. „25 under 25” to wspólna inicjatywa magazynu „Forbes” oraz warszawskiego biura McKinsey & Company.

Perspektywy wierzą w kobiety i ich moc zmieniania świata. Doceniamy też rolę nauki i technologii. Obie te siły, 10 tysięcy kobiet i technologie IT, spotkają się już 8-9 grudnia na Perspektywy Women in Tech Summit 2020 online. - Takiej konferencji jeszcze nie było! – zapewnia dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjatorka i dyrektorka Summitu.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=K-cstRPEwZs&feature=emb_title

W uroczystym otwarciu Perspektywy Women in Tech Summit 2020 weźmie udział - w czasie rzeczywistym - Mariya Gabriel, charyzmatyczna Komisarz Unii Europejskiej ds. Innowacji, Badań, Edukacji i Młodzieży, która od lat walczy o obecność i widoczność kobiet w obszarze IT. Pani Komisarz uczestniczyła w otwarciu pierwszego Summitu w roku 2018 i była pod wielkim wrażeniem tego bezprecedensowego wydarzenia. Warto posłuchać co wtedy powiedziała: Youtube.

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na webinarium online „Jak i kiedy wyjdziemy z kryzysu?”. Podczas spotkania wybitni eksperci: prof. Grzegorz Kołodko, prof. Krzysztof Zagórski,  prof. ALK dr hab. Anna Baczyńska, prof. ALK dr hab. Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk oraz prof. ALK dr hab. Jacek Tomkiewicz, pod przewodnictwem prof. Andrzeja K. Koźmińskiego, będą dyskutowali nad perspektywami, jakie rysują się przed nami w kolejnych latach.

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała oraz Przewodniczący Komitetu Dnia Górnika dr hab. inż. Marek Borowski, prof. AGH serdecznie zapraszają studentów, absolwentów, pracowników oraz wszystkich przyjaciół AGH do udziału w uroczystościach z okazji obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika. Pierwszy raz w historii AGH Barbórka świętowana będzie… wirtualnie.

W czasie, kiedy odwoływane są koncerty charytatywne, których celem było finansowe wsparcie schronisk dla zwierząt, w czasie gdy placówki szkolne przeniosły swoją działalność do domów i zamknęły się na wszelką aktywność dobroczynną, w czasie gdy przytuliska dla bezdomnych zwierząt pozostały same, wolontariusze Akcja SOS – Uczelnie Schroniskom wychodzą naprzeciw potrzebom z rękami gotowymi do pracy i wbrew wszelkim trudnościom są gotowi nieść pomoc najsłabszym.

Wybrani na kadencję 2020-2024 rektorzy publicznych uczelni zawodowych staną przed wieloma wyzwaniami, począwszy od pandemii i problemów z organizacją nauki zdalnej. Kim są nowi JM?

Mamy do odegrania ogromną rolę miastotwórczą, środowiskotwórczą i naukotwórczą – mówi prof. Dariusz Surowik, przewodniczący Konferencji Publicznych Uczelni Zawodowych, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w wywiadzie dla Perspektyw. Przewodniczący KRePUZ deklaruje, że celem kadencji władz  będzie widoczność uczelni zawodowych w przestrzeni społecznej gospodarczej i naukowej.

32 uczelnie kształcące około 50 tysięcy studentów, działające przede wszystkim lokalnie, w silnym związku z otoczeniem gospodarczym i społecznym – tak można w największym skrócie scharakteryzować segment Publicznych Uczelni Zawodowych. W naszym Raporcie zebraliśmy najważniejsze informacje o PUZ-ach. To bardzo interesująca lektura!

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!