MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Sobota, 26 maja jest ostatnim dniem matur. Po egzaminach pisemnych kończy się egzamin ustny sprawdzianem z języków obcych nowożytnych oraz języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w dniu 11 czerwca o godz. 11.00 organizuje ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?”. Celem tego spotkania jest zwrócenie uwagi na rolę, miejsce i perspektywy rozwoju edukacji alternatywnej w Polsce. Jednym z prelegentów będzie Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski.

To nie koniec dofinansowań do studiów w UK dla Polaków

Według danych Elab Education Laboratory, centrum systemu rekrutacji online UCAS na Polskę, w tym roku na uczelnie brytyjskie aplikowała rekordowa liczba młodych Polaków. Choć rekrutacja wciąż trwa, wpłynęło już 25 proc. więcej wniosków niż w ubiegłym sezonie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uspokaja, że w ciągu najbliższych dwóch lat preferencyjne pożyczki rządu brytyjskiego dla studentów z Polski zostaną utrzymane.

- Wielu naszych aplikantów było przekonanych, że to ostatni dzwonek, aby podjąć studia w Wielkiej Brytanii przed Brexitem. Obawiali się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii przyjezdni zostaną odcięci od preferencyjnych pożyczek udzielanych dotąd przez rząd brytyjski wszystkim studentom z krajów członkowskich. Podobne wątpliwości zgłaszali Polacy już studiujący na brytyjskich uczelniach - komentuje Przemysław Jeziorowski, konsultant Elabu.

Według informacji przekazanej przez Departament Ekonomiczny Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w trakcie trwania okresu przejściowego wszystkie przepisy UE dotyczące niedyskryminacji - w tym dostęp do szkolnictwa wyższego - będą nadal obowiązywać. W późniejszym okresie, na podstawie umowy wyjścia, wszyscy obywatele UE, legalnie przebywający w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 roku, będą mieli prawo dostępu do brytyjskiego szkolnictwa wyższego na obecnych zasadach, czyli również po zakończeniu tego okresu.
 
Będzie ich zatem obowiązywał zakaz dyskryminacji względem obywateli brytyjskich w zakresie określonym w art. 24 Dyrektywy 2004/38 (art. 21 projektu umowy wyjścia). Na podstawie tego przepisu państwa Unii mogą jednak ograniczyć dostęp obywateli krajów członkowskich do wsparcia finansowego w czasie studiów, jeżeli nie uzyskali oni prawa stałego pobytu.

W Wielkiej Brytanii średni roczny koszt studiów wynosi ok 9 tys. funtów. Wszyscy obywatele UE mogą jednak skorzystać z pożyczki rządowej, która pokrywa pełne czesne na uczelniach publicznych i do 6 tys. funtów na prywatnych. Spłatę rozpoczyna się po osiągnięciu dochodów na poziomie 21 000 funtów rocznie w Wielkiej Brytanii lub ok. 7120 funtów w Polsce. W Walii koszt studiów to również ok. 9 tys. funtów, a rząd finansuje blisko 2/3 tej kwoty. W Szkocji Polacy studiują za darmo.
Jakich zmian w warunkach studiów zagranicznych mogą spodziewać się studenci z Polski po zakończeniu okresu przejściowego? W tej chwili ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Będzie to zależne od polityki, jaką przyjmie rząd brytyjski w stosunku do obywateli UE przyjeżdżających do UK już po zakończeniu okresu przejściowego. Niewykluczone jest także porozumienie dotyczące tej kwestii w ramach przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.
 
Studia w Wielkiej Brytanii niezmiennie cieszą się największą popularnością wśród polskich maturzystów. Według danych Elabu, na przestrzeni  ostatnich lat liczba składanych tam aplikacji wrastała kolejno 200 i 105 proc. rok do roku. W nadchodzącym roku akademickim najwięcej rodaków spotkamy na londyńskim University of Westminster, Coventry i De Montfort.

Więcej informacji na elab.edu.pl

Nieuleczalna choroba, hospitalizacje przynoszące coraz więcej cierpienia, brak możliwości dalszego leczenia to tylko przykłady problemów, z którymi borykają się rodzice ciężko chorych dzieci. Często właśnie wtedy ulgę i wytchnienie przynosi hospicjum dziecięce. Los chorych dzieci nie jest obojętny ich rówieśnikom, którzy w ramach akcji Mini Lista Przebojów zbierają pieniądze na rzecz toruńskiego Hospicjum dla dzieci „Nadzieja”.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego nominowany do prestiżowej nagrody Europejskiego Urzędu Patentowego. Prof. Jacek Jemielity, prof. Edward Darżynkiewicz, dr Joanna Kowalska i współpracujący zespół naukowców otrzymali nominację do nagrody European Inventor Award w kategorii badania. Nominacje do nagród w pięciu kategoriach otrzymało tylko 15 spośród 530 wynalazków zgłoszonych z całego świata.

Warszawski Uniwersytet Medyczny ogłosił Ranking 100. naukowców WUM z najwyższym dorobkiem publikacyjnym w latach 2015-2017.

27 kwietnia w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej wybitni przedstawiciele świata polityki, mediów oraz bezpieczeństwa narodowego będą rozmawiać o naszym bezpieczeństwie wewnętrznym i zewnętrznym w obliczu nowych zagrożeń. Wśród naszych gości pojawią się m.in. Ludwik Dorn, Jacek Matuszak, Ppłk. Mariusz Rukat, Małgorzata Fraser czy Jacek Bartosiak.

18 kwietnia w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” i kazachstańskim Centrum Programów Międzynarodowych „Bolashak”. Podpis pod treścią dokumentu złożyli Waldemar Siwiński, prezes Fundacji oraz Zulfija Torebekova, wiceprezes „Bolashak”.

Drużyna studentów informatyki Uniwersytetu Warszawskiego zajęła 14. miejsce podczas tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC), które odbyły się w Pekinie.

Pracownia Ewaluacji Jakości Kształcenia UW opracowała Akademicki System Informacji, który dostarcza kandydatom na studia odpowiedzi na pytanie, czy mają szansę dostać się na wymarzony kierunek. Każdy zainteresowany może pobrać raporty, z których dowie się, ile punktów musieli zdobyć kandydaci na ubiegłorocznej maturze, aby stać się studentami.

Ukraińcy to najliczniejsza grupa studentów zagranicznych w Polsce, obecnie studiuje ich już u nas blisko 40 tysięcy. Trend ten nie maleje, a atrakcyjność polskiej oferty edukacyjnej była wyraźnie widoczna na międzynarodowych targach OCBITA ta KAP’EPA, które odbyły się w dniach 19-21 kwietnia w Kijowie. Przy wspólnym stoisku Study in Poland, gdzie prezentowały się 23 uczelnie z całej Polski, wciąż było tłoczno. Zadawano szczegółowe pytania o konkretne kierunki, wybrane uczelnie, specjalności i warunki rekrutacji.

Wczoraj w czwartek 19 kwietnia br. już po raz jedenasty polskie uczelnie techniczne zaprosiły uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz dziewiąty zrobiły to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. Maturzystki odwiedziły: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Częstochowską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Opolską, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Świętokrzyską i Politechnikę Wrocławską. Jak było ? Było kolorowo, głośno, merytorycznie i mocno informatycznie. Maturzystki i gimnazjalistki miały szansę uczestniczyć w spotkaniach ze studentkami, odwiedzić laboratoria uczelniane, poznać kariery wspaniałych kobiet – naukowczyń, inżynierek, badaczek i zainspirować się. A także zapoznać się z ofertą uczelni.

XIII edycję Olimpiady wygrał Wiktor Skowroński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego nr 40 w Warszawie. Opiekunem zwycięzcy jest Zygmunt Kawecki. W toku trzystopniowych eliminacji zdystansował on ponad 13 tysięcy uczniów, którzy zgłosili się do zawodów.

Koło Naukowe Przedsiębiorczości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego organizuje panel dyskusyjny dla studentów - “Jaką ścieżkę kariery obrać?”. Projekt ma na celu przybliżenie studentom jak wygląda praca w różnych działach na przykładach konkretnych firm, aby ułatwić im wybór dalszej ścieżki kariery. Prelegenci opowiedzą o swoich obowiązkach, zasadach funkcjonowania i kulturze organizacyjnej obszaru w którym pracują. Powiedzą o korzyściach i możliwościach jakie daje im konkretny dział. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby każdy student mógł  zadać pytania i dowiedzieć się konkretów, a także posłuchać o ofertach staży i praktyk jakie ich firmy mają do zaoferowania.

5 dni, 50 spotkań, warsztatów i paneli dyskusyjnych oraz 800 uczestników z całej Europy - tak w liczbach można przedstawić Spring Agorę, która odbędzie się w Krakowie w dniach  24-29.04.2018r.  Organizatorem jest krakowski oddział Europejskiego Forum Studentów AEGEE.

Najlepsze wydziały prowadzące kształcenie w 21 kierunkach technicznych zostały uhonorowane podczas uroczystej gali Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018, która odbyła się 17 kwietnia w hotelu Hilton w Warszawie. Finał Rankingu poprzedziło Międzynarodowe Forum Liderów Kształcenia Inżynierskiego z udziałem grupy rektorów uczelni z Kazachstanu.

W czwartek 19 kwietnia br. już po raz jedenasty uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz dziewiąty zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zakończyła się 12 kwietnia pierwsza seria spotkań z cyklu SciVal Forum Polska organizowanych wspólnie przez Elsevier i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". W tych spotkaniach wzięło udział prawie 200 przedstawicieli uczelni, a każdemu z wystąpień programowych towarzyszyła ożywiona dyskusja i pytania.

Andrzej Kudaj z Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej wygrał tegoroczną edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Zwycięstwo pozwoli mu na bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz możliwość rozpoczęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym na kilku renomowanych wydziałach Prawa w Polsce. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana jest od dziewięciu lat przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Zespół studentów Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: Adrianna Jagosz (VI rok kierunku lekarskiego), Oliver Piotr Firszt (VI rok kierunku lekarskiego), Marek Tułacz (V rok kierunku lekarskiego), Maksymilian Ogiela (V rok kierunku lekarskiego) oraz Tomasz Brachmański (III rok ratownictwa medycznego) zwyciężył w 6 Zawodach Symulacji Medycznej SUM WARS 2018, które odbyły się dziś (11 kwietnia) w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Do rywalizacji stanęły 4 drużyny. Każda z nich miała do wykonania trzy zadania.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt