REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


W dniu 28 października 2024 roku w Fondation Universitaire w Brukseli odbyło się seminarium informacyjne „Mechanizmy wsparcia dla polskich uczelni w uzyskiwaniu funduszy z programów badawczych UE” zorganizowane wspólnie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Biuro Promocji Nauki „PolSCA” Polskiej Akademii Nauk. W wydarzeniu wzięło udział 80 przedstawicieli polskich uczelni (w tym 12 rektorów i 25 prorektorów), sektora biznesowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jednostek Komisji Europejskiej oraz wojewódzkich biur regionalnych w Brukseli.

29 października 2024 roku w Brukseli, w siedzibie Business and Science Poland oraz Biura NCBR przy Rue Belliard 40, odbyło się seminarium pt. „Edukacja Inżynierów dla Innowacyjnej i Zrównoważonej Europy”. Wydarzenie, zorganizowane przez Techniczny Uniwersytet Danii (DTU) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy, zgromadziło przedstawicieli uczelni, przemysłu oraz decydentów politycznych z 15 krajów, co podkreślało jego międzynarodowy charakter. Celem seminarium było omówienie roli technicznych uniwersytetów w kontekście zrównoważonego rozwoju i innowacji w Europie.

W ocenie Krajowej Reprezentacji Doktorantów, mając na uwadze dużą skalę zjawiska dotyczącej wiz, wyrażamy obawy, czy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej dysponuje odpowiednimi zasobami, które umożliwią w przepisanym prawem okresie dokonać właściwej weryfikacji dokumentów, bez uszczerbku dla innych zadań Agencji. Konieczne jest zatem zapewnienie takich środków, które zniwelują ryzyko przewlekłości prowadzonych postępowań - przekazała swoją opinię Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

Zwracamy uwagę, że przepisy wprowadzają wykaz osób przyjętych na studia, który obejmuje zarówno cudzoziemców (zob. nowy art. 343a ust. 1 pkt 3 i 4 p.s.w.n.), jak i obywateli polskich. Zakres danych gromadzonych w nowym wykazie wydaje się szerszy niż wymagany z punktu widzenia wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w uwagach wystosowanych przez dr hab. Jarosława Protasiewicza, dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji-Państwowego Instytuty Badawczego.

Rada Główna uważa, że projekt jest niedopracowany: być może cel zostanie częściowo osiągnięty, niemniej odbędzie się to nieproporcjonalnie dużym kosztem rozwoju szkolnictwa wyższego oraz umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytutów badawczych. Co więcej, projekt w wielu aspektach uruchamia niepotrzebną machinę biurokratyczną, nie uszczelniając jednocześnie granic, dlatego w obecnym kształcie Rada Główna opiniuje go negatywnie - przekazał w liście prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas spotkania z rektorami uczelni niepublicznych minister Dariusz Wieczorek podkreślił, że współpraca oparta na otwartości i wspólnych celach może znacząco podnieść jakość kształcenia, a także zwiększyć możliwości rozwojowe ośrodków akademickich. Szef MNiSW zaznaczył, że wspieranie takiego rozwoju to inwestycja w przyszłość kraju, a utrzymanie dobrych relacji pozwala lepiej reagować na aktualne potrzeby edukacyjne.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!