MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Po podpisaniu porozumienia o współpracy między Collegium Civitas a Instytutem ONZ ds. Szkoleń i Badań (UNITAR) w czerwcu 2020 r. obie instytucje połączyły siły organizując tegoroczną edycję programu Szkoły Letniej „Security and Society in the Information Age”.

Kiedy w maju 2005 roku Zgromadzenie Plenarne KRASP podjęło decyzję o uruchomieniu – wspólnie z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” – programu Study in Poland mającego na celu promocję polskich uczelni za granicą i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce, kształciło się u nas 8829 studentów zagranicznych. Obecnie jest ich ponad 83 tysiące.

Jak wobec wyzwań wynikających z COVID-19 powinny zachować się polskie uczelnie, aby nieuchronne krótkoterminowe ograniczenia i straty w zakresie umiędzynarodowienia nie stały się nieodwracalne? 

Przygotowania do szóstej edycji edycji ERC Space and Robotics Event wkraczają w kulminacyjną fazę. To jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który dojdzie do skutku w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Do ścisłego finału ERC, który odbędzie się w dniach 11-13 września 2020 roku zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów świata. Za niecały miesiąc zmierzą się w dwóch konkurencjach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które umożliwią im zdalny udział w zawodach. Na czym polega formuła hybrydowa ERC 2020?

Od 14 lat Perspektywy przygotowują we wrześniu największe targi edukacyjne w Polsce. Salon Maturzystów - miejsce spotkań matury ze studiami – organizujemy, tradycyjnie, w najlepszym momencie, bo na starcie roku szkolnego, na chwilę przed deklaracją w sprawie przedmiotów maturalnych i w okresie “przymiarek” do wyboru kierunku studiów i uczelni. W tym czasie, gdy uczeń ostatniej klasy liceum/technikum marzy już o wyprawie do miasta akademickiego i tęskni do samodzielnego życia z dala od domu.

W dniach 17-30 września odbędzie się 14. edycja Salonu Maturzystów Perspektywy – corocznego wydarzenia, podczas którego matura „spotyka się” ze studiami. Tym razem, ze względu na sytuację epidemiczną, będą to spotkania online. Podczas dziesięciu salonów, skorelowanych z zasięgiem okręgowych komisji egzaminacyjnych, uczniowie najstarszych klas liceów i techników uzyskają od ekspertów OKE wiedzę o egzaminie maturalnym 2021, a od uczelni z całej Polski – informacje o przyszłorocznej rekrutacji na studia.

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza na dzień otwarty ONLINE –  5 września 2020 o godz. 12:00. Wydarzenie odbędzie się online na Facebooku uczelni: https://www.facebook.com/kozminski/

Dla niektórych to historyczny moment i znak, że kadencja rektorska 2020-2024 będzie przełomowa, jeśli chodzi o równy dla obu płci dostęp do najwyższych stanowisk na polskich uczelniach. Dla innych to tylko potwierdzenie zasady, że gdy nadchodzą niepewne czasy i wyjście z kryzysu wymaga wysiłku, szuka się do roboty kobiet… Jedno jest pewne: wybór aż 13 kobiet na rektorki publicznych uczelni akademickich sporo namieszał w świecie szkolnictwa wyższego, ale też obnażył smutną prawdę: diversity to dla nas słowo wciąż obce.

W polskich uczelniach 1 września pojawią się nowi rektorzy wybrani na kadencję 2020-2024. Kim są jako grupa? Jakie mają doświadczenia? Czym odróżniają się od poprzedników?

Rok temu pierwszego dnia szkoły można było obliczyć precyzyjnie liczbę dni do matury. Pandemia wysłała te obliczenia w kosmos. W roku szkolnym 2020/21 będziemy zatem ostrożniejsi w planowaniu, ale jedno nie budzi wątpliwości: przygotowania trzeba rozpocząć od pierwszego dnia (no – tygodnia!) nauki.

Jak wytłumaczyć klientowi, że biały jest naprawdę biały? Do czego służy czerwony przycisk? I czy w epoce, w której nowoczesne technologie opanowały już niemal każdy zakątek naszego życia, programistę da się w ogóle jeszcze czymś zaskoczyć? Okazuje się, że tak. Przykłady nietypowych zleceń w branży IT zebrała szkoła programowania online Kodilla.com.

 Wielokrotnie w wypowiedziach o Politechnice Śląskiej, ostatnio z okazji 75. lecia uczelni, rektor Arkadiusz Mężyk podkreślał, że o kierunku rozwoju uczelni decyduje cała wspólnota i tylko od niej zależy, czy będzie to rozwój dynamiczny i zwieńczony sukcesami. Profesor zasygnalizował także, że w nadchodzącej kadencji głównymi zadaniami będzie optymalizacja funkcjonowania uczelni w zakresie realizowanym wewnątrz uczelni, w tym doskonalenia procesu dydaktycznego, oferty dydaktycznej, rozpoznawalności międzynarodowej oraz pełna realizacja programu „Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza”.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” ogłasza, dziewiątą edycję konkursu „Indeks Marzeń”, realizowanego w ramach projektu Akademia Odnalezionych Nadziei. Konkurs jest skierowany do osób z niepełnosprawnością, które chcą rozwijać swoje pasje i realizować ambicje. Ma on za zadanie ułatwić rozpoczęcie lub kontynuowanie edukacji na uczelni wyższej poprzez przyznawanie stypendium 9000 zł (900 zł x 1000 brutto) w roku 2020/2021. „Indeks Marzeń” realizujemy od 2011 roku.

Dzięki Nagrodzie Nobla uzyskanej przez Olgę Tokarczuk, Uniwersytet Warszawski poprawił swoją pozycję w Rankingu Szanghajskim 2020 i wskoczył ponownie do grupy 301-400 najlepszych uczelni świata. Sukcesem jest pojawienie się w rankingu Politechniki Gdańskiej (dzięki zaliczeniu prof. Jacka Namieśnika, zmarłego w ubr. rektora PG do grupy Highly Cited Researchers za rok 2019). Inne polskie uczelnie pogorszyły swoje pozycje.

W rozpoczynającym się właśnie jesiennym semestrze spośród ok. 5 000 amerykańskich koledży tylko jedna czwarta zdecydowała się na prowadzenie zajęć w normalnym trybie „twarzą w twarz”. Zdecydowana większość uczelni prowadzić będzie naukę na dystans. O ile sama decyzja o nauce online spotkała się ze zrozumieniem, to informacja, że każą sobie one płacić za naukę na odległość tyle samo co w normalnym trybie, rozsierdziła studentów i rodziców.

Na uroczystość ukończenia uniwersytetu przychodzą dumni rodzice i dziadkowie. Kiedy na początku sierpnia rektor Uniwersytetu Palermo na Sycylii, Prof. Fabrizio Micari wręczył dyplom Giuseppe Paternò, nowo upieczony absolwent gratulacje odbierał od… swojego prawnuka i czwórki wnuków!

Jaki efekt wywrze COVID-19 na wyniki rankingów? Czy spadki uczelni są nieuniknione? Jak dostosować metodologię do istniejącej sytuacji?  Richard Holmes, ekspert ds. rankingów oraz wydawca University Ranking Watch blog, nie kryje obaw o przyszłość. Jego zdaniem znane uczelnie będą musiały walczyć o utrzymanie swoich miejsc w rankingach.

Universities UK, organizacja zrzeszająca 137 uczelni angielskich szkockich i walijskich, uruchomiła na początku sierpnia, we współpracy z dużą firmą medialną, szeroką kampanię mającą na celu zachęcenie jak największej liczby absolwentów szkół średnich do podjęcia studiów. Kampania pod nazwą #2020MADEUS ma za zadanie dotrzeć do młodzieży, wykorzystując takie kanały jak: Instagram, Facebook i YouTube.

Według ekspertów Indie są już gotowe, by stać się największym rynkiem studenckim ze względu na szybko rozwijającą się i aspirującą klasę średnią, szukającą możliwości studiowania za granicą. Mimo COVID-19 młodzi Hindusi wciąż chcą studiować za granicą, ale są bardziej ostrożni z wyborem zarówno kraju, kierunku, jak i uczelni.

Jak wynika z badania Schengen Visa ponad 50% cudzoziemców nie będzie zainteresowanych zajęciami online, jeżeli uczelnie postawią na tę formę nauczania. Studenci obawiają się również, że mimo uczęszczania wyłącznie na zajęcia online, trzeba będzie uiścić pełną opłatę za studia.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!