MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Megawidowisko „Niebo”, największe w Europie Silent Disco i „Słuchowisko” z udziałem aktorskich gwiazd w Hali Stulecia to tylko część wydarzeń, które zachęciły prawie 100 tysięcy mieszkańców Wrocławia do wspólnego celebrowania finału Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocławianie tłumnie odwiedzali wystawy w galeriach i muzeach, w restauracjach dużym zainteresowaniem cieszyły się potrawy z „Wrocławskiej Książki Kucharskiej”, a uwagę przechodniów przyciągały parady i spektakle uliczne. Wrocław pokazał, że Europejska Stolica Kultury to nie tylko jednoroczny tytuł. „ESK jest w nas” - śpiewał przecież Chór Komentujących Wrocławian podczas gali Weekendu Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016!

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf otrzymał prestiżowe wyróżnienie Chińskiego Państwowego Biura Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego HANBAN "za wybitne i nieocenione zasługi dla Instytutu Konfucjusza".

Po raz trzeci PKO Bank Polski został laureatem nagrody „Bank of the Year in Poland”. To prestiżowe wyróżnienie w branży finansowej pokazuje, że działania Banku znajdują uznanie również za granicą. To jednocześnie cenna wskazówka dla młodych ludzi, którzy myślą o rozwoju kariery zawodowej w finansach.

Przedstawiciel laureata konkursu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: kierownik zespołu prof. Marek Kwiek podczas uroczystości. Gala konkursu na założenia do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym „Ustawa 2.0” odbyła się 3 06.2016 r. w siedzibie MNiSW w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański 03.06.2016.

Strumień środków na naukę akademicką powinien być skoncentrowany i trafiać do najlepszych. Polskę stać na kilka uczelni flagowych, które będzie widać w świecie - mówi prof. Marek Kwiek. Jego zespół jako pierwszy rusza z konsultacjami ws. założeń nowej ustawy o uczelniach.

Pomysłodawcy - Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - zapraszają do udziału w piątej już edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu marketingu internetowego. Nagrodami są uczestnictwo w studiach podyplomowych  SGH oraz płatne praktyki zawodowe. 

Które licea i technika przygotowują najlepszych maturzystów i laureatów olimpiad przedmiotowych? Odpowiedź na to pytanie przyniesie Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych, który już w styczniu 2017 zostanie opublikowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

Sześć polskich uczelni, których publikacje miały w ostatnich trzech latach największy wpływ na postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie, zostało uhonorowanych nagrodami ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2016. Nagrody wręczył Jarosław Gowin wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas Gali konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą, która odbyła się 1 grudnia w Warszawie.

Czwarta edycja konkursu dla młodych tłumaczy dobiegła końca. Zmagania zorganizowane przez Agencję Tłumaczeń i Szkołę Języków Obcych Skrivanek zakończyły się wielkim finałem, który odbył się 2 grudnia br. na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

700 stypendiów na pierwszy rok studiów otrzymali studenci pochodzący z małych miejscowości, z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczęli w tym roku studia dzienne. 23 listopada w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja piętnastej edycji Programu Stypendiów Pomostowych.


Od lewej: prof. M. Kleiber, b. prezes PAN, prof. M. Pałys, rektor UW, prof. K. Diks, przewodniczący PKA, W. Siwiński, prezes Fundacji Perspektywy, J. Gowin, wicepremier, minister NiSW, prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP, rektor PW

20 polskich uniwersytetów i politechnik znajduje się w prestiżowej grupie "Top-1000" międzynarodowych rankingów akademickich. Polskie uczelnie zajmują też wysokie pozycje wśród "Top-200" najlepszych na świecie w poszczególnych dziedzinach. Ale ambicje i możliwości środowiska akademickiego są większe.  Dyskutowano o tym podczas konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą zorganizowanej wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polską Komisję Akredytacyjną i Fundację Edukacyjną „Perspektywy" w dniach 1-2 grudnia w Warszawie.

Najlepsze szkoły biznesowe z Europy Środkowej już doganiają swoich konkurentów z Zachodu, choć jeszcze pewien dystans dzieli je od pierwszej dziesiątki, którą w tym roku otwierają HEC Paris, London Business School, Uniwersytet Bocconi i Uniwersytet St. Gallen. Największe szanse na awans do europejskiej „ligi bluszczowej” ma Akademia Leona Koźmińskiego, która jest liderem regionu.

Profesor Paul Levinson, światowej sławy medioznawca, będzie gościem Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Już 8 grudnia o godz. 15.00 wygłosi (via Skype) wykład poświęcony nowym mediom. Wstęp ma charakter otwarty, lecz liczba miejsc jest ograniczona – dlatego organizator prowadzi rejestrację. Dla tych, którzy nie mogą się stawić osobiście, przewidziano streaming wykładu.

Laureatem szóstej edycji „Złotego Medalu Chemii” został Michał Magott, młody naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwycięzca, oprócz medalu, otrzymał nagrodę finansową wartości 10 tys. złotych, ufundowaną przez firmę DuPont.

Naukowy survival pod postacią gry tekstowej to pierwsze zadanie, które czeka na nastolatków w rekrutacji do 3. edycji programu ADAMED SmartUP. Wcielając się w rolę astronauty na jednym z księżyców Jowisza, każdy uczestnik programu musi wykazać się nie lada wiedzą i pomysłowością, aby wydostać się z pułapki. Na tych, którzy najlepiej poradzą sobie z tą misją, czekają wyjątkowe nagrody – obóz naukowy i stypendium marzeń.

Przedstawiciele głównych międzynarodowych rankingów akademickich podzielą się swoimi doświadczeniami z rektorami polskich szkół wyższych podczas konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie” (Warszawa, 1-2 grudnia).

To jubileuszowa edycja jednej z największych studenckich inicjatyw charytatywnych w kraju, która rokrocznie przyciąga ok. 2500 osób. Już 20 grudnia na scenie warszawskiego klubu Palladium wystąpią artyści, wybrani na przesłuchaniach, z nowymi odsłonami świątecznych utworów. Podczas koncertu będzie można również wziąć udział w  świątecznej Loterii i kiermaszu słodkości oraz Licytacjach fantów przekazanych przez polskich artystów, sportowców czy polityków.

W ostatnią środę odbyło się uroczyste  podsumowanie pierwszej w Polsce akademii start-upowej dla kobiet – Girls go start-up! Academy. Dziewczyny przez 6 miesięcy pod okiem wybitnych Mentorek -kobiet działających w obszarze nowych technologii, nauk ścisłych i ekspertek w dziedzinie start-upów pracowały nad swoimi pomysłami na biznes. W ramach programu powstało aż 18 start-upów! W trakcie spotkanie podsumowującego dziewczyny miały okazje zaprezentować swoje pomysły na firmę, a także wysłuchać porad i inspiracji  kobiet sukcesu działających w obszarze innowacyjnego biznesu.

Nowa wersja aplikacji mobilnej „Study in Poland”, przeznaczonej dla osób zainteresowanych studiami w naszym kraju, została rozszerzona o nową funkcjonalność – „Feel at Home”. Dzięki niej potencjalni studenci dowiedzą się, ile osób z ich kraju studiuje na danej uczelni w Polsce.

Na Politechnice Poznańskiej w Katedrze Sieci Telekomunikacyjnych Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji zainaugurowano Akademię Huawei (HAINA). To jedyny tego typu program szkoleniowy w zakresie rozwiązań technologii informacyjno-komunikacyjnych w Polsce.

Kształt przygotowywanej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) będzie zapewne w najbliższych miesiącach głównym punktem zainteresowania debaty o internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt