MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Cudowna melina  Kazimierz Orłoś

pogaducha mPierwszej lekturze tej książki, przed laty, towarzyszył dreszczyk emocji. Nic dziwnego. Odrzucona z przyczyn politycznych przez cenzurę nie doczekała się publikacji w krajowym wydawnictwie. Poznaliśmy ją dzięki nieocenionej paryskiej Kulturze1, potem to emigracyjne wydanie z 1973 roku upowszechniło się dzięki przedrukom w tzw. drugim obiegu. Cudowna melina Kazimierza Orłosia, bo taki jest tytuł tej powieści, opowiada o czasach, dla młodszych, współczesnych czytelników, prehistorycznych. Akcja bowiem toczy się w Polsce, u progu lat siedemdziesiątych. Jej zbiorowym bohaterem jest społeczność niewielkiego powiatowego miasteczka, gdzieś zapewne na Podkarpaciu. I władza. A właściwie: przede wszystkim władza. Również i ta, której pod żadnym pozorem nie wolno było wówczas krytykować – partyjna.

Być może znacie ją z The Voice of Poland, może z Teatru Rampa w Warszawie albo z poprzednich dwóch płyt – Kamyk zielony lub z Idę. Możliwe także, że jeszcze o niej nie słyszeliście w ogóle, a w takim razie powinniście to jak najszybciej zmienić.

Karol Górnowicz studiował na programie magisterskim CEMS w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Rotterdam School of Management. Przez ostatni rok pełnił funkcję Prezydenta w Global CEMS Student Board. Dwa miesiące spędził na George Mason University w Waszyngtonie i the US Small Business Administration jako stypendysta Paderewski Scholarship Fund. 

handcuffs t

Najbardziej obleganym kierunkiem w całej Polsce okazała się w tym roku akademickim nowo utworzona przez Uniwersytet Gdański  kryminologia. Na jedno miejsce kandydaci złożyli ponad 43 podania. Na studia stacjonarne przyjęto aż 50 osób a na zaocznych podjęło naukę 358.

forum hz gal 2forum hz t

5 grudnia zakończyła się trzecia edycja Forum Handlu Zagranicznego, pod hasłem: Bezpieczeństwo w obrocie międzynarodowym – szanse i bariery rozwoju eksportu polskiego poza UE. Konferencja naukowa została po raz kolejny zorganizowana przez Koło Handlu Zagranicznego przy współpracy z Katedrą Handlu Zagranicznego.

87 studentów szkół artystycznych otrzymało Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

kozminski t

Akademia Leona Koźmińskiego obroniła ubiegłoroczną, 37. pozycję w głównym rankingu dziennika „Financial Times” najlepszych szkół biznesu w Europie. Jest jedyną uczelnią z Polski, która w tym roku znalazła się w tym prestiżowym zestawieniu.

artykuł sponsorowany

Twórcy programów studiów i nauczyciele akademiccy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wiedzą doskonale – kandydatów i studentów interesuje nie tylko przebieg nauki, ale również to, co będą robili po obronie pracy dyplomowej. Uniwersytet skoncentrowany na ogólnoakademickich profilach studiów dba więc szczególnie o to, aby kształcić w coraz większej zgodzie z rytmem przemian gospodarczych, społecznych i kulturowych – nie tylko na wielkopolskim rynku pracy.

W dniu 2 grudnia 2013 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie Koła Naukowego Kryminologii. Prezentację przygotowaną przez członków poprzedził wykład gościa specjalnego – Pana Profesora Wojciecha Zalewskiego, pt. „Przestępca niebezpieczny – aktualny problem polityki kryminalnej”.

Zapraszamy na konferencję Prosumpcjonizm pop-przemysłów. Analiza polskich przedsiębiorstw z branży rozrywkowej - 5.12.2013 r. o godz. 12.00 w Collegium Civitas (XII p. PKiN).

Fundacja Wiedza Lokalna oraz Collegium Civitas zapraszają na konferencję podsumowującą roczny projekt badawczy Prosumpcjonizm pop-przemysłów. Analiza polskich przedsiębiorstw z branży rozrywkowej.

chemia gold t

Złoty Medal i 10 tysięcy złotych otrzymał Michał Papaj z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w trzeciej edycji konkursu dla młodych naukowców „Złoty Medal Chemii”.

Nowe oferty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. A. Komeńskiego w Lesznie to kolejny dowód na aktywny dialog edukacyjny, tworzenie warunków rozwoju dla wielkiego potencjału, jakim są Wielkopolanie.

To już nie rewolucja internetowa, to codzienna rzeczywistość. Bez Internetu nie możemy się obyć.

Wiele osób sądzi, że studenci kierunku „wychowanie fizyczne” przez cały czas ćwiczą i rzeźbią swoje ciała nie zważając na potrzeby i rozwój umysłu. Nic bardziej mylnego! Sprawność ciała jest oczywiście ważna na tych studniach, zwykle sprawdza się ją przy przyjmowaniu kandydatów, ale to tylko część wielkiej całości. Bo absolwent tego kierunku ma uczyć innych, w jaki sposób dbać o ciało i jak się nim zajmować, by służyło jak najdłużej. Wszak w zdrowym ciele zdrowy duch!

Etnologia i pedagogika to tradycyjne kierunki uniwersyteckie, jednak nowe, dostosowane do potrzeb rynku pracy specjalności nadają im zupełnie inny wymiar.

Studia chemiczne są wymagające, ale niesamowicie otwierają oczy na otaczający nas świat. I dają dobre perspektywy na pracę po studiach.

Uczelnia powstała 8 czerwca 1968 roku jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie. Jest jedyną publiczną uczelnią techniczną na Pomorzu Środkowym i jedyną politechniką w województwie zachodniopomorskim.

Wielki Liberace i Kamerdyner to dwa filmy o Ameryce. O nadziejach, perspektywach i wizji szczęścia mieszkańców kraju wielkich możliwości.

piggy bank t

W ubiegłym roku po raz ostatni można było podjąć za darmo drugi kierunek studiów. Od teraz każdy, kto się na to zdecyduje, będzie musiał płacić. Są jednak wyjątki. Nowe zasady są dość złożone. Żeby być dokładnym, to płacimy niezupełnie za kierunek, a za punkty ECTS, które należy uzbierać, by zaliczać poszczególne semestry.

W roku akademickim 2014/15 na Uniwersytecie Rzeszowskim ma ruszyć kierunek lekarski. Deklarację współpracy w tej sprawie podpisał rektor uczelni, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa i prezydent miasta.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt