MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W  nowym roku akademickim zapraszamy na kolejną edycję Kobiecych Podwieczorków Technologicznych. Studentki, doktorantki, a także absolwentki kierunków technicznych i ścisłych po raz 6. będą miały okazję poznać inżynierię od praktycznej strony. Tym razem będziemy gośćmi w Firmie Cemex Polska, która jest globalnym liderem w produkcji cementu, betonu towarowego i kruszyw i która od lat dostarcza innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej.

13 października 2016 roku o godzinie 14:30 w warszawskiej Akademii Finansów i Biznesu Vistula odbędzie się otwarty wykład „Przyszłość Europy” wygłoszony przez Guya Verhofstadta – byłego premiera Belgii, obecnie posła do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Sojuszu Liberałów i Demokratów w Europie (ALDE).

MWSLiT we Wrocławiu rozpoczęła współpracę z przedsiębiorstwem ‘Wega A’ z Kalisza. We wrześniu uczelnia podpisała umowę dotyczącą wspólnej organizacji studiów o profilu praktycznym. Firmę reprezentował Dyrektor Zarządzający Dariusz Wasilewski, uczelnię Kanclerz dr Marcin Pawęska.

Polski Komitet Normalizacyjny w roku szkolnym 2016/17 organizuje po raz piąty Ogólnopolski Konkurs „Normalizacja i ja” – tym razem pod hasłem: „Normy gwarantem bezpieczeństwa produktów”. Konkurs skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych wszelkich typów z całej Polski.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne zostały wyróżnione przez magazyn Bloomberg Businessweek prestiżową nagrodą Business Premium za wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w edukacji. W tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu Business Premium, w którym nagradzane są firmy oferujące usługi wyróżniające się jakością, nowoczesnością i dopasowaniem do potrzeb klientów.

Nawet 5 000 zł dofinansowania dla studentów i młodych absolwentów – trwa Stypendium z Wyboru. Chcesz się rozwijać zawodowo, ale brakuje Ci odwagi i odpowiedniego wsparcia finansowego? Teraz masz szansę zrealizować swoje marzenie – trwa V edycja Stypendium z Wyboru, programu, w ramach którego dotychczas przekazano studentom i absolwentom ponad 320 000 zł na realizację ich projektów.

Pod hasłem „Przywództwa w biznesie” ruszyła nowa edycja Olimpiady Przedsiębiorczości. W zawodach zdobyć można nie tylko wiedzę i nowe umiejętności, ale też indeksy SGH i Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Do udziału zaproszona jest młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym. Zapisy trwają do 31 października br.

W polskich uczelniach rozbrzmiewa uroczyste Gaudeamus. Szkoły wyższe rozpoczynają nowy rok akademicki. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszej polskiej uczelni, inauguracja odbyła się po raz 653. Uniwersytet Warszawski rozpoczął nowy rok w dwusetlecie swego powstania (rocznica przypada 19 listopada). Po inauguracji są już Politechnika Warszawska i Politechnika Śląska, SGGW, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Teatralna w Warszawie. We wtorek, 4 października nowy rok akademicki rozpoczynają m.in. Politechnika Łódzka, Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Na zdjęciu: Inauguracja na Politechnice Warszawskiej

25 młodych kobiet – maturzystek i studentek kierunków informatycznych z uczelni w całej Polsce otrzyma 5 października stypendia programu "Nowe technologie dla dziewczyn". Wybrano je spośród ponad 600 kandydatek. "Nowe technologie dla dziewczyn" to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Firma Intel Technology Poland wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy już po raz drugi zaoferowała maturzystkom i studentkom kierunków technicznych unikatowy program wspomagania ich rozwoju.

Ruszył największy w Europie obóz dla studentek chcących tworzyć przyszłość nowych technologii. Najzdolniejsze z najzdolniejszych - 120 studentek informatyki z 15 pol-skich uczelni technicznych przyjechało do Wilkas na Mazurach by wziąć udział w pierwszym w Polsce i zarazem największym w Europie obozie dla dziewczyn w ICT. - To jest takie miejsce, które ma gromadzić fajne, utalentowane, ambitne i otwarte dziewczyny studiujące kierunki związane z nowymi technologiami. To wy, Wasze pokolenie, i konkretnie Wasza grupa tworzyć będziecie przyszłość nowych technolo-gii! Bo one bardzo, bardzo potrzebują kobiet i ich świeżego spojrzenia i świetnych pomysłów. A także zaanagażowania i odpowiedzialności. - powiedziała podczas uroczyste inauguracji obozu dr Bianka Siwińska, dyrektor Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - Intel bardzo angażuje się w inicjatywy prokobiece, a ten obóz to ważny element działań mających na celu zbudowanie ekosystemu wspierającego talenty dziewczyn w bardzo szerokim planie - dodała Izabela Pastuszyńska z Intel Polska. - Chcemy być częścią wielkich zmian, jakie niesie ze sobą szersza obecność ko-biet w branży informatycznej - i je współtworzyć.

Uroczysta Gala Jubileuszowa uświetniająca obchody 60-lecia istnienia i działalności Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland odbędzie się 12 listopada 2016 r. w hotelu Novotel Warszawa Centrum.

Zakończyło się już 12 z 16 tegorocznych Salonów Maturzystów Perspektywy 2016. Łącznie wzięło w ich udział ok. 100 tys. uczniów najstarszych klas liceów i techników. Kampania trwa do końca września - w przyszłym tygodniu odbędą się jeszcze salony w Krakowie (UJ, 26-27.09), Wrocławiu (PWr., 28-29.09), Gdańsku (UG, 29-30. 09) i Opolu (PO, 30.09). Serdecznie zapraszamy!

W tym roku już po raz 10. zostanie otwarta Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków „IWIS 2016”. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Urzędem Patentowym RP i Politechniką Warszawską. Wystawa po raz kolejny została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

12 września rozpoczęła się rejestracja zgłoszeń do Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG) na portalu www.sigg.org.pl. Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. SIGG to największy ogólnopolski projekt mający na celu zainteresowanie uczniów zasadami funkcjonowania rynków kapitałowych, giełdy, inwestowania oraz oszczędzania długoterminowego. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację im. Lesława A. Pagi oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Szkoła Mistrzów Reklamy, kształcąca przyszłych pracowników agencji reklamowych, wprowadza system opłat "po nauce". Oznacza to, że studenci zaczną spłacać koszty edukacji dopiero po znalezieniu pracy.

Młodzi Polacy za sterami kosmicznych łazików

Łaziki od ponad trzydziestu lat  badają odległe ciała niebieskie, osiągając fenomenalne rezultaty obserwacji i pomiarów. Są jak naładowane elektroniką przenośne laboratoria, którymi steruje się z Ziemi. Jak przygotować misję łazików na Marsie? Konkurs Remote Mars Yard, organizowany w ramach programu edukacji kosmicznej ESERO, to szansa, aby wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars i poznać ich pracę od podszewki.

Zadaniem uczestników będzie stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy wezmą udział w symulowanym lądowaniu na Marsie. Zbadają tam jeden z marsjańskich kraterów, przez Internet sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim. Zespoły składające się z uczniów gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych w wieku od 13 do 20 roku życia, wraz z opiekunem, będą konkurować ze sobą na przestrzeni paru miesięcy o miano najlepszych badaczy czerwonej planety. Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space. Są to eksperci wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i uczestniczący w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do obsługi łazików wystarczy dowolny komputer z przeglądarką i średniej szybkości łączem internetowym. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz unikalne warsztaty przygotowane przez firmę ABM Space mające zaznajomić zwycięzców z tajnikami pracy konstruktorów łazików.

Pierwsza edycja konkursu Remote Mars Yard przyciągnęła aż 25 zespołów z całej Polski. Rejestracja do drugiej edycji rusza już teraz i potrwa do 30 września 2016 r. Rejestracja na stronie http://esero.kopernik.org.pl/?page_id=1415. Wielki finał będzie miał miejsce od połowy listopada do początku grudnia.

Edukacja z Kopernikiem

Biuro ESERO-Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, a ściślej w planetarium „Niebo Kopernika” i Pracowni Edukacji CNK. Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym jest jednym z priorytetów Centrum, a dotychczasowa działalność pokazała, jak wiele obie strony mogą razem zrobić, by zmieniać polską szkołę na lepsze. Warsztaty i projekty edukacyjne ESERO pomagają nauczycielom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności prowadzenia zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez Kopernika pomoce dydaktyczne, dostępne na stronie www.esero.kopernik.org.pl. CNK poszukuje nowych form działań, bada
i testuje innowacyjne rozwiązania edukacyjne oraz wspiera ich wdrażanie. Każdego roku milion osób odwiedza Kopernika i uczestniczy w jego przedsięwzięciach. Przecinają się tu drogi rodzin z dziećmi, nauczycieli i uczniów, ludzi nauki, sztuki, biznesu, młodzieży i dorosłych, lokalnych aktywistów oraz światowych innowatorów. Centrum rozwija kluczowe kompetencje i umiejętności, potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie, a także postawy pożądane na rynku pracy.

 

Coraz częściej biznes podejmuje współpracę z uczelniami. Korzystają na niej wszystkie strony. Dla firm to okazja do zdobycia przedsiębiorczych, kreatywnych i otwartych na zmianę pracowników oraz budowy pozytywnego wizerunku pracodawcy. Uczelnie zyskują w społeczności akademickiej opinię szkół zaangażowanych w rozwój studentów i zainteresowanych przyszłością swoich absolwentów na rynku pracy. Natomiast studentom taka współpraca uchyla drzwi do rozwoju kariery zawodowej.

28 – 29 września br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie odbędzie się największe wydarzenie popularnonaukowe w powiecie nyskim – Piknik Naukowy, organizowany w ramach XII Nyskiego Festiwalu Nauki. Celem Festiwalu jest popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród młodzieży ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także wśród mieszkańców powiatu nyskiego. Festiwal to nie tylko dwa dni, to całoroczna współpraca Uczelni ze szkołami gimnazjalnymi, ponadgimnazjalnymi oraz ze środowiskiem miasta i powiatu, w tym także z przedsiębiorcami. Piknik Naukowy jest największym wydarzeniem organizowanym w ramach XII Nyskiego Festiwalu Nauki.

Nowa generacja dziewczyn w IT na największym obozie informatycznym w Europie

Najzdolniejsze z najzdolniejszych - 120 studentek informatyki z 15 polskich uczelni technicznych weźmie udział w pierwszym w Polsce i zarazem największym w Europie obozie dla dziewczyn, które tworzyć będą przyszłość nowych technologii. Będzie to dla nich niezwykła okazja do zgłębienia tajników zaawansowanego programowania, spotkania wybitnych mentorów i mentorek oraz zaplanowania kariery profesjonalnej i ścieżki rozwoju osobistego w branży technologicznej. Dziewczyny zaprojektują również portfolio działań na styku technologii oraz wyzwań społecznych i cywilizacyjnych i rozwiną swój potencjał przywódczy. Stworzą też network inspiracji i wzajemnego wsparcia, który stanowić będzie fundament dla ruchu wybitnych kobiet w IT.

W dniach 15-18 września 2016 roku w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, przy ul. Koszykowej 75, odbywać się będzie VI Kongres Młodych Matematyków Polskich. Jest to cykliczne spotkanie wybitnie uzdolnionych uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, służące wymianie doświadczeń na temat matematyki i jej zastosowań na wielu płaszczyznach. Poprzednie Kongresy Młodych Matematyków Polskich odbyły się w Warszawie - 2004, Poznaniu - 2008, Krakowie - 2010, Gdańsku - 2012, Zielonej Górze – 2014.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt