MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Świat jeszcze przez chwilę będzie zamknięty, ale umysły studentek kierunków technicznych i ścisłych pozostają stale otwarte. W myśl tego stwierdzenia Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" organizuje Women in Tech Days 2020 (27-29 kwietnia To wydarzenie ma nie tylko inspirować młode kobiety i wzmacniać ich motywację przy stawianiu pierwszych kroków w świecie tech, ale też dostarczać im doskonałej jakości merytorycznej wiedzy.

Rozwój technologii przyczynił się do tego, że nasze codzienne zachowania, nawyki uległy zmianie. Internet daje nam możliwość komunikowania się z rodziną, ze znajomymi, robienia zakupów, dokonywania opłat. A jak wyglądają współczesne metody nauczania czy podnoszenie kompetencji za pomocą jest efektywne i jak zachować wewnętrzną motywację i dyscyplinę w czasie pracy zdalnej?

Zapraszamy na ostatnie wykłady z cyklu Koźmiński ONLINE – wirtualne spotkania o różnorodnej tematyce! W okresie 21.04-29.04.2020, we wtorki i środy, o godz. 12.15, będzie dalsza możliwość wzbogacania swojej wiedzy w systemie wirtualnych zajęć, które poprowadzą wykładowcy z Akademii Leona Koźmińskiego.

15 kwietnia rozpoczęła się rekrutacja na rok akademicki 2020/2021 w Collegium Civitas. Uczelnia oferuje kandydatom unikatowe i nowoczesne specjalności, takie jak cyberbezpieczeństwo, digital marketing, bezpieczeństwo klimatyczne czy analityka danych, big data i kodowanie.

Obronę prac doktorskich online i przedłużenie o rok okresu ewaluacji działalności naukowej - m.in. takie rozwiązania zakładają przepisy dot. szkolnictwa wyższego i nauki zawarte w tzw. drugiej tarczy antykryzysowej, którą Sejm z senacką poprawką przyjął w czwartek w nocy.

Burzę wywołał komunikat MNiSW z 18 marca: Biorąc pod uwagę szczególną sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomenduje władzom uczelni rozważenie możliwości zawieszenia pobierania od studentów opłat za studia (wyróżnienie redakcji). Rekomendacja ma na celu ograniczenie obciążeń finansowych studentów w sytuacji wprowadzenia na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego i zamknięcia wielu miejsc takich jak np. lokale gastronomiczne, będące dla wielu studentów miejscem pracy. Przedstawiciele MNiSW apelowali przy okazji: - Pamiętajmy o wzajemnym wsparciu i solidarności!

Do końca kwietnia poznamy dziewięciu kolejnych rektorów wybranych na kadencję 2020-2024. Wybory odbędą się m.in. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i na Politechnice Śląskiej.

Wygrają te uczelnie i te grupy badawcze, które najwcześniej wyjdą z izolacji. Paradoksalnie, po pandemii prawdziwe procesy umiędzynarodowienia uczelni staną się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli pandemia w Polsce i w Europie Zachodniej przeciągnie się do jesieni czy zimy 2020, to jej konsekwencje dla współpracy międzynarodowej uczelni mogą być dalekosiężne. Nie bezpośrednio, ale pośrednio - poprzez wpływ na sektor finansów publicznych.

Sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że dopiero lipiec/sierpień pokażą nam na czym stoimy. Wierzę, że rekrutacja przebiegnie pomyślnie i w październiku przyjmiemy dużo nowych studentów z całego świata.

Rzeczywistość zmienia się jak w kalejdoskopie, liczy się więc rzetelność i tempo przekazywania informacji oraz „wyciągnięta ręka” o każdej porze dnia i nocy.

fot.PAP

Wojciech Murdzek - poprzednio sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, przez trzy kadencje prezydent Świdnicy, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej - objął tekę ministra nauki i szkolnictwa wyższego w momencie szczególnym, jak żaden z jego poprzedników.

Wojciech Murdzek został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nowy szef MNiSW to wieloletni prezydent Świdnicy, poseł na Sejm VIII i IX kadencji, działacz partii Porozumienie. Z wykształcenia jest inżynierem elektronikiem.

W tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną, Dzień Otwarty AGH będzie miał charakter wirtualny. Wydarzenie w formie transmisji on-line odbędzie się 17 kwietnia 2020 r. w godzinach 10.00-12.00. Zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału!

Kiedy świat nauki to za mało, warto otworzyć oczy na inne możliwości. To właśnie zrobiła dr Agata Szczeszak, która w programie Shesnnovation Academy założyła własny komercyjny startup Lumekko sp. z o.o. Spółka powstała w celu rozwijania innowacyjnych zastosowań luminescencji nanomateriałów.

Nie ma chyba kraju na świecie, który zyskiwałby finansowo na internacjonalizacji szkolnictwa wyższego więcej jak Australia. Edukacja jest, a raczej była, trzecim w kolejności towarem eksportowym, który przyniósł australijskiej gospodarce 37 mld dolarów australijskich w roku fiskalnym 2018/19. Stanowiło to 40 proc. całego eksportu usług.

Uczelnie stoją w obliczu wielu nowych wyzwań wynikających z kryzysu związanego z epidemią. Pojawia się szereg pytań związanych z rekrutacją – jak ją zorganizować, jak dobrze przedstawić ofertę edukacyjną, jak powinna przebiegać komunikacja między pracownikami a studentami oraz jak zapewnić odpowiednią liczbę kandydatów? Konieczne jest opracowanie nowej strategii działania dopasowanej do świata wirtualnego, w którym z konieczności żyjemy.

Podczas gdy służby medyczne całego globu walczą z pandemią choroby COVID-19, w Polsce w stan najwyższej gotowości postawione zostały także inne służby, dotąd jak się wydaje z ocalaniem znanej nam rzeczywistości niemające wiele wspólnego. To uczelniani informatycy, którzy wobec konieczności przejścia uniwersyteckiego świata w tryb online mają ręce pełne całkiem realnej roboty.

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w brytyjskie uczelnie. Universities UK, organizacja zrzeszająca 137 brytyjskich szkół wyższych, wymienia główne problemy spowodowane pandemią: brak dochodów z wynajmu akademików i obsługi (wyżywienie), utracone dochody z organizacji konferencji. Jednocześnie konieczne jest ponoszenie dodatkowych wydatków na wsparcie nauki online. Tylko w bieżącym roku akademickim przyniesie to uczelniom straty w wysokości 790 mln funtów (ponad 4 mld zł).

W czasach pandemii globalny sektor technologii stosowanej w branży edukacyjnej oraz edukacja online stoją zarówno przed największą szansą, jak i największym sprawdzianem. Część instytucji połączyła siły, by wesprzeć naukę zdalną na każdym poziomie nauczania. Jednak co do jej efektów, uczucia są mieszane.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!