MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2013 r. wyższym wykształceniem legitymowało się 267 tysiące osób niepełnosprawnych. To o 4 tysiące więcej niż rok temu. Jednak w dalszym ciągu średnia osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem (7,9%) jest dużo niższa, niż średnia wśród osób pełnosprawnych (21,8%). O tym, co zrobić, żeby wyrównać te statystyki rozmawiano 29 października na VII edycji ogólnopolskiej konferencji Pełno(s)prawny Student, organizowanej przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie.

W Polsce studiuje 29 172 studentów zagranicznych, połowa z nich to Ukraińcy i Białorusini – wynika z najnowszego raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Nowoczesne warunki kształcenia, ciekawe i przyszłościowe kierunki, rozbudowana baza domów studenckich – to tylko niektóre z atutów tworzących przyjazną atmosferę studiowania na Uniwersytecie Pedagogicznym. Siła Uczelni tkwi w studentach, odnoszących liczne sukcesy w różnych dziedzinach naukowych, a także w wysokim poziomie kadry dydaktycznej.

nuty t

Gdy wybierzesz się na uroczystą inaugurację roku akademickiego z pewnością usłyszysz ten utwór śpiewany przez uniwersytecki chór.

wat t

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie działa od 1951 roku. Jako uczelnia publiczna nadzorowana, przez Ministra Obrony Narodowej, Akademia kształci studentów i prowadzi badania naukowe.

Podczas wizyty w Brazylii, od 19 do 22 października 2013 r., przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, wiceprzewodniczący KRASP, JM Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki oraz wiceprzewodniczący KRUP, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys podpisali porozumienie między Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich a Krajową Radą Rozwoju Naukowego i Technologicznego (CNPq) Federacyjnej Republiki Brazylii. Na mocy tego porozumienia Polska przystąpiła do brazylijskiego programu stypendialnego „Ciência sem fronteiras” – „Nauka bez granic”.

Uniwersytet Warszawski wysłał najwięcej studentów do zagranicznych uczelni w ramach programu LPP - Erasmus w roku akademickim 2011/2012, ze wszystkich polskich szkół wyższych. Wśród uczelni europejskich UW zajął siódme miejsce.

Już po raz ósmy młodzi informatycy z całej Polski zmierzą się z wyzwaniami algorytmicznymi przygotowanymi specjalnie dla nich w ramach VIII Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. 4 listopada 2013 swoje zmagania rozpoczną drużyny, a 17 listopada 2013 indywidualny zawodnicy. W olimpiadzie może wziąć udział każdy gimnazjalista i uczeń szkoły podstawowej – zawody I etapu realizowane są online, poprzez platformę edukacyjną.

Jednym z najważniejszych trendów, który pojawił się w ostatnich latach na rynku pracy w Polsce jest wzrost zainteresowania elastycznymi formami zatrudnienia. Wśród nich wymienić można między innymi umowy o pracę na czas określony oraz umowy zlecenia i umowy o dzieło. Potocznie określane są one mianem „umów śmieciowych”. Czy rzeczywiście nadają się one jedynie do kosza? Swoją opinię w dyskusji wyrażą Zuzanna Ajchel oraz Marcin Wroński – laureaci Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

Studia Executive MBA prowadzone przez warszawską Akademię Leona Koźmińskiego znalazły się na 47. miejscu wśród 100 czołowych programów tego typu na świecie, według rankingu opublikowanego 21 października przez „Financial Times”.

Studia na tych kierunkach przygotowują do kompetentnego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni dla jednostek i grup społecznych. Obejmują zarówno przedmioty ścisłe i techniczne, jak i humanistyczne oraz artystyczne.

Interdyscyplinarny charakter studiów jest jednym z głównych kryteriów wyboru Wydziału Inżynierii Produkcji na Politechnice Warszawskiej. Oferowane kierunki umożliwiają zdobycie wiedzy zarówno inżynierskiej, w zakresie technik wytwarzania czy automatyki i robotyki, jak i ekonomiczno-menedżerskiej. Zdobyta tu wiedza jest kluczem do późniejszych starań o interesującą pracę w przemyśle, gdzie absolwenci WIP są jednymi z najbardziej poszukiwanych i cenionych przez pracodawców.

W dniach 13-15 października br. na Politechnice Opolskiej odbyło się Międzynarodowe Forum Akademickie zorganizowane wspólnie przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Radę Koordynującą Uczelni Technicznych Portugalii (CCISP).

Szkolne lektury są dla Ciebie niezrozumiałe? Nie potrafisz zapamiętać tych wszystkich zasad ortografii? Z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych, takich jak Ty, ruszyła strona internetowa PolskiOgarniam.pl, na której wiedza o języku będzie przekazywana w przystępny sposób. Bo polski naprawdę można ogarnąć.

Informatyka to dziedzina, w której postęp dokonuje się każdego dnia i to w ogromnym tempie – dziś już nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świata bez Internetu, bez mobilnych urządzeń, gier, zadań, które można wykonywać zdalnie. Coraz większej liczbie zawodów towarzyszy praca na komputerze. Informatykom jest dziś najłatwiej zdobyć dobrą pracę i wysokie zarobki, ale ciągle jest za mało studentów na kierunkach informatycznych.

Wydział Mechatroniki (dawniej: Mechaniki Precyzyjnej) powstał w 1962 roku. Jest multidyscyplinarny – łączy m.in. automatykę, elektronikę, informatykę, elektrotechnikę, mechanikę, robotykę, optykę, inżynierię biomedyczną. Według definicji przyjętej przez International Federation for the Theory of Machines and Mechanism mechatronika jest "synergiczną kombinacją mechaniki precyzyjnej, elektronicznego sterowania i systemowego myślenia przy projektowaniu produktów i procesów produkcyjnych".

Studenckie anegdoty przechodzą z pokolenia na pokolenie. Jedne funkcjonują jako dowcipy, inne „przydarzyły się naprawdę”… oczywiście koledze kolegi.

Politechnika Świętokrzyska wywodzi swoje tradycje z doświadczeń szkolnictwa wyższego na Kielecczyźnie, w tym Szkoły Akademiczno-Górniczej, założonej przez Stanisława Staszica – pierwszej uczelni technicznej na ziemiach polskich, Tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich oraz Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się uczelni w kraju. Aktualnie – w ramach 16 kierunków i 50 specjalności – uczy się tu ponad 10 000 studentów.

Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja Akademia Astronomii zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów ogólnokształcących do udziału w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego – Astrolabium.

artykuł sponsorowany

Niedostateczne wykorzystywanie potencjału wyników badań naukowych hamuje rozwój naszego kraju. To może się zmienić dzięki nowelizacji ustawy Prawo szkolnictwie wyższym. Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii (SCITT) wzbogaca o swoje propozycje te zapisy, które mogą mieć największy wpływ na zacieśnienie współpracy nauki i biznesu w Polsce.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt