MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Samiczki: Wanilka i Tymotka to 2 pierwsze alpaki, które przyszły na świat w hodowli prowadzonej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.  Egzotyczne maluchy są efektem przemyślanych krzyżówek, mają wysokiej jakości delikatne runo o pięknej barwie. W polskim klimacie rozwijają się wzorowo.  

Wyjątkowa okazja dla kreatywnych nauczycieli i studentów, żeby spróbować swoich sił w obszarze nowoczesnej edukacji.

Kongres Edukacja i Rozwój – wyjątkowe spotkanie dla wszystkich zaangażowanych w rozwój oświaty 22-23.10.2014, Warszawa, Hotel Gromada Okęcie.

Drugi tydzień września będzie największym świętem organizacji pozarządowych w naszym kraju. W dwudniowym Forum poświęconym aktywności społecznej udział weźmie ponad 1 tys. osób reprezentujących inicjatywy obywatelskie i zaangażowanych w działalność społeczną. Wydarzenia Tygodnia Obywatelskiego i Pikniku Inicjatyw Obywatelskich zgromadzą w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Elektronika to szczególnie szeroki zakres zagadnień przekazywanych studentom, co owocuje uniwersalnym wykształceniem, dającym perspektywy różnorodności pracy zawodowej w nowoczesnych i rozwojowych dziedzinach gospodarki. Kadra kierunku elektronika to w większości prawie zawsze ludzie młodzi, otwarci, elastycznie traktujący proces kształcenia, potrafiący w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę studentowi.

Jak mówią – IGNORANTIA IURIS NOCET – nieznajomość prawa szkodzi. Prawo to porządek – określa relacje w świecie, nakreśla hierarchię wartości, reguluje zasady życia społecznego. Uczy samodzielności i gotowości do kierowania własnym życiem, a zarazem wskazuje – jak żyć.

Trzy srebrne i dwa brązowe… oto dorobek medalowy reprezentacji naszych uczniów na Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA)  to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi, to miejsce odkrywania talentów, od których będzie w przyszłości zależeć postęp nauki  i techniki. Zawody polegają na rozwiązywaniu szeregu zadań teoretycznych oraz przeprowadzeniu i analizie wyników obserwacji astronomicznych.

W tym roku zawody 8 Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki rozgrywane były w mieście Suczawa w Rumunii. Nasza ekipa składała się z ośmiu uczniów z terenu całego kraju. Prawo do reprezentowania Polski wywalczyli sobie w trójstopniowych zawodach krajowej 57 Olimpiady Astronomicznej. Konkurowali oni z ponad 200 innymi zawodnikami z 38 państw świata.
 
W ubiegłych latach reprezentanci Polski zdobywali wiele złotych, srebrnych i brązowych medali. Tym razem nasza ekipa zdobyła trzy srebrne medale, dwa medale brązowe i dodatkowo jednego z  uczniów uhonorowano wyróznieniem.  To niewątpliwy sukces, lecz do pełni szczęścia zabrakło złotego medalu.

Mówi Waldemar Ogłoza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, opiekun naszej reprezentacji:
- To niewątpliwy sukces naszych zawodników, zwłaszcza, że astronomia przestała być w naszym kraju elementem programów szkolnych. Rokrocznie nasi uczniowie potwierdzają, że są wstanie konkurować ze swymi rówieśnikami z różnych stron świata. Ich sukces to efekt ich własnej pracy oraz kilku zapalonych osób, które im pomagają.
A że nie ma złoto,? No cóż, nie zawsze się wygrywa... Silną stroną naszej drużyny są zwykle zadania obserwacyjne, w tym roku z powodu deszczu zadania obserwacyjne przeniesiono pod sztuczne niebo planetarium, a tam poszło nam nieco słabiej niż zwykle.

Nasza ekipa składała się w tym roku z zawodników 1 i 2 klasy, którzy być może będą ponownie startować w Olimpiadzie w przyszłym roku, tym razem jako weterani. W sumie nasza ośmioosobowa ekipa zdobyła 6 nagród.

Bardzo mocna była w Rumunii ekipa gospodarzy, z której zawodnicy zdobyli nagrody dla: najlepszego, najlepszego w  części teoretycznej oraz najlepszego z analizie danych. Same zawody były staranie przygotowane i przeprowadzone. Oprócz części konkursowej uczniowie mogli nieco czasu na poznanie historii, kultury i zabytków rumuńskiej Bukowiny.
Bardzo ważne jest to, że uczestnicząc w olimpiadzie nasza młodzież nawiązała znajomość z rówieśnikami, którzy dzielą tę samą pasję.  

Skład naszej reprezentacji:

 • Mateusz Bronikowski (I LO, Rybnik, klasa I)
 • Maciej Głowacki (ZSO, Krosno, klasa III) - srebro
 • Michał Grendysz (III LO, Lublin, klasa II) - brąz
 • Piotr Łubis (PLO, Łódź, klasa II)
 • Tomasz Różański (III LO, Kalisz, klasa III) - srebro
 • Piotr Staroń (V LO, Kraków, klasa III) - brąz
 • Tomasz Świerczewski  (L LO, Warszawa, klasa II) - wyróżnienie
 • Paweł Zalecki (V LO, Kraków, klasa III) - srebro

Opiekunowie:

 • Waldemar Ogłoza – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
 • Przemysław Mróz – Uniwersytet Warszawski
 • Patryk Pjanka – Uniwersytet Warszawski

dodatkowynabor 630

Oblegane kierunki, na których nie widać problemu z niżem demograficznym istnieją, to  fakt. Jednak na większości kierunków... problem widać. Świadczą o tym uruchamiane drugie i trzecie tury rekrutacji oraz przedłużanie terminu rejestracji i przyjmowania dokumentów nawet do końca września. Zebraliśmy uczelnie i kierunki, na które wciąż można się rekrutować.

olimpiadaastronomiczna 630

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA)  to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi. Zawody polegają na rozwiązywaniu szeregu zadań teoretycznych oraz przeprowadzeniu i anializie wyników obserwacji astronomicznych.

gradu4 t

Tylko cztery polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w internecie szkół wyższych na świecie – wynika z najnowszej edycji rankingu "Webometrics Ranking of World Universities". Najlepsza w zestawieniu polska uczelnia  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - jest na miejscu 250.

studenci t

Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu daje studentom możliwość wyboru kierunku i specjalności ukierunkowanych na branżę TSL.

newsmnisw 630

Do końca września resort nauki czeka na wnioski uczelni w ramach dwóch nowych programów Ministra Nauki: Uniwersytet Młodych Wynalazców i Akademickie Centrum Kreatywności. Na realizację najlepszych projektów MNiSW przeznacza 4,5 mln zł.

sgh 630

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wraz z Bankiem Pekao S.A. oferują pożyczkę dla studentów i kandydatów na dowolne studia w SGH  licencjackie, magisterskie, podyplomowe, doktoranckie oraz MBA. 

students2 t

Perspektywy rozmawiają. Uczelnie stały się chłopcem do bicia, a tymczasem pracy nie ma w naszym kraju, a nie po naszych uczelniach - mówi dr Magdalena Zawisławska, zastępca dyrektora Instytutu Języka Polskiego na Uniwersytecie Warszawskim.

najnowszynius 630

Idea wspierania nowoczesnych metod nauki przedsiębiorczości w polskich szkołach zyskuje coraz więcej zwolenników. Projekt "Przedsiębiorcza szkoła jutra", będący częścią ogólnopolskiej inicjatywy, ma na celu promowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży oraz wyrównywanie ich szans edukacyjnych.

question t

Z cyklu: wakacyjne ciekawostki edukacyjne. Jaki kierunek studiów najczęściej wybierają laureaci olimpiad?

studiabezoplat 630

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym została przeprowadzona w wyjątkowo szybkim tempie. Rząd ustawę zaakceptował  w grudniu ubiegłego roku, tuż po objęciu przez prof. Lenę Kolarską-Bobińską stanowiska ministra nauki. Dziś proces legislacyjny jest już na ukończeniu – ustawa wymaga tylko podpisu prezydenta Komorowskiego. Chodziło o to, by uczelnie i studenci mogli od nowego roku akademickiego skorzystać z różnych ułatwień. No i najważniejsze: by nie płacili za drugi kierunek studiów.

certyfikatuczelni 630

20 polskich uczelni będzie mogło posługiwać się certyfikatem "Dobra Uczelnia - Dobra Praca", przyznawanym przez Akademickie Centrum Informacyjne. Otrzymują je uczelnie wyróżniające się kreatywnymi działaniami na rzecz tworzenia perspektyw zawodowych. 

vistulauniversity 630

Finanse i rachunkowość, ekonomię lub zarządzanie od października 2014 r. będzie można studiować w trybie mobile learning w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Studenci zrealizują 60% nauki przez internet, a 40% na uczelni. Pierwszych 20 osób otrzyma iPada mini wraz z zestawem oprogramowania.

podsumowanierekrutacji 630

Nasi czytelnicy przyznali na Facebooku, że jeśli chodzi o problemy z demografią, uczelnie medyczne przeżywają raczej wyż demograficzny. Postanowiliśmy sprawdzić, z iloma kandydatami na jedno miejsce muszą konkurować przyszli lekarze. I nie tylko lekarze. Prawo, dziennikarstwo, ekonomia i filologie (ostatnio zwłaszcza wschodnie) także nie muszą zabiegać o studenta. Zwłaszcza na uczelniach z pierwszej dziesiątki Rankingu Perspektyw.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt