REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


W marcu 2020 r. wprowadzono ograniczenia związane ze stanem pandemii w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego – to spowodowało, że realizacja praktyk zawodowych na studiach stała się utrudniona lub wręcz niemożliwa do realizacji. W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadza - możliwe na obecnym etapie - zmiany w przepisach. Jednocześnie rekomendujemy uczelniom wykorzystanie alternatywnych form realizacji obowiązków uczelni, umożliwiających uzyskanie przez studentów zakładanych efektów uczenia się.

Konstytucja dla Nauki przetłumaczona na język angielski to kolejny element wsparcia środowiska akademickiego we wdrażaniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Żadne okoliczności nie mogą uzasadniać sformułowań pełnych pogardy, skierowanych pod adresem jakiejkolwiek mniejszości - piszą w czwartek członkowie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w apelu o zaniechanie wypowiedzi stygmatyzujących jakiekolwiek osoby lub grupy społeczne.

„Nie potrzebujesz meteorologa, aby wiedzieć, w którą stronę wieje wiatr” – śpiewał Bob Dylan. Każdy, kto dzisiaj pracuje w szkolnictwie wyższym, nie potrzebuje meteorologa, aby wiedzieć, że międzynarodowa rekrutacja i zapisy na studia zmieniły się od czasu COVID-19 i to prawdopodobnie na zawsze – piszą Gretchen Dobson i Marguerite Dennis na łamach University World News.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna wpłynie na sytuację studentów zagranicznych oraz mobilność studentów. Wprawdzie poszczególne restrykcje są obecnie stopniowo znoszone, jednak dla realizacji przez uczelnie celów związanych z umiędzynarodowieniem konieczne jest zapewnienie  stabilności rozwiązań prawnych - na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Chodzi o rozwiązania skuteczne i trwałe, które pozwalają na osiągnięcie równowagi pomiędzy ograniczeniami płynącymi z faktu istnienia pandemii i potrzebą rozwijania procesu umiędzynarodowienia.

Z dr. inż. Zygmuntem Krasińskim, dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) do Programu Ramowego UE Horyzont 2020, rozmawia Magda Tytuła.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!