MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Czy fizyka musi być trudna i nudna? Nic podobnego – zjawiska i prawa fizyczne to źródło świetnej zabawy dla każdego – odpowiadają twórcy serwisu internetowego Fiztaszki. Tworzy go grupa młodych fizyków, którzy postanowili swoją pasją zarazić innych.

W 2012 powstał Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie. Powołanie ośrodka edukacyjno-naukowego w Anglii to odpowiedź na procesy społeczne i ekonomiczne zachodzące w ostatnim dziesięcioleciu w Europie.

Jeszcze do 31 lipca maturzyści i absolwenci studiów licencjackich, którzy poszukują uczelni cenionej przez pracodawców, mogą składać podania do WSIiZ w Rzeszowie. To ostatni dzień rekrutacji na studia I i II stopnia i szansa na stypendium od 1. semestru.

Pozwoli zobaczyć gwiazdy sprzed milionów lat, ocenić jak będą wyglądały w przyszłości, a nawet sprawdzić czy Ziemi zagraża katastrofa. Komputerowy model kosmosu, który za pomocą obliczeń wyjaśnia zagadki Wszechświata, naukowcy rozpisali na 20 tys. linii kodu.

Publiczne wydatki na badania i rozwój w relacji do PKB osiągnęły obecnie w Polsce wystarczający poziom, teraz czas na większe finansowanie z sektora prywatnego – to główny wniosek prof. Witolda Orłowskiego zawarty w Raporcie „Komercjalizacja badań naukowych w Polsce – bariery i możliwości ich przełamania”.

Połowa semestru nauki i połowa pracy – tak ma wyglądać system kształcenia dualnego, który chce uruchomić Uniwersytet Opolski. Partnerem uczelni we wprowadzaniu systemu ma być niemiecka szkoła wyższa z Mannheim, w której rozwiązanie to funkcjonuje od lat.

Liczymy, że podczas niżu demograficznego średnia dotacja roczna na studenta wzrośnie. To powinno pomóc w bardziej troskliwej opiece nad kształceniem studentów – mówi przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Wiesław Banyś.

Największym powodzeniem wśród kandydatów do studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie cieszył się kierunek lekarski. O 100 miejsc ubiegały się 1942 osoby, z czego 1629 dopełniło wszelkich formalności. Pozostało więc ponad 16 kandydatów na jedno miejsce.

Izabela Kloc – posłanka PiS wysłała 16 lipca interpelację do minister edukacji Krystyny Szumilas w sprawie wprowadzenia w szkołach i innych placówkach wychowawczych edukacji seksualnej. Jest to odpowiedź na rekomendacje WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w sprawie standardów edukacji seksualnej w Europie. Dokument zawiera zalecenia dotyczące między innymi edukacji seksualnej dzieci od 0. do 4. roku życia – w tym nauczania o masturbacji czy tożsamości płciowej.

W Polsce studiuje ok.1,67 mln studentów. W ciągu najbliższej dekady ich liczba zmaleje do 1,25 mln – wynika z raportu "Szkolnictwo Wyższe w Polsce" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

19 lipca w Łodzi odbyło się uroczyste wręczenie kluczy do mieszkań najzdolniejszym studentom i absolwentom łódzkich uczelni. Lokale znajdują się w wyremontowanych kamienicach i mają od 21 do 38 metrów kwadratowych.

Ponad 850 studentów z Arabii Saudyjskiej studiuje w Polsce. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się studia medyczne. –  Mamy nadzieję na jeszcze większe zacieśnienie współpracy z ministerstwem nauki – mówi JE Waleed Taher Radwan, Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej.

artykuł sponsorowany

Żyjemy w XXI wieku, proces globalizacji gospodarki stopniowo przyśpiesza, do Polski napływa obcy kapitał i coraz więcej firm działa w środowisku międzynarodowym. W takiej rzeczywistości największe zainteresowanie na rynku pracy wzbudzają osoby znające dobrze języki obce. Dlatego filologie wydają się być kierunkami przyszłości.

(Kijów, 19 lipca 2013) W ambasadzie RP na Ukrainie odbyła się 19 lipca br. uroczystość odznaczenia prof. Michaiła Zgurowskiego, rektora Politechniki Kijowskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Order ten, wręczony przez ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina, jest uhonorowaniem zasług prof. Zgurowskiego dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej.

Zeszły rok był ostatnią szansą by podjąć za darmo drugi kierunek studiów. Od teraz każdy, kto się tego podejmie, będzie musiał płacić. Są jednak wyjątki.

Co wspólnego mają „beret z antenką”, „jazda bez trzymanki” i „zimny chirurg”? To proste: wszystkie te wyrażenia można znaleźć w nowym internetowym Wielkim Słowniku Języka Polskiego. Pracę nad rozbudową publikacji, liczącą już 15 tys. haseł, koordynuje krakowski Instytut Języka Polskiego PAN.

Centrum symulacji medycznej, z fantomami ułatwiającymi naukę m.in. studentom stomatologii, planuje wybudować Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) na terenie kampusu w Zabrzu – Rokitnicy. Uczelnia ma już jedno centrum symulacji – w Katowicach.

Już w sobotę 27 lipca w Warszawie odbędzie się otwarty pokaz efektów pracy młodzieży biorącej udział w warsztatach teatralno-filmowych Pozytywna Alchemia, organizowanych przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/.

Kurs języka japońskiego w kraju kwitnącej wiśni, nagranie płyty do muzykoterapii, praktyki w siedzibie WHO w Genewie oraz prace nad wykorzystaniem drukarki 3D, to kilka studenckich marzeń spełnionych dzięki akcji Stypendium z Wyboru. W jego IV edycji internauci nagrodzili 16 pomysłów.

Uczelnia Łazarskiego odnosi sukcesy nie tylko edukacyjne, ale także sportowe. Prestiżowe Narodowe Mistrzostwa Polski ATP w tenisie amatorskim na kortach “Warszawianki” wygrał Prezydent Uczelni Łazarskiego Juliusz Madej. Zwyciężył zarówno w grze indywidualnej, jak i deblu w kategorii wiekowej 55+.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt