Polskie Towarzystwo Ekonomiczne zaprasza szkoły ponadgimnazjalne do udziału w XXVI Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Zapisy już się rozpoczęły i potrwają do końca września. Zgłaszać się mogą szkoły, a nie uczniowie indywidualnie.
We wtorek ogłoszono w Bratysławie wyniki 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Do młodych polskich naukowców trafiły dwie nagrody główne, a także nagroda honorowa. Jedną z trzech nagród pierwszych zdobył 16-letni Jakub Nagrodzki z Łomży, a jedną z nagród III – 18-letnia Anna Julia Kuśnierczak z Poznania.
Deszczowa pogoda nie zniechęciła maturzystów do odwiedzenia Uniwersytetu Przyrodniczego – gospodarza Lubelskiego Salonu Maturzystów. Zainteresowanie wykładami i prezentacjami uczelni przerosło oczekiwania organizatorów – w pierwszym dniu przez pomieszczenia Centrum Kongresowego przy ul. Akademickiej przewinęło się ok. 6000 odwiedzających. W sumie w ramach tegorocznej edycji odbędzie się prawie 50 wykładów i prezentacji w salach wykładowych, a swoje stoiska wystawia 17 uczelni.
Słodkie, słone, tłuste, barwione... taki wniosek płynie z badania Fundacji Banku Ochrony Środowiska Rodzice o odżywianiu dzieci, które pokazuje co nasze dzieci jedzą na co dzień w szkołach. Jak wynika z analizy TNS Polska drugie śniadania naszych dzieci to tykająca bomba zegarowa! W diecie prym wiedzie głównie cukier – prawie 40% nastolatków je słodycze codziennie. W parze ze słodkościami idą niezdrowe tłuszcze. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wraz z publikacją raportu Fundacja BOŚ rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną na temat otyłości Polaków – JA TY JEMY.
Wrocławski Salon Maturzystów, niezmiennie, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów z województwa dolnośląskiego, którzy niezwykle licznie stawili się w gościnnych progach Politechniki Wrocławskiej.
W liście do rektorów uczelni minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelowali o zaangażowanie we wspieranie absolwentów szkół wyższych na rynku pracy.
– Dużo nas! – ze zdziwieniem stwierdzili w poniedziałek uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego, przybyli na swój Salon Maturzystów, zorganizowany na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
– Kiedy ja zdawałem maturę, nie było jeszcze Salonów Maturzystów i musieliśmy sami szukać informacji o czekającym nas egzaminie – powiedział Jan Szopiński, wiceprezydent Bydgoszczy w czasie uroczystości otwarcia Bydgoskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2012 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, w budynku przy Alei Beanusa.
28 września 2012 roku w kilkuset szkołach w całej Polsce – po raz pierwszy na taką skalę i ze szczególną dbałością o przestrzeganie demokratycznych standardów – odbędą się wspólne wybory do władz samorządów uczniowskich.
Dariusz Jemielniak, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, został członkiem międzynarodowego komitetu finansowego (Funds Dissemination Committee) Fundacji Wikimedia, wydawcy słynnej Wikipedii. Dziewięcioosobowy komitet dysponuje środkami w wysokości około 11 mln dolarów rocznie. Są one przyznawane na projekty największych stowarzyszeń i organizacji związanych z Wikimedia, które mają na celu dalszy rozwój encyklopedii internetowej i serwisów pokrewnych (m.in. Wikibooks, Commons, Wikinews, Wikicytaty).
Prof. Agnieszka Zalewska stanie na czele Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. To pierwsza w historii kobieta i pierwsza Polka, która pokieruje badaniami w tym największym laboratorium naukowym Europy.
17 września portal MatmaNa6.pl rozpoczął trzecią już edycję kursu maturalnego z matematyki. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem jest on całkowicie bezpłatny.
Karta gwarantująca prawa studentów wprowadzona reformą szkolnictwa wyższego została podpisana na odbywającym się w czwartek spotkaniu minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej z rektorami szkół wyższych z całej Polski. Podpis na dokumencie w imieniu rektorów złożył prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Prof. Waldemar Tłokiński, rektor Ateneum–Szkoły Wyższej w Gdańsku, został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich na kolejną kadencję (2012-2016). Głosowanie odbyło się podczas 13. zgromadzenia plenarnego KRZaSP. – Trudne czasy dla szkolnictwa wyższego wymagają od nas odpowiedzialnych decyzji – podkreślił prof. Tłokiński.
– Przyjechałem z moją klasą między innymi po to, żeby zobaczyć naszą kielecką Politechnikę. Tu studiowali moi rodzice, a ja ciągle jeszcze waham się z wyborem. Koledzy zastanawiają się nad AGH lub Politechniką Warszawską. Postanowiliśmy dokładnie sprawdzić, czym różnią się programy, warunki przyjęć i warunki studiowania w tych trzech uczelniach na przykładzie energetyki... – Sebastian Woźniak z Technikum nr 1 w Busku-Zdroju jest zachwycony Halą Sportową Politechniki Świętokrzyskiej – Bo sport, a tu siatkówka jest podobno specjalnością uczelni, ma dla mnie wielkie znaczenie.
Komisja Europejska przygotowuje strategię współpracy Unii Europejskiej w dziedzinie badań i innowacji w ramach programu "Horyzont 2020" oraz zasady finansowania projektów naukowych w UE. W środę o grantach dla Polski rozmawiała w Brukseli minister nauki i szkolnictwa Barbara Kudrycka.
Studenci warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) podejmą własne badania społeczne razem z Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Młodzi socjologowie zrealizują 10 do 12 badań rocznie, odnoszących się do gospodarki, zarządzania, życia społecznego i problemów młodzieży.
Z prof. Zdzisławą Ludwiniak – kuratorem wystawy Grafika WIT w Muzeum Plakatu, i dr Anną Kłos – pełnomocnikiem dziekana ds. kierunku Grafika w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie rozmawia Marek Kuleta.
Jak co roku, Krakowski Salon Maturzystów cieszy się olbrzymią popularnością wśród małopolskich maturzystów. Zgromadzeni goście i młodzież zostali serdecznie powitani przez Waldemara Siwińskiego, prezesa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, prof. Andrzeja Manię, prorektora ds. dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Lecha Gawryłowa, dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Obecni byli prorektorzy wszystkich krakowskich uczelni akademickich oraz władze kuratoryjne.
Tysiące maturzystów ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego przyjechały na Salon Maturzystów, odbywający się tradycyjnie w gościnnych progach Uniwersytetu Szczecińskiego. Prezentacje uczelni i spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu na temat matury z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych, przyciągnęły na Salon młodzież ze stolicy województwa, a także m.in. z Kołobrzegu, Stargardu Szczecińskiego, Dziwnowa, Barlinka, Nowogardu, Goleniowa.