MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Prace badawcze naukowców z AGH pomagają zrozumieć Wielki Wybuch. 30 lat temu Polska przystąpiła do udziału w badaniach prowadzonych w największym centrum fizyki cząstek na świecie. Natomiast naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej dołączyli do eksperymentów ponad 20 lat temu. Od tego czasu kadra naukowa z AGH pracuje w CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, m.in. nad poznaniem podstawowych składników materii oraz na rzecz odtworzenia stanu wczesnego Wszechświata.

O drodze do sukcesu, umacnianiu poziomu naukowo-badawczego uczelni, wspieraniu rozwoju talentów, skutkach pandemii i wolności akademickiej mówi prof. dr. hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), rektor Politechniki Śląskiej.

Prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej” po opublikowaniu Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 powiedział: "Pierwsze miejsce Uniwersytetu Jagiellońskiego w tegorocznym rankingu jest dla mnie oczywiście źródłem satysfakcji i dumy".

Najlepsze uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw to także te, które są blisko podium. Akademicki Poznań ma powody do dumy, analizowane szeroko na m.in. na łamach "Głosu Wielkopolskiego": UAM podskoczył o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku, gdy zajął piąte miejsce. Wśród uniwersytetów, jak w zeszłym roku, UAM znalazł się na trzeciej pozycji.

W czym tkwi moc nauki? Co sprawia, że wśród wielu innych uczelni akurat te zostają uznane za najbardziej efektywne? Trzy uczelnie medyczne w Polsce: Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Gdański Uniwersytet Medyczny to uczelnie o największej efektywności naukowej.

Akademia WSB po raz pierwszy na podium Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw! Uczelnia zajęła 3. miejsce w Polsce (awans z pozycji 6. na 3.) i jest jedyną uczelnią niepubliczną spoza Warszawy, która uzyskała tak wysoką pozycję w zestawieniu.

21 uczelni badawczych wezwało do utworzenia funkcji Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w celu obrony wolności akademickiej. "W czasach, gdy odkrycia naukowe są kwestionowane, zniekształcane i podważane przez wpływowe instytucje zaprzeczające dowodom i faktom, wolność akademicka ma kluczowe znaczenie" - czytamy w oświadczeniu.

Program Nowe Technologie Dla Dziewczyn, organizowany przez Intel-Perspektywy, okazał się być niesamowicie popularny wśród maturzystek i studentek! Daje on szansę na stypendium w wysokości 12 000 zł, mentoring z pracownikami firmy Intel oraz staż w centrum badawczo-rozwojowym firmy!

Do 2 mln zł na projekty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, które wzmacniają współpracę nauki z gospodarką i społeczeństwem. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ustanowił program Nauka dla Społeczeństwa.

Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prof. dr hab. Michał Zasada podpisał umowę z firmą Skanska dotyczącą budowy Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych. Pracownicy ICNŻ będą prowadzić szeroko zakrojone badania nad żywieniem i jego wpływem na zdrowie, a także edukować społeczeństwo w zakresie zdrowego odżywiania.

Sukcesem Politechniki Białostockiej zakończył się dodatkowy nabór wniosków w programie Erasmus+, który został ogłoszony przez Brukselę w reakcji na pandemię i zamknięcie szkół. Uczelnia otrzymała ponad 750 tys. euro na realizację projektów dotyczących rozwoju edukacji cyfrowej.

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyraża głębokie zaniepokojenie aktualną sytuacją na Białorusi związaną z represjami wobec pracowników i studentów białoruskich uczelni.

Rywalizacja między USA a Chinami obejmuje różne dziedziny, ale jednocześnie wciąga do niej resztę świata. Może się okazać, że uczelnie i naukowcy, zwłaszcza w Europie, staną przed wyborem albo współpracować z uczelniami amerykańskimi, albo chińskimi.

W dniach 21-23 czerwca br. w Walencji odbyło się Walne Zgromadzenie członków międzynarodowego konsorcjum uczelni ekonomicznych DUKENET. W trakcie zgromadzenia zostały wybrane nowe władze konsorcjum. Dr hab. Justyna Matysiewicz, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, została jednogłośnie wybrana na wiceprezydenta trzyosobowego zarządu na 2-letnią kadencję.

Studia magisterskie z finansów i rachunkowości w Akademii Leona Koźmińskiego po raz kolejny znalazły się w rankingu "Financial Times” najlepszych tego typu studiów na świecie. W tegorocznym rankingu studia w ALK zajęły 21. miejsce.

Pandemia, ale także demografia, każą z troską patrzeć na rekrutację na studia na rok akademicki 2022/23. Udział we wrześniowym Salonie Maturzystów Perspektywy 2021  i mocna obecność uczelni w Informatorze dla maturzystów 2022 są remedium na szczególną sytuację, z jaką mierzą się szkoły wyższe.

25 czerwca br. odbyła się Gala Finałowa VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego, podczas której kierunek lekarski prowadzony na Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością”. Organizatorem konkursu była Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Ponad milion odsłon odnotowaliśmy na stronie internetowej Perspektyw od momentu publikacji Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021!

KE opublikowała Programme Guide, czyli przewodnik po programie Horyzont Europa. Dokument jest przydatny przy pisaniu wniosku projektowego, a także wyjaśnia wiele kwestii związanych z uczestnictwem w programie.

Nowa siedmiolatka programu Erasmus+ przynosi modyfikacje w poszczególnych sektorach, związane głównie z realizowaniem wskazanych przez Unię Europejską priorytetów i uproszczeniem procedur.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt