MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Prof. Paweł Poszytek (na zdjęciu w środku) i jego znakomity zespół z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dokonali rzeczy prawie niemożliwej: po rosyjskiej agresji na Ukrainę „odebrali” Petersburgowi prawo do zorganizowania EuroSkills 2023, największych zwodów umiejętności branżowych w Europie i w ciągu kilku miesięcy zorganizowali w gdańskiej „Arenie” imprezę, jakiej świat nie widział! Zdążyli też znakomicie przygotować polskich zawodników, dzięki czemu Jan Firlej (w kategorii elektronika), Rafał Rygalik (frezowanie CNC) oraz Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski (integracja robotów przemysłowych) zdobyli złote medale EuroSkills Gdańsk 2023; srebrne wywalczyli Dawid Miotk (obsługa gości hotelowych) i Dorota Cieślicka (budownictwo cyfrowe), a brązowe: Rafał Piechaczek (mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych) oraz Krzysztof Żurek (chłodnictwo i klimatyzacja). Sześciu innych Polaków otrzymało też Medale Doskonałości. Osłodziło nam to nieco porażki naszych piłkarzy...

Na Politechnice Rzeszowskiej zostało otworzone Laboratorium Wodorowe. W laboratorium będą prowadzone prace badawcze związane z procesami spalania wodoru i mieszanek zawierających wodór. Wypracowane rozwiązania znajdą zastosowanie w energetyce, lotnictwie i kosmonautyce. Jak podkreślił rektor prof. Piotr Koszelnik, na budowę  Laboratorium Wodorowego Politechnika Rzeszowska wydała już ok. 3 mln zł. 

W dniach 3-5 września odbyła się III Polsko-Chorwacka Konferencji Rektorów w Zadarze. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele uczelni zrzeszonych w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Krakowskiej) oraz członkowie Kolegium Rektorów Chorwackich. Na konferencji obecny był także konsul Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk – pomysłodawca oraz organizator spotkania.

1 września 2023 r. zmieniła się struktura organizacyjna Uniwersytetu w Białymstoku. Zlikwidowany został Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych. Jego miejsce zajęły dwie nowe jednostki: Wydział Historii oraz Wydział Stosunków Międzynarodowych. Taką decyzję podjął Rektor UwB po otrzymaniu pozytywnej opinii Senatu uczelni.

Dr hab. inż. arch. Tatiana Misijuk, prof. PB została nową dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Na to stanowisko została powołana 1 września 2023 r. przez Rektor dr. hab. inż. Martę Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Uczelnie wyższe potrzebują większego wsparcia ze strony państwa i biznesu, żeby budować kapitał społeczny, bez czego gospodarka nie przejdzie na wyższy poziom rozwoju. Raport przygotowany na zlecenie Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE) pt. „Nauka i szkolnictwo wyższe a rozwój gospodarczy”, dowodzi, że inwestycja w naukę i badania jest wyjątkowo efektywna.

Na przełomie września i października br. Gdański Uniwersytet Medyczny rozpocznie zasadnicze roboty budowlane wiązane z szacowaną na ponad 90 mln zł inwestycją – budową nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego.

Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2022 roku. Werdykt poznamy 26 listopada br. podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. Od obecnej, IX już edycji tego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki, nagroda dla autora zwycięskiej pozycji została podniesiona z 50 do 70 tysięcy złotych. 

Wystartowała trzecia edycja Europejskiej Nagrody im. Stanisława Lema (Lem Prize). Na młodego naukowca, którego badania mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji, czeka 100 tysięcy złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 30 września.

Już po raz 17-ty w Białymstoku odbył się Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Tym razem przyszłorocznych maturzystów, a także uczniów młodszych klas oraz nauczycieli, pedagogów szkolnych i doradców edukacyjno-zawodowych gościł Uniwersytet w Białymstoku.

Choć mają maksymalnie po 25 lat już niebawem mogą zdobyć tytuł mistrza Europy- 600 zawodników z całej Europy rywalizuje w Gdańsku w igrzyskach EuroSkills 2023. W ósmej edycji największego konkursu umiejętności branżowych na starym kontynencie wyłoniony zostanie najlepszy dekarz, lakiernik samochodowy, frezer, grafik komputerowy, mechatronik i wielu innych specjalistów kluczowych dla funkcjonowania współczesnej gospodarki w całej Unii Europejskiej.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała ostateczne wyniki matur 2023. Maturę zdało 89,3 procent tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych.  Do ostatecznego wyniku wliczono maturzystów zdających nie tylko egzaminy w sesji głównej, ale także dodatkowej i poprawkowej.

Często używane powiedzenie mówi „nauka nie zna granic”, ale czy zawsze? Już kilka lat temu w USA, za rządów Trumpa, z coraz większym podejrzeniem zaczęto patrzeć na chińskich badaczy i studentów na amerykańskich uniwersytetach oraz na współpracę z uczelniami w Chinach.

„Informator dla Maturzystów Perspektywy 2024” cieszy się ogromną popularnością na tegorocznych Salonach Maturzystów! Uczestnicy targów – po wypełnieniu Ankiety Maturzysty – odbierają bezpłatne egzemplarze bestsellera Perspektyw (lub pobierają jego wersję internetową) i wczytują się w starannie zgromadzone informacje m.in.: o strategiach maturalnych, interesujących studiach, jakości szkół wyższych i kierunków, które prowadzą, zasadach przyjęć na wszystkie uczelnie w Polsce. Nasza checklista spraw ważnych dla osób planujących studia jest pomocą oczekiwaną przez maturzystów, przez ich nauczycieli i doradców zawodowych, wspiera także uczelnie w przekazywaniu kompletnych danych o ich ofercie edukacyjnej.

EuroSkills Gdańsk 2023 to nie tylko zmagania konkursowe młodych (18-25 lat) profesjonalistów z 32 krajów Europy. Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi jest VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego, który 7 września na Polsat Plus Arena organizuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wspólnie z WorldSkills Europe i Komisją ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych Komisji Europejskiej. Kongres to okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów dotyczących szkolnictwa zawodowego oraz wspólnego w całej Europie zaplanowania drogi do transformacji gospodarczej.

Choć dla niektórych może być odległym krajem na północy, Finlandia ma ambicję, by stać się potęgą naukową do tego stopnia, że rząd niedawno zobowiązał się przeznaczyć 4% PKB na badania i rozwój (w polskim budżecie na ten cel przeznacza się ok 1,3%). Nie ma dobrych badań bez talentów.

Tłumy młodych ludzi, którzy pojawili  się na Salonie to najlepszy dowód, jak bardzo potrzebne są takie spotkania. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się prezentacje ekspertów OKE w Poznaniu na temat matury i spotkania z uczelniami, które prezentują swoją ofertę kształcenia na rok akademicki 2024/25.

Jak co roku przygotowaliśmy w ramach programu Study in Poland istotne wydarzenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy. Wśród nich m.in. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce", szkolenia "Akademii Internacjonalizacji" oraz seria webinariów warsztatowych dot. narzędzi wsparcia umiędzynarodowienia w ramach projektów Europejskich.

Udział w międzynarodowych targach edukacyjnych traktowany był zawsze jako „stały fragment gry”, który w wielu regionach świata stanowi istotne uzupełnienie promocji internetowej i mobilnej.

To będzie osiemnasta już edycja programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt