MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Studenci, którzy w październiku podejmą drugi kierunek studiów stacjonarnych na uczelniach publicznych, wciąż mogą uniknąć opłat.

Ponad 1,5 mln studentów rozpoczyna rok akademicki. Liczba kandydatów, zwłaszcza na studia płatne, spada z powodu niżu demograficznego. Utrata części wpływów z czesnego zmusza uczelnie do poszukiwania nowych źródeł finansowania.

Pierwsze lata studiów to istna walka o przetrwanie :). Czy już przyzwyczailiście się do studenckiego życia? Kolokwia, kolejki przed dziekanatem, brak dzwonków, obsesyjne kserowanie notatek za ciężkie pieniądze i tysiąc terminów do zapamiętania? Na część tych spraw możemy zaradzić!

Z okazji rozpoczynającego się właśnie roku akademickiego, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka złożyła studentom życzenia za pośrednictwem nagrania video.

Psychologia to najbardziej „wrażliwa” z nauk, a przez to niełatwa do zdefiniowania. Nie przeszkadza to jednak kandydatom, bo od lat była i wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków studiów. Co sprawia, że wciąż jest tak popularna? Po prostu jest ciekawa, bo to nauka o nas!

Kilka tysięcy maturzystów z całego województwa opolskiego wzięło udział w Opolskim Salonie Maturzystów, odbywającym się na Politechnice Opolskiej. Było to doskonałe zakończenie tegorocznej kampanii Salon Maturzystów, zainaugurowanej oficjalnie 7 września na Uniwersytecie Śląskim przez minister Krystynę Szumilas.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki poinformował, że resort nie przewiduje wcześniejszego zakończenia roku szkolnego.

24 września rozpoczęła się kolejna, piąta już edycja międzynarodowego konkursu programistycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych High School Programming League.

Warto studiować w Gdańsku i związać swoje życie z tym miastem – przekonywali członkowie Komitetu Honorowego Gdańskiego Salonu Maturzystów w czasie uroczystości otwarcia Salonu.

Egzamin gimnazjalny w 2013 r. po raz drugi będzie przeprowadzany w nowej formie, dlatego też Centralna Komisja Egzaminacyjna po raz drugi przeprowadzi diagnozę wiadomości i umiejętności uczniów klas trzecich.

Rosną nakłady na pomoc materialną na uczelniach. Więcej pieniędzy trafia do studentów o najniższych dochodach. Studenci i doktoranci mogą również korzystać w nowych form wsparcia, wprowadzonych dzięki reformie szkolnictwa wyższego – poinformowało w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wyobraź sobie sytuację, w której profesor przebywający w USA w czasie rzeczywistym konsultuje się z nauczycielem akademickim z Polski. Choć dzieli ich Atlantyk, prowadzą wspólny wykład dla studentów. Niemożliwe? A jednak! Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie, jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce wdraża zaawansowaną technikę nauczania - hologram learning.

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne zaprasza szkoły ponadgimnazjalne do udziału w XXVI Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Zapisy już się rozpoczęły i potrwają do końca września.  Zgłaszać się mogą szkoły, a nie uczniowie indywidualnie.

We wtorek ogłoszono w Bratysławie wyniki 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Do młodych polskich naukowców trafiły dwie nagrody główne, a także nagroda honorowa. Jedną z trzech nagród pierwszych zdobył 16-letni Jakub Nagrodzki z Łomży, a jedną z nagród III – 18-letnia Anna Julia Kuśnierczak z Poznania.

Deszczowa pogoda nie zniechęciła maturzystów do odwiedzenia Uniwersytetu Przyrodniczego – gospodarza Lubelskiego Salonu Maturzystów. Zainteresowanie wykładami i prezentacjami uczelni przerosło oczekiwania organizatorów – w pierwszym dniu przez pomieszczenia Centrum Kongresowego przy ul. Akademickiej przewinęło się ok. 6000 odwiedzających. W sumie w ramach tegorocznej edycji odbędzie się prawie 50 wykładów i prezentacji w salach wykładowych, a swoje stoiska wystawia 17 uczelni.

Słodkie, słone, tłuste, barwione... taki wniosek płynie z badania Fundacji Banku Ochrony Środowiska Rodzice o odżywianiu dzieci, które pokazuje co nasze dzieci jedzą na co dzień w szkołach. Jak wynika z analizy TNS Polska drugie śniadania naszych dzieci to tykająca bomba zegarowa! W diecie prym wiedzie głównie cukier – prawie 40% nastolatków je słodycze codziennie. W parze ze słodkościami idą niezdrowe tłuszcze. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wraz z publikacją raportu Fundacja BOŚ rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną na temat otyłości Polaków – JA TY JEMY.

Wrocławski Salon Maturzystów, niezmiennie, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów z województwa dolnośląskiego, którzy niezwykle licznie stawili się w gościnnych progach Politechniki Wrocławskiej.

W liście do rektorów uczelni minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelowali o zaangażowanie we wspieranie absolwentów szkół wyższych na rynku pracy.

– Dużo nas! – ze zdziwieniem stwierdzili w poniedziałek uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego, przybyli na swój Salon Maturzystów, zorganizowany na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

– Kiedy ja zdawałem maturę, nie było jeszcze Salonów Maturzystów i musieliśmy sami szukać informacji o czekającym nas egzaminie – powiedział Jan Szopiński, wiceprezydent Bydgoszczy w czasie uroczystości otwarcia Bydgoskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2012 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, w budynku przy Alei Beanusa.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!