MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Europejska Agencja Kosmiczna i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podpisały porozumienie, w wyniku którego powstanie nowe laboratorium ESA w Polsce – ESA_Lab@UPWr.

Wiele wniosków o pozwolenie na pobyt w Niemczech, złożonych przez studentów międzynarodowych, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną, a nie są obywatelami Ukrainy, zostaje odrzuconych. Są oni proszeni o natychmiastowe opuszczenie kraju.   

Czy chcesz dowiedzieć się jak działała maszyna szyfrująca Enigma? A może wolisz na własne oczy zobaczyć jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy lub pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej?  Zastanawiasz się jak wyglądały pierwsze komputery i konsole do gier? To wszystko i o wiele więcej możesz zobaczyć podróżując z Naukową Mapą Polski ADAMED SmartUP.

W trakcie konferencji w Toruniu odbyło się Walne Zgromadzenie, podczas którego przeprowadzono wybory do władz Stowarzyszenia. Zarząd pełniący swoje obowiązki 2018 - 2022 otrzymał absolutorium, a na funkcję prezesa Stowarzyszenia wybrana została ponownie Anna Kiryjow - Radzka.  Kadencja potrwa do 2025 roku.

Prof. dr hab. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, ponownie został wybrany na przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Wyboru dokonano we wtorek, 21 czerwca br.

Walne Zgromadzenie IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence wybrało Waldemara Siwińskiego na swojego nowego prezydenta. Siwiński, twórca polskich rankingów edukacyjnych i założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, publikującej co roku prestiżowy Ranking Szkół  Wyższych, jest jednym z twórców IREG oraz wieloletnim wiceprezydentem tej organizacji. Jego poprzednikiem na stanowisku prezydenta był Luiz Claudio Costa, b. minister edukacji Brazylii.

Było gorąco – na zewnątrz i na scenie Biblioteki UW, gdzie 24 czerwca br. odbyła się promocja tomiku poezji Artura Krajewskiego „Bóg nie lubi głupców!”. Na scenie zasiadło zacne grono – oprócz milczącego jak sfinks Autora – Krzysztof Majchrzak (aktor), Łukasz Maciejewski (krytyk sztuki) i Jerzy Jankowski (poeta, wiceprezes Związku Literatów Polskich) oraz Antoni Pawlak (poeta) w roli prowadzącego. Za sprawą Krzysztofa Majchrzaka standardowy wieczór promocyjny szybko zamienił się w gorącą dyskusję, by nie rzec – kłótnię. Z tradycyjną akademią ku czci Autora nie miało to nic wspólnego, ale tak już się dzieje na wydarzeniach organizowanych przez Artura Krajewskiego, który od zawsze uwielbia wkurzać i prowokować. Tym razem też mu się udało, ale to jego poezja zagrała główną rolę, a Krzysztof Majchrzak dyrygował.

Zacność instytucji, które państwo reprezentują, jest niekwestionowana, ale ta zacność to efekt bardzo ciężkiej pracy – mówił na gali Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. – Dzięki rankingowi Perspektyw uczymy się wzajemnie szanować tę pracę i szlachetnie ze sobą konkurować.

Najlepszą uczelnią akademicką w Polsce jest Uniwersytet Warszawski, który wyprzedza Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską, na czwartym miejscu znajdują się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – według najnowszego rankingu „Perspektyw”.

Pandemia wiele zmieniła w każdym aspekcie naszego życia. Wielu z nas próbuje zrozumieć i poznać mechanizmy funkcjonowania ludzi w warunkach niepewności, lęku czy ograniczeń relacyjnych i komunikacyjnych. To wiedza, która pozwoli przygotować się na przyszłość, zarówno ze względu na prawdopodobny nawrót pandemii, ale jeszcze bardziej – na podobne doświadczenia o charakterze kryzysowym.

Kto zwyciężył w Rankingu Uczelni Akademickich, a kto prowadzi najwięcej najlepszych w Polsce kierunków studiów? Czy nastąpiły zmiany w czołówce uczelni niepublicznych i która szkoła wyższa jest najbardziej umiędzynarodowiona? – na te i wiele innych pytań odpowiemy już we środę 22 czerwca.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) uruchomił drugą edycję Akademii OPI PIB. Pierwszy odcinek drugiego sezonu tego popularnego projektu edukacyjnego dostępny jest już na kanale YouTube instytutu. Zatytułowany jest on „Naukowiec też człowiek”. Dr Grzegorz Banerski przedstawia w nim wyniki badań dotyczące preferencji i  potrzeb kadry naukowej w zakresie konferencji zdalnych. Szczególnie ciekawie prezentują się wyniki dotyczące potencjału wykorzystania technologii VR w tego typu wydarzeniach. Nowe odcinki Akademii OPI PIB będą publikowane co miesiąc na kanale YouTube instytutu.

Ranking „Financial Times” studiów magisterskich z finansów nie pozostawia wątpliwości, że na wschód od Renu najlepiej kształci przyszłych finansistów Akademia Leona Koźmińskiego. Polska uczelnia po raz kolejny potwierdziła wysoki poziom swoich studiów z finansów, zajmując w najnowszym rankingu „FT” 30. miejsce na świecie i pierwsze w regionie.

Rankingi niezmiennie budzą emocje wśród kandydatów na studia i społeczności akademickiej – zwłaszcza, gdy polskie uczelnie w nich awansują… Ale zarazem rankingi stoją w obliczu zmian wywołanych pandemią i zawirowaniami geopolitycznymi na świecie, w tym wojną w Ukrainie. Dlatego należy trzymać „rękę na rankingowym pulsie”. Znakomitą okazją do tego będzie międzynarodowa konferencja „Academic Rankings at the Crossroads”, która już 23-24 czerwca odbędzie się na UW – z unikatowym programem przedkonferencyjnym 22 czerwca.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) został partnerem nowego projektu GENDERACTIONplus, który wspiera równość płci w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (EPB). W dniach 8-10 czerwca 2022 r. w Instytucie Socjologii Czeskiej Akademii Nauk w  Pradze odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu. Wzięli w nim udział przedstawiciele aż 26 organizacji, w tym ekspertki z OPI PIB. Zagadnienia omawiane w trakcie spotkania dotyczyły pięciu obszarów tematycznych, do których należą między innymi przemoc w środowisku akademickim uwarunkowana różnicami płci, integracja i intersekcjonalność różnorodnych kategorii społecznych oraz potencjalne przyczyny dyskryminacji. Inicjatywa realizowana jest w ramach programu Horyzont Europa.

- Przesyłanie dotyku jest już możliwe - przekonuje mgr inż. Maciej Szymkowski z Katedry Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. - Dzięki technologiom haptycznym, dzięki możliwości generowania sygnałów, sposobom ich tworzenia, możemy w pewien sposób wygenerować uczucie dotyku. Możemy już przesyłać dotyk innej osoby, czy symulować różnego rodzaju materiały - na przykład drewno, gumę. Albo wygenerować piłkę. Nauczyciel akademicki bierze udział w międzynarodowym projekcie Touchless AI. W zespole jest też student Politechniki Białostockiej – Krzysztof Trusiak.

Wybitny farmaceuta i chemik, twórca jednego z nielicznych oryginalnych polskich leków, wieloletni pracownik Akademii Medycznej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytetu Medycznego) prof. Zdzisław Machoń otrzymał doktorat honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Uroczystość nadania tej najwyższej godności w świecie akademickim odbyła się 2 czerwca br. podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu UMW. Zorganizowane ono zostało w formie hybrydowej z transmisją on-line na WUM.

Akademia Leona Koźmińskiego po raz trzeci trafiła do międzynarodowego zestawienia Positive Impact Rating (PIR) 2022 i awansowała do grupy uczelni konsekwentnie przekształcających całą swoją politykę i sposób kształcenia pod kątem ochrony planety i jej mieszkańców. Oznacza to, że na każdym kroku, począwszy od troski o zasoby naturalne przez politykę zero waste po włączenie do programów edukacyjnych celów zrównoważonego rozwoju, uczelnia wpływa na otoczenie, by chronić świat przed dramatycznymi skutkami kryzysów klimatycznego, ekonomicznego i społecznego.

Z początkiem czerwca br. do Klubu Partnerów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dołączył Kearney – wiodąca globalna firma konsultingowa. Celem współpracy ma być połączenie akademickiej wiedzy z gospodarczą i biznesową praktyką, na czym skorzystają przede wszystkim studenci i absolwenci. Partnerstwo z SGH to ważny punkt strategii Kearney, w której istotną rolę odgrywają działania ze środowiskiem akademickim i studenckim.

Studencki Nobel to ogólnopolski konkurs stypendialny stworzony przez studentów dla studentów. Celem konkursu jest wyróżnienie najzdolniejszych z nich oraz wsparcie w budowaniu ich marki osobistej w świecie nauki i biznesu.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt