MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Pierwsi goście zjawili się w hali EXPO XXI już około ósmej rano. O dziewiątej, gdy Salon otwierał swoje podwoje dla zwiedzających, parking EXPO XXI był zastawiony dziesiątkami autokarów, a do wejścia ustawiła się długa kolejka maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami. Część z nich przyjechała na Salon z bardzo daleka, nawet z ościennych województw.

Aleksandra Mroziewicz, wkrótce magister chemii, po studiach  na Wydziale Chemii UW już już jako dziecko podkradała mamie kosmetyki, mieszała je, rozcierała, nie wiedząc jeszcze, dlaczego jedne substancje łączą się, inne zaś – nie. - Była to tylko dziecinna zabawa, podczas której chciałam otrzymać coś niezwykłego, magicznego, coś w pewien sposób doskonałego. Naturalnie przy pierwszej sposobności zapisałam się do kółka chemicznego, by zrozumieć, to, co jako dziecko obserwowałam. Później były konkursy, olimpiady, ale nie sądziłam, bym mogła zajmować się chemią na co dzień. Wybór studiów nie był  oczywisty w  przeciwieństwie do dziecięcych figli. Jak większość moich znajomych postanowiłam aplikować na medycynę i kierunki medyczne. Chemia, którą rozważałam jedynie na Uniwersytecie Warszawskim, jawiła się niepewnie na horyzoncie przyszłej ścieżki zawodowej. Kiedy ostatecznie stanęłam przed wyborem, bez wahania zabrałam dokumenty z uczelni medycznej i złożyłam je w gmachu Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Po ponad dwuletniej przerwie z radością spotkamy się na targach stacjonarnych. 22 kwietnia w Warszawskim Centrum EXPO XXI otwarty zostanie XXXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2022.

- W Strategii wyznaczamy drogę do celu, jakim jest przekształcenie Politechniki Warszawskiej w wiodący ośrodek badawczy i dydaktyczny w tej części Europy - podkreślił rektor uczelni, prof. Krzysztof Zaremba.

W Kielcach - z inicjatywy Głównego Urzędu Miar oraz Politechniki Świętokrzyskiej - powołano do życia Klaster Metrologiczny, który zrzesza przedstawicieli nauki i biznesu z całej Polski.

Tylko 10 proc. kierunków prowadzonych jest na polskich uczelniach w sposób zdalny - wynika z monitoringu prowadzonego przez zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie.

Krajowa Reprezentacja Doktorantów prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz społeczności doktoranckiej na Ukrainie. Punktem kulminacyjnym zbiórki będzie koncert pt. „Bratnie Narody”, który odbędzie się 23 kwietnia 2022 r. o godzinie 20:00 w Auli Kryształowej SGGW. Warto wziąć w nim udział!

Dla studentów z Politechniki Krakowskiej nie ma rzeczy niemożliwych! Udowadniają to członkowie Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint – twórcy PKanoe czyli ważącego pod 100 kg betonowego kajaka. Na Zalewie Bagry odbyło się pomyślne wodowanie łódki. – Nasza radość, gdy kajak przepłynął pierwsze metry, a potem wsiedliśmy do niego, była niewyobrażalna – mówi Marcin Różycki, lider zespołu studenckiego. W czerwcu studenci Politechniki chcą wystartować swoim betonowym kajakiem w międzynarodowych zawodach takich innowacyjnych łódek w Niemczech.

Automatyczna weryfikacja treści pomoże w walce z dezinformacją. Dodawanie znaków wodnych publikowanym materiałom zapobiegnie dalszym manipulacjom. Czy wreszcie media społecznościowe staną się źródłem tylko prawdziwych informacji? Na straży prawdy w wirtualnym świecie staną naukowcy. W ramach międzynarodowego projektu DISSIMILAR naukowcy budują algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, które będą stanowić tamę przed zalewem fake newsów.

Politechnika Krakowska i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zawarły  dziś porozumienie o strategicznej współpracy w obszarach naukowo-badawczym, technologicznym oraz edukacyjnym. W Sali Senackiej uczelni umowę podpisali dziś (12.04. 2022 r.) rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz i prorektor ds. nauki prof. Dariusz Bogdał oraz dr Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA i Mariusz Szałkowski, wiceprezes spółki. Porozumienie rozszerza pola dotychczasowej współpracy, stwarza też nowe możliwości dla studentów i doktorantów uczelni oraz kadr MPK, m.in. przez wzbogacenie programu praktyk, stażów i wizyt studialnych oraz realizację doktoratów wdrożeniowych w Szkole Doktorskiej PK.

To był czas, aby w końcu się spotkać! Pod hasłem #TimetoMeet odbyły się w hotelu Novotel w Warszawie Ogólnopolskie Obchody Dnia Przemysłu Spotkań GMID 2022. To wielkie wydarzenie było połączone z galą „Kompasów Vistuli” – konkursu dla absolwentów Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: Dmytro Moiseienko (w kategorii Menedżer) oraz Rafał Kupisz (w kategorii Przedsiębiorca).

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XXI edycję Programu Stypendiów Pomostowych. Ponad 450 stypendiów pomostowych na I rok studiów czeka na zdolnych, ambitnych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin. Roczna wysokość stypendium to 7000 zł.

Uniwersytet Otwarty UAM uruchamia specjalną, wyjątkową edycję zajęć, w ramach której zaplanowano wykłady poświęcone historii Ukrainy i stosunkom polsko-ukraińskim. W ofercie znalazły się też zajęcia dedykowane nauczycielom.

Znamy już laureatów tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana”. Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze miejsca oraz osiem wyróżnień. Oznacza to, że indeksy na studia na Politechnice Białostockiej zdobyło aż 22 osób! Wśród zwycięzców są uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, Zespołu Szkół Nr 2 w Ełku oraz Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń w ramach X edycji ogólnopolskiego programu stypendialnego skierowanego do młodych dziennikarzy i adeptów dziennikarstwa – studentów wszystkich kierunków i stopni kształcenia do 35 roku życia.

Jaka powinna być żywność XXI wieku? Smaczna, zdrowa, zbilansowana pod względem składników odżywczych, bezpieczna dla konsumenta oraz spełniająca najwyższe normy jakości. Jednak czy są możliwe studia umożliwiające bycie zarówno technologiem żywności, jak i specjalistą do spraw żywienia?  Odpowiedź brzmi: tak!

Fundacja Vital Voices Poland już po raz piąty ogłasza nabór do programu rozwojowego dla uczennic(w wieku 16-19 lat) z całej Polski „Jestem Liderką”, angażujących się w projekty społeczne, polityczne oraz działające na rzecz integracji i wyrównywania szans. Fundacja Perspektywy jest jednym z partnerów programu.

Mimo pandemii liczba wniosków do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z Polski rośnie w najszybszym tempie w Europie. Politechnika Śląska zgłosiła najwięcej aplikacji ze wszystkich polskich instytucji. Jak wynika z opublikowanego Indeksu Patentowego 2021, liczba zgłoszeń patentowych złożonych w EPO przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty badawcze wzrosła w 2021 roku o 12,8% (w sumie 539 zgłoszeń).

Ruszyła rekrutacja do trzeciej edycji Programu Mentoringowego organizowanego przez Our Future Foundation – Fundację zapewniającą pomoc polskim, a także ukraińskim licealistom w aplikacji na najbardziej prestiżowe, światowe uczelnie. Ponad 30 polskich i ukraińskich uczniów szkół średnich zostanie objętych pełnym wsparciem mentoringowym przy rekrutacji na takie uniwersytety jak Oxford, LSE czy Harvard.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt