MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Prof. dr hab. Piotr Jedynak został 307. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyboru nowego rektora UJ na kadencję 2024-2028 dokonało 25 kwietnia br. Kolegium Elektorów składające się z 238 osób reprezentujących wszystkich członków uniwersyteckiej wspólnoty.

W głosowaniu wzięli udział wszyscy z 238 elektorów. Zwycięzcę, prof. Piotra Jedynaka, poparło 122 osób, prof. Tomasza Grodzickiego - 63, prof. Armena Edigariana - 49, a prof. Dorotę Malec - 4.

- Uniwersytet Jagielloński ma ambicje, ale także wszelkie atuty, aby być jedną z najlepszych uczelni w Europie. W odniesieniu do swoich podstawowych zadań Uniwersytet powinien być uczelnią zorientowaną na doskonałość badawczą i dydaktyczną oraz otwartość na innowacje wynikające z zachodzących zmian społecznych i technologicznych, choćby takich jak procesy demograficzne, wyzwania związane z ochroną klimatu, rozwój sztucznej inteligencji czy postępująca cyfryzacja. W prowadzonych badaniach naukowych i programach kształcenia powinny znaleźć odzwierciedlenie najnowsze światowe trendy, co jest warunkiem nie tylko zapewnienia konkurencyjności w wymiarze krajowym i międzynarodowym oraz dobrego wizerunku Uniwersytetu, ale także indywidualnych sukcesów i satysfakcji pracowników, studentów i doktorantów – zwracał się do wspólnoty akademickiej.

Nowy rektor UJ w swoim programie wyborczym zapowiadał tworzenie w Uniwersytecie Jagiellońskim możliwie najlepszych warunków zatrudnienia i kształcenia, zapewnienie stabilności finansowej uczelni, także poprzez poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania, co umożliwi nie tylko poprawę sytuacji materialnej osób pracujących i studiujących, ale także utrzymanie i dalsze inwestowanie w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną, a także ciągłe unowocześnianie i doskonalenie procesów kształcenia. Zamierza zwiększyć liczbę międzynarodowych projektów badawczych i zintensyfikować współpracę z najlepszymi uniwersytetami na świecie w zakresie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych i projektów dydaktycznych. Prof. Piotr Jedynak chce też realizować zobowiązania wynikające ze społecznej odpowiedzialności UJ, w tym szczególnie podejmować działania zorientowane na przezwyciężenie kryzysu klimatyczno-ekologicznego, poprawę warunków dostępności dla osób ze szczególnym potrzebami, przeciwdziałanie wykluczeniu i nierównemu traktowaniu, a także działania edukacyjne i popularyzacyjne zwiększające społeczną świadomość wartości i roli nauki.

Prof. Piotr Jedynak ukończył zarządzanie i marketing w Akademii Górniczo-Hutniczej i międzywydziałowe studia doktoranckie w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W 1998 roku, po obronie doktoratu, związał swoją przyszłość z Uniwersytetem Jagiellońskim, rozpoczynając pracę na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (WZiKS UJ), którego pracownikiem jest do dziś.  W swojej karierze uniwersyteckiej pełnił szereg funkcji, w tym m.in. kierownika Katedry Systemów Zarządzania, zastępcy dyrektora, a późniejdyrektora Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania (do 2014 roku Instytutu Ekonomii i Zarządzania), a także dziekana WZiKS UJ. Od 2020 roku jest prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

Rektor elekt UJ, będąc profesorem nauk ekonomicznych, zajmuje się takimi zagadnieniami, jak zarządzanie ryzykiem, zarządzanie strategiczne i zarządzanie w szkolnictwie wyższym. Prof. Piotr Jedynak jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Jagiellońskiego Centrum Innowacji oraz członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, był członkiem Rad Szkół Doktorskich Nauk Społecznych oraz Nauk Humanistycznych, Zespołów Sterujących Priorytetowych Obszarów Badawczych FutureSoc i Antrophocene, a także Rady Programowej Inicjatywy Doskonałości Uczelnia Badawcza.

Był pełnomocnikiem Zarządu ds. restrukturyzacji i systemów zarządzania w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Krakowie, doradcą organizacyjnym w zakresie projektowania, implementacji i doskonalenia systemów zarządzania, a także audytorem certyfikującym systemy zarządzania licznych przedsiębiorstw międzynarodowych i krajowych, w tym m.in. w Toyota Tsusho Europe, British Telecom, Alfa Laval, Polskich Portów Lotniczych, czy Krakowskiego Holdingu Komunalnego. 

Nowo wybrany rektor UJ jest autorem ok. 150 publikacji naukowych, w tym autorem lub współautorem 12 monografii. Redaktor naukowy serii wydawniczych Contemporary Management & Marketing Dilemmas oraz Comprehensive Management Issues.

Współtwórca programu podwójny dyplom z Reutlingen University ESB Business School.

Wypromował 4 doktorów oraz ok. 200 magistrów i licencjatów. Był recenzentem w ok. 20 przewodach doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowaniach o tytuł profesora.

uj.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!