Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana została za "rozwój struktur metalo-organicznych", w skrócie MOF. W Polsce badania nad tymi strukturami prowadzi Uniwersytet Gdański. O wyjaśnienie, czym są owe MOF-y pytamy Mateusza Adama Baluka, młodego badacza z Wydziału Chemii UG. Baluk miał okazję osobiście spotkać się z Omarem Yaghi - jednym z trzech współlaureatów.
Już w pierwszym tygodniu listopada władze uczelni akademickich KRASP wezmą udział w Misji Edukacyjnej MAROKO 2025 – realizowanej w ramach programu „Study in Poland” w roku akad. 2025/26 . Misja ma na celu zapoznanie się z miejscowymi potrzebami edukacyjnymi, jednocześnie zaprezentowanie władzom i czołowym uczelniom Maroka oferty współpracy zarówno w zakresie kształcenia, jak i wspólnego prowadzenia badań naukowych.
5 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się gala finałowa 29. edycji Nagrody Literackiej „Nike”. Laureatką została dr Eliza Kącka z Wydziału Polonistyki UW, uhonorowana za książkę Wczoraj byłaś zła na zielono. Naukowczyni otrzymała również Nagrodę Czytelników. – W imieniu swoim i Uniwersytetu gratuluję Pani Doktor – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
© 2026 Perspektywy.pl O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki | Ustawienia prywatności