Studenci zagraniczni dają dodatkowy impuls nie tylko dla rozwoju uczelni, ale i regionu – uważają polscy rektorzy, którzy spotkali się na Kongresie Uniwersytetów Azja Środkowa - Unia Europejska w Samarkandzie. W ciągu ostatnich 20 lat liczba studentów zagranicznych w Polsce zwiększyła się z kilku do ponad 100 tys. osób.
W dniach 13-14 kwietnia 2026, w Samarkandzie odbył się Pierwszy Kongres Uczelni Unii Europejskiej i Azji Centralnej. Częścią tego wydarzenia było także III Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu. W ramach wydarzenia odbyły się spotkania bilateralne pomiędzy szefami resortów nauki i szkolnictwa wyższego obu krajów – ministrowie Marcin Kulasek oraz Kongratbay Sharipov podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego. Zostały zorganizowane rozmowy dwustronne w grupach uczelni UE – AC, ukończone podpisaniem dziesiątek umów i memorandów o współpracy.
Priorytet Uzbekistan! Ten kierunek umiędzynarodowienia staje się priorytetem dla polskich uczelni. Miniony tydzień potwierdził, że współpraca akademicka między Polską a krajami Azji Centralnej wchodzi na nowy, strategiczny poziom. W Samarkandzie, podczas III Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu, przedstawiciele obu systemów szkolnictwa wyższego nie tylko rozmawiali o przyszłości - oni wspólnie budowali solidne jej fundamenty.
8 maja odbędzie się w Gdańsku II Forum Rektorów Polski i Turcji, w którym weźmie łącznie udział prawie 50 uczelni z obu krajów. - Jest to wydarzenie o strategicznym znaczeniu, które wykracza poza obszar współpracy środowiska akademickiego. Będzie ono kontynuacją procesu zapoczątkowanego podczas pierwszego Forum Rektorów PL-TR w Ankarze, które pokazało, że współpraca w obszarze nauki szkolnictwa wyższego staje się jednym z głównych filarów partnerstwa polsko-tureckiego – mówi prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, który będzie gospodarzem Forum.
© 2026 Perspektywy.pl O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki | Ustawienia prywatności