Wymianę studentów i pracowników naukowych ułatwiłyby prostsze procedury - powiedziała PAP szefowa KRASP prof. Bogumiła Kaniewska. W Samarkandzie odbyło się polsko-uzbeckie forum rektorów, w trakcie którego uczelnie miały możliwość nawiązania i zacieśniania współpracy ze szkołami wyższymi Uzbekistanu.
Szefowie resortów nauki Polski i Uzbekistanu podpisali w poniedziałek w Samarkandzie list intencyjny ws. współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego. Deklaracja obejmuje m.in. wymianę studencką, budowanie centrów badawczych oraz wzmacnianie współpracy regionalnej krajów Azji Środkowej i Unii Europejskiej.
Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje Polsko-Tureckie Centrum Studiów - nowa jednostka o charakterze międzyuczelnianym, której celem jest rozwój długofalowej współpracy naukowej, dydaktycznej i instytucjonalnej pomiędzy Polską a Turcją. Pełnomocnikiem ds. Organizacji Centrum został dr hab. Wojciech Grabowski, prof. UG, z Instytutu Politologii.
Przewagą nauki w przestrzeni publicznej jest opieranie się nie o intuicję czy spekulacje, tylko o refleksje poparte poprawnie wykonanymi badaniami naukowymi – powiedział w Studiu PAP prof. Piotr Jedynak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju szkół doktorskich. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie jakości kształcenia doktorantów, rozwój wspólnych projektów oraz budowanie trwałych relacji między czołowymi uczelniami badawczymi w Polsce.
© 2026 Perspektywy.pl O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki | Ustawienia prywatności